Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
nana134 nana134

nana134 je offline (nepripojený) nana134

Dobry den,ja som chcela vediet na daňovom úrade,že čo si možem uplatnť do skutočných výdavkov pri prenáme bytu.Ale pani vravela,že to vedia ich kontrolori,keď som sa chcela informovať tam,vravela,že sa mám spýtať daňoveého poradcu.Pýtala som sa jednej učtovníčky,že či si možem do nákladov započítať aj zariadenie bytu?Kupovala som postele pre podnjomníkov.Ona vravela,že nie.Vravela že aj poistenie domacnosti sa nemože započítať do výdavkov.

Uplatńoval si z Vás niekto skutočné výdavky?Čo ste tam prosim započitavali. Viem že sa dávaju platby za byt,ale zaujíma ma či si tam možem započítať napr.poistku bytu,opravy v byte,zariadenie.

Ďakujem za radu
0 0
Anika23 Anika23

Anika23 je offline (nepripojený) Anika23

Aj mňa by zaujímali skutočné výdavky pri prenájme bytu.
Jedna účtovníčka mi tvrdí, že od tohto roku sa môžu upatniť len paušálne výdavky. Ďalšia, že si môžem uplatniť skutočné výdavky, ale keďže nie som živnostník, ale len registrovaná na daňovom úrade, do výdavkou si môžem dať vodu, teplo, elektrika, plyn, RTVS a odvoz odpadu, príp. nedoplatky za tieto energie.
Keďže mesačne platím "zálohovú úhradu za užívanie priestoru", všetko v tejto úhrade súvisí s užívaním priestoru. Ako by som z nej mala vyčleniť sumu za fond opráv domu, ktorý by vraj do výdavkou nemal ísť. Z účtu mi odchádza celková suma. Treba na to viesť jednoduché účtovníctvo???
Ďalšia tvrdí, že aj keď nie som živnostník, môžem si byt dať do obchodného majetku a vtedy do výdavkov je možné dať úroky z hypotéky, odpisy a poistenie.
V tomto prípade netuším o čom hovorí. Ako môžem dať byt do obchodného majetku? Len tak si poviem že bude a hotovo???
Môže niekto poradiť?
A ako je to s opravami bytu, ktoré si vyžiadali nájomníci. Napr. výmena WC, nakoľko bolo poškodené, bola to podmienka pri podpisovaní zmluvy.
Taktiež boli vymenené okná, nakoľko boli dve okná v takom stave, že pri otvorení vypadávali z pantov, mohli spôsobiť ujmu na zdraví nájomníkom. Aby boli v rovnakej farbe, bolo vymenených všetkých 5. Nemalo by sa takéto niečo zohľadňovať vo výdavkoch? Aspoň teda tie dve, ktoré bránili riadnemu užívaniu bytu.
Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Anika - ak si tému prečítaš, určite nájdeš odpoveď. je tu aj niekoľko užitočných linkov priložených
alebo ešte http://www.porada.sk/t175620-prenajo...nehnuteľnosti
http://www.porada.sk/t188334-danove-...nehnuteľnosti
- a skutočne si môžeš len tak povedať, že bude .. a zaradíš si byt do obchodného majetku (dokument o tom)
0 0
Jago189 Jago189

Jago189 je offline (nepripojený) Jago189

Dobrý večer. Potreboval by som poradiť - som zamestnanec a v roku 2011 sme spolu s manželkou prenajímali byt v bezpodielovom vlastníctve. Sme zaregistrovaní na daňovom úrade a máme pridelené DIČ. Podľa zmluvy je nájomné 320 eur, ktoré zahŕňa aj inkasné platby (cca 170 eur). Manželka je nezamestnaná. Kedže ja som zamestnaný, mne daňové priznanie mal spraviť zamestnávateľ, ale kedže som mal aj iné prijmy, bolo mi povedané, že si musím urobiť priznanie sám.
- Musíme podávať daňové priznania obaja keďže sme zaregistrovaní na daňovom úrade?
- Ak si budeme musieť urobiť obaja, ako to správne urobiť?

Ďakujem.
0 0
Anika23 Anika23

Anika23 je offline (nepripojený) Anika23

Ďakujem Katy,
už začínam byť v obraze ...aspoň troška.
Ak som to pochopila stačí viesť daňovú evidenciu...Treba však všetky tri???...evidencia o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, evidencia o hmotnom a nehmotnom majetku
, o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch. Neviem v akej sume evidovať nehmotný majetok a či vôbec ho tam dávať, odpisy som nechcela dávať do nákladov, a neviem ako by som ho vyradila, ak ho budem prenajímať už len rok a potom tam budem bývať...nebudem potom platiť za vyradenie? Ak by som si viedla evidenciu o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, môžem do výdavkov dať opravy a rekonštrukciu bytu? ...prípadne nákup elektrospotrebičov?
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Výdavky na rekonštrukciu si môžeš dať, len ak máš byt v obchodnom majetku. Pritom ak tie výdavky sú vyśšie ako 1700 €, zvyšujú ti vstupnú a zostatkovú cenu bytu - odpisuješ ich. Ak boli nižšie ako 1700 za rok, môžeš si ich celé dať do výdavkov (samozrejme ak máš byt v obchodnom majetku).
Vyradiť byt z obchodného majetku môžeš kedykoľvek sa rozhodneš - administratívne. Ak ale byt budeš predávať do 5 rokov po roku kedy bol naposledy evidovaný v obchodnom majetku, tak príjem z predaja sa zdaňuje (mínus myslím neodpísaná cena bytu).
Ak neplánuješ v blízkej budúcnosti byt predať (chceš tam potom bývať), a cheš uplatniť skutočné náklady, je zvyčajne vhodné dať byt do obchodného majetku - jednak pri noromálnej cene bytu sú odpisy dosť vysoké a jednak nemusíš rozdeľovať a rozmýšlať, ktoré platby za byt môžeš dať do nákladov a ktoré nie. Tiež tie náklady do 1700 ročne na rekonštrukciu, ktoré si môžeš dať do nákladov, sú zaujímavé.
Pri odpisovaní sa ale postupuje tak, že počítaš odpisy tak, že prvým rokom počítania odpisov je rok, kedy si byt nadobudla, vypočítaš za všetky roky odpisy, ale uplatníš až odpis za rok, kedy si byt vložila do majetku. Ak náklady na rekonštrukciu boli vyššie ako 1700, to v príslušnom roku zvyšuje cenu a zostatkovú cenu pri odpisovaní - ale to by som nechala na nejakú účtovníčku, aby ti to spočítala.

Ak nedáš byt do majetku, podľa mňa výmenu okien do nákladov dať nemôžeš, ale napr. elektrospotrebiče a nábytok by som do nákladov dala.
Možno ma niekto opraví - tiež som to len teraz zisťovala.
1 0
Anika23 Anika23

Anika23 je offline (nepripojený) Anika23

Ako viesť evidenciu o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, aj evidenciu o hmotnom a nehmotnom majetku? Stáči si to vpísať do tabuľky? ...napr. v exceli?
Dnes som sa bola pýtať v obchode na dané doklady. Pozerali na mňa, ako keby som chcela mesačný prach. Dá sa to zohnať v špecializovanom obchode na úradné tlačivá? Alebo si to stačí niekde viesť v tabuľke.

Ďakujem za všetky informácie.

0 0
Rado23 Rado23

Rado23 je offline (nepripojený) Rado23

Stačí si viesť výdaje a príjmy v časovom slede v tabuľke, napr. v EXCEL-i. V samotnom zákone je uvedené, že presná forma nie je určená. Takže ako si spravíš, tak budeš mať. Dôležité je mať všetky doklady o výdajoch, t. j. bločky z obchodu, faktúry, výpisy z banky - napr. pri platbe zálohových platieb za byt prevodom z účtu. No a hlavne toto opatrovať 10 rokov, lebo pri kontrole to musíš všetko predložiť. Pri odpise výdajov vo výške 40 % paušálne nemusíš mať nič. Treba zvážiť čo je výhodnejšie.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Výdavky na rekonštrukciu si môžeš dať, len ak máš byt v obchodnom majetku. Pritom ak tie výdavky sú vyśšie ako 1700 €, zvyšujú ti vstupnú a zostatkovú cenu bytu - odpisuješ ich. Ak boli nižšie ako 1700 za rok, môžeš si ich celé dať do výdavkov (samozrejme ak máš byt v obchodnom majetku).
Vyradiť byt z obchodného majetku môžeš kedykoľvek sa rozhodneš - administratívne. Ak ale byt budeš predávať do 5 rokov po roku kedy bol naposledy evidovaný v obchodnom majetku, tak príjem z predaja sa zdaňuje (mínus myslím neodpísaná cena bytu).
Ak neplánuješ v blízkej budúcnosti byt predať (chceš tam potom bývať), a cheš uplatniť skutočné náklady, je zvyčajne vhodné dať byt do obchodného majetku - jednak pri noromálnej cene bytu sú odpisy dosť vysoké a jednak nemusíš rozdeľovať a rozmýšlať, ktoré platby za byt môžeš dať do nákladov a ktoré nie. Tiež tie náklady do 1700 ročne na rekonštrukciu, ktoré si môžeš dať do nákladov, sú zaujímavé.
Pri odpisovaní sa ale postupuje tak, že počítaš odpisy tak, že prvým rokom počítania odpisov je rok, kedy si byt nadobudla, vypočítaš za všetky roky odpisy, ale uplatníš až odpis za rok, kedy si byt vložila do majetku. Ak náklady na rekonštrukciu boli vyššie ako 1700, to v príslušnom roku zvyšuje cenu a zostatkovú cenu pri odpisovaní - ale to by som nechala na nejakú účtovníčku, aby ti to spočítala.

Ak nedáš byt do majetku, podľa mňa výmenu okien do nákladov dať nemôžeš, ale napr. elektrospotrebiče a nábytok by som do nákladov dala.
Možno ma niekto opraví - tiež som to len teraz zisťovala.
V tomto príspevku, je to v kocke zhrnuté, ako to funguje pri prenájme nehnuteľnosti.
Ak sa byt alebo dom, ktorý sa využíva na prenájom zahrnie do obchodného majetku, tak aj fyzická osoba - nepodnikateľ, sa správa ako účtovná jednotka a teda môže uplatňovať aj odpisy.
Do 31. 12. 2011 sa mohla pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti uplatňovať aj strata, ktorá vznikla v predchádzajúcich obdobiach.
Od 1. 1. 2012 platí / podľa nového ustanovenia § 4 ods. 2 zákona o dani z príjmov/, že vykázať daňovú stratu možno len z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Takže, pri prenájme nehnuteľnosti sa už strata vykázať nemôže.
2 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

  • pri vypísaní B DP dávam pri príjme z prenájmu SK NACE 68 20 0 ?
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Sám som zvedavý na odpovede,ak ten prenájom nie je živnosťou a prenajímateľ je súkromná osoba.Ja to mám zatiaľ prázdne a čakám.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Anik Pozri príspevok
  • pri vypísaní B DP dávam pri príjme z prenájmu SK NACE 68 20 0 ?
Nie !! ... viď poučenie k DP (treba aj čítať ). Riadok 3 sa vypĺňa v prípade príjmov § 6 odst 1 a 2
driver - detto
5 0
Anika23 Anika23

Anika23 je offline (nepripojený) Anika23

Citujem " uplatníš až odpis za rok, kedy si byt vložila do majetku". Znamená to, že musím niekde nahlásiť, kedy som byt vložila do obchodného majetku? Alebo musím si to taktiež v exceli len vypočítať, aké sú každý rok odpisy?
Vďaka.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Príklad, byt vlastníš od roku 2001 do majetku ho vkladáš v roku 2011. Z obstarávacej ceny bytu si vypočítaš odpisy počnúc rokom 2001=prvý rok odpisovania. Byt sa odpisuje v 4 odpis. skupine 20 rokov. Prišla si o prvých 10 rokov odpisovania v roku 2011 bude jedenásty rok a postupne doodpisuješ.
3 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás pekne o radu:
Úhrn príjmov: 12519,73
Poistné: 46,09
Základ dane: 12473,64

Príjem z prenájmu: 1527,30
40% výdavky: 610,92
Základ dane: 916,38

Vyňaté príjmy: 12175,73 €

Keď vypĺňam DP v programe, tak mi vychádza daňová povinnosť 0. Ale ak som sa správne dočítala, že príjem z prenájmu sa považuje za pasívny príjem,tak naň by sa nemala vzťahovať odpočítateľná položka a potom by mala vyjsť v DP daňová povinnosť 174,11 €. Alebo sa mýlim? Vopred ďakujem za kontrolu.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

certik Pozri príspevok
Prosím vás pekne o radu:
Úhrn príjmov: 12519,73
Poistné: 46,09
Základ dane: 12473,64

Príjem z prenájmu: 1527,30
40% výdavky: 610,92
Základ dane: 916,38

Vyňaté príjmy: 12175,73 €

Keď vypĺňam DP v programe, tak mi vychádza daňová povinnosť 0. Ale ak som sa správne dočítala, že príjem z prenájmu sa považuje za pasívny príjem,tak naň by sa nemala vzťahovať odpočítateľná položka a potom by mala vyjsť v DP daňová povinnosť 174,11 €. Alebo sa mýlim? Vopred ďakujem za kontrolu.
ten prvý príjem, je podľa kt. § ZDP?
a z prenájmu si si odpočítala 500€ oslobodenú sumu?
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prvý príjem je zo zamestnania: 344.- na Slovensku a 12175,73 v Rakúsku.
A z prenájmu som odpočítala 500.- €
0 0
Jakubína Jakubína

Jakubína je offline (nepripojený) Jakubína

Dobrý deň,
chcem sa touto cestou spýtať....ohľadom prenájmu bytu...
pani na starobnom dôchodku mala za rok 2011 príjem z prenájmu bytu 2800 Eur.
Poradím jej správne, ak
2800-500 ( odpočítateľná položka ) = 2300 Eur.
Z toho 40% paušálne náklady: 2300x 40% = 2300-920=1380 Eur a z toho vyrátam 19 % daň ?
Ďakujem za info....
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Jakubína Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa touto cestou spýtať....ohľadom prenájmu bytu...
pani na starobnom dôchodku mala za rok 2011 príjem z prenájmu bytu 2800 Eur.
Poradím jej správne, ak
2800-500 ( odpočítateľná položka ) = 2300 Eur.
Z toho 40% paušálne náklady: 2300x 40% = 2300-920=1380 Eur a z toho vyrátam 19 % daň ?
Ďakujem za info....

Je to správny výpočet .
0 0
Jakubína Jakubína

Jakubína je offline (nepripojený) Jakubína

Dakujem ti Katarína....
0 0
Načítať ďalšie