Zavrieť

Porady

Zákonný rezervný fond

V obchod.zákonníku som sa dočítala, že tvorba zo zisku je minimálne 10% ale my máme v spoločenskej zmluve tvorba zo zisku 5%. Je to správne? Ďakujem.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Mate to v poriadku. Tvorit mozete vo vyske 5% zo zisku - myslim pridel do fondu. Zakonny rezervny fond sa vsak tvori do vysky 10% zakladneho imania spolocnosti. Ak by ste ho teda uz mali dosiahnuty, jednoducho neurobite pridel zo zisku.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Zakonny rezervny fond ma dosahovat aspon 10% zakladneho imania. Tvori sa bud dodatocnym vkladom nad zakl. imanie pri zalozeni spolocnosti alebo v dalsich rokoch zo zisku. Moze to byt aj 5% zo zisku postupne, az dosiahne 10% zakl. imania.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana G.
V obchod.zákonníku som sa dočítala, že tvorba zo zisku je minimálne 10% ale my máme v spoločenskej zmluve tvorba zo zisku 5%. Je to správne? Ďakujem.
Zákon je zákon, pri svojom vzniku a.s. vytvára RFvo výške najmenej 10% základného imania spoločnosti. Tento fond je povinná každoročne doplňať o sumu v stanovách, najmenej však vo výške 10% z čistého zisku.§217 Zákona 513/1991.
Podľa §124 Sro: Ak sa RF nevytvoré už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho tvoriťz čistého zisku za rok, v ktorom sa po porvý raz vytvorí, a to najmenej vo výške 5% čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania. Tento je povinná každoročne doplňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo stanovách, najmenej však do výšky 10% ZI.
Naposledy upravil Tweety : 30.01.06 at 09:37
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

Takže by to bolo v poriadku teda len pri s.r.o.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Ahojte, nevie mi niekto poradiť, ako je to s prídelom do RF u lekára s.r.o. , ktorý nemá vypracovanú spoločenskú zmluvu , ale má iné doklady, na základe ktorých podniká /licencia.../ - a tam nie je uvedené akým spôsobom si má deliť čistý zisk,t.j.povinný prídel do RF..atď...
Ďakujem
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

adrika
Ahojte, nevie mi niekto poradiť, ako je to s prídelom do RF u lekára s.r.o. , ktorý nemá vypracovanú spoločenskú zmluvu , ale má iné doklady, na základe ktorých podniká /licencia.../ - a tam nie je uvedené akým spôsobom si má deliť čistý zisk,t.j.povinný prídel do RF..atď...
Ďakujem
Prosím,....kde ste všetci ?
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

ked mala spolocnost vysledok z HC 242.000, v dan. priznani si uplatnila stratu a vysiel zaklad dane 4007. pre ucely rezervneho fondu zoberiem do uvahy 242.000 a z toho 5% dam na tieto ucely?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evae
ked mala spolocnost vysledok z HC 242.000, v dan. priznani si uplatnila stratu a vysiel zaklad dane 4007. pre ucely rezervneho fondu zoberiem do uvahy 242.000 a z toho 5% dam na tieto ucely?
nie.
Vykázala si základ dane 4007, teda bola aj daňová povinnosť (účtovanie 591/341). Vzhľadom na umorovanie straty prichádzalo do úvahy aj účtovanie odloženej dane.
Správne treba vychádzať zo zisku po zdanení.
Je to suma, ktorá po otvorení účtovných kníh k 1.1.2006 je na účte 431-Výsledok hospodárenia v schvaľovacom konaní.
Z tej sumy 5% ide do RF (max. 10% zo ZI pri sro).
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Tweety
Zákon je zákon, pri svojom vzniku a.s. vytvára RFvo výške najmenej 10% základného imania spoločnosti. Tento fond je povinná každoročne doplňať o sumu v stanovách, najmenej však vo výške 10% z čistého zisku.§217 Zákona 513/1991.
Podľa §124 Sro: Ak sa RF nevytvoré už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho tvoriťz čistého zisku za rok, v ktorom sa po porvý raz vytvorí, a to najmenej vo výške 5% čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania. Tento je povinná každoročne doplňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo stanovách, najmenej však do výšky 10% ZI.
V §217 Obch.zákonníka je písané, že RF sa má doplňať najmenej vo výške 10% z čistého zisku, ale ešte ďalej je spomenuté "až do dosiahnutia výšky RF určenej v stanovách, najmenej však do výšky 20% zákl.imania.
Teraz tomu úplne nerozumiem, keďže sme dosiahli zisk, tak sme doplnili RF, ale nie do výšky 10%, ale dali sme až tu najvyššiu hranicu a to 20% zákl.imania. Čiže sme ho úplne doplnili. Mohli sme ho takto urobiť???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
V §217 Obch.zákonníka je písané, že RF sa má doplňať najmenej vo výške 10% z čistého zisku, ale ešte ďalej je spomenuté "až do dosiahnutia výšky RF určenej v stanovách, najmenej však do výšky 20% zákl.imania.
Teraz tomu úplne nerozumiem, keďže sme dosiahli zisk, tak sme doplnili RF, ale nie do výšky 10%, ale dali sme až tu najvyššiu hranicu a to 20% zákl.imania. Čiže sme ho úplne doplnili. Mohli sme ho takto urobiť???
No neviem akú máte spoločenskú zmluvu, alevo stanovy, pretože to je dôležité.
RF je povinná každoročne doplňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo stanovách, najmenej však do výšky 10% ZI. Ak máte v spoločenske zmluve stanovené 20% tak je to v pohode.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Tweety
No neviem akú máte spoločenskú zmluvu, alevo stanovy, pretože to je dôležité.
RF je povinná každoročne doplňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo stanovách, najmenej však do výšky 10% ZI. Ak máte v spoločenske zmluve stanovené 20% tak je to v pohode.
My mame napísané tak, že sa máme riadiť podla obch.zákonníka, takže preto neviem, či sme to mohli doplniť tými 20%.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
My mame napísané tak, že sa máme riadiť podla obch.zákonníka, takže preto neviem, či sme to mohli doplniť tými 20%.
Ďakujem.
Tak, potom by to mohlo byť OK.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

jenny7
My mame napísané tak, že sa máme riadiť podla obch.zákonníka, takže preto neviem, či sme to mohli doplniť tými 20%.
Ďakujem.
Nedávajte zbytočne do RF viac ako je nutné.
Podľa OZ §124
(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5 % z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Prečo vlastne by sme nemali dávať do RF viac ako je potrebné? ovplyvní to potom niečo? Vieš, šéf to tak pri rozdelovaní zisku rozdelil, tak aby som mu mohla dať presvedčujúci návrh, že netreba dávať tak veľa.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
Prečo vlastne by sme nemali dávať do RF viac ako je potrebné? ovplyvní to potom niečo? Vieš, šéf to tak pri rozdelovaní zisku rozdelil, tak aby som mu mohla dať presvedčujúci návrh, že netreba dávať tak veľa.
Nikde nie je uvedené, že to nemôže byť aj tých spomínaných 20%, veď ak to máte tak ukotvené v dokumentoch, tak je to OK.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Díky Majka sa skorú odpoveď.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Na účte 431 mám nerozdelený zisk z r.2005. Rezervný fond by som mala podľa zákona tvoriť aj keď to nemáme nikde v spoloč. zmluve uvedené. Prosím Vás ako to urobiť?
144 142,7 Sk - 431/428
A tvorba fondu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova
Na účte 431 mám nerozdelený zisk z r.2005. Rezervný fond by som mala podľa zákona tvoriť aj keď to nemáme nikde v spoloč. zmluve uvedené. Prosím Vás ako to urobiť?
144 142,7 Sk - 431/428
A tvorba fondu?
Učtovanie rozdelenia zisku do RF 431/421.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Učtovanie rozdelenia zisku do RF 431/421.

144 142,7 Sk - 431/428 a toto ponížiť na 136 935,7 Sk?
7207,- Sk 431/421
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mikolajova
Na účte 431 mám nerozdelený zisk z r.2005. Rezervný fond by som mala podľa zákona tvoriť aj keď to nemáme nikde v spoloč. zmluve uvedené.
Rozdelenie hospodárskeho výsledku je v kompetencii valného zhromaždenia. Účtujete na základe zápisu z jeho konania.
Mikolajova
Prosím Vás ako to urobiť?
144 142,7 Sk - 431/428
A tvorba fondu?
431/428 sa účtuje v prípade, že nedôjde k osobitnému rozdeleniu hospodárskeho výsledku. V prípade, že budete mať zápis z valného zhromaždenia, budete účtovať konkrétne rozdelenie napr.:
- tvorba rezervného fondu 431/421,
- prídel do sociálneho fondu 431/472,
- podiel na zisku spoločníkov 431/364,
- úhrada straty minulých účtovných období 431/429,
- preúčtovanie na nerozdelený zisk 431/428 atď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať