Zavrieť

Porady

Účtovný postup pri uplatnení daňovej straty

Zdravím.
V roku 2009 vykázala firma HV -2000 eur.
V roku 2010 vykázala firma HV +1000 eur, daň vychádzala teda na 190 eur.

Daň však firma platiť nemusela, keďže si uplatnila daňovú stratu.

V účtovníctve je k 31.12.2010 zápis 591/341 190,- eur. Je tam tento zápis správne? Veď predsa keď firma nemusela platiť daň, ako teraz vynulujem 341?
Môžem použiť 341/429 ?

Ďakujem za odpoveď.

PS: Sumy som zámerne zaokrúhlil, nech je v tom lepší prehľad.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účtovný zápis bol nesprávny. Účtuješ splatnú daň, teda daň podľa DPPO. AK si v DPPO umoril stratu daň vyšla nula a nemalo sa nič účtovať. V takom prípade urob opravný zápis 341/429, alebo 341/428, závisí, ako znie zápisnica VZ.
2 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Vy ste si tú stratu daňovú mali v daňovom priznaní odpočítať od zisku a žiadnu daň ste platiť a ani účtovať nemali.
0 0
newSami newSami

newSami je offline (nepripojený) newSami

Daňová strata aj bola odrátaná od zisku, čiže daň v DPPO vyšla 0 eur a teda sa ani žiadna neplatila. V účtovníctve (ktoré som prevzal po účtovníčke s vraj 15-ročnými skúsenosťami) za rok 2010 je však na účte 341 tá daň 190 eur (591/341). Tak to teda v účtovníctve za rok 2011 opravím zápisom 341/429, lebo iba to mi vychádza logicky-matematicky správne.

Ešte odbočka - čiže ak by to bolo účtované správne, celá suma zisku 1000 eur by mala byť 431/429, hej? (VZ rozhodlo že sa týmto ziskom zníži strata minulých období). Dobre som to pochopil?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno tak je to správne. Akurát by malo byť aj vo VZ uvedené, že ide o zisk vo výške 1000 EUR.
0 0
newSami newSami

newSami je offline (nepripojený) newSami

A netreba z toho zisku 1000 eur tvoriť rezervný fond?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Treba, ak ešte nie je vytvorený v dostatočnej výške, tvoriť podľa spoločenskej zmluvy.
0 0
newSami newSami

newSami je offline (nepripojený) newSami

Aj vtedy, ak sa tým ziskom má znížiť strata minulých období? Čiže 5% zo zisku (50 eur) pôjde do rezervného fondu a zvyškom (950 eur) sa zníži tá strata? Zdá sa mi to zbytočné, keď aj z RF sa môže znižovať strata minulých období. Alebo sa mýlim?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prioritu má tvorba RF, zvyšok na umorenie straty. Tiež mi to pripadá nelogické, ale robím to takto.
2 0
newSami newSami

newSami je offline (nepripojený) newSami

Takže do RF odvediem 5 % a hneď na to z neho umorím stratu? Alebo RF môžem použiť až budúci rok?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
RF na budúci rok - ak bude strata, alebo riešiť starú stratu - preto mi to pripadá nelogické.
Podstta je, aby tvorba RF zo zisku a jeho použitie bolo jasne v zápisnici z VZ.
0 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Dobrý deň, možno odpoveď na moju otázku už tu niekde je, ale nemôžem ju nájsť. Tak sa vopred ospravedlňujem. Ako SZČO som za rok 2010 vykázal v DPFO B stratu. Podnikal som ešte 5 mesiacov roka 2011, potom som živnosť zrušil. Splnil som podmienky a môžem si uplatniť umorenie straty z roku 2010 do DPFO B za rok 2011? Podmienky a postup sú mi jasné aj vrátane zmeny, ktorá platí od 1. 1. 2012, ide mi len o to, či vôbec môžem si uplatniť umorenie a v takej výške, akú potrebujem. Ďakujem za váš drahocenný čas a odpoveď na moju otázku.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Dobrý deň, PO za rok 2010 vyšiel HV 10474€. V DP sme pripočítali položky zvyšujúce HV 30066€. Čiže základ dane vyšiel 40540. Použili sme daňovú stratu vo výške 35627€. Chcem sa spýtať ako máme preúčtovať účet 431 (na ktorej je zisk10474)v roku 2011 keďže sme umorili stratu vyššiu ako je HV?
Naposledy upravil Ing. Pavol Zúber : 13.03.12 at 11:41
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Neviem, či som správne pochopila. HV -účtovný zisk- na r.100 10447€. Plus položky zvyš. ZD 40540€. Odpočet daňovej straty 35627€. Čiže r.400 40540, r.410 35627, r.500 4913, daň r.600 933,47.
10447-933,47 =9543,53 je HV po zdanení, a to prechádza v ďalšom roku na 431.
2 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Áno na 431 mi zostalo v roku 2011 9543,53€. Ale neviem ako preúčtujem v roku 2011 účet 431 keď som použila stratu. Na účet 431/428 ako zisk alebo 431/429 ako umorenú stratu alebo o umorenej strate sa neúčtuje? Ďakujem.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

O účte 431 rozhoduje VZ. V prvom rade sa urobí prídel do RF 431/421, môže sa rozdeliť medzi spoločníkov, môže sa preúčtovať na účet nerozdeleného zisku 431/428, môže sa uhradiť strata (účtovná, nie daňová) min.rokov 431/429,... O tom ale musí rozhodnúť VZ, a podľa toho na základe zápisnice účtovať.
4 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ďakujem. Takže ja keď som v daňovom priznaní použila daňovú stratu aby neplatili daň zo zisku o tom neúčtujem až keby rozhodlo VZ.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

O daňovej strate sa neúčtuje. Daňová strata sa použije na poníženie daňového základu. VZ rozhoduje o použití účtovného zisku, alebo účtovnej straty.
3 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Áno na 431 mi zostalo v roku 2011 9543,53€. Ale neviem ako preúčtujem v roku 2011 účet 431 keď som použila stratu. Na účet 431/428 ako zisk alebo 431/429 ako umorenú stratu alebo o umorenej strate sa neúčtuje? Ďakujem.
Ak VZ v r. 2011 nerozhodlo o rozdelení zisku z r.2010, zaúčtuješ 431/428.
Ak ste mali už v predchádzajúcich obdobiach účtovnú stratu, a táto sa preniesla na účet 429, čiže táto strata min.rokov (alebo jej určitá časť) sa preúčtuje 431/429, ak o tom rozhodlo VZ. Ak ste doteraz nemali účtovnú stratu, nemáš mať nič na 429.
Ale stále hovoríme o účtovnej strate, daňová strata nemá nič s účtom 431.
3 0
angelaanakonda angelaanakonda

angelaanakonda je offline (nepripojený) angelaanakonda

Žabinka Pozri príspevok
Ak VZ v r. 2011 nerozhodlo o rozdelení zisku z r.2010, zaúčtuješ 431/428.
Ak ste mali už v predchádzajúcich obdobiach účtovnú stratu, a táto sa preniesla na účet 429, čiže táto strata min.rokov (alebo jej určitá časť) sa preúčtuje 431/429, ak o tom rozhodlo VZ. Ak ste doteraz nemali účtovnú stratu, nemáš mať nič na 429.
Ale stále hovoríme o účtovnej strate, daňová strata nemá nič s účtom 431.
ahojte, keď mala firma vlani daňovú stratu, tak si ju v ďalšom roku môže odpočítať od základu dane, ale táto strata sa nerovná účtovnej strate na účte 429, ale je to strata vykázaná v DP za predošlý rok na r. 400, chcem si byť istá či to chápem dobre.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

angelaanakonda Pozri príspevok
ahojte, keď mala firma vlani daňovú stratu, tak si ju v ďalšom roku môže odpočítať od základu dane, ale táto strata sa nerovná účtovnej strate na účte 429, ale je to strata vykázaná v DP za predošlý rok na r. 400, chcem si byť istá či to chápem dobre.
SAmozrejme že sa nerovná, daňovú stratu nikde neúčtujeme, umorujeme (neúčtujeme) ju len v DP.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať