Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - sadzby 2011 všetky kraje (platená v r. 2012)

Daň z motorových vozidiel za r. 2011 je nutné uhradiť za každé motorové vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo na činnosti, podliehajúce dani z príjmu. Termín pre podanie daňového priznania pre daň z motorových vozidiel, ako i splatnosť dane je 31.január 2012.

Sadzby dane z motorových vozidiel za r. 2011 pre jednotlivé samosprávne kraje sú uvedené v príslušných všeobecných záväzných predpisoch:

Banskobystrický samosprávny kraj
VZN BSK č. 16/2010 http://www.vucbb.sk/portal/sites/def...sk-16-2010.pdf

Bratislavský samosprávny kraj
VZN BČK č. 38/2010 www.region-bsk.sk/SCRIPT/ViewFile.aspx?docid=10028851

Košický samosprávny kraj
VZN KSK č. 8/2010 http://www.vucke.sk/APIR/sk/Urad_KSK...h_vozidiel.pdf

Nitriansky samosprávny kraj
VZN NSK č. 8/2010 http://www.unsk.sk/files/VZN/vzn8-2010.pdf

Prešovský samosprávny kraj

VZN POSK č. 8/2005 www.po-kraj.sk/files/dokumenty/Dokumenty-PSK/Vseobecne-zavazne-nariadenia-psk/VZN_PSK_08_2005_dan-z-vozidiel.pdf
Prepočet sadzby dane www.po-kraj.sk/files/dokumenty/Dokumenty-PSK/Vseobecne-zavazne-nariadenia-psk/vzn_psk_08_2005_dan-z-vozidiel_prepocet_eur_platny13012010.pdf

Trenčiansky samosprávny kraj
VZN TSK č. 5/2007 http://www.tsk.sk/buxus/generate_page.php?page_id=15655

Trnavský samosprávny kraj
VZN TTSK č. 23/2010 www.trnava-vuc.sk/vzn.html?file=tl_files/dokumenty/zastupitelstvo/vzn/VZN_c_23_2010.pdf

Žilinský samosprávny kraj
VZN ŽSK č. 24/2010 http://www.zask.sk/files/odbory/orga...h-vozidiel.pdf


Tlačivo daňového priznania pre daň z motorových vozidiel: www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/dan_mv2011.zip

Pre realizáciu úhrady dane z motorových vozidiel je potrebné pamätať na nový spôsob identifikácie platieb a ich zasielanie na pridelené čísla účtov.
Predčíslia účtov pre daň z motorových vozidiel:
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Banská Bystrica 500320
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Bratislava, DÚ pre VDS 500275
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Košice 500339
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Nitra 500304
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Prešov 500347
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Trenčín 500291
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Trnava 500283
• Daň z motorových vozidiel - DÚ Žilina 500312

Variabilný symbol
pre daň z motorových vozidiel na základe podaného daňového priznania za rok 2011: 1700992011


Za účelom výpočtu predpokladanej daňovej povinnosti na ďalšie zdaňovacie obdobie uvádzame aj sadzby pre daň z motorových vozidiel schválené a zverejnené pre rok 2012 (s platnosťou od 1.1.2012):

Nitriansky samosprávny kraj - VZN NSK č. 9/2011 http://www.unsk.sk/files/VZN/vzn9-2011.pdf
Trenčiansky samosprávny kraj - VZN TSK č. 7/2011 http://www.tsk.sk/buxus/generate_page.php?page_id=23403
Prešovský samosprávny kraj - VZN PSK č. 25/2011 www.po-kraj.sk/files/dokumenty/Dokumenty-PSK/Vseobecne-zavazne-nariadenia-psk/vzn_psk_25-2011_dan_motorove_vozidla_web.pdf


Doplnenie:
Na stránkach daňového riaditeľstva je uverejnená tabuľka s prehľadom základných sadzieb za jednotlivé kraje: https://www.drsr.sk/priznania/dmv200...yRiadok08.html
V tomto prehľade ale nie sú uvedené znížené sadzby daní pre motorové vozidlá spĺňajúce normy EURO 3, EURO 4, alebo EURO 5, ktoré uplatňujú vybrané samosprávne kraje pre kategórie úžitkových vozidiel, autobusov a návesových jazdných súprav.

Podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2011 a zaplatenie dane - materiál pripravený Daňovým riaditeľstvom SR, vysvetľujúci jednotlivé povinnosti týkajúce sa dane z motorových vozidiel

Naposledy upravil Monika.v : 13.01.12 at 18:56
Usporiadat
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

Dobrý den, chcela by som sa opýtať akú sadzbu dane mám platiť za úžitkové vozidlo ktore má 2 nápravy a v papieroch od auta je písane že je EURO4, mám platiť ročne 189,21 alebo 208,13?
0 0
zubik zubik

zubik je offline (nepripojený) zubik

Mám dotaz.S.r.o má dve auta obe to sú Škodovky ale v technickom je rozdiel v označení jedna je N a druhá M.Aké mám dať sadzby na tieto vozidla? já jedno zaradila ako osobné a druhé ako užitkové je to správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Krisiacik Krisiacik

Krisiacik je offline (nepripojený) Krisiacik

Nechapem instrukcie Danoveho uradu..pise ze

"To znamená, že daňovník dane z motorových vozidiel bude podávať daňové priznanie za rok 2011 miestne príslušnému daňovému úradu, ktorého miestna príslušnosť sa určí podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru 2010, alebo podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka alebo podľa sídla zamestnávateľa."

to je akoze aka instrukcia...to si mam hodit mincu teda ohladom prislusnosti?...alebo si mam vybrat sposob urcenia miestnej prislusnosti podla nalady? alebo kde je najmensia dan? Nerozumiem ako moze v instrukciach fungovat nejake ALEBO...Tiez nerozumiem co ma znamenat ten BOLD...z legalneho hladiska neexistuje ziaden bold a nebold..cely text je rovnocenny..

Ako to teda je?

K.
0 0
stestrh stestrh

stestrh je offline (nepripojený) stestrh

N - platí sa podľa náprav a hmotnosti
M - platí sa podľa objemu motora
0 0
stestrh stestrh

stestrh je offline (nepripojený) stestrh

Nechapem instrukcie Danoveho uradu..pise ze

"To znamená, že daňovník dane z motorových vozidiel bude podávať daňové priznanie za rok 2011 miestne príslušnému daňovému úradu, ktorého miestna príslušnosť sa určí podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru 2010, alebo podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka alebo podľa sídla zamestnávateľa."

to je akoze aka instrukcia...to si mam hodit mincu teda ohladom prislusnosti?...alebo si mam vybrat sposob urcenia miestnej prislusnosti podla nalady? alebo kde je najmensia dan? Nerozumiem ako moze v instrukciach fungovat nejake ALEBO...Tiez nerozumiem co ma znamenat ten BOLD...z legalneho hladiska neexistuje ziaden bold a nebold..cely text je rovnocenny..

Ako to teda je?

Vozidlo v majetku firmy, szčo - miestna príslušnosť sa určuje podľa dopravného inšpektorátu, kde bolo vozidlo evidované k 31.12.2010. Napr. vozidlo s BB značkou spadá pod DÚ Banská Bystrica, aj keď môže patriť bratislavskej firme.
Ak sú na auto vyplácané cesťáky, t.j. daňovník podľa §85 - ods.2 písm. a) - miestna príslušnosť sa riadi podľa sídla firmy, trvalého pobytu szčo, ktorý cesťáky prepláca. Napr. Bratislavská firma prepláca cesťák zamestnancovi, ktorý má vozidlo so ZA číslom, podáva daň. priznanie na DÚ BA.
Naposledy upravil stestrh : 24.01.12 at 08:11
0 0
stestrh stestrh

stestrh je offline (nepripojený) stestrh

Zuzana316 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, kde nájdem predpokladanú daň za rok 2012 v rámci BB? Lebo už tu zúrim hodinu pri PC a nič som nenašla! Ďakujem
predpokladaná daň je podľa VZN 16/2010. Podľa telefonického rozhovoru s pracovníkom BBSK vzn k dani z motorových vozidiel s novšou účinnosťou než 01.01.2011 nevydali.
0 0
stestrh stestrh

stestrh je offline (nepripojený) stestrh

Zdravím!
Mám otázku: v §86 ods. 2 písm. c) z. č. 582/2004 Z.z. v znení nesk. predpisov je ustanovenie, že vyšší územný celok môže vo VZN znížiť daň, resp. úplne oslobodiť od dane vozidlo, ktoré je používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a lesnej výrobe.
Čo pod tým konkrétne chápať? Aké podmienky musí vozidlo spĺňať, resp. kedy už nespĺňa a musí zaplatiť daň?
Môže sa to vzťahovať napr. na Tatru s ev. číslom, ktorá vozí drevo z odvozného miesta v lese najprv po lesných cestách, potom po verejných komunikáciách priamo do drevospracujúceho závodu napr. v Ružomberku a vozidlo patrí nejakému subjektu obhospodarujúcemu lesy? A spĺňal by to i prepravca, ktorý zabezpečuje takúto službu pre subjekt obhospodarujúci les?
Alebo poľnohosp. družstvo použije nákladné vozidlo s ev. číslom na zvážanie poľnohosp. produktov z poľa, pričom toto vozidlo musí prechádzať po verejných komunikáciách, je oslobodené podľa vyššie uvedeného od dane? A čo v prípade, že toto vozidlo sa použije na prevoz poľnohosp. produktov odberateľovi, ktorý ich odkúpi od družstva, resp. na prepravu iného materiálu?
0 0
Eklu Eklu

Eklu je offline (nepripojený) Eklu

prikladám link na sadby dane na rok 2012 sadzby sa menia len v Trenčianskom a Prešovskom kraji

http://www.autorubik.sk/novinky/dan-z-motorovych-vozidiel-v-roku-2011-a-2012-cestna-dan/
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Eklu Pozri príspevok
prikladám link na sadby dane na rok 2012 sadzby sa menia len v Trenčianskom a Prešovskom kraji

http://www.autorubik.sk/novinky/dan-z-motorovych-vozidiel-v-roku-2011-a-2012-cestna-dan/
Menili sa aj v Nitrianskom kraji.
0 0
mariab mariab

mariab je offline (nepripojený) mariab

Ja mám tiež pred sebou VZN 8/2010, kde sú sadzby pre úžitkové vozidlá EURO 3,4,5. Aj v aplikácii e-dane, na ktorej sa dajú vyplňať od 20.1.2012 daňové priznania k dani z MV je možnosť v r.09 použiť zníženú sadzbu dane aj pre KSK. Sú zhodné s tabuľkou vo VZN 8/2010. Myslím, že nie jediná som podľa tohto vyplnila daňové priznanie, no na DÚ nám povedali, že nie je to dobré. Tak ja už neviem. V poučení na vyplňanie sa o r.09 píše: "uvedie sa znížená sadzba dane, ktorú určí VÚC vo VZN..."
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Mám jednu otázočku. Firma mezdi inými vlastní jedno vozidlo, ktoré nebolo počas roku 20111 využívané - stálo v garáži, ale nebolo z cestnej dane odhlásené. Je takéto vozidlo potrebné uvádzať do DP a platiť zaň? Je to nákladné vozidlo, daň je dosť vysoká. Ďakujem
0 0
Hanka28 Hanka28

Hanka28 je offline (nepripojený) Hanka28

žena
Ďakujem za zverejnenú prílohu,ale v zverejnenej prílohe sú sadzby o 0,01 centa vyššie oproti minulému roku pre Prešovský kraj. (eDANE ukazujú tú minuloročnú ) Ktorá je správna pre tento rok? Ďakujem za skorú odpoveď :-)
0 0
Hanka28 Hanka28

Hanka28 je offline (nepripojený) Hanka28

žena
...musíte zaplatiť daň,lebo nebolo na daňovom odhlásené.Skúste sa porozprávať so správcom dane, či sa to nedá nejak upraviť dozadu. Ale pochybujem:-(
0 0
Ľuda Ľuda

Ľuda je offline (nepripojený) Ľuda

Dobrý deň,

riešim rovnaký problém ako Vy. Štatutár sro, používa na služobné účely súkromné auto ( nie je zamestnancom vlastnej sro, nepoberá príjem za výkon funkcie konateľa ). Ani mne sa nepodarilo zistiť či je povinný podať daň. priz. k dani z mot. vozidiel za rok 2011. Dopyt na DRSR je nefunkčný. Prosím Vás ak ste zistili ako postupovať, mohli by ste posunúť informácie? Ďakujem. ĽP
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Urobila som DP z mot. vozidiel a vyšiel mi nedoplatok 0,01 EUR!!! aj toto mám akože hodiť na príkaz, alebo do istej sumy netreba nič uhrádzať!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Urobila som DP z mot. vozidiel a vyšiel mi nedoplatok 0,01 EUR!!! aj toto mám akože hodiť na príkaz, alebo do istej sumy netreba nič uhrádzať!!
Áno, hodiš do stroja na príkaz, a zaplatíš.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Dobrý deň,daňovníkovi vyšla daňová povinnosť 881,76 € ale v termíne od 14.12.2011 do 31.03.2012 dočasne vyradil autá z prevádzky(na obvodnom úrade) a odhlásil aj na Dú.Je povinný platiť preddavky za rok 2012 v predpokladanej výške 881,76(za 12 mesiacov) alebo len za 9 mesiacov ( 04-12/2012 : 661,32 € ) Ďakujem..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

misolga Pozri príspevok
Dobrý deň,daňovníkovi vyšla daňová povinnosť 881,76 € ale v termíne od 14.12.2011 do 31.03.2012 dočasne vyradil autá z prevádzky(na obvodnom úrade) a odhlásil aj na Dú.Je povinný platiť preddavky za rok 2012 v predpokladanej výške 881,76(za 12 mesiacov) alebo len za 9 mesiacov ( 04-12/2012 : 661,32 € ) Ďakujem..
ÁNo, je. Zmena na preddavky nemá vplyv.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Tweety vďaka za rýchlu odpoveď , ale aj tak ešte trošku zabŕdnem: v zákone sa píše že daňovník platí predpokladanú daň za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 01.01.2012 (dočasne vyradené MV z prevádzky k 31.12.2011 je teda aj v tomto prípade predmetom dane?). Totiž v daňovom priznaní som uviedla že má daňovník platiť predpokladanú daň v plnej výške 881,76 €-pretože autá sú naďalej v jeho majetku a budú využívané na podnikanie od 04/2012, čo sa mu ale nie veľmi páčilo pretože odhlásil autá aj kôli tomu že ich v zime nevyužíva, ale aj kôli tomu aby nemusel platiť preddavky ..
0 0
stestrh stestrh

stestrh je offline (nepripojený) stestrh

misolga Pozri príspevok
Tweety vďaka za rýchlu odpoveď , ale aj tak ešte trošku zabŕdnem: v zákone sa píše že daňovník platí predpokladanú daň za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 01.01.2012 (dočasne vyradené MV z prevádzky k 31.12.2011 je teda aj v tomto prípade predmetom dane?). Totiž v daňovom priznaní som uviedla že má daňovník platiť predpokladanú daň v plnej výške 881,76 €-pretože autá sú naďalej v jeho majetku a budú využívané na podnikanie od 04/2012, čo sa mu ale nie veľmi páčilo pretože odhlásil autá aj kôli tomu že ich v zime nevyužíva, ale aj kôli tomu aby nemusel platiť preddavky ..
Pre správcu dane je dôležité, aby výška predpokladanej dane bola uvedená, kvôli posúdeniu, či vyjdú preddavky, alebo nie. Nijaký správca dane od stola nedokáže skontrolovať, či sa v ďalšom roku bude pooužívať toľko áut, ako je uvedená predpokladaná daň, pokiaľ sú odhlásené z používania na daňovom úrade po dočasnom vyradení z premávky na verejných komunikáciách. Takže ak bude uvedená cifra v kolonke predpokladaná daň nižšia ako 660 Eur, preddavky platiť nebude.
0 0
Načítať ďalšie