Zavrieť

Porady

Prosím o radu ohľadom platenia odvodov

Som študent denného štúdia na vysokej škole. Živnosť som si založila v marci 2011, chcem sa spýtať, či som povinná platiť niečo do zdravotnej, sociálnej poisťovne... Stále sa niečo mení, už sa sama nevyznám čo je moja povinnosť a čo nie.. Preto by som Vás chcela poprosiť, či by ste mi mohli jednoducho odpovedať na moju otázku. Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    AbbeyDawn Pozri príspevok
    výška môjho zisku za minulý rok je cca 1000 EUR.
    1000/2,14*14%.

    RZZP bude robiť prísl.ZP, do konca septembra ti oznámi výšku nedoplatku.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    AbbeyDawn,
    Veronika Ti dala návod ako rátať odvody do ZP teda nedoplatok. Myslím, že keby si platila prvý rok 46,06 eur mesačne tak by ťa to asi viac zaťažilo ako jednorazovo zaplatiť nedoplatok na zdravotnom poistení z tej pozície že si študentka vo výške ccca 65 eur.
    Až študentka nebudeš tak budeš platiť odvody do ZP v minimálnej výške bezohľadu na tvoj príjem ako každý iný SZCO.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A ako je to jednoducho odpovedať na tvoju otázku?

    Z tvojho príspevku sa nedá jednoznačne určiť tvoja povinnosť, chýbajú tam základné údaje.
    Ale do ZP ak si mala nulové preddavky, tak prípadný nedoplatok Ti vyčísli ZP po podaní DP za rok 2011
    A do SP neplatíš minimálne do 30.6.2012. Po tomto dátume si povinným platcom ak tvoj príjem ako SZČO presiahol za rok 2011 sumu 4078,68 eur. Ak tvoj príjem opakujem príjem ( nie zisk!!!) bol nižší tak ani potom Ti nevznikne povinnosť platiť odvody do SP.

    Je to dosť jednoduchá odpoveď na tvoju otázku?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    AbbeyDawn Pozri príspevok
    Príjmy celkovo (nemyslím zisk) som mala cca 2500 EUR.
    Nevzniká ti povinnosť platiť odvody do SP do 30,6.2013.

    Ak uvedieš výšku zisku, vypočítame aj nedoplatok do ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    AbbeyDawn Pozri príspevok
    a teda ja som mala odvádzať do ZP každý mesiac? Aj keď je to prvý rok môjho podnikania? Keď som si zakladala živnosť, tak mi tá pani povedala, že prvý rok neplatím nič.
    v roku 2012 preddavky platiť nemusíš, ak si určíš vymer.základ nula. Od 1.1.2013 (ak sa nezmení zákon) budeš platiť preddavky vo výške, ktorú ti vypočíta zdr.poisťovňa. Ako poistenec štátu neplatíš z minima.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    AbbeyDawn Pozri príspevok
    to je pravda, že by bolo horšie keby som musela každý mesiac platiť 46 eur.. takto to bude jednoduchšie..
    takže chápem správne, že ZP mi pošle domov nejaký papier, v ktorom zistím aká je to presná suma, ale keďže ja som ešte žiadne zúčtovanie neodovzdávala, takže na základe čoho oni zistia moje príjmy.. pretože ja ešte nepodnikám celý rok..
    "pošepká" im to DU, keď odovzdáš daňové priznanie typu B za rok 2011. nezabudni správne uviesť počet mesiacov podnikania.

    Dúfam, že si nezabudla na splnenie oznamovacej povinnosti v ZP (mohol to za teba urobiť živ.úrad, ale ako študentka tam treba isť osobne a zmeniť si vymer.základ na nulu).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    AbbeyDawn Pozri príspevok
    Som študent denného štúdia na vysokej škole. Živnosť som si založila v marci 2011, chcem sa spýtať, či som povinná platiť niečo do zdravotnej, sociálnej poisťovne... Stále sa niečo mení, už sa sama nevyznám čo je moja povinnosť a čo nie.. Preto by som Vás chcela poprosiť, či by ste mi mohli jednoducho odpovedať na moju otázku. Veľmi pekne ďakujem.
    Aké si mala príjmy = tržby za rok 2011?
    veronikasad Pozri príspevok
    Nevzniká ti povinnosť platiť odvody do SP do 30,6.2013.

    Ak uvedieš výšku zisku, vypočítame aj nedoplatok do ZP.
    výška môjho zisku za minulý rok je cca 1000 EUR.
    a teda ja som mala odvádzať do ZP každý mesiac? Aj keď je to prvý rok môjho podnikania? Keď som si zakladala živnosť, tak mi tá pani povedala, že prvý rok neplatím nič.
    to je pravda, že by bolo horšie keby som musela každý mesiac platiť 46 eur.. takto to bude jednoduchšie..
    takže chápem správne, že ZP mi pošle domov nejaký papier, v ktorom zistím aká je to presná suma, ale keďže ja som ešte žiadne zúčtovanie neodovzdávala, takže na základe čoho oni zistia moje príjmy.. pretože ja ešte nepodnikám celý rok..
    Ďakujem 1000x za Váš čas a užitočné rady hneď mi je vo všetkom jasnejšie! Ešte raz vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.