Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JankaV Pozri príspevok
Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.
Koncom roka 2012 plánuje materskú.
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.
Ďakujem
myslíš správne + do 270 dní otehotvnieť. vtedy jej začne po 270 dňoch plynúť 8-mesačná ochranná doba.
2 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Ďakujem pekne. A ešte pre istotu, musí tu odhlášku a prihlášku urobiť ešte teraz v januári?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak v januári nestihne, po 270 dňoch od posledného prihlásenia mu SP zruší DNP.....
1 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

ďakujem. Vidím to tak, že ak v januári ešte môže byť DNP podľa podmienok platných v roku 2011?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

naj by bolo k 30 01 2012 odhlásiť a k 31 01 2012 prihlásiť
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Ďakujem vám pekne, veľmi ste mi pomohli.
0 0
Andrea30 Andrea30

Andrea30 je offline (nepripojený) Andrea30

Ahojte poraďáci,
prosím o radu! Kamarátka otehotnela a z dohody má prejsť na pracovnú zmluvu od januára alebo februára 2012. Zamestnávateľka jej prisľúbila, že jej urobí zmluvu tak, aby dostala maximálnu materskú. Predpokladám, že pôjde hneď na PN, keďže výpary z kuchyne jej nerobia dobre.
Má v takomto prípade nárok na maximálnu materskú?
Ďakujem za vaše príspevky!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A kamarátka má nejaké ukončené nemocenské poistenie? Ak nemá, tak jej šéfka môže robiť čo chce .. kamarátka nebude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Napíš ako pracovala kedy, či má nejaké ukončené poistenie.
0 0
Andrea30 Andrea30

Andrea30 je offline (nepripojený) Andrea30

Ďakujem, jasné ...
Bola 3 roky na materskej a rodičáku do 13.6.2011, potom nezamestnaná a na dohode bola od novembra do decembra 2011. Termín pôrodu je 15.8.2012.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Na rodičovskej bola zo zamestnania? Alebo napíš kedy naposledy robila a kedy jej skončil PP?

Ak je tak ako si myslím, že kamarátka nikdy nerobila. A nikdy nemala založené DNP, tak nárok na materské jej nevznikne, nakoľko nesplní podmienku 270 dní poistenia. Takže jej šéfka nepomôže.
0 0
pajtaska21 pajtaska21

pajtaska21 je offline (nepripojený) pajtaska21

AHojte! rada by som vas poprosila o radu. Som studentkou VS, a momentalne pracujem len na dohodu o brigadnickej praci studentov a neplatim si ziadne pripoistenie. v auguste sa vydavam, a niekedy koncom roka by som rada otehotnela. Neviem vsak ci sa mi po statniciach hned podari najst pracu. preto som premyslala nad pripoistenim, co som si vsetko nastudovala, tak teraz sa to meni a ja z toho vobec neviem vyjst, kedze ziadne pripoistenie nemam, tak ako to je? mozem sa prihlasit na pripoistenie este teraz do konca januara? ci az vo februari? a kedy by som kolko platila? a dostala?
Druhou otazkou je, ze som citala, ze zena na materskej moze pracovat, je to nejako obmedzene? myslim, ci smie robit na plny uvazok a popri tom pobera matersku, alebo rodicovsky prispevok. Moze ostat na materskej aj manzel? alebo on byt na materskej a pracovat? Dakujem velmi pekne, hadam ste ma pochopili
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pajtaska21 Pozri príspevok
mozem sa prihlasit na pripoistenie este teraz do konca januara? ak sa prihlásiš do konca januára tak budeš platiť 4,4% z VZ .. VZ si volíš sama od minimálnej výšky 339,89 eur mesačne 14,95 eur do maxima 1153,5 eur mesačne 50,75 eur
ci az vo februari? ak sa prihlásiš vo februári tak budeš platiť 35,15% z tebou zvoleného VZ .
Pri minime je to mesačne 119,458 eur, pri maxime 996,32 eur.
a kedy by som kolko platila? a dostala? dostaneš pri splneni podmienky 270 dní poistenia 65% z VZ ktorý si zvolíš. Z minima je to cca 220 eur z maxima je to cca 750 eur
Druhou otazkou je, ze som citala, ze zena na materskej moze pracovat, je to nejako obmedzene? nie počas materskej ale rodičovskej a nie je to obmedzené. materskú poberá 34 týždnov ostatok je rodičovské.
myslim, ci smie robit na plny uvazok a popri tom pobera matersku, alebo rodicovsky prispevok. Moze ostat na materskej aj manzel?áno alebo on byt na materskej a pracovat? na materskej nie, na rodičovskej áno Dakujem velmi pekne, hadam ste ma pochopili
v texte
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

Xanti Pozri príspevok
Na rodičovskej bola zo zamestnania? Alebo napíš kedy naposledy robila a kedy jej skončil PP?

Ak je tak ako si myslím, že kamarátka nikdy nerobila. A nikdy nemala založené DNP, tak nárok na materské jej nevznikne, nakoľko nesplní podmienku 270 dní poistenia. Takže jej šéfka nepomôže.
takže na tento prípad sa nevztahuje to poistenie na min. 90dní? ak by ju zamestnala s vyšším platom tých cca 1200E a platila odvody po dobu tých 90 dní?... dík
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sisima,
nie lebo okrem 90 dni zo zamestnania musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných rokoch. Ak tie nemá, tak môže mať zo zamestnania 90 dní ale dostane tak maximálnu PN po tých 90 dnoch ale nie materskú.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

sisima Pozri príspevok
takže na tento prípad sa nevztahuje to poistenie na min. 90dní? ak by ju zamestnala s vyšším platom tých cca 1200E a platila odvody po dobu tých 90 dní?... dík
..
pozri tu - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109719
základná podmienka pre nárok na materské (ako ti aj xanti píše) je 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. 90 dni nepomôže-ak nič nemá
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

aha, dakujem za vysvetlenie...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

ja som szčo, a poistenie mám, ale chystám sa zamestnať, tak ma to zmiatlo...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

sisima, ak budeš mať nejaké UKONČENÉ poistenie (hocijaké - či z PP, alebo zo szč..), tak sa ti môže pripočítať doba takéhoto poistenia k novému poistenieu . sleduje sa doba 2 roky pred pôrodom!
.. čiže ak by si ukončila ... tak možno by bolo dobrých aj tých 90 dní zo zamestnania
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

áno, o mesiac idem ukončiť živnosť a zamestnám sa, aby som mala tých 90 dní, už mi tu baby poradili... len ma zmiatol ten prípad, kt tu bol spomínaný.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

takze chápem to dobre..ak som od 01.06.2010 szčo a platim si od začiatku minimálne odovdy do SP, ak by som otehotnela, tak sa mozem na min. 91dní zamestnať - aby som mala maximláne odvdoy a RO na určenie výšky materskej bude práve toto poistenie u posledného zamestnávatela? a dôvod na poskytnutie materského - znamená, termín pôrodu alebo dátum otehnotnenia?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať