Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Tak že sa platí daň len čisto z prímu za prenájom. vedľajšie príjmy na to nemajú vplyv. Tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pivko Pozri príspevok
Tak že sa platí daň len čisto z prímu za prenájom. vedľajšie príjmy na to nemajú vplyv. Tak?
Možno som Ťa nepochopila, samozrejme, že daň platíme aj z ostatných príjmov, ale do paušálnych výdavkov tieto príjmy zo ZČ nepočítaš.
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Návrh novely zákona o dani z príjmu už je v pripomienkovom konaní.Podľa neho bude 40% za rok 2012 naposledy pri prenájme.Od 1.1.2013 na neaktívne príjmy nebude možné 40%,len skutočné výdavky.A toto určite valec schváli.Mimo tému tam je aj daňový bonus pri splnení ostatných podmienok len pri aktívnych príjmoch.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

To je riadny nezmysel.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Ja som vedela, ze ked si chcem uplatnit skutocne vydavky, ze nehnutelnost zahrniem do obchodneho majetku. Ako tak citam tento prispevok, tak naklady - elektr., plyn, bytove druzstvo, RTVS to si mozem zahrnut do vydavkov bez toho, aby som byt zaradila do obchodneho majetku? Je to niekde takto pekne uvedene v usmerneniu z DU, ako si to podlozim?
Prenajimatel je FO nepodnikatel, prihlaseny na DU.

m.hladka Pozri príspevok
Skutočné výdavky
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ingak Pozri príspevok
Ja som vedela, ze ked si chcem uplatnit skutocne vydavky, ze nehnutelnost zahrniem do obchodneho majetku. Ako tak citam tento prispevok, tak naklady - elektr., plyn, bytove druzstvo, RTVS to si mozem zahrnut do vydavkov bez toho, aby som byt zaradila do obchodneho majetku? Je to niekde takto pekne uvedene v usmerneniu z DU, ako si to podlozim?
Prenajimatel je FO nepodnikatel, prihlaseny na DU.
Myslím si, že výdavky vynaložené na samotný prenájom nehnuteľnosti sú platby za energie, vodu, platby za služby viazané na počet osôb, prihlásených v byte, za zariadenie pre nájomníkov. Výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou sú platby, ktoré by boli, aj keby tam nikto nebýval, teda daň z nehnuteľnosti, platby do FO, poistenie bytu, ale tieto si uplatniť môže len ten, kto má zaradenú nehnuteľnosť v OM.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Cize suhlasis s tym, ze naklady uvedene v mojom prispevku - elektr., plyn, bytove druzstvo, RTVS si dam do vydavkov bez toho, aby som zahradila byt do obchod.majetku?
prijem 1950
odpocitam 500
zdan.prijem 1450
ak by som pocitala 40% (580), zaklad dane 870, 19% = 165,30 €

ak by som zratala horeuvedene naklady 1950-500=1450 - naklady = vysla by mi strata. Preto by to bolo vyhodnejsie, len ci mozem.

Kvaka Pozri príspevok
Myslím si, že výdavky vynaložené na samotný prenájom nehnuteľnosti sú platby za energie, vodu, platby za služby viazané na počet osôb, prihlásených v byte, za zariadenie pre nájomníkov. Výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou sú platby, ktoré by boli, aj keby tam nikto nebýval, teda daň z nehnuteľnosti, platby do FO, poistenie bytu, ale tieto si uplatniť môže len ten, kto má zaradenú nehnuteľnosť v OM.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Este ako tak citam aj pri skutocnych vydavkoch by som mala tieto vydavky upravit pomerom ako prijmy.

Ak r.2010 som uplatnila pausal.vydavky 40% a za r. 2011 by som davala preukaz.naklady, mam zaratat do prijmu okrem zaplateneho najmu r.2011 aj preplatky z rocneho vyuctovania energii z r.2010? Alebo to uz sa neberie do uvahy, kedze som r. 2010 riesila pausalom?
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Najom za r. 2012 ked by som chcela dat 40% vydavky - samozrejme ked ich nezrusia, co aj uvazuju - budem musiet zohladnit aj vyuctovanie energii z r. 2011, ktore bolo v r. 2012, kedze v r. 2011 som si davala skutocne vydavky?

Ako postupovat s vyuctovanim energii z r. 2010 v r. 2011, ked si uplatnim skutocne vydavky (2011), zaratavam to tam?

ingak Pozri príspevok
Este ako tak citam aj pri skutocnych vydavkoch by som mala tieto vydavky upravit pomerom ako prijmy.

Ak r.2010 som uplatnila pausal.vydavky 40% a za r. 2011 by som davala preukaz.naklady, mam zaratat do prijmu okrem zaplateneho najmu r.2011 aj preplatky z rocneho vyuctovania energii z r.2010? Alebo to uz sa neberie do uvahy, kedze som r. 2010 riesila pausalom?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ingak Pozri príspevok
Najom za r. 2012 ked by som chcela dat 40% vydavky - samozrejme ked ich nezrusia, co aj uvazuju - budem musiet zohladnit aj vyuctovanie energii z r. 2011, ktore bolo v r. 2012, kedze v r. 2011 som si davala skutocne vydavky?

Ako postupovat s vyuctovanim energii z r. 2010 v r. 2011, ked si uplatnim skutocne vydavky (2011), zaratavam to tam?
Preplatky energií sú pri prenájme zdaniteľným príjmom. Ak si preplatok nájomníkovi nevrátila, zvýši ti to príjem z prenájmu, ak si preplatok vrátila nájomníkovi, poníži ti to príjem z prenájmu. Pri uplatnení skutočných výdavkov vedieš evidenciu o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Ked uplatnujem vydavky 40%, tak preplatky energii nedavam do prijmov. Ved som si platby za energie nedavala ani do vydavkov. Alebo ...?
Pri skutocnych vydavkoch som presne tak uvazovala, aj preplatky aj nedoplatky som zohladnila.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Precitala som si, beriem je to slovo auditora. Ja ako laik, ked na to pozeram, zda sa mi to potom 2x zdanene. Dostanem platbu za napr. elektr. od najomnika zahrnutu v splatke najomneho, zdanim si ju a zaplatim elektr.. Tam zistia pri zuctovani, ze to bolo vela a vratia mi preplatok, cize peniaze, ktore som uz zdanila. To je ale len moj pohlad.
Ked to ma byt danene, tak zdanime.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte poradaci, citala som toho vela,ale este raz sa chcem uistit, chceme tento rok urobit prenajom na skutocne vydavky, nie percentami 40%, mozem tieto vydavky vsetky dat? elektrina, najom, fond oprav, poistka byt, dan z nehnut.,poplatok- zmluva o sprostredkovani prenajmu? Ide mi o to,ze byt nebol prenajaty cely rok,ale len 7 mesiacov, najomnik v decembri 2011 odisiel a potom sme hladali najomnikov a podarilo sa to az od juna, vdaka tej zmluve o sprostredkovani prenajmu. Naklady sme samozrejme museli platit cely rok, aj ked v byte nikto nebyval!
0 0