Zavrieť

Porady

Daň z príjmu FO za rok 2011 - učtovanie záväzku

Ahojte chcem sa poradiť

za rok 2011 mi v daňovom priznaní vychádza daň na úhradu, zaúčtovať túto daň ako záväzok voči daňovému úradu ako záväzok k akému dátumu???? k 31.12.2011?????


a čo daň z motorových vozidiel za r. 2011 platená teraz v januári tiež záväzok k 31.12.2011 ?????

ide o jednoduché účtovníctvo

a ešte mala prosba , chcem si pozrieť aj staršie témy, ktoré som tu pridala ale zobrazuje mi len asi 5 posledných , ako zobratiť aj tie staršie?????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Niuška Pozri príspevok
    stručne, jednoducho : neúčtuješ. zaplatíš.
    to fakt???

    stručne, jednoducho a možno zle......


    do záväzkov resp. pohľadávok k 31.12., ide napr. daň z MV za predchádzajúce zdaňovacie obdobie splatná k 31.1., daň z príjmu splatná k 31.3., DPH za 12 mesiac, resp 4 Q splatné 25.1., ...resp. podobné známe skutočnosti....

    viď zákon o účtovníctve.....

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Ja som toho názoru, že daň z MV za r. 2011 ide do knihy záv. v r. 2012, DPH, mzdy a odvody za 12/2011 tiež dok knihy záv. v r. 2012.
    Kuk sem: http://www.porada.sk/t130338-p5-knih...ov-a-rzzp.html
    http://www.porada.sk/t130338-p6-knih...ov-a-rzzp.html

    Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

    teraz hlavne mama :-) Katka22
    Ja si nahrávam aj daň z mot. vozidiel za rok 2011 , do roku 2011 ako záväzok aspoň nezabudnem tak isto aj daň z príjmu , DPH , odvody a mzdy . Všetko to mám zaevidované a viem že ak by aj niekto zabudol zaplatiť tak mi to bude svietiť ako neuhradené .)))

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nad hornou lištou porady máš môj profil - klikni naň.
    Potom na ľavej strane obrazovky máš založené témy a posledné príspevky

    nika6 je offline (nepripojený) nika6

    nika6
    viem, že v ju neučtujem záväzky a pohľadávky, ale zaevidovať ich musím , ďakujem za odpoveď, takto som si myslela ze to bude ale ma zmiatli iné názory, že vraj dan z príjmu za r. 2011 vzniká záväzok až v roku 2012, lebo v roku 2011 ešte neviem že ju platím a nepodala som priznanie.
    Ale ja som tiež toho názoru, že mi záväzok vzniká 30.12.2011

    nika6 je offline (nepripojený) nika6

    nika6
    som z toho už zmagorená, lebo ja faktúry,ktoré prišli v r. 2012 ale je na nich dátum dodania r. 2011 dávam k záväzkom r. 2011 Je to zle???? Prečítala som si odpoveď Tamili, a aj odpovede daň.úradu na podaný dopyt. A už vôbec neviem, čo je správne.
    Pozrela som si paragraf 5 v postupoch účtovania a je tam uvedený príklad(mám postupy účtovania aj s komentárom):

    "podnik poskytol službu 29.12. 2008 avšak faktúru vystavil 5.1.2009. Podľa postupov účtovania je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň splnenia dodávky 29.12.2008 a týmto dňom vzniká podniku pohľadávka voči odberateľovi." je to z Poradcu.

    a to isté platí aj naopak, veď keď mne niekto dodá službu alebo tovar v starom roku tak aj v starom roku mi vzniká záväzok, aj napriek tomu, že faktúra mi dojde až v novom roku.

    aký máte na to názor???

    Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

    teraz hlavne mama :-) Katka22
    Ja si účtujem takéto záväzky následovne :
    Príklad :
    Faktúra vystavená 05.01.2012
    Dátum dodania : 28.12.2011
    Dátum splatnosti : 10.01.2012
    firma uhradila záväzok k 10.01.2012.
    Ak je firma platca DPH tak tu faktúru dám do roka 2011 .
    Ak nie je platca DPH tak ju dám do roku 2012 .

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    To či je firma platiteľ DPH alebo nie s účtovaním záväzkov nesúvisí. PF ktorá sa týka roku 2011 aj keď je vystavená v roku 2012 je podľa mňa - ja to tak aj riešim - záväzkom roku 2011 napr. fa. za december za elektrinu, telefon, strážnu službu, nájomné..........

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Katka22 Pozri príspevok
    Ja si nahrávam aj daň z mot. vozidiel za rok 2011 , do roku 2011 ako záväzok aspoň nezabudnem tak isto aj daň z príjmu , DPH , odvody a mzdy . Všetko to mám zaevidované a viem že ak by aj niekto zabudol zaplatiť tak mi to bude svietiť ako neuhradené .)))
    K tomu môžem iba namietať:
    § 7 ZoÚ
    (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.