Zavrieť

Porady

tovar na sklade a ukončenie živnosti

Dobrý deň,

chcela by som sa opytať čo možem spraviť s tovarom na sklade, ak som k 31.12.2011 ukončila živnosť a mam tam este tovar, ktorý sa mi nepodarilo predať??? ako to mám spraviť v účtovníctve??

Ďakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zvýšite základ dane o skladové zásoby(nespotrebované) tovaru .

Pri ukončení podnikania postupujete podľa Zákona o dani z príjmu § 17 odst.8
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2011-a.html#17

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
0 0
babooa babooa

babooa je offline (nepripojený) babooa

Dakujem za odpoveď,

no chcela so poradiť hlavne v tom, že neviem kam to dať, myslim tym v peňažnom denníku...repektíve aby mi to zmyzlo z tovaru vo výkaze.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa nezmizne, proste budú odovzdané výlazy tak ako sú reálne stavy majetku.
0 0
babooa babooa

babooa je offline (nepripojený) babooa

a ako si mam potom navyšiť zaklad dane???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
babooa Pozri príspevok
a ako si mam potom navyšiť zaklad dane???
Peňažný denník - uzávierkové operácie- Interným dokladom .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja len dodám, v minulosti boli na tieto položky riadky v daňovom priznaní . Od 1.1.2008 za to premieta cez peňažný denník -
Pre informáciu prikladám link, ako to bolo v minulosti a ako je to v JU teraz
http://www.porada.sk/t131317-ukoncen...ml#post1299296

O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku, pričom tieto priamo ovplyvňujú výšku príjmov a výšku daňových výdavkov. Tieto položky s účinnosťou od 1.1.2008 už sa nevykazujú na riadkoch č.42 a 43 daňového priznania.
0 0
babooa babooa

babooa je offline (nepripojený) babooa

účtujem v pohode a netusim ako by som to spravila...aj keby som isla len cez interné doklady neviem aku predkontaciu by som tam dala...
Nemám možnosť vybrať uzávierkové operácie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
babooa Pozri príspevok
účtujem v pohode a netusim ako by som to spravila...aj keby som isla len cez interné doklady neviem aku predkontaciu by som tam dala...
Nemám možnosť vybrať uzávierkové operácie.
Ja v Pohode neúčtujem, používam programy z Krosu . Snáď Vám niekto poradí, kto pracuje v Pohode. Je mi ľúto .
0 0
babooa babooa

babooa je offline (nepripojený) babooa

Aj tak Vám ďakujem veľmi pekne )
0 0
Laco.SK Laco.SK

Laco.SK je offline (nepripojený) Laco.SK

Ahojte, ja sa chcem k tomuto poýtať, lebo mi to nie jejasné ...

Ak končím podnikanie a mám skladové zásoby, tak v JÚ to dám ako príjem, či ako výdavok ...

A čo ak som platca DPH? V takom prípade budem musieť zaplatiť zo skladových zásob aj DPH, ktoré som odpočítal pri nákupe, tak ? čo bude podkladom pre výpočet DPH, inventúra ?
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. SZČO zrušila živnosť k 03.01.2013, ale tá istá osoba si založila s.r.o.-čku 10/2012 a bude naďalej pôsobiť už iba ako PO. ( ten istý tovar, tie isté priestory, ten istý zamestnanec - iba zmena z FO na PO ) o hodnotu tovaru, ktorý som evidovala u FO uzávierkovými operáciami zvýšim základ dane, ale môžem tak urobiť k 31.12.2012? V roku 2013 už nebol vydaný žiadny doklad o predaji a nákupe tovaru u FO. Ďakujem veľmi pekne za skoré odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babula12 Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. SZČO zrušila živnosť k 03.01.2013, ale tá istá osoba si založila s.r.o.-čku 10/2012 a bude naďalej pôsobiť už iba ako PO. ( ten istý tovar, tie isté priestory, ten istý zamestnanec - iba zmena z FO na PO ) o hodnotu tovaru, ktorý som evidovala u FO uzávierkovými operáciami zvýšim základ dane, ale môžem tak urobiť k 31.12.2012? V roku 2013 už nebol vydaný žiadny doklad o predaji a nákupe tovaru u FO. Ďakujem veľmi pekne za skoré odpovede
Nebude jednoduchšie k 31.12.2012 vystaviť faktúru a zásoby predať s.r.o.?
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
je to možné, bude to správne? Mne by to vyhovovalo
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babula12 Pozri príspevok
je to možné, bude to správne? Mne by to vyhovovalo
Uzávierkovou operáciou zvýšiš v roku 2013 základ dane o nezaplatenú pohľadávku, lebo fa cez PPD uhradiť nemôžeš. Ak účet živnostníka ešte nie je zrušený, tak ju môžeš uhradiť na účet.
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
práve to nám nevyhovuje zvýšiť základ dane v roku 2013, preto som to chcela cez uzávierkové operácie uzatvoriť k 31.12.2012 a zvýšiť základ dane k 31.12.2012 ak je to možné, keďže živnosť bola ukončená až k 03.01.2013
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babula12 Pozri príspevok
práve to nám nevyhovuje zvýšiť základ dane v roku 2013, preto som to chcela cez uzávierkové operácie uzatvoriť k 31.12.2012 a zvýšiť základ dane k 31.12.2012 ak je to možné, keďže živnosť bola ukončená až k 03.01.2013
Cez uzávierkové operácie roku 2012 to nemáš dôvod robiť, keď živnosť bola ukončená 3.1.2013
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

babula....
obe spoločnosti sú/ nie sú platitelia DPH?
prečo nechceš v roku 2013 zvýšiť základ dane?
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
obe spoločnosti nie sú platitelia DPH.
Veď práve, že viem, že to nemôžem riešiť cez uzávierkové operácie v roku 2012, ale pani zabudla, že 31.12.2012 je normálne úradný deň a zrušila živnosť 03.01.2013. Teraz budem mať vysoký základ dane 2013( hodnotu zásob ) z ktorého musíme zaplatiť daň.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

babula12 Pozri príspevok
obe spoločnosti nie sú platitelia DPH.
Veď práve, že viem, že to nemôžem riešiť cez uzávierkové operácie v roku 2012, ale pani zabudla, že 31.12.2012 je normálne úradný deň a zrušila živnosť 03.01.2013. Teraz budem mať vysoký základ dane 2013( hodnotu zásob ) z ktorého musíme zaplatiť daň.
v roku 2012 vykazujete stratu?
ak by si predala tovar v roku 2012, nie je možnosť zaplatiť ešte v roku 2012......
nefakturovali si ešte niečo sro a FO medzi sebou? zápočet ešte ostal, tým by to išlo (aj keď antidatované)........
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
áno v roku 2012 vykazuje stratu. Ešte si FO a SRO medzi sebou nefakturovali nič
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať