Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Prosím o radu, idem podávať typ B, som zamestnaná, do 31.12.2011 som prenajímala byt jednej osobe, mala som aj DIČ z DÚ. Prenájom som ukončila 31.12.2011, aj odhlásila na DÚ, vrátila som kartičky DIČ. Všetko mi je jasné aj tých 500 EUR zo zákona daných na zníženie, ale ja to mám trochu špecifické. Zaradím byt do obch. majetku, uplatním skutočné náklady, lebo v r. 2011 prešiel kompletnou rekonštrukciou, Následne ho vyradím z obch. majetku a 5 rokov ho nepredám. Lenže osoba čo ho mala v prenájme mi dlhuje 1500 EUR, tieto peniaze už riešim, aby mi ich zaplatila. Kedy mám tých 1500 EUR dať do môjho príjmu? Mám ich zdaniť v DP za r.2011, aj keď mi ich nezaplatila? Alebo ako? Mýli ma to, že v jednoduchom účtovníctve neuhradené pohľadávky idú do príjmu zdaňovaného pri ukončení živnosti? Čo mám prosím Vás spraviť?

Ďakujem za každý názor.
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

sro neplatca dph má prenajatý hotel od platcu dph na 7 rokov. môže odpisovať v akej hodnote, mám len nájomnú zmluvu, kde sú rozpísané splátky a k nim mám faktúry za prenájom tie účtujem na 518/321 a je tam odplata za technické zhodnotenie neviem či zaúčtovať 042/321? ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

viete mi niekto poradiť ďakujem
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

som tu nová a hrabem sa už niekoľko dní na porade, mám podobný problém ako sybila, sro si prenajala hotel, čo všetko treba urobiť , treba ho zaradiť do majetku??a v zmluve je písané, že každý rok musí určitú sumu preinvestovať, lenže všetko mi kázal konateľ dávať do spotreby a prišla od prenajímateľa faktúra že odplata na zhodnotenie predmetu nájmu ako účtujem 042 a potom im by sa mala fakturovať suma, ktorú vynaložil konateľ na opravy? budem rada keď mi niekto poradí. ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sybila3 Pozri príspevok
sro neplatca dph má prenajatý hotel od platcu dph na 7 rokov. môže odpisovať v akej hodnote, mám len nájomnú zmluvu, kde sú rozpísané splátky a k nim mám faktúry za prenájom tie účtujem na 518/321 a je tam odplata za technické zhodnotenie neviem či zaúčtovať 042/321? ďakujem
ak má hotel v prenájme, platí nájom a to je náklad nájomcu. Nájomca neuplatňuje odpisy.
Ale ak tam spomína T.Z., tak musíš mať doklady na T.Z. - tie by mali byť zaúčtovaé na 042 a toot TZ by sa odpisovalo daňovo 20 rokov.
Naposledy upravil KEJKA : 10.05.12 at 12:55
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
yvica Pozri príspevok
som tu nová a hrabem sa už niekoľko dní na porade, mám podobný problém ako sybila, sro si prenajala hotel, čo všetko treba urobiť , treba ho zaradiť do majetku??a v zmluve je písané, že každý rok musí určitú sumu preinvestovať, lenže všetko mi kázal konateľ dávať do spotreby a prišla od prenajímateľa faktúra že odplata na zhodnotenie predmetu nájmu ako účtujem 042 a potom im by sa mala fakturovať suma, ktorú vynaložil konateľ na opravy? budem rada keď mi niekto poradí. ďakujem
prenajatý hotel sa do majetku nedáva, ledaže by to bola finančná investícia, fin.lízing, ............treba riadne preštudovať zmluvu, podmienky nájmu, to nie je na odpoveď jednou vetou.
Neúčtuje sa podľa toho, ako káže konateľ, ale podľa charakteru účtovného prípadu.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

no v zmluve som sa dočítala, že každý rok má zhodnotiť hotel o 17000. a od prenajímateľa dostal faktúru za celý rok odplata za zhodnotenie účtujem na 042/321? a nájomca by mu mal za celý rok preúčtovať to tech. zhodnotenie akurát, že ja neviem z dokladov určiť čo išlo na opravu a čo na rekonštrukciu a respektíve neviem to ani konateľ ako potom preúčtovať, všetko má v nákladoch?
a ešte by ma zaujímalo, že zariadenie hotela a počítače a pokladne tiež nezaraďujem do majetku? vedeli by ste mi poradiť kde by som sa viac dočítala o účtovaní prenajatého hotela? ďakujem
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

yvica Pozri príspevok
no v zmluve som sa dočítala, že každý rok má zhodnotiť hotel o 17000. a od prenajímateľa dostal faktúru za celý rok odplata za zhodnotenie účtujem na 042/321? a nájomca by mu mal za celý rok preúčtovať to tech. zhodnotenie akurát, že ja neviem z dokladov určiť čo išlo na opravu a čo na rekonštrukciu a respektíve neviem to ani konateľ ako potom preúčtovať, všetko má v nákladoch?
a ešte by ma zaujímalo, že zariadenie hotela a počítače a pokladne tiež nezaraďujem do majetku? vedeli by ste mi poradiť kde by som sa viac dočítala o účtovaní prenajatého hotela? ďakujem
prepáč, ale vzhľadom na otázky si skôr myslím, že je načase si preštudovať zákon o účtovníctve, postupy účtovania, zákon o dani z príjmu...
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prepáč v zákone o účtovníctve nie sú konkrétne veci ako ja potrebujem. a v zákone o dani z príjmu je síce technické zhodnotenie čo to je a od akej sumy sa považuje z Tz ale nie je tam ako treba zaúčtovať a vôbec nie to čo ja potrebujem, tam sú všeobecné veci ako trebárs zaúčtovanie faktúry odplata za technické zhodnotenie, máte taký prípad a čo ak v zmluve je že každý rok musia preinvestovať 17000, ako to treba účtovať nakoľko som ešte takého účtovanie nemala tak si zisťujem, ako zaúčtovať aby to bolo správne. dík
Naposledy upravil yvica : 15.05.12 at 16:34
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

SilMar Group Pozri príspevok
prepáč, ale vzhľadom na otázky si skôr myslím, že je načase si preštudovať zákon o účtovníctve, postupy účtovania, zákon o dani z príjmu...

SilMar,
nedá sa Ti uprieť Tvoja profesionalita, ale vzhľadom k tomu, že si nováčik, Ti pošepnem niečo a neber to osobne .
My tu takto tvrdo neradíme. Veď keď máme čas povŕtať sa v probléme, tak odpovieme, pomôžeme.
Trošku zvažujeme, či je niekto totálny amatér a fakt fušuje do niečoho, alebo amatér nie a potrebuje nasmerovať a pomôcť.

Nie sme v škole. Nepredkladáme indexy k hodnoteniu.

Pozri na našu Kejku, má už skoro 18.000 príspevkov. Je to skoro 18.000 plnohodnotných rád s božskou trpezlivosťou a zadarmenko. Krása nie?
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím Vás fakt neviem kde by som sa dočítala ako zaúčtovať odplatu za preinvestovanie mohlo by to byť 042/321?
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

danushka Pozri príspevok

SilMar,
nedá sa Ti uprieť Tvoja profesionalita, ale vzhľadom k tomu, že si nováčik, Ti pošepnem niečo a neber to osobne .
My tu takto tvrdo neradíme. Veď keď máme čas povŕtať sa v probléme, tak odpovieme, pomôžeme.
Trošku zvažujeme, či je niekto totálny amatér a fakt fušuje do niečoho, alebo amatér nie a potrebuje nasmerovať a pomôcť.

Nie sme v škole. Nepredkladáme indexy k hodnoteniu.

Pozri na našu Kejku, má už skoro 18.000 príspevkov. Je to skoro 18.000 plnohodnotných rád s božskou trpezlivosťou a zadarmenko. Krása nie?
Kritiku beriem a ospravedlňujem sa ...
1 0
majuška35 majuška35

majuška35 je offline (nepripojený) majuška35

Dobry den, poprosim o radu, moj klient ma prenajate priestory ako szco na svoju cinnost a cast tychto priestorov ide dalej prenajimat svojej kolegyni - od prenajimatela to ma v zmluve povolene, ale v zivnosti nema prenajom. Je treba rozsirit zivnost aj o prenajom? Neviem ako inak by sme potom prijem z prenajmu uvadzali v danovom priznani. Dakujem
0 0
majuška35 majuška35

majuška35 je offline (nepripojený) majuška35

majuška35 Pozri príspevok
Dobry den, poprosim o radu, moj klient ma prenajate priestory ako szco na svoju cinnost a cast tychto priestorov ide dalej prenajimat svojej kolegyni - od prenajimatela to ma v zmluve povolene, ale v zivnosti nema prenajom. Je treba rozsirit zivnost aj o prenajom? Neviem ako inak by sme potom prijem z prenajmu uvadzali v danovom priznani. Dakujem
posuvam
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať