Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Prosím o radu: Žijem trvale v zahraničí. S manželom prenajímame byt v SR. V roku 2011 bol príjem z prenájmu 3745 eur. DP máme podať do 30.6. Príjem si rozdelíme 3745/2=1872,50-500=1372,50, čo je menej ako 1779. Sme povinní podať DP? Ak nie, musíme to písomne oznámiť DP? Je výpočet správny. ďakujem.
Naposledy upravil renkulka : 28.06.12 at 10:44
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať...
Fyzická osoba nie SZČO nemá iné príjmy iba z prenájmu, platí si zdravotné poistenie môže si toto zdravotné poistenie dať do výdavkov z prenájmu?...použiť 40 % paušál. výdavky + odvody ZP..., ona ich musí platiť, tak sú to predsa povinne zaplatené odvody. nie?..

Ďakujem
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Dobrý deň, prosím o radu v tejto veci.
V roku 2011 som mala príjem z prenájmu bytu vo výške 1400 eur. Uplatňovala som paušálne výdavky. Čiže som mala v riadku 10 DP príjem 900 (1400-500) a výdavky 360. ZD bol 540. Okrem toho som v roku 2009 porušila podmienky životného poistenia a musela som dodaniť (posledný rok) 737,50. Čiže celkový ZD bol 1277,50. Keďže pri príjmoch z prenájmu si nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške 3559,30, daň som vypočítala 242,70 a tú som aj uhradila.
Problém je teraz v tom, že po telefonáte z DÚ mi pani povedala, že si mám dať žiadosť o vrátenie, pretože som daň vôbec platiť nemala, keďže som nedosiahla zdaniteľné príjmy 1779,65. Chcem sa opýtať: posudzujú sa teda príjmy po uplatnení oslobodenia 500 eur? Alebo pred? Alebo mám tomu rozumieť tak, že sa posudzujú len ten príjem za prenájom 1400 a dodaňovanie sa vôbec neberie do úvahy? Lebo keby som počítala pred uplatnením oslobodenie boli by príjmy 1400 + 737,50 = 2137,50 musím podať DP ?
po uplatnení oslobodenia 900 + 737,50 = 1637,50 nemusím podať DP ?
Mám z toho chaos a už vôbec neviem, čo napísať do žiadosti, že na základe čoho žiadam vrátiť daň.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ekofin Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu v tejto veci.
V roku 2011 som mala príjem z prenájmu bytu vo výške 1400 eur. Uplatňovala som paušálne výdavky. Čiže som mala v riadku 10 DP príjem 900 (1400-500) a výdavky 360. ZD bol 540. Okrem toho som v roku 2009 porušila podmienky životného poistenia a musela som dodaniť (posledný rok) 737,50. Čiže celkový ZD bol 1277,50. Keďže pri príjmoch z prenájmu si nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške 3559,30, daň som vypočítala 242,70 a tú som aj uhradila.
Problém je teraz v tom, že po telefonáte z DÚ mi pani povedala, že si mám dať žiadosť o vrátenie, pretože som daň vôbec platiť nemala, keďže som nedosiahla zdaniteľné príjmy 1779,65. Chcem sa opýtať: posudzujú sa teda príjmy po uplatnení oslobodenia 500 eur? Alebo pred? Alebo mám tomu rozumieť tak, že sa posudzujú len ten príjem za prenájom 1400 a dodaňovanie sa vôbec neberie do úvahy? Lebo keby som počítala pred uplatnením oslobodenie boli by príjmy 1400 + 737,50 = 2137,50 musím podať DP ?
po uplatnení oslobodenia 900 + 737,50 = 1637,50 nemusím podať DP ?
Mám z toho chaos a už vôbec neviem, čo napísať do žiadosti, že na základe čoho žiadam vrátiť daň.
Ďakujem veľmi pekne.
Zdaniteľný príjem z prenájmu si mala len 900€. Nemusela si podať DP.
0 0
Kvaka Kvaka

Ak si podala DP, mala ti vyjsť daňová povinnosť 0, keby si vypĺňala elektronicky, bolo by ti to tak aj vyšlo. Podaj dodatočné DP, uveď tam rozdiel oproti pôvodnému DP (postupuj podľa pokynu na tlačive), vyjde ti preplatok.
1 0
ekofin ekofin

Ďakujem, veď práve, teraz som si to tak urobila a fakt mi vyšlo nula. Takže urobím to tak, že podám to dodatočné DP a ten preplatok požiadam vrátiť. Len nerozumiem, prečo mi pracovníčka kázala napísať len žiadosť o vrátenie a nič o dodatočnom DP.
0 0
ekofin ekofin

Ešte som si spomenula, že niekde som čítala, že ak dodaňujem za porušenie podmienok uplatňovania nezdaniteľných častí zo životných, dds...poistiek, daňové priznanie sa podávať musí. Neviem, či to nebolo aj na stránke drsr - kto musí podať DP.
0 0
Kvaka Kvaka

ekofin Pozri príspevok
Ďakujem, veď práve, teraz som si to tak urobila a fakt mi vyšlo nula. Takže urobím to tak, že podám to dodatočné DP a ten preplatok požiadam vrátiť. Len nerozumiem, prečo mi pracovníčka kázala napísať len žiadosť o vrátenie a nič o dodatočnom DP.
Možno preto, že údaje pre výpočet dane v DP boli správne a úplné, len ty si si zle určila daňovú povinnosť. Zavolaj jej, či treba DDP. Ja by som podala.
1 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

dobrý deň, prosím vás, ak už bola FO zaregistrovaná na dú, neskôr zrušila registráciu a teraz sa zase registruje kvôli prenájmu nehnuteľnosti, uvádza sa do žiadosti niekde to jej pôvodné DIČ, ktoré mala pridelené? alebo bude fungovať pod úplne iným novým DIČ? ďakujem vám
0 0
ekofin ekofin

Pôvodca textu príspevku: ekofin Ďakujem, veď práve, teraz som si to tak urobila a fakt mi vyšlo nula. Takže urobím to tak, že podám to dodatočné DP a ten preplatok požiadam vrátiť. Len nerozumiem, prečo mi pracovníčka kázala napísať len žiadosť o vrátenie a nič o dodatočnom DP.
Odpoveď od Kvaky:Možno preto, že údaje pre výpočet dane v DP boli správne a úplné, len ty si si zle určila daňovú povinnosť. Zavolaj jej, či treba DDP. Ja by som podala.

ekofin: DDP som nepodala, len som napísala žiadosť o vrátenie preplatku na dani. Dnes už sa mi peniažky vrátili.
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ako to je po novom?kamarát prenájíma byt a chcel by si uplatniť ako náklady len nejaký paušál aby nemusel viesť účtovníctvo?
0 0
pivko pivko

Farang
posúvam...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

za rok 2012 je oproti roku 2011 nič nezmenené......
a v roku 2013 sa ešte len čaká......čo schvália.....
0 0
pivko pivko

Farang
Mila123 Pozri príspevok
za rok 2012 je oproti roku 2011 nič nezmenené......
a v roku 2013 sa ešte len čaká......čo schvália.....
2011 nemal príjem tak že nevie ako to je. Účtovníctvo nevedie , bločky neodkladá príjem bude cca 3.500 Eur.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pivko Pozri príspevok
Ako to je po novom?kamarát prenájíma byt a chcel by si uplatniť ako náklady len nejaký paušál aby nemusel viesť účtovníctvo?
pokiaľ viem, môže odpočítať len 500, teda 3000 zdaní - ak sa nič nezmení.
za rok 2011 bol nárok na 40% paušálne výdavky, rok 2012 - fakt neviem - ale ako je ďalej uvedené, postup je rovnaky ako v r. 2012.
Zmeny sú na ceste..............
Naposledy upravil KEJKA : 24.08.12 at 05:30 Dôvod: upravené, aby pôvodná odpoveď nemiatla.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pivko Pozri príspevok
2011 nemal príjem tak že nevie ako to je. Účtovníctvo nevedie , bločky neodkladá príjem bude cca 3.500 Eur.
3500 -500 (oslobodená časť) - 40 % výdavky (paušálne) a rozdiel je 1800 x 19%sadzba dane.....
na túto činnosť nie je možné uplatňovať si NČZD podľa § 11 ZDP......
a rok 2013 je zatiaľ otázny.....
1 0
pivko pivko

Farang
Mila123 Pozri príspevok
3500 -500 (oslobodená časť) - 40 % výdavky (paušálne) a rozdiel je 1800 x 19%sadzba dane.....
na túto činnosť nie je možné uplatňovať si NČZD podľa § 11 ZDP......
a rok 2013 je zatiaľ otázny.....
Započítava sa do prímu aj príjem zo závislej činnosti? Ak je to napr. 50 Eur / mesiac.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pivko Pozri príspevok
Započítava sa do prímu aj príjem zo závislej činnosti? Ak je to napr. 50 Eur / mesiac.
Máš na mysli do príjmu na uplatnenie paušálu? AK to, tak určite nie, nezapočítava.
1 0
pivko pivko

Farang
Tak že sa platí daň len čisto z prímu za prenájom. vedľajšie príjmy na to nemajú vplyv. Tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pivko Pozri príspevok
Tak že sa platí daň len čisto z prímu za prenájom. vedľajšie príjmy na to nemajú vplyv. Tak?
Možno som Ťa nepochopila, samozrejme, že daň platíme aj z ostatných príjmov, ale do paušálnych výdavkov tieto príjmy zo ZČ nepočítaš.
0 0
Načítať ďalšie