Zavrieť

Porady

Je možné niečo také žiadať?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Po desaťročnom manželstve som opustila manžela aj s deťmi a odišla som bývať do podnájmu. Na manžela som podala tresné oznámenie za psychycké týranie, podala som žiadosť o rozvod a deti mi súd predbežne určil do starostlivosti na čas do rozvodu.
Zo spoločnej domácnosti som bola prinútená odísť, pretože situácia už bola doma neznesiteľná a taktiež na radu manželovho psychiatra.
Momentálen sme v rozvodovom konaní, ale náš rozvod sa bude veľmi dlho naťahovať. Manžel ostal bývať v novom päťizbovom rodinnom dome a ja s deťmi bývame v podnájme. Deti sa chcú vrátiť domov, majú tam domov, záhradu, ktorá bola celá prispôsobená ich potrebám, svoje izbičky a psíka. Môj manžel nemal nikdy záujem ani o stavbu domu ani v ňom bývať. Stavebné povolenie, celú stavbu, zariaďovanie domácnosti, stavebné práce, celá záhrada je moja práca. Zdá sa mi nefér, že s deťmi musím bývať v podnájme a môj muž chdí iba do domu prespávať a to ani nie vždy a využíva ten dom, aby tam nalákal deti. Môžem na súde žiadať niečo také, aby z domu do nášho vysporiadania BSM odišiel manžel a my sme sa tam naspäť nasťahovali? S manželom sa samozejme dohodnúť nedá, ten sa vyhráža, že ma na súde pripraví o všetko o deti a aj o dom. Je možné niečo také na súde dosiahnúť?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Užívacie právo manžela môže súd na tvoj návrh obmedziť aj pri vlastníctve (vlastníctvo mu zostane zachované) podobne ako pri nájme podľa § 705a občianskeho zákonníka:

    § 705a (Násilie voči manželovi)


    Ak sa z dôvodu fyzického násilia alebo psychického násilia, alebo hrozby takýmto násilím vo vzťahu k manželovi alebo k rozvedenému manželovi ako spoločnému užívateľovi bytu alebo k blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov alebo rozvedených manželov obmedziť užívacie právo druhého z nich, alebo ho z jeho užívania úplne vylúčiť.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Kvaka, Martasch, Darina1234, Ingrid Ondruskova, Danielle369, Lubaba
    6

    kezeso je offline (nepripojený) kezeso

    obchodník kezeso
    Známu manžel takto terorizoval, volala zo tri krát políciu, momentálne je v Leopoldove na 5 rokov.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemozes ziadat na sude, aby sa manzel vystahoval, ale mozes sa do domu, ktory je v BSM kludne naspat aj s detmi nastahovat.

    ivec2 je offline (nepripojený) ivec2

    ivec2
    No to nemôžem, ak tam býva môj manžel, pretože som doma mala naozaj peklo a naše deti boli toho svedkom.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ivec2 Pozri príspevok
    No to nemôžem, ak tam býva môj manžel, pretože som doma mala naozaj peklo a naše deti boli toho svedkom.
    To si uz musis rozmysliet ty. Pises, ze manzel tam nebyval, len obcas prespava.

    Kazdopadne mozes na manzela, ak by cosi vystrajal, zavolat policiu.
    Pri opakovanych problemoch moze dostat aj zakaz navratu do domu na nejaky cas.

    Skus sa obratit na VOP
    http://www.vop.gov.sk/v-com-vam-moze-pomoct

    Je možné niečo také žiadať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.