Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ skutočné
2/ alebo paušálne

500 € je suma oslobodená, nie odpočítateľná....
0 0
barbinka333 barbinka333

barbinka333 je offline (nepripojený) barbinka333

Ďakujem, ale ujo mal dôchodok, na strane B DP sa uvedie výška dôchodku, v časti tabuľky 1 oddiel VI dám už sumu príjmy o 500 nižšiu, potom mi ešte dá v odpoč. položke rozdiel medzi dôchodkom a sumou 3559,30, čO JE 195,70, nepodniká, iba priznáva daň, a do výdavkov si môže dať phm - to vraj mu dal nejaký známy, čo mu robil DP, ako si jazdil po úhradu z prenájmu, plus už neviem čo, ale stále mi to vychádza dosť. Minulý rok mu vyšla daň cca 47 eur, tak čo tam napočítali, neviem. Bola síce vyššia odp. pol. aj výdavky z pren. boli vyššie, ale ďalej neviem. Keď mu to robil cudzí na dedinke a za peniažky a vedel mu tú sumu tak znížiť (papiere nikde :pozn), tak mne ako vlastnej odtrhne hlavu :-) a to neviem, či nemal byť aj ako dôchodca prihlásený ešte do ZP :-) Ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

barbinka333 Pozri príspevok
Ďakujem, ale ujo mal dôchodok, na strane B DP sa uvedie výška dôchodku, v časti tabuľky 1 oddiel VI dám už sumu príjmy o 500 nižšiu, potom mi ešte dá v odpoč. položke rozdiel medzi dôchodkom a sumou 3559,30, čO JE 195,70, nepodniká, iba priznáva daň, a do výdavkov si môže dať phm - to vraj mu dal nejaký známy, čo mu robil DP, ako si jazdil po úhradu z prenájmu, plus už neviem čo, ale stále mi to vychádza dosť. Minulý rok mu vyšla daň cca 47 eur, tak čo tam napočítali, neviem. Bola síce vyššia odp. pol. aj výdavky z pren. boli vyššie, ale ďalej neviem. Keď mu to robil cudzí na dedinke a za peniažky a vedel mu tú sumu tak znížiť (papiere nikde :pozn), tak mne ako vlastnej odtrhne hlavu :-) a to neviem, či nemal byť aj ako dôchodca prihlásený ešte do ZP :-) Ďakujem za odpoveď.
Barbinka - a čo tak nakuknúť do zákona o DzP Čo bolo vlani - nie je tohto roku . Ten dôchodok tam zbytočne uvádzaš, nepomôže ani ten rozdiel.
Platí, to čo som už napísala. Aké mal výdavky - to už fakt
A keď sa to tak vezme - mal byť prihlásený aj do ZP - len sa to v máji zrušilo ... hádam sankcia nembude (aj keď u nás je všeličo možné). Neviem, či by nebolo veru lepšie pre teba - aby si to dal spraviť ako vlani
doplním:
žiadne zázračné DP mu nespravil !! Vlani bol oveľa vyšší oslobodený príjem a dala sa ešte uplatniť aj tá maličká NČZD - to sa ti celý čas snažím našepkať !!!
Naposledy upravil Katy a R : 16.03.12 at 15:39
2 0
barbinka333 barbinka333

barbinka333 je offline (nepripojený) barbinka333

Fakt. Hodila som to do PC do Krosu a aj keď mi tam dalo na daňovníka 195,70 tak ju naozaj neodpočítalo. Aj tak je ale smutné, ako to zariadili pre obyčajných dôchodcov. To sa im ani neoplatí nič prenajímať... aspoň nie tak poctivo :-) jedno veľké ďakujem za poradu a radu
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ahojte, môžem uplatniť paušálne výdavky pri príjme z prenájmu? Pri vypĺňaní DP typ B z Krosu mi to takú možnosť nedáva. Pýtam sa blbosť? Ďakujem za prečítanie.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jasne, že môžeš....a možnosť z Krosu (Alfe) je ....zaškrtni § 6 ods. 3 uplatnenie výdavkov percentom, podľa § 6 ods. 10 ZDP v oddieli VI.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

aha, pardon, nevšimla som si
0 0
metoda metoda

metoda je offline (nepripojený) metoda

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak nedáš byt do majetku, podľa mňa výmenu okien do nákladov dať nemôžeš, ale napr. elektrospotrebiče a nábytok by som do nákladov dala.
Možno ma niekto opraví - tiež som to len teraz zisťovala.
tieto dva clanky potvrdzuju, ze zariadenie bytu sa moze dat do nakladov
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...-prenajmu.html
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...-prenajme.html
je to sice k DP za rok 2010, ale nemalo by sa to menit
0 0
pt7834 pt7834

pt7834 je offline (nepripojený) pt7834

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu, lebo už som si nie vôbec istý.
Mám príjem zo zamestnania 236,37. /tomu rozumiem/, príjem zo sprostredkovania poistenia nie na živnosť 2559.14. tu si uplatňujem paušálne výdavky, a príjem z prenájmu 2257,5 + platby za energie 735,00 (musí byť zarátané do príjmu obidve platby?), náklady 161,80 (poistenie, smeti, daň), prenajímam od 25.7.2011 do konca roka. Chcem sa opýtať, či môžem v prípade, že to bude lepšie ako paušál, započítať do nákladov celé poplatky za energie a vodu (inkaso) alebo len za tú časť roka počas prenájmu a či môžem sem zarátať aj odvody do zdrav. poisť., alebo musia ísť do výdavkov súvisiacich so sprostredkovaním
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pt7834 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu, lebo už som si nie vôbec istý.
Mám príjem zo zamestnania 236,37. /tomu rozumiem/, príjem zo sprostredkovania poistenia nie na živnosť 2559.14. tu si uplatňujem paušálne výdavky, a príjem z prenájmu 2257,5 + platby za energie 735,00 (musí byť zarátané do príjmu obidve platby?), náklady 161,80 (poistenie, smeti, daň), prenajímam od 25.7.2011 do konca roka. Chcem sa opýtať, či môžem v prípade, že to bude lepšie ako paušál, započítať do nákladov celé poplatky za energie a vodu (inkaso) alebo len za tú časť roka počas prenájmu a či môžem sem zarátať aj odvody do zdrav. poisť., alebo musia ísť do výdavkov súvisiacich so sprostredkovaním
DP si povinný spraviť zo všetkých zdaniteľných (aj celosvetových) príjmov.

Môžeš v tomto prípade použiť rôzny spôsob uplatňovania výdavkov pre tie dva druhy príjmov podľa § 6 - sprav tak, ako je pre teba výhodnejšie
2 0
agripina1 agripina1

agripina1 je offline (nepripojený) agripina1

dobrý deň, prosím poraďte mi. Bola som počas celého roka 2011 zamestnaná na trvalý pracovný pomer a k tomu som od 1.1. 2011 do 31.3.2011 prenajímala byt v osobnom vlastníctve. Môj hrubý príjem z prenájmu bol cca 1000 eur. Mala som aj výdavky. Akú odpočítateľnú položku si môžem na príjem z prenájmu odpočítať, keď som prenajímala iba 3 mesiace? Ďakujem za každú radu, robím to prvý krát.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

agripina1 Pozri príspevok
dobrý deň, prosím poraďte mi. Bola som počas celého roka 2011 zamestnaná na trvalý pracovný pomer a k tomu som od 1.1. 2011 do 31.3.2011 prenajímala byt v osobnom vlastníctve. Môj hrubý príjem z prenájmu bol cca 1000 eur. Mala som aj výdavky. Akú odpočítateľnú položku si môžem na príjem z prenájmu odpočítať, keď som prenajímala iba 3 mesiace? Ďakujem za každú radu, robím to prvý krát.
"odpočítateľnú" žiadnu ... ale čítaj aj predchádzajúce príspevky v tejto téme - nájdeš čo treba
2 0
agripina1 agripina1

agripina1 je offline (nepripojený) agripina1

ďakujem za rýchlu odpoveď, asi som sa zle vyjadrila, nezdaniteľnú? Práveže som tu čítala, že by to malo byť 500 eur, ale neviem, či musím prenajímať celý rok alebo to môže byť aj tie 3 mesiace, čiže, ak to správne chápem: 1000 eur je hrubý príjem, 500 eur nezdaňujem zvyšných 500 zdaňujem a od tých ešte odpočítam reálne výdavky. Ďakujem za radu, ale robím to 1x
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

. 500 evri je osobodený príjem (čiže nepatrí do DP -, nie je to zdaniteľný príjem) .. jedno je aká doba prenajímania. A pozri ešte - koeficient .
(jaký panovnícky nick)
1 0
agripina1 agripina1

agripina1 je offline (nepripojený) agripina1

Ďakujem za pomoc
0 0
Francy Francy

Francy je offline (nepripojený) Francy

Snazila som sa prestudovat vsetky prispevky,ale neviem ake skutocne vydavky si moze prenajimatel uplatnit,ked byt nie je zaradeny v om. Viem,ze si moze zaradit energie, ale moze si dat do vydavkov aj najom, dan z nehnutelnosti, poistenie bytu, televiziu? V jednej diskusii som si precitala,ze si moze dat zariadenie pre domacnost. Co sa tym mysli? Dakujem vam vopred za odpoved.
0 0
ZuzkaOE ZuzkaOE

ZuzkaOE je offline (nepripojený) ZuzkaOE

chcela by som sa opýtať...ak je príjem zo zamestnania xy a tiež príjem prenájmu bytu 500 €. Ako je to v prípade, keď zamestnávateľ nechcel urobiť ročné zúčtovanie dane, pretože zamestnanec mal príjem z prenájmu ... aj keď iba 500 € (takže nemusel podať DP) ?
Musí si zamestnanec urobiť sám DP? ... a aké? musí B, alebo stačí A?
0 0
Ekonomka-SR Ekonomka-SR

Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

Kvaka Pozri príspevok
DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala http://www.porada.sk/t184035-dan-z-p...ml#post1947433.
Nehnuteľnosť môžu mať manželia aj v podielovom vlastníctve, vtedy by sa určite museli registrovať obaja, obaja by museli byť ako podieloví vlastníci aj účastníkmi zmluvného vzťahu.
celkom nesúhlasím s tým stanoviskom, v zákone sa hovorí o bezpodielovom vlastníctve, nikde sa nespomína zmluvný vzťah. podľa mna stačí, ak obaja manželia majú byt alebo dom v bezpodielovom vlastnícte a zmluva môže byť kľudne aj na jedného. Treba sa držať zákona v prvom rade.
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Zdravím a prosím o radu.Je možné urobiť nasledovné? Manželia sú zamestnaní v pracovnom pomere. Majú nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve , ktorú prenajímajú, obaja majú z Dú DIČ kartičku na prenájom. Keďže by im to takto lepšie vychádzalo z pohĺadu daní môžu si rozdeliť príjem 100:0 a manželovi urobiť priznanie Typ A, kde by mu vzhľadom na nízky príjem zo zamestnania vyšiel aj nárok na zamestnaneckú prémiu a manželke Typ B , kde by mala celý príjem z prenájmu.Nikde som sa nedočítal , že to odporuje zákonu, ale prosím o názor a pomoc. ďakujem
0 0
Retuska Retuska

Retuska je offline (nepripojený) Retuska

Dobry deň. Mám podobny pripad ako predchadzajuci. Známa prenajíma s manželom byt, ktorý je napísaný na oboch. Obaja sú SZCO. Musia si rozdeliť príjem z prenajmu a podať DP z prenajmu nehnuteľnosti alebo stačí ak podá iba jeden? Môžu do realnych vydavkov zarátať aj opravu pračky, ktorá je v byte a platbu za byt za mesiace, kedy nemali nájomcu, ? dakujem za skoru odpoved.
0 0
Načítať ďalšie