Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

keď sa dajú zahraničné príjmy - tak to tak veru vychádza .. nie je to asi celkom v poriadku (na riadku 85 odráta NČZD .. a ak potom celé príjmy (aktívne) vyjmeš .. tak
asi treba použiť "vlastný" výpočet ..
1 0
WIDDA WIDDA

WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

Dakujem za odpovede. Nie som účtovná jednotka, prenajímam na základe zmluvy a mám pridelené IČO. Je to môj príjem a na tom nezáleží, či ho prijmem od PO alebo FO. Ide mi iba o to, že zaplatili na účet za rok 2012 už v roku 2011, či to mám dať do priznania za rok 2011 a zdaniť teraz alebo tú časť si zahrnúť do priznania za rok 2012? Podľa mňa vtedy, keď sú prostriedky pripísané na účet, ale niekde som tu čítala iné názory, preto moja otázka. Netýka sa to výdavkov podľa § 19, ale príjmov z prenájmu podľa § 6.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

WIDDA Pozri príspevok
Dakujem za odpovede. Nie som účtovná jednotka, prenajímam na základe zmluvy a mám pridelené IČO. Je to môj príjem a na tom nezáleží, či ho prijmem od PO alebo FO. Ide mi iba o to, že zaplatili na účet za rok 2012 už v roku 2011, či to mám dať do priznania za rok 2011 a zdaniť teraz alebo tú časť si zahrnúť do priznania za rok 2012? Podľa mňa vtedy, keď sú prostriedky pripísané na účet, ale niekde som tu čítala iné názory, preto moja otázka. Netýka sa to výdavkov podľa § 19, ale príjmov z prenájmu podľa § 6.
Príjem z nájomného u fyzickej osoby (neúčtujúcej v sústave podvojného účtovníctva) je potrebné priznať v zdaňovacom období, v ktorom bol prijatý. Vo vašom prípade je potrebné priznat v roku 2011 aj nájomné zaplatené dopredu za rok 2012.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

WIDDA Pozri príspevok
Dakujem za odpovede. Nie som účtovná jednotka, prenajímam na základe zmluvy a mám pridelené IČO. Je to môj príjem a na tom nezáleží, či ho prijmem od PO alebo FO. Ide mi iba o to, že zaplatili na účet za rok 2012 už v roku 2011, či to mám dať do priznania za rok 2011 a zdaniť teraz alebo tú časť si zahrnúť do priznania za rok 2012? Podľa mňa vtedy, keď sú prostriedky pripísané na účet, ale niekde som tu čítala iné názory, preto moja otázka. Netýka sa to výdavkov podľa § 19, ale príjmov z prenájmu podľa § 6.
Ičo je pridelené z akého dôvodu?
0 0
WIDDA WIDDA

WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

Ďakujem. Opravujem, mám pridelené DIČ ako prenajímateľ nehnuteľnosti, nie IČO. Takže si idem zaplatiť daň, lebo výdavky k tomu príjmu v roku 2011 za rok 2012 z nájmu sú až v tomto roku...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
WIDDA Pozri príspevok
Ďakujem. Opravujem, mám pridelené DIČ ako prenajímateľ nehnuteľnosti, nie IČO. Takže si idem zaplatiť daň, lebo výdavky k tomu príjmu v roku 2011 za rok 2012 z nájmu sú až v tomto roku...
Môžeš uplatniť paušálne výdavky.
0 0
eevvaa eevvaa

eevvaa je offline (nepripojený) eevvaa

Re: 316
Reagujem síce neskôr, sorry, ale ak má platiť to čo je v zákone, máš pravdu "Ekonomka-SK". Registrovať sa musí len ten kto byt prenajal, príjem si potom môže v rámci BSM deliť s manželom (ktorý byt neprenajal) a zahrňujú si svoj podiel z príjmu obaja do svojho základu dane pomerne. Nehovorí sa o spoločnom prenájme, teda že obaja sú zastúpený v zmluvnom vzťahu, ale o spoločnom vlastníctve v rámci BSM. To je môj názor.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

eevvaa
ja sa skôr pripájam k názoru ktorý prezentovala Janka Acsová, Kvaka a Katy R
ale to je len môj názor proti tvojmu
skús ešte prečítať príspevok 33, 40
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

eevvaa Pozri príspevok
Re: 316

Reagujem síce neskôr, sorry, ale ak má platiť to čo je v zákone, máš pravdu "Ekonomka-SK". Registrovať sa musí len ten kto byt prenajal, príjem si potom môže v rámci BSM deliť s manželom (ktorý byt neprenajal) a zahrňujú si svoj podiel z príjmu obaja do svojho základu dane pomerne. Nehovorí sa o spoločnom prenájme, teda že obaja sú zastúpený v zmluvnom vzťahu, ale o spoločnom vlastníctve v rámci BSM. To je môj názor.
Ale veď toto ani nikto nespochybňuje ... ja sa už opakujem - vôbec nie je problém delenie príjmov !! Ak majú BSM môžu si deliť ako uznajú za vhodné. A povinne sa registruje ten, kto je na zmluve.

Lenže - a Janka A je od fachu http://www.porada.sk/t184035-p2-dan-...ml#post1947299
.........
Takže ja si myslím, že tá dobrovoľná registrácia nikoho veru nezabije .. platiť sa za to neplatí, či už niečo bude dávať do DP,alebo nebude - to už záleží, ako sa podelia
nedajbože nejaké sankcie - a to mi ozaj ku šťstiu nechýba
2 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Našla som na stránke drsr v časti otázky a odpovede k registrácii, je to z roku 2010, ale myslím že to platí - viď link
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...renajombyt.pdf
- "5. Otázka:
Spolu s manželkou vlastníme byt (bezpodielové spoluvlastníctvo), ktorý sme prenajali, teda sa
na nás vzťahuje povinnosť registrácie. Musia sa registrovať obaja manželia, alebo stačí, keď
túto povinnosť splní jeden z manželov ?
Odpoveď:
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia
vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať
o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú
účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať
o registráciu na obidvoch manželov."
1 0
Caggie Caggie

Caggie je offline (nepripojený) Caggie

Ahojte,
Precitala som si takmer celu temu a dost odpovedi na rovnake otazky ako som mala ja som nasla, ale este stale mi nie je vsetko jasne, tak vas chcem skusenejsich poprosit o radu.
Manzel je majitelom bytu, ktory chceme prenajimat. Kupil ho este pred svadbou, takze na LV je len jeho meno. Ak by sme chceli dan rozdelit medzi nas oboch ako ste tu radili, musela by som aj ja byt ako spolumajitel napisana na LV, aj ked sme manzelia?

Druha otazka - zaujemca chce prenajom napisat na firmu - a zaviest si tam sidlo firmy... aj ked tam naozaj bude len byvat. Vztahuju sa k tomuto nejake specialne podmienky co sa tyka platenia dane, alebo to nesuvisi?

dakujem.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

1. deliť si príjmy z prenájmu môžu manželia len pri prenájme nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve, musia byť spolumajitelia nehnuteľnosti
2. nie sú žiadne špecifické podmienky, čo sa týka dane, nájomnú zmluvu spíšete s firmou
0 0
Caggie Caggie

Caggie je offline (nepripojený) Caggie

1. dakujem za potvrdenie, tak som si myslela

2. ucite nie su ziadne specificke podmienky? ani co sa tyka dane z nehnutelnosti? nasla som v inych temach info ze ak je byt pouzivany na podnikanie, musi byt vynaty z bytoveho fondu a musia suhlasit vsetci susedia atd. Ale nas byt bude pouzivany normalne na byvanie, chcu tam len napisat sidlo firmy. Nemusime teda nikde nic nahlasovat a menit? ani viac platit napr. za energie? neviem k tomuto nikde najst konkretnu radu, ked ide len o sidlo firmy.

Dakujem!
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

zdravim,
ja mam takyto problem: nebudem rozpisovat dovody, ale so znamym potrebujeme spisat zmluvu o prenajme bytu len na 1 mesiac vo vyske 500Eur spolu s energiami. Je tento moj znamy povinny sa registrovat na prislusnom DU a vybavovat vsetky dokumenty ohladom toho, ked je tento najomny vztah bude trvat len 1 mesiac?
Dakujem za odpoved, lebo nechcem, aby nas niekto nahanal, kvoli 1 mesiacu a jeho ochote mi ten byt prenajat....
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

katkup Pozri príspevok
zdravim,
ja mam takyto problem: nebudem rozpisovat dovody, ale so znamym potrebujeme spisat zmluvu o prenajme bytu len na 1 mesiac vo vyske 500Eur spolu s energiami. Je tento moj znamy povinny sa registrovat na prislusnom DU a vybavovat vsetky dokumenty ohladom toho, ked je tento najomny vztah bude trvat len 1 mesiac?
Dakujem za odpoved, lebo nechcem, aby nas niekto nahanal, kvoli 1 mesiacu a jeho ochote mi ten byt prenajat....

Nemusí sa registrovať na DÚ , ak sa v zmluve neuvedie slovíčko nájom, ale "zapožičanie bytu "
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

dakujem, toto je velmi chytre a zaujimava obkluka, ale bohuzial musime mat kvoli mojmu vydokladovaniu dalsiemu subjektu medzi sebou najomnu zmluvu, aj ked iba na ten 1 mesiac a asi keby sme tam dali zapocicanie, tak by nam to neuznali...len neviem, ci aj takuto 1 mesacnu smet by nejakym stylom riesil DU....a tento znamy len bude mat z prijmu za prenajom len tychto 500e za cely rok...mozno prinajhorsom skocim na DU sa spytat
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katkup Pozri príspevok
dakujem, toto je velmi chytre a zaujimava obkluka, ale bohuzial musime mat kvoli mojmu vydokladovaniu dalsiemu subjektu medzi sebou najomnu zmluvu, aj ked iba na ten 1 mesiac a asi keby sme tam dali zapocicanie, tak by nam to neuznali...len neviem, ci aj takuto 1 mesacnu smet by nejakym stylom riesil DU....a tento znamy len bude mat z prijmu za prenajom len tychto 500e za cely rok...mozno prinajhorsom skocim na DU sa spytat
zaujímavá situácia ..
teoreticky by sa vlastne nemusel registrovať ... keďže lehota na registráciu je taká, aká je
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

bo ja si tiez myslim, ze on kym sa zaregistruje, tak ta zmluva o najme uz bude aj vypovedana....len neviem, ci potom ten prijem este musi niekde priznat a nieco z toho odviest, kedze on ma zivnost a cez zivnost pobera min. mzdu...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katkup prečítajte si tento link

http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...dnikatela.html

a tento
http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...pozicke-a.aspx


Cituje z druhého linku

Hlavným znakom, ktorý obidve zmluvy odlišuje je odplatnosť. Zmluva o výpožičke je zásadne bezodplatná. Je to jeden z jej základných pojmových znakov, ktorý nie je možné zmeniť. Ak by obsahovala dojednanie o odplate, posudzovala by sa ako zmluva nájomná, bez ohľadu na jej názov.

Týmto chcem upozorniť na výpožičku bytu, ako je uvedené vyššie v niektorom príspevku .

Povinnosť registrácie na DU je zo zákona. Ak sa jedná o prenájom na jeden mesiac , ja v tom nevidím problém, prihlásiť a potom odhlásiť .Ale zákonom stanovená povinnosť sa musí splniť,to nie je argument , že netreba registráciu, lebo prenájom bude len 1 mesiac .
Naposledy upravil Zita5 : 27.04.12 at 07:46
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zitka, ja tiež v tom problém nevidím - prihlásiť sa a odhlásiť .. - a hlavne, keď zadávateľka napísala, že aj tak chce ísť na DU (to jedine ak má niekto ozaj "od ruky" DU).
Ja som aj napísala - že je to zaujímavá situácia - lebo pred časom sme riešili na DU podobnú registráciu (síce iný dôvod - ale tiež na krátku dobu)... a ak sa v takomto prípade neregistruje - tak vlastne nemajú ako a prečo sankcionovať.
0 0
Načítať ďalšie