Zavrieť

Porady

policajt na výsluhovom dôchodku a podnikanie ako fyzická osoba s prideleným DIČ

Dobrý deň.<br>Som bývalý policajt beriem výsluhový dôchodok, mám požnosť pracovať v istej firme, ktorá sa zaoberá pomoci osobám zraneným pri dopravných nehodách a ich nálsednému vymáhaniu nárokov bolestného a iných nárokov z povinneho zmluvného poistenia osôb, ktorý im poškodenie zdravia zavinili. Manager mi povedal, že by bolo dobré ak by som si zriadil DIČ. Čo to obnáša....jasné okrem platenia dane zo zisku....je možné aj pleplatenie nákladov spojených s návštevou osôb, telefonóvaním, internetom, nákladov na poštovné a obdobné veci..??? Prosil by som ucelený výklad.<br>Fungoval som v tresto-právnej agende a táto občiansko-právna mi nie je moc známa. Ešte som zmluvu s uvedenou firmou nepodpísal, preto by som rád tieto veci vedel pred podpisom zmluvy.<br>Ďakujem za každu radu.
Naposledy upravil Dav : 09.01.12 at 07:22
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Ak na DIC, tak z mojho pohladu je pre teba najvhodnejsie zalozit sro - zoznam volnych zivnosti najdes na stranke minv.sk. Potom budes fakturovat svoje sluzby danej firme - samozrejme svoje sluzby mozes poskytovat aj inym. Zalezi ake zmluvy urobis - vykalkuluj si ceny. Sro vedie podvojne uctovnictvo (predpokladam, ze nie si v tom doma - takze zaplatit si uctovnicku). Do nakladov si das cestovne, telefony, .... - uctovnicka ti vysvetli. Ak budes bez prijmu - spolocnik a konatel (bez odmeny) neplatis odvody. ZP za teba plati stat. Ak sa ale zamestnas vo svojej firme odvody a dane platis ako kazdy iny zamestnanec, s tym rozdielom, ze budes mat vyssiu dan. Predpokladam, ze tvoj vysl. dochodok je vyssi ako nezdanitelne minimum - takze budes mat vyssie dane o cca 68 € (moj odhad - mzdari nech napisu presne )

Ak by si zalozil zivnost, platis odvody ako kazdy iny zivnostnik.

Ja by som ale na zaciatok trvala na zamestnaneckom pomere - neskor mozes prejst na zivnost alebo sro.
0 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

Ďakujem za super rýchlu odpoveď.!
Je pravda že týmto ekonomickým veciam nerozumiem, ale firma chce platiť len ako živnostnikovi alebo ako fyzickej osobe s DIČ......neviem čo to obnáša...ak by som založil s.r.o je mi jasné, že sa náklady na telefón, PHM a iné veci daju z príjmu odrátať ale čo ak bulem len ako Fyzidká osoba s DIČ.....alebo ak fiuzická osoba bez DIČ......aj tak raz zistia že som mal príjem ktorý som nezdanil.....a ja chcem kludne spať.....prosím odpíš ešte aj ked nie už dnes to mi je jasné ale niekedy.....dakujem.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

fyzicka osoba s DIC je vlastne SZCO-zivnostnik, fyzicka osoba bez DIC pracuje ako zamestnanec (iny legalny sposob nevidim), ci uz na trvaly pracovny pomer alebo na dohodu (o pracovnej činnosti alebo o vykonani prac)

kazde ma svoje pre a proti - vzdy zdanis prijem a platis odvody, mozes kludne spavat

pozri si temy ohladne SZCO, odvodov, ...
0 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

Dakujem za informáciu....kým sa prelúskam tým zákonom, porad či ak SZCO budem môcť odpisovať náklady na benzín, telefón a tak.....kedže nemam sro, ani as a vozidlo je ako aj mobil moje sukromné vlastníctvo.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sophie isabel Pozri príspevok
Dakujem za informáciu....kým sa prelúskam tým zákonom, porad či ak SZCO budem môcť odpisovať náklady na benzín, telefón a tak.....kedže nemam sro, ani as a vozidlo je ako aj mobil moje sukromné vlastníctvo.....
Súkromné auto môžeš ako SZČO zaradiť do obchodného majetku firmy (je to výhodné, ak máš drahšie auto, nie staršie ako 4 roky, nie vekom, ale v tvojom vlastníctve). Ak máš auto staršie, môžeš si uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Auto treba do 30 dní od začiatku využívania na podnikanie nahlásiť na daň.úrad.
Súkromný telefon je tiež treba u mobil.operátora prehlásiť na IČO (DIČ), aby si si náklady súvisiace s podnikaním mohol uplatniť v daňových výdavkoch.
1 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

kto mi odpíše tak stále nedá ucelenú informáciu, každý len do niečoho zabrdne.....je mi jesné že Vy viete o čom píšete ale posunte to zrozumiteľne aj pre tohoí čo nie je v branži..........no aj tak dakujem no moc mi to situáciu neobjasňuje.....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ako SZCO mozes viest jednoduche uctovnictvo a tam zdokladovat realne naklady alebo pouzit pausalne naklady 40% (zo zaciatku odkladaj vsetky blocky, aby si sa mohol rozhodnut, co je pre teba vyhodnejsie)

... asi by bolo vhodne aby si si nasiel uctovnicku a ta ti vysvetli co si do nakladov mozes dat a co nie, ci zaradit auto do majetku, prepis telefonu na SZCO, .... + ta usmerni v oblasti inych danovych zalezitosti
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sophie isabel Pozri príspevok
kto mi odpíše tak stále nedá ucelenú informáciu, každý len do niečoho zabrdne.....je mi jesné že Vy viete o čom píšete ale posunte to zrozumiteľne aj pre tohoí čo nie je v branži..........no aj tak dakujem no moc mi to situáciu neobjasňuje.....
Ucelenú informáciu by ti mala dať tvoja účtovníčka - ak nechceš hľadať v predch.témach. Lebo to by sme museli písať román ...
1 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

super..konečne nejaká informácia na ktorej sa da stavať.....auto má asi 2.5 roka....plus-minus nejaký mesiac....ešte porad ak poberám dôchodok ako to bude s odpismi a zdanením.....asi príjem, naklady a dôchodok pôjde do jedneho balíka a z toho sa to bude riešiť....????
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sophie isabel Pozri príspevok
super..konečne nejaká informácia na ktorej sa da stavať.....auto má asi 2.5 roka....plus-minus nejaký mesiac....ešte porad ak poberám dôchodok ako to bude s odpismi a zdanením.....asi príjem, naklady a dôchodok pôjde do jedneho balíka a z toho sa to bude riešiť....????
Dôchodok nepôjde do žiadneho balíka - je to nedaňový príjem. Ak dôchodca však nemáš nárok na zníženie základu dane o odpočitatelnú položku na daňovníka.

Odpisy na auto - ak ho zaradíš do obch. majetku, si môžeš uplatniť v tomto a budúcom roku. Zdaňovať budeš svoj zisk (rozdiel medzi príjmami a daňovými výdavkami)
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zákon o dani z príjmov

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
....

(2) Od dane sú oslobodené aj
...

f) dávky výsluhového zabezpečenia a služby sociálneho zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Národného bezpečnostného úradu, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby a Slovenskej informačnej služby poskytované podľa osobitných predpisov49) okrem výsluhového príspevku, odchodného a rekreačnej starostlivosti,



§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
0 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

neviem či to aj tu patrí.....prvý rok podnikania žiadne dane a tak....ak nebudem mať Dič a budu chodiť príjmi na učet....mal by som zdaniť ale ak nezdaním kto to bude vedieť...,,,....Ak mám dič to sa asi nedá...nechcem odrbávať ale čo je výhodnejšie..???? myslím v tejto mojej veci.....24 rokov som robil policajta a nechcem aby ma niekto sexoval za somariny....to mi fakt nestojí za to,.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sophie isabel Pozri príspevok
neviem či to aj tu patrí.....prvý rok podnikania žiadne dane a tak....ak nebudem mať Dič a budu chodiť príjmi na učet....mal by som zdaniť ale ak nezdaním kto to bude vedieť...,,,....Ak mám dič to sa asi nedá...nechcem odrbávať ale čo je výhodnejšie..???? myslím v tejto mojej veci.....24 rokov som robil policajta a nechcem aby ma niekto sexoval za somariny....to mi fakt nestojí za to,.....
žiadne dane ? to máš odkiaľ ?
Žiadne odvody do soc.poisťovne a v zdr.poisťovni nemusíš platiť preddavky, ak si určíš vymer.základ nula.

A myslíš, že ti tie príjmy bez DIČ niekto pošle ? (za činnosť o ktorej píšeš v úvodnom príspevku)
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

na zaklade coho ti vyplati firma prijem?

trestny zakon poznas §251

a tiez si prestuduj zakon c. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niekotrých zákonov
0 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

no bral som to ako začatie podnikania ak treba platiť všetky veci s podnikaním spojené.....
Nie je možné aby nejaká spoločnosť poslala fyzickej osobe za služby podla zmluvy na úičet za služby peniaze.....bez dič....nevie si to tá spoločnosť potom zdokladovať..???
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Nájdi si účtovníčku a nevymýšľaj. Vybabrať so štátom sa Ti určite nepodarí, ale zato vybabre on s Tebou, ak budeš chcieť riešiť všetko sám. Nie je to žiadna "sranda".
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

a hlavne si prestuduj zakony ... o dani z prijmov, zivnostensky, obchodny, obciansky, o socialnom poisteni, o zdravotnom poisteni, zakonnik prace, o uctovnictve ... potom sa rozhodni, ci je pre teba vyhodnejsie byt zamestnancom alebo zacat podnikat
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft



sophie isabel
neviem či to aj tu patrí.....prvý rok podnikania žiadne dane a tak....ak nebudem mať Dič a budu chodiť príjmi na učet....mal by som zdaniť ale ak nezdaním kto to bude vedieť...,,,....Ak mám dič to sa asi nedá...nechcem odrbávať ale čo je výhodnejšie..???? myslím v tejto mojej veci.....24 rokov som robil policajta a nechcem aby ma niekto sexoval za somariny....to mi fakt nestojí za to,.....
A toto napíše bývalý strážca poriadku a zákona? Nehnevaj sa, ale toto napísať, hnal by som ťa svinským krokom! Alebo z ochráncu zákona sa chceš preorientovať na porušovateľa zákona? Ja som bývalý obránca štátu, pindať môžem, ale voči štátu ako takému nepodniknem nič také, čo by mu uškodilo.
0 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

dakujem....preto sa pítam odborníkov aby som mal aký-taký základny prehlad.....
0 0
sophie isabel sophie isabel

sophie isabel je offline (nepripojený) sophie isabel

To mi je jasné že učtovničku.....sám by som sa do toho ani náhodou nepustil....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať