Zavrieť

Porady

RZZP za 2011

V minulom roku som podnikal, zaroven som bol aj zamestnany.

Podava sa este RZZP? Niekde som cital, ze uz sa nemusi podavat, ze Danovy urad poskytne poistovniam udaje podla podaneho DP a poistovne si zuctovanie spravia sami.

Co je na tom pravdy? A ak to nie je tak, tak aky je termin podania RZZP ?
Usporiadat
btt12 btt12

btt12 je offline (nepripojený) btt12

S tymi studentami som sa zle vyjadrila, pardon. O nich viem, ze sa ich to netyka.
Dakujem za odpoved, cize bez ohladu na prijem, dohodarov (ziadnych) sa RZZP netyka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

btt12 Pozri príspevok
S tymi studentami som sa zle vyjadrila, pardon. O nich viem, ze sa ich to netyka.
Dakujem za odpoved, cize bez ohladu na prijem, dohodarov (ziadnych) sa RZZP netyka.
RZZP sa netýka poistencov štátu. Samoplatitelov ano - len neviem odkial zoberu zdravotné poisťovne ich príjem z dohôd, ak prekročia VZ samoplatitela.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

veronikasad Pozri príspevok
RZZP sa netýka poistencov štátu. Samoplatitelov ano - len neviem odkial zoberu zdravotné poisťovne ich príjem z dohôd, ak prekročia VZ samoplatitela.
Príjem z dôhod tuším nevstupuje do VZ pre zdravotné poistenie, alebo je tam zmena?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

grammatika Pozri príspevok
Príjem z dôhod tuším nevstupuje do VZ pre zdravotné poistenie, alebo je tam zmena?
dohody nevchádzajú do RZZP nikomu a nikde....
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Mila123 Pozri príspevok
dohody nevchádzajú do RZZP nikomu a nikde....
Súhlasím, tak potom nemusí ZP "zháňať" údaje dohodárov
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Zamestávateľ, ktorý mal len ľudí na dohodu, musí podať ročný výkaz preddavkov do ZP?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Chcem sa opýtať ohladne súhrnného Výkazu preddavkov na poistné pre účely RZZP za 2011. Robí mi ho SW, ale či je správne
Mali sme jednu pani na RD, ktorej bola preplatená dovolenka v posledný deň trvania jej RD a súčasne trvania PP u nás. Na ten jediný deň bola prihlásená aj odhlásená do registra ZP ako zamestnanec. Inak od 1.1.2011 bola ako zam. odhlásená. Ostatní zam. boli v riadnom PP, žiadne dohody neboli, iba 2 zam boli časť roka na neplatenom voľne, počas ktorého boli z registra odhlásení. (jeden od 1.1.2011 a druhý neskôr).
Do tlačiva mi načítalo všetkých zamestnancov, ktorých sme mali počas roka v evidencii. V prípade ženy na RD mi nevyplnilo kolonku obdobie trvania zamestnania od - do. je to prázdne napriek tomu, že 1 deň vlastne prihlásená aj odhlásená bola. Nemalo by tam byť 1 deň od 30.9. do 30.9. ?, sumy príjmov a preddavkov vyčíslilo správne. Ten samý problém je aj u zam, ktorý bol od 1.1 na neplatenom volne, pričom ukončil PP v marci a bola mu vyplatená dovolenka. Avšak u neho sa platli všetky odvody, nie len ZP (?) . Ako to má byť?
Ostatní by mali byť OK.
Naposledy upravil Betina2 : 14.02.12 at 10:47
0 0
erpanet erpanet

erpanet je offline (nepripojený) erpanet

Dobrý deň,
možno píšem do nesprávne témy, ale skúšala som inú a tam mi nikto neodpovedal... Spracovávam mzdy v Datalocku Mzdy W (už len predposledný mesiac a končím :-) ), ale akosi tam neviem nájsť výkaz preddavkov k ročnému zúčtovaniu zdr.poistenia. Neviete mi prosím niekto poradiť? Potrebujem to predložiť elektronicky, takže by bolo fajn, keby mi to urobil mzdový softvér v elektronickom formáte :-/
Pre iné firmy pracujem v Olympe a tam je to krásne zapracované a jednoducho prístupné... V tomto Datalocku to nejako neviem nájsť.
Vopred ďakujem za rady ........... :-)
0 0
VÍNO NITRA VÍNO NITRA

VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

erpanet: mám info, že bude vo verzii 14.02 na budúci týždeň.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Konatelia sú zamestnancami firmy, na zdravotnú poisťovňu posiela výkaz za nich firma.
Ak si vyplatia dividendy za rok 2011 do RZZP to vchádza a platia sa z toho odvody. Ak si vyplatia dividendy, oni sami pôjdu na zdravotnú poisťovňu, nech sa im to zahrnie do zúčtovania ZP ?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

inges Pozri príspevok
Konatelia sú zamestnancami firmy, na zdravotnú poisťovňu posiela výkaz za nich firma.
Ak si vyplatia dividendy za rok 2011 do RZZP to vchádza a platia sa z toho odvody. Ak si vyplatia dividendy, oni sami pôjdu na zdravotnú poisťovňu, nech sa im to zahrnie do zúčtovania ZP ?
Tie dividendy im budú vyplatené ako zamestnancom? Teda nie sú spoločníkmi danej spoločnosti? Nemajú v nej žiadnu majetkovú účasť?
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Sú spoločníkmi a majú podiel na základnom imaní firmy. Ak by boli zamestnanci musia platiť daň aj odvody na SP.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

§ 10bZárobková činnosť
Na začiatok

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) odchodného, výsluhového príspevkualebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu, 19a)
b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta, 21)
c) dosahovanie príjmu z kapitálového majetku podľa osobitného predpisu, 22)
d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23)
e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len "dividendy").
(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu25) z dôvodu, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, 25) ktorú vykonáva fyzická osoba na území Slovenskej republiky, a na ktorú sa v právnych vzťahoch povinného verejného zdravotného poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu16h) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, 26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu, 25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

...škoda, že je to tak
no a kto to má podať....najlepšie by bolo informovať sa priamo v ZP.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Betina2 ďakujem. Viem, že dividendy do RZ dane nevstupujú, len som nevedela ako sa ZP dozvie o tom, že im boli vyplatené dividendy.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Tu na porade som sa dozvedala, že dividendy nevstupujú do RZZP za rok 2011, ale na stránke Všebecnej pisťovne som videla napísané toto. (nižšie červeným) tak kde je pravda? Môžete mi to niekto vysvetliť. Nechápem.

Zmeny v ročnom zúčtovaní za rok 2011



1 . Ročné zúčtovanie za poistencov a platiteľov poistného vykonáva zdravotná poisťovňa
Najdôležitejšou a najpodstatnejšou zmenou vo vykonaní ročného zúčtovania za rok 2011 oproti roku 2010 je skutočnosť, že povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2011 sa preniesla na zdravotnú poisťovňu a teda ročné zúčtovanie poistného už nevykonáva poistenec alebo platiteľ poistného, ale zdravotná poisťovňa.
2. Oznamovanie výsledkov z ročného zúčtovania
Zdravotná poisťovňa oznámi v závislosti od výsledku ročného zúčtovania výšku preplatku resp. výšku nedoplatku z ročného zúčtovania.

  • Preplatok z ročného zúčtovania sa platiteľovi oznámi zaslaním Oznámenia
  • Nedoplatok z ročného zúčtovania sa platiteľovi oznámi zaslaním Výkazu nedoplatkov

3. Termíny v ročnom zúčtovaní
Zdravotná poisťovňa má povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2011 do 30. septembra 2012. Ak má platiteľ poistného predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa vykoná do 31. októbra 2012.Platiteľ poistného je povinný zdravotnej poisťovni odviesť nedoplatok najneskôr do 45 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti výkazu nedoplatkov.Zdravotná poisťovňa je povinná vrátiť preplatok platiteľovi do 45 dní odo dňa márneho uplynutia lehoty na podanie nesúhlasného stanoviska voči oznámeniu resp. odo dňa doručenia nového oznámenia.
4. Výkaz preddavkov zamestnávateľa pre účely vykonania ročného zúčtovania
V súvislosti s ročným zúčtovaním vznikla nová povinnosť pre zamestnávateľa, ktorý je povinný na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2011 uviesť skutočnú výšku príjmu, na ktorý vznikol zamestnancovi nárok a je povinný doručiť zdravotnej poisťovni v lehote do 28.02.2012 súhrnný výkaz preddavkov, v ktorom uvedie v členení podľa jednotlivých zamestnancov všetky údaje potrebné pre vykonanie ročného zúčtovania. Opravný a dodatočný súhrnný výkaz môže zamestnávateľ doručiť do zdravotnej poisťovne v termíne do 31.05.2012.Ak zdravotná poisťovňa neeviduje do 31.05.2012 všetky údaje potrebné na vykonanie ročného zúčtovania, je oprávnená primerane postupovať podľa §20 ods.5 zákona č. 580/2004 Z. z.
5. Zmena výšky nedoplatku resp. preplatku, kedy nevzniká povinnosť odviesť zdravotnej poisťovni resp. vrátiť preplatok platiteľovi poistného V zmysle §19 ods. 17 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení: „Ak výška preplatku alebo nedoplatku nedosiahne najmenej 5 eur, povinnosť odviesť nedoplatok alebo vrátiť preplatok nevzniká.“
6. Príjmy, ktoré vstupujú do vymeriavacieho základu pre výpočet ročného zúčtovania.




  • Príjmy podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov


  • Príjmy podľa §6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov


  • Kapitálové príjmy podľa §7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov


  • Príjmy podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov - tzv. dividendy, pričom povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po 01.01.2011..


  • Ostatné príjmy podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Už som z tých dividend blbá. Toto som našla na stránke VšZP:
Do vymeriavacieho základu od 01.01.2011 vstupujú:
príjmy z podielu na zisku obchodných spoločností alebo družstiev (dividendy) pričom povinnosť platiť poistné z dividend sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období , ktoré sa začalo po 01.01.2011 ( § 36 ods. 12 ). Teda z dividend sa bude poistné prvý krát platiť v ročnom zúčtovaní za rok 2012 podávanom do 31.03.2013. Vymeriavacím základom pre dividendy sú také príjmy z dividend, ktoré prevyšujú 44,2% z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.

z tohto chápem, že ak boli dividendy vyplatené v roku 2011 zo zisku za rok 2010, nemusím sa tým zaoberať, až budúci rok,
ale zas toto som našla na stránke Dôvery:

RZZP 2011: Za koho ročné zúčtovanie podávame
Zdravotná poisťovňa bude robiť ročné zúčtovanie za:
poistenca (t. j. zamestnanec, SZČO, dobrovoľne nezamestnaná osoba a poistenec štátu), ktorý mal príjem z dividend (§ 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov). Vymeriavacím základom je príjem presahujúci sumu 329,06 eur.

tu zas budú k RZZP za rok 2011 rátať aj dividendy, ale nad 329,06 Eur?

Vie ma niekto usmerniť? Ako je to?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Dobrý deň, keďže idem po dlhej dobe robiť zase RZZP chcem sa uistiť, že nič " neprešvihnem", lebo v mori týchto povinností sa mi to už tento rok veru stalo. Mám 2 podnikateľov, ktorí mali do 30.4.2011 pracovný pomer a od 1.5.2011 sú len podnikatelia, majú spracované dańové priznanie kde som do príslušnej kolonky zapísala sumu zaplateného ZP, to skutočne nič viac netreba? Žiadne zasielanie potvrdenia na účely RZZP do zdravotnej poistovne? Lebo od jedného podnikateľa som dostala také potvrdenie od zamestnávateľa a teraz neviem čo s tým. Prosím poraďte mi, nech sa netrasiem pred ďalšou možnou pokutou. Ďakujem. Ste úžasní.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Mám tiež otázku k RZZP 2011:
zamestnanec s nižším príjmom, ktorý nemal povinnosť podať (do r.2010) RZZP, ale mohol, lebo sa mu to vyplatilo, lebo dostal nejakú časť preddavkov naspäť - tento rok už túto možnosť nemá, keďže RZZP robia zdr.poisťovne? Ak som dobre pochopila, budú ho robiť tým, ktorým vyplýva povinnosť RZ. A čo tí, ktorým nevyplýva povinnosť, ale mohli by mať RZ, lebo je to pre nich výhodné?
Ďakujem pekne.
0 0
Ekonomka-SR Ekonomka-SR

Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

econia Pozri príspevok
RZZP za rok 2011 už robia si zdravotné poisťovne z údajov poskytnutých daňovým úradom.
doteraz som bola aj ja o tom presvedčená, ak SZČO podá DP a uvedie tam výšku zaplatného poistného, že tým pádom skončili jeho povinnosti vo vzťahu k zdravotnej poisťovni, až dokiaľ som nenašla toto:
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...1-v-2012.xhtml


posúďte samy, ja už som z toho jeleň. Z toho my vyplýva, že za SZČO nie vždy robí zdr. poisťovňa Ročné zučtovanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať