Zavrieť

Porady

príjem v Rakúsku

Prosím poradiť
FO so ŽL vydaným v SR v 9/2005 s trvalým pobytom v SR. Masl príjem za roznášanie letákov v Rakúsku. Účet má zriadený v Rakúskej banke a tam mu aj chodili týždenne platby. Nič nefakturova, len rakúska firma mu dala týždenný prehľad niečo ako vyúčtovanie.

- podáva DP v SR?
- aké doklady k tomu potrebuje?
-môže príjem zdokladovať ich vyúčtovaním a bank. výpisom?
-môže si uplatniť 25% výdavky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak tieto práce vykonával ako živnostník, má aj nejakú zmluvu s tým, kto mu vyplácal príjmy? Ak nie, na priznanie príjmov budú musieť stačiť výpisy z účtu a vyúčtovania, ktoré dostával. Ako si to vydokladuje rakúšan nás našťastie nemusí trápiť. Daňové priznanie podáva v SR, pretože tu má trvalý pobyt. Príjmy v EUR prepočíta kurzom podľa § 31 Zákona o dani z príjmov( kurz NBS). Výdavky 25 % si môže uplatniť, k nim sa ešte pripočítava zaplatené poistenie starobné a zdravotné ( § 6 ods.10). Len si myslím, že by bolo vhodné najprv prepočítať, či nie je pre neho výhodnejšie uplatniť skutočné výdavky ( napr. stravné, ktoré je v Rakúsku 45 EUR/deň + 40 % vreckové)...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Tak nech vystavi faktúry teraz, podľa toho ako mu prichádzali platby. Ak ich rakúšan nechce, to je jeho problém. Súhlasím s tým, že je to prinajmenšom celé čudné, ale s tým my nič neurobíme. Určite to bude lepšie vyzerať pri kontrole, keď budú nejaké faktúry ku konkrétnym príjmom. Na druhej strane, v zmluve môže byť dohodnuté, že mu bude vyplácaná nejaká paušálna suma aj bez fakturácie. Treba dobre pozrieť zmluvu!

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    Prosím aj ja mám s týmto problém.. Kamarát roznášal prvú polovicu roka v Rakúsku letáky a doniesol mi ´´podklady´´ k účtovníctvu.. Má iba tie výpisy, čo mu dali vo Feibre, ale nemá ani výpis z banky ani nič. Keď som mu tvrdila, že doklad o tom, že sumu prijal, je Výpis z banky, tvrdil mi, že z Rakúska žiaden výpis nedostal(mal rakúsku banku).. Vrak on vždy podpísal vo Feibre nejaký papier so sumou, ktorú mu posielali na účet(a to mu vraj stačilo kt omu, aby vedel, že na účet došla..). Taksito výbery z účtu- kao bez výpisu?? A tiež neviem ako zaúčtovať tie podklady, čo má z Feibry.. Normálne to mám dať ako faktúry? A to ich mám číslovať podľa čísla, čo je na tom doklade alebo ako? Ja by som bola tiež najradšej, keby k tomu faktúry vystavil, ibaže od pol roka fakturoval inde a to by bolo zlé s číslovaním, lebo fa č. 20080001 má v Júni. Ale aj tak neviem ako teda zapísať tie Rakúske doklady.. Proste vôbec neviem ako postupovať.. Prosím poraďte.. Neviem, čo robiť.. Ďakujem.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    MichaelaMA Pozri príspevok
    Prosím aj ja mám s týmto problém.. Kamarát roznášal prvú polovicu roka v Rakúsku letáky a doniesol mi ´´podklady´´ k účtovníctvu.. Má iba tie výpisy, čo mu dali vo Feibre, ale nemá ani výpis z banky ani nič. Stačí, ak požiada banku o výpis z účtu. Pravdepodobne má výpisy uložené v banke. Predpokladám, že pri otvorení účtu v zmluve o jeho založení nepožiadal o zasielanie výpisov. Keď som mu tvrdila, že doklad o tom, že sumu prijal, je Výpis z banky, tvrdil mi, že z Rakúska žiaden výpis nedostal(mal rakúsku banku).. Vrak on vždy podpísal vo Feibre nejaký papier so sumou, ktorú mu posielali na účet(a to mu vraj stačilo kt omu, aby vedel, že na účet došla.. ). Taksito výbery z účtu- kao bez výpisu?? A tiež neviem ako zaúčtovať tie podklady, čo má z Feibry.. Normálne to mám dať ako faktúry? Vystav FA so svojim interným číslovaním. A to ich mám číslovať podľa čísla, čo je na tom doklade alebo ako? Ja by som bola tiež najradšej, keby k tomu faktúry vystavil, ibaže od pol roka fakturoval inde a to by bolo zlé s číslovaním, lebo fa č. 20080001 má v Júni. Môžeš mať dva číselné rady. Ale aj tak neviem ako teda zapísať tie Rakúske doklady..Podľa nich vystavíš FA a pripneš k faktúram. Proste vôbec neviem ako postupovať.. Prosím poraďte.. Neviem, čo robiť.. Ďakujem.
    Odpoveď v texte citátu.

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    Ďakujeeeeeeem. Dúfam, že to zvládnem. Ale skôr sa ešte počas toho budem pýtať.. A ešte ma napadlo, že prepočet Euro na SKK sa má robiť iba podľa kurzu, ktorý bol v deň, keď mu peniaze prišli na účet, nie? Lebo niekto tu už písal, že musí prepočítavať každý deň, čo je na výpise(chodil mu týždenný výkaz akoby faktúra),ale ja predsa zaúčtujem len sumu spolu, čo je na Výpise-akoby na faktúre a až tú prepočítam, nie? Prosím, dobre rozmýšľam? Ďakujem ešte raz. Dúfam, že som sa dobre vyjadrila.

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    A predpokladám, že mu treba povypisovať Cestovné výkazy, keď mu chcem uplatniť diéty, že?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    MichaelaMA Pozri príspevok
    Ďakujeeeeeeem. Dúfam, že to zvládnem. Ale skôr sa ešte počas toho budem pýtať.. A ešte ma napadlo, že prepočet Euro na SKK sa má robiť iba podľa kurzu, ktorý bol v deň, keď mu peniaze prišli na účet, nie? Lebo niekto tu už písal, že musí prepočítavať každý deň, čo je na výpise(chodil mu týždenný výkaz akoby faktúra),ale ja predsa zaúčtujem len sumu spolu, čo je na Výpise-akoby na faktúre a až tú prepočítam, nie? Prosím, dobre rozmýšľam? Ďakujem ešte raz. Dúfam, že som sa dobre vyjadrila.
    Viď prísp. 4 od Johanky.
    MichaelaMA Pozri príspevok
    A predpokladám, že mu treba povypisovať Cestovné výkazy, keď mu chcem uplatniť diéty, že?
    Áno. Hľadaj v týchto témach Cestovné náhrady - zahraničie

    sue76 je offline (nepripojený) sue76

    sue76
    Prosím Vás ja by som potrebovala tiež veľmi súrne poradiť. Kamarátka ma poprosila aby som jej vypísala daňové priznanie. Tiež robí opatrovateľku v Rakúsku, má rakúsku živnosť. Začala som jej vypisovať tlačivo B, ktoré mi priniesla. Volala som na daňový úrad ale pracovníčka mi neviem či nechcela alebo nevedela poradiť ako postupovať pri vypísaní. Povedala mi len toľko, že treba tlačivo B.
    Príjmy som jej napísala do r.33, positné do r.34 a do r.35 vypočet čo je 251767,-Sk.
    Tú istú sumu som ďalej už len napísala do r.58 ako čiastkový základ dane a následne znovu tú istú sumu až do r.68. No a teraz sa neviem nejako pohnúť. Viem že je to vyňaté zo zdanenia ale kde konkrétne mám teraz prepísať tie čísla? Čiže mám nechať voľné kde by sa mala napísať suma na zníženie základu na daňovníka?
    Mám prepísať opäť ten základ 251767 do riadku 69 a následne to isté až do r.77, opäť do r.79 a do r.80, 81 a 87 už len 0 alebo ako? nechcem jej to pobabrať a preháňať ju s tým hore dolu. Zajtra to chce odovzdať pretože v sobotu už zase cestuje do RAkúska tak aby to stihla odovzdať. ďakujem vopred veľmi pekne, je to skutočne súrne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.