Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Prosím o radu, idem podávať typ B, som zamestnaná, do 31.12.2011 som prenajímala byt jednej osobe, mala som aj DIČ z DÚ. Prenájom som ukončila 31.12.2011, aj odhlásila na DÚ, vrátila som kartičky DIČ. Všetko mi je jasné aj tých 500 EUR zo zákona daných na zníženie, ale ja to mám trochu špecifické. Zaradím byt do obch. majetku, uplatním skutočné náklady, lebo v r. 2011 prešiel kompletnou rekonštrukciou, Následne ho vyradím z obch. majetku a 5 rokov ho nepredám. Lenže osoba čo ho mala v prenájme mi dlhuje 1500 EUR, tieto peniaze už riešim, aby mi ich zaplatila. Kedy mám tých 1500 EUR dať do môjho príjmu? Mám ich zdaniť v DP za r.2011, aj keď mi ich nezaplatila? Alebo ako? Mýli ma to, že v jednoduchom účtovníctve neuhradené pohľadávky idú do príjmu zdaňovaného pri ukončení živnosti? Čo mám prosím Vás spraviť?

Ďakujem za každý názor.
Usporiadat
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Od januára 2011 sa znížila oslobodená suma pre prenájmy z 925,95 € na fixných 500 €. Ďaňovník si nemôže znížiť daňový základ o NČZD, ktoré sa po novom vzťahujú len na aktívne príjmy - a medzi tie prenájmy nepatria. Čiže podľa mňa si dôchodca môže odpočítať len 500 €. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
ak je to podľa § 6 ods. 3 ZDP tak si to posúdila, je to správne aj za rok 2011 aj na rok 2012....
a odpisy z nezaradeného majetku???? nemajú byť .......a 5-nás. ŽV bola za rok 2010 oslobodená suma, tak prečo o nej účtovala??? podľa môjho názoru sa o oslobodenej čiastke nemá účtovať....
ak ste išli minulý rok (2010) skutočnými výdavkami, nezabudnite si ošetriť DZ podľa § 17 ZDP.....
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, ja som mu neúčtovala rok 2010, len viem, že mu účtovala odpisy, dokonca to prešlo už aj daňovou kontrolou. Preto som chcela vedieť, či budem postupovať správne, ak mu budem účtovať výdaje 40% z príjmov použijúc §6, odst. 10 ZDP.
Ďakujem.
ja som ti predsa odpovedala, ak má príjem podľa § 6 ods. 3 , môže si uplatniť 500€ oslobodenú sumu (§ 9 ZDP) a použiť § 6 ods. 10 , ale musíš postupovať v súlade s § 17 ZDP......
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...
Vlasti § 9 odst 1 písm d opravujem g

.. ja predpokladám, že prenajom nepatrí do živnosti - keďže odst 3.
pri príjmoch odst 1 a 2 učtuje .. a pri príjmoch podľa odst 3 použije odst 10
Naposledy upravil Katy a R : 25.01.12 at 20:00
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, my si nerozumieme, v roku 2010 mal účtovaný príjem zo živnosti podľa skutočných výdavkov, nájom mal uvedený ako paušál, ale účtovníčka mu tu zaúčtovala odpisy aj 5x živ.minimum, kontrola to uznala za správne...
Tento rok mu chcem prenájom účtovať tak, ako som písala vyššie, nemal z prenájmu žiadne pohľadávky ani záväzky, tak myslím, že tu netreba žiadnu úpravu dane, či vari áno?
tak potom ok.....
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. g som chcela napísať prepáč, a už som skoro napísala, že zle vidíš !
Naposledy upravil Katy a R : 25.01.12 at 20:37
1 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

danushka Pozri príspevok

SilMar,
nedá sa Ti uprieť Tvoja profesionalita, ale vzhľadom k tomu, že si nováčik, Ti pošepnem niečo a neber to osobne .
My tu takto tvrdo neradíme. Veď keď máme čas povŕtať sa v probléme, tak odpovieme, pomôžeme.
Trošku zvažujeme, či je niekto totálny amatér a fakt fušuje do niečoho, alebo amatér nie a potrebuje nasmerovať a pomôcť.

Nie sme v škole. Nepredkladáme indexy k hodnoteniu.

Pozri na našu Kejku, má už skoro 18.000 príspevkov. Je to skoro 18.000 plnohodnotných rád s božskou trpezlivosťou a zadarmenko. Krása nie?
Kritiku beriem a ospravedlňujem sa ...
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak si ukončila prenájom k 31 12 2011, aj dlh (tvoja pohľadávka) je príjmom za rok 2011 podľa § 6 ods. 3 ZDP
0 0
felama67 felama67

felama67 je offline (nepripojený) felama67

Tento § rieši len príjmy z prenájmu, ale na základe čoho mám dať do príjmu príjem ktorý nenastal, u podnikateľov je to jasné, ale u obyčajného človeka, zdaním niečo čo nebolo a možno ani nebude?????????,

Vie niekto čo s tým?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
felama67 Pozri príspevok
Tento § rieši len príjmy z prenájmu, ale na základe čoho mám dať do príjmu príjem ktorý nenastal, u podnikateľov je to jasné, ale u obyčajného človeka, zdaním niečo čo nebolo a možno ani nebude?????????,

Vie niekto čo s tým?
§ 17/8 a 9

Odporúčam inak si poradiť s pohľadávkou. Nezanikol nájom z dôvodu neplatenia nájomného skôr? Porozmýšľajte. Tu je cesta. Cez pohľadávku nie.
0 0
felama67 felama67

felama67 je offline (nepripojený) felama67

Nájom nezanikol z dôvodu neplatenia nájmu, ale z dôvodu, že sa skončil. Nezanikol skôr. Pozerala som §17/8 a 9, neviem si s tým poradiť. Idem na školenie 31.01.2011 k Vám p. Acsová, nemôžete ma tam usmerniť, prípadne napíšte čo s tým nezaplateným nájmom spraviť, isto aj iných to zaujíma.

Ďakujem.
0 0
Mia99 Mia99

Mia99 je offline (nepripojený) Mia99

Mila123 Pozri príspevok
ak si ukončila prenájom k 31 12 2011, aj dlh (tvoja pohľadávka) je príjmom za rok 2011 podľa § 6 ods. 3 ZDP

Keď má fyzická osoba prenajímanú nehnuteľnosť v obchodnom majetku nepovažuje sa jej príjem z prenájmu za príjem podľa § 6 ods.1 a 2 ZDP keďže podľa § 6 ods.5:

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka?

V tomto prípade by sa nemohlo uplatniť ani oslobodenie od dane 500 €.

Dosť ma to zaujíma, lebo som v apríli 2011 začala prenajímať duhý byt, ktorý bol kúpený cez HU a bol zrekonštruovaný, takže ho chcem dať do OM a pravdepodobne mi bude vychádzať z tohto bytu strata.
Len teraz neviem, do ktorého § tieto príjmy a výdavky zaradiť a ako správne určiť OC pre výpočet odpisov
KC za byt bola 26 500€, ale k bytu prislúcha aj časť pozemku.. ako určiť cenu pozemku, ktorý sa neodpisuje?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcela by som s opýtať sro má v prenájme hotel, bude platiť daň z nehnuteľností ale ma zaskočil konateľ otázkou že ako je to keď pozemok pod hotelom patrí lesom? viete mi poradiť? dík
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ste prenajímatelia? alebo prenajímate hotel? (aby sme sa rozumeli)
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

sro má hotel prenajatý ale do budúcnosti ho asi odkúpi
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sybila3 Pozri príspevok
sro má hotel prenajatý ale do budúcnosti ho asi odkúpi
pokiaľ je mi známe, daň z nehnuteľnosti sú povinní platiť vlastníci nehnuteľnosti........
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Podľa § 6 ods. 5 ZDP sa za príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2)považuje o.i. aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom, t.j. aj z prenájmu časti majetku vloženého do obchodného majetku, pričom druhá časť majetku slúži na vykonávanie vlastnej podnikateľskej činnosti prenajímateľa .
Jedná sa mi o správne zatriedenie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Budova slúži sčasti majiteľovi a zbytok prenajíma. Rovnako budovy skladu.
Uvádzam príjmy z prenájmu správne do príjmov podľa § 6 ods. 1 ? Je na takýto prenájom potrebné zvlášť živnostenské oprávnenie, ak sa poskytuje len prenájom , žiadne iné služby ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

§ 6 ods. 3 ZDP tu sa nevyžaduje živnostenské oprávnenie, ide o prenájom nehnuteľnosti (vrátane hnuteľnosti, kt. sú jeho súčasťou ) , bez iných služieb.....

§ 6 ods.(3)ZDP Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností
vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

v tomto prípade si nemôže uplatniť NČZD, neplatí z tohto príjmu ZP a ani SP a má podľa § 9 ZDP oslobodenú čiastku z príjmu (za rok 2011) vo výške 500 €....

ak má ŽO tak sa zaradí do § 6 ods. 1 pís. b, zaplatí z takého prenájmu ZP i SP a NČZD si môže uplatniť....(takýto príjem je príjmom zo živnosti)
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Áno, jedná sa o SZČO, teda zaradenie príjmu z takéhoto prenájmu do príjmov podľa § 6 ods 1 je správne. Ďakujem Mila.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Mila123 Pozri príspevok
pokiaľ je mi známe, daň z nehnuteľnosti sú povinní platiť vlastníci nehnuteľnosti........
takže ak má sro prenajatý hotel tak by nemala platiť daň z nehnuteľností? a čo ten pozemok pod hotelom, ktorý patrí napríklad lesom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať