Zavrieť

Porady

Kúpa budovy s pozemkom

Podnikateľ kúpil od súkromnej osoby budovu aj s pozemkom na podnikateľské účely za cenu dohodou 2,5 mil. Sk. Nie je tam ale znalecký posudok ani neviem hodnotu pozemku a hodnotu stavby. V akej cene to mám zaradiť do majetku? Je nutné dať urobiť znalecký posudok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    abel
    Podnikateľ kúpil od súkromnej osoby budovu aj s pozemkom na podnikateľské účely za cenu dohodou 2,5 mil. Sk. Nie je tam ale znalecký posudok ani neviem hodnotu pozemku a hodnotu stavby. V akej cene to mám zaradiť do majetku? Je nutné dať urobiť znalecký posudok?
    Keďže pozemky nie sú odpisovaným majetkom, nakúpené nehnuteľnosti sa musia rozčleniť na budovy a na pozemky. Stanovenie ocenenia stavby a pozemku má priamy dopad aj na účtovné a daňové odpisy, preto by malo byť vykonané tak, aby spôsob stanovenia ceny neskôr správca dane nespochybnil. Ak nie sú k dispozícii samostatné ceny pre jednotlivé nehnuteľnosti, najvhodnejším spôsobom je stanovenie ceny formou znaleckého posudku. Stanovenie ceny podľa znaleckého posudku je objektívne a v daňovej praxi akceptované v prípade, keď nie je štruktúra ceny reálne stanovená napr. v kúpnej zmluve.
    Iným (asi lacnejším ) riešením by bol prípadný dodatok resp. príloha ku kúpnej zmluve, kde by sa táto cena pre pozemky a budovy určila.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ja sa čudujem, že na katastri od vás nepýtali znalecký posudok... ved je to povinná príloha.. ale inak súhlasím s tým, čo písal andrej

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Veľmi pekne ďakujem, tá posledná veta je to, čo som chcela tomu podnikateľovi povedať, len som o tom nevedela On sa chcel vyhnúť nákladom za znal. posudok a nenapadlo ma, že by to mohlo byť vyriešené dodatkom k zmluve. Vďaka.

    Kúpa budovy s pozemkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.