Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej núdzi, životné minimum

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohladne týchto vecí. Má nárok osoba na dávku v hmotnej núdzi, keď jej jediný príjem dosahuje len 120,- EUR mesačne ? myslím, aby dostávala minimálne to životné minimum. 189,- EUR Konkrétne ide o 26 ročnú osobu, ktorá poberá čiastočný invalidný dôchodok v spomínanej výške 120,- EUR mesačne. Momentálne je evidovaná na úrade práce. Chcem sa spýtať či nemôže byť prekážkou na dávku v hmotnej núdzi to, že jej postihnutie je klasifikované menej ako 70 %. Aj tak nemá takmer šancu sa zamestnať, lebo jej zdravotný stav sa často mení. Osoba je slobodná, nemá rodičov /sirota od detstva/ ani priamych príbuzných, v mieste trvalého pobytu nebýva, žije v podnájme. K tej spoluposudzovanej osobe sa chcem spýtať, či sa berú do úvahy len osoby, ktoré sú napr. manželia, brat a sestra /rodina/, alebo to môže byť aj partner /spolužitie bez papiera atď./

ďakujem za prípadné odpovede
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, takže situácia : 18ročná sirota(obaja rodičia behom minulého polroka umreli), od septembra bude študentkou 4.ročníka strednej školy, so starším bratom (žije a študuje v zahraničí) spolu vlastnia rodinný dom na dedine. Býva teda sama a dokopy jej štát dáva cca 270€, štipendium napriek výbornému prospechu škola nepriznala. Naozaj je to všetko na čo má nárok?Ak by niekto vedel poradiť a uľahčiť jej situáciu....Ďakujem.
Jej príjem je pre účely poskytovania dávky v hmotnej núdzi dostatočný.
Bohužial nemá nárok na nič.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Xanti Pozri príspevok
Jej príjem je pre účely poskytovania dávky v hmotnej núdzi dostatočný.
Bohužial nemá nárok na nič.
Ďakujem
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Dobry den,

moja znama ma podobny problem ako tu pisala uzivatelka Zena. Je majitelkou nehnutelnosti, starsieho rodinneho domu, ktory prenajima svojmu synovcovi bez najomnej zmluvy, cize zadarmo. Synovec je slobodny, bezdetny, nezamestnany, bez prijmu. Od 1.10.2012 chce poziadat o priznanie davky v hmotnej nudzi, samozrejme, ze chce, aby mu bol priznany aj prispevok na byvanie. Lenze, aby mu bol priznany musi mat uzatvorenu s prenajimatelom najomnu zmluvu a tu nastava problem, ak by najomnu zmluvu uzatvorili dajme tomu, ze od 26.9.2112 a on by poziadal o priznanie prispevku na byvanie k 1.10.2012, bol by mu priznany prispevok na byvanie uz za september 2012 alebo nie? Dalsi problem je, ze prenajimatelka sice zmluvu s nim uzatvorit chce, ale nechce od neho poberat najomne, t. j. ze by to bolo "iba na papieri", ale ake povinnosti z toho pre nu plynu? Musi sa zaregistrovat na prislusnom DU, aj ked jej jedinym prijmom je starobny dochodok? Jej synovec musi na UPSVaR, kazdych 6 mesiacov zdokladovat "blockami", ze jej ten najom platil, alebo staci nejake cestne vyhlasenie od nej, ze jej najomne zaplatil nacas, aj ked by jej ho vlastne neplatil. Mala by z toho prenajimatelka co sa tyka dani nejake problemy? Dakujem.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Veľmi nešpekulujte, lebo si na Vás daňováci nakoniec posvietia a prípadne pokuty a dane môžu byť vyššie, ako sociálna dávka. Nedá sa na jednej strane preukázať, že platí "nájom" a na druhej strane tento príjem nepriznať. Vlastne dá, ale len do momentu, kým na to neprídu....a skrz príspevku na bývanie takéto čachre nestoja.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

draik Pozri príspevok
Veľmi nešpekulujte, lebo si na Vás daňováci nakoniec posvietia a prípadne pokuty a dane môžu byť vyššie, ako sociálna dávka. Nedá sa na jednej strane preukázať, že platí "nájom" a na druhej strane tento príjem nepriznať. Vlastne dá, ale len do momentu, kým na to neprídu....a skrz príspevku na bývanie takéto čachre nestoja.
Ok. Vdaka. A neviete mi poradit, co v pripade, ze by tu najomnu zmluvu predsa uzatvorili a synovec by jej vyplacal mesacne najomne ona by sa musela zaregistrovat na prislusnom DU, ako je to s danou za prijem z nehnutelnosti, kolko % z prijmu sa plati? Nie som v obraze co sa tyka dani. Vdaka.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AVRIL Pozri príspevok
Ok. Vdaka. A neviete mi poradit, co v pripade, ze by tu najomnu zmluvu predsa uzatvorili a synovec by jej vyplacal mesacne najomne ona by sa musela zaregistrovat na prislusnom DU, ako je to s danou za prijem z nehnutelnosti, kolko % z prijmu sa plati? Nie som v obraze co sa tyka dani. Vdaka.
No neviem ale keby skôr mali zmluvu, o tom, že si platí sám energie a veci súvisiace s bývaním a žiaden nájom tj. nič navyše by tam nebolo tak potom podla mna by problém nemal byť .
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sadzba dane za rok 2012 je stále 19%, po znížení základu dane o 40% paušl. výdavkov, popr. skutočné výdavky......
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Xanti Pozri príspevok
No neviem ale keby skôr mali zmluvu, o tom, že si platí sám energie a veci súvisiace s bývaním a žiaden nájom tj. nič navyše by tam nebolo tak potom podla mna by problém nemal byť .
Lenze ak tomu dobre rozumiem v tomto pripade by musel mat nejaky prijem, aby si to mohol platit sam a musel by ho nejakym sposobom preukazat a tym padom by stratil narok na davku v hmotnej nudzi pre jednotlivca, alebo sa mylim?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AVRIL Pozri príspevok
Lenze ak tomu dobre rozumiem v tomto pripade by musel mat nejaky prijem, aby si to mohol platit sam a musel by ho nejakym sposobom preukazat a tym padom by stratil narok na davku v hmotnej nudzi pre jednotlivca, alebo sa mylim?
Hm... dám ti logickú otázku.
Ak prídeš o robotu a vlastníš byt, a si sama myslíš že 55,80 eur Ti stačí na vykrytie elektriky, vody, plynu a fondu opráv?
Alebo ak ste rodina myslíš že 89 eur či koľko to je na to stačí? Ja veľmi pochybujem.
Dávka nie je o úhradzaní celých nákladov ... môj názor.
0 0
majuss majuss

majuss je offline (nepripojený) majuss

Dobrý deň chcela by som sa opýtať na akú podporu mám nárok vzhľadom na to že som nezaopatrené dieťa ( úplná sirota). Doteraz som poberala sirotský dôchodok avšak predčasným ukončením vysokoškolského štúdia prichádzam o nárok na sirotský dôchodok. Taktiež vlastním nehnuteľnosť. Mám nárok na príspevok v hmotnej núdzi?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majuss Pozri príspevok
Dobrý deň chcela by som sa opýtať na akú podporu mám nárok vzhľadom na to že som nezaopatrené dieťa ( úplná sirota). Doteraz som poberala sirotský dôchodok avšak predčasným ukončením vysokoškolského štúdia prichádzam o nárok na sirotský dôchodok. Taktiež vlastním nehnuteľnosť. Mám nárok na príspevok v hmotnej núdzi?
No mala by si byť posudzovaná sama.
Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50 € + príspevok na zdrav. starostlivosť 2 € + príspevok na bývanie 55,80 eur .. tj. spolu 118,30 eur .
Naposledy upravil Xanti : 15.01.13 at 05:35 Dôvod: kalkulačka zlyhala, opravujem konečnú sumu :D na základe upozornenia , ďakujem.
1 0
WAPGATE WAPGATE

WAPGATE je offline (nepripojený) WAPGATE

Ahojte,

moja priatelka pracuje na zmluvu na 3 hod. denne tj 15 hod. tyzdenne. Zarobi na nu 125€ mesacne, ku tomu dostava este na 8 rocne dieta 100€ vyzivne. Ma narok na vyzivne, alebo to ma iba clovek, co je na urade prace. Mala by narok ak by mala najomnu zmluvu? Kedze plati inkaso v byte 130€ dalo by sa vybavit aby mala najomnu zmluvu.
Ak som dobre ratal...
Bez najmu:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+4+17,2=136,3€
Davka = nema narok

S najomnou zmluvou:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+89,2+4+17,2=225,5€
Davka = 56,75€

Ratam dobre?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

WAPGATE Pozri príspevok
Ahojte,

moja priatelka pracuje na zmluvu na 3 hod. denne tj 15 hod. tyzdenne. Zarobi na nu 125€ mesacne, ku tomu dostava este na 8 rocne dieta 100€ vyzivne. Ma narok na vyzivne, alebo to ma iba clovek, co je na urade prace. Mala by narok ak by mala najomnu zmluvu? Kedze plati inkaso v byte 130€ dalo by sa vybavit aby mala najomnu zmluvu.
Ak som dobre ratal...
Bez najmu:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+4+17,2=136,3€
Davka = nema narok

S najomnou zmluvou:
(125+100)*75% = 168,75€
Davky 115,1+89,2+4+17,2=225,5€
Davka = 56,75€

Ratam dobre?
Rátaš zle, lebo výživné sa nepočíta 75% ale celé ... no v prípade že by mala nájomnú zmluvu tak dákych 30e by mohla dostať dávku v hmotnej núdzi.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Kamarát poberá dávky v HN v sume 118,30 (dávka+príspevok na bývanie+zdravotná starostlivosť). Je slobodný, v prenajatom byte žije sám. Jeho priateľka je tehotná, po pôrode sa chce starať o dieťa. Má nárok na nejaký ďaľší príspevok pre dieťa ak by spolu žil aj s matkou dieťaťa ktorá bude pracovať ale nakoľko nie sú manželia nie sú jej príjmy posudzované? Viete mi niekto poradiť?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zena Pozri príspevok
Kamarát poberá dávky v HN v sume 118,30 (dávka+príspevok na bývanie+zdravotná starostlivosť). Je slobodný, v prenajatom byte žije sám. Jeho priateľka je tehotná, po pôrode sa chce starať o dieťa. Má nárok na nejaký ďaľší príspevok pre dieťa ak by spolu žil aj s matkou dieťaťa ktorá bude pracovať ale nakoľko nie sú manželia nie sú jej príjmy posudzované? Viete mi niekto poradiť?
Ak budú posudzovaný spolu, tak o dávku v hmotnej núdzi príde, lebo RP je vyšší ako dávka ... možno by im doplácali k RP pár eur.
1 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Materskú aj RD by poberala matka. Myslela som či otec nebude mať nárok na nejaký príspevok keď sa mu narodí dieťa. Či poberním RD sa to vylučuje? Manželia nebudú, ani adresu nebudú mať rovnakú, nemajú ich prečo posudzovať spolu.
Naposledy upravil zena : 26.03.13 at 11:31
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zena Pozri príspevok
Materskú aj RD by poberala matka. Myslela som či otec nebude mať nárok na nejaký príspevok keď sa mu narodí dieťa. Či poberním RD sa to vylučuje? Manželia nebudú, ani adresu nebudú mať rovnakú, nemajú ich prečo posudzovať spolu.
Tak on nemá už čo dostať .. o dieťa sa stará matka, ak nemajú byť spolu posudzovaný tak nemôže si dieťa dať na seba... to by mu dali RP ale nie dávku v hmotnej núdzi a matka by zase nedostala nič ...
1 0
mzr mzr

mzr je offline (nepripojený) mzr

Pracujem na dohodu-vyplata sa líši podla toho kolko hodin odpracujem co nebyva vela,mam syna navstevuje skolku,vlastnim rodinny dom,som rozvedena vyzivne na syna je 100 eur....mam nárok na nejaku davku v hmotnej nudzi?pripadne prispevok na byvanie??alebo je nieco o co si mozem poziadat?dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mzr
Pracujem na dohodu-vyplata sa líši podla toho kolko hodin odpracujem co nebyva vela,mam syna navstevuje skolku,vlastnim rodinny dom,som rozvedena vyzivne na syna je 100 eur....mam nárok na nejaku davku v hmotnej nudzi?pripadne prispevok na byvanie??alebo je nieco o co si mozem poziadat?dakujem
z čoho žiješ/žijete?
výživné od bývalého manžela ste mali súdom určené? resp. ako dlho si rozvedená?
0 0