Zavrieť

Porady

Je výhodnejšia firma, ktorá nie je platcom DPH ?

Predsedníčka SVB sa na mňa obrátila s otázkou, či môže zadať práce (výmenu chodbových okien) firme, ktorá nie je platcom DPH. Správca, ktorý im robí účtovníctvo je na dlhšej dovolenke a potrebuje sa zajtra rozhodnúť.
Nie mi je jasné, prečo sa bojí, že bude musieť DPH doplatiť, lebo podľa mňa je pre spoločenstvo výhodné, že bude mať nižšiu sumu za výmenu okien.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    verkaz Pozri príspevok
    Predsedníčka SVB sa na mňa obrátila s otázkou, či môže zadať práce (výmenu chodbových okien) firme, ktorá nie je platcom DPH. Správca, ktorý im robí účtovníctvo je na dlhšej dovolenke a potrebuje sa zajtra rozhodnúť.
    Nie mi je jasné, prečo sa bojí, že bude musieť DPH doplatiť, lebo podľa mňa je pre spoločenstvo výhodné, že bude mať nižšiu sumu za výmenu okien.
    Tak si to rozmeň na drobné.
    koľko stojí materiál :vždy je cena + dph
    koľko stojí práca :ccp + dph u plátcu
    svb je koncový článok v pohybe dph.
    otázkou je za akú cenu získala materiál montážna firma, lebo niekedy ju má plátca dph výhodnejšiu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je podstatné, či dodávateľ je alebo nie je platiteľ DPH. SVB zaplatí konečnú sumu u jedného aj u druhého. tak nech zadá požiadavku obom a kto vyčísli konečnú sumu nižšiu - ten má cenovú ponuku výhodnejšiu. Potom sa len prípadne rozhodnúť podľa iných kritérií.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Z pohľadu platenia neplatenia DPH im to môže byť jedno.Zaplatí ju tak či tak.Platca aj neplatca predávajú konečný produkt vrátane DPH.Rozdiel je len v tom kto tú DPH odvedie na účet daňového úradu.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Môže však nastať situácia, že byty si spravuje spoločenstvo a na niektoré služby uzatvorí zmluvu , tak ako s dodávateľmi energií, vody, výťahy, môže byť uzatvorená zmluva na účtovné práce a rôzne zabezpečovacie práce (nemá to byť správa bytov).

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    presne ako píše 220870- tebe ako klientovi to može byť úplne jedno, či sú zhotovitelia plátcami DPH , alebo nie...

    PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

    PASKOV
    *** Predsedníčka SVB sa na mňa obrátila s otázkou, či môže zadať práce (výmenu chodbových okien) firme, ktorá nie je platcom DPH. Správca, ktorý im robí účtovníctvo je na dlhšej dovolenke ***

    PS.

    Prosím o upřesnění ( nemohou být dvě formy správy BD současně )

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    PASKOV Pozri príspevok
    *** Predsedníčka SVB sa na mňa obrátila s otázkou, či môže zadať práce (výmenu chodbových okien) firme, ktorá nie je platcom DPH. Správca, ktorý im robí účtovníctvo je na dlhšej dovolenke ***

    PS.

    Prosím o upřesnění ( nemohou být dvě formy správy BD současně )
    Počkaj, akože by nie? -tu nejde o 2 formy súčasne, ale bežne mám klientov, že majú síce urobené SVB ale spravuje im to originál iná firma -správca- robí sa to bežne...

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    PASKOV Pozri príspevok
    *** Predsedníčka SVB sa na mňa obrátila s otázkou, či môže zadať práce (výmenu chodbových okien) firme, ktorá nie je platcom DPH. Správca, ktorý im robí účtovníctvo je na dlhšej dovolenke ***

    PS.

    Prosím o upřesnění ( nemohou být dvě formy správy BD současně )
    Práve aj u nás keď sa v roku 1999 byty predávali tak automaticky vznikali spoločenstvá s predsedom a následne dávali mandátnou zmluvou byty do správy. Potom sa mandátna zmluva zmenila na zmluvu o správe. Niektoré spoločenstva (aj naše) si správu robí samé. Väčšina spoločenstiev je však v správe.

    PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

    PASKOV
    Vybrané z porady:

    Práve aj u nás keď sa v roku 1999 byty predávali tak automaticky vznikali spoločenstvá s predsedom a následne dávali mandátnou zmluvou byty do správy. Potom sa mandátna zmluva zmenila na zmluvu o správe. Niektoré spoločenstva (aj naše) si správu robí samé.

    Väčšina spoločenstiev je však v správe.


    PS.

    Je to protiprávní stav.

    PS.
    Snad si někdo vzpomene na * hasta * a jeho problém!!!

    PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

    PASKOV
    Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - Zákon č. 182/1993 Z. z. - úplné znenie

    (aktualizované úplné znenie - stav k 4. 11. 2011)

    Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
    § 6


    (1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

    (2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

    a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
    b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
    c) vedenie účtu domu v banke,
    d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
    e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

    (3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu.

    Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

    (4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    verkaz Pozri príspevok
    Môže však nastať situácia, že byty si spravuje spoločenstvo a na niektoré služby uzatvorí zmluvu , tak ako s dodávateľmi energií, vody, výťahy, môže byť uzatvorená zmluva na účtovné práce a rôzne zabezpečovacie práce (nemá to byť správa bytov).
    ešte doplním - nemá to byť správa bytov - ale môže to robiť spoločnosť, resp. FO ktorá je správcom.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    verkaz Pozri príspevok
    Predsedníčka SVB sa na mňa obrátila s otázkou, či môže zadať práce (výmenu chodbových okien) firme, ktorá nie je platcom DPH. Správca, ktorý im robí účtovníctvo
    ...takže asi nie správca , ale inak by bolo potrebné špecifikovať ( žeby účtovník ??? )...nedôjde k omylu ...
    je na dlhšej dovolenke a potrebuje sa zajtra rozhodnúť.
    Nie mi je jasné, prečo sa bojí, že bude musieť DPH doplatiť, lebo podľa mňa je pre spoločenstvo výhodné, že bude mať nižšiu sumu za výmenu okien.
    ...môže ..............po otvorení obálok ...
    verkaz Pozri príspevok
    Môže však nastať situácia, že byty si spravuje spoločenstvo a na niektoré služby uzatvorí zmluvu , tak ako s dodávateľmi energií, vody, výťahy, môže byť uzatvorená zmluva na účtovné práce a rôzne zabezpečovacie práce (nemá to byť správa bytov).
    ...normálka .....všade ( ??? ) u normálnych tak funguje ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.