Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

kremienok76 Pozri príspevok
ahojte, som momentálne SZČO a som v 13týždni tehotenstva. zataiľ platím odvody z minimálneho VZ, k 31.8. chcem živnosť skončiť a zamestnanť sa u seba v sro s vyšším príjmom. bude to mať ešte vplyv na výšku materskej dovolenky, pokiaľ do materskej dovolenky bude pracovný pomer trvať viac ako 90 dní ...? v SP mi veľmi neporadili čo a ako ... resp. ako mám postupovať aby som dostala vyššiu materskú ako cca 200EUR, ktoré som si vypočítala čo by som mala dostať z tých odvodov, ktoré si teraz platím. ďakujem krásne
kremienok76 Pozri príspevok
nemocensky som poistená od 10/2011 takže áno bude splnená, predpokladaný termín nástupu na MD je posledný decembrový týždeň.... ešte mi to lekár upresní
môj názor.....
sleduj zmeny v parlamente, dnes čítajú v 2. kole zákon o soc. poistní.....

ukonč živnosť 31 08 2012 -plyne ti ochranná lehota 8 mesiacov....

zamestnaj sa k 30 08 2012 s platom cca 815 € (1153,50-339,89)
ak by si mala prípadnú PN mala by si nárok na dávku z dvoch poistení.....i keĎ minimálnu, ale mala by si......
MD (ak nebude zmena v parlamente, alebo zmena bude po 01 01 2013) a zamestnanie bude trvať viac ako 90 dní by si mala mať MD maximálnu (spolu s MD z podnikania)....

odporúčam si pozrieť aj riešenia od iných, môžem sa mýliť......
Naposledy upravil Mila123 : 09.08.12 at 17:59
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

opýtam sa , nebude sa rátať počet dní skončeného poistenia (SZČO), i keď z neho plynie ochranná doba? takáto situácia je vylúčená????
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

podla mojich skúseností nie je ani takáto situácia vylúčená. Ale podla odpovedí cez poradnu SPk čo som čítala treba mať v súčte aspon 270+270dní ak chceš nárok z oboch. T.j. dni ukončeného poistenia možno rozdeliť medzi samotné NP v ochr. lehote a aj trvajúce, ktoré netrvá 270dní. Ale takúto situáciu nerieši samotný zákon ale výklady SP resp. ich interné usmernenia ich presné znenie nepoznáme. A to záleží od znalosti konkretnej pracovníčky.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre kremienok .. zdôrazním, treba sa ale zamestnať skôr, ako ukončíš živnosť! (OL).
malo by ti stačiť na dávku z obidvoch poistení .. (podľa výkladu SP). k výške dávky sa nevyjadrujem
0 0
Maruska2012 Maruska2012

Maruska2012 je offline (nepripojený) Maruska2012

Niesom na rizikovom (a asi ani nebudem) a zatial sa nechystam ani na PN, ..Dakujem za info, no ale ak dobre rozumiem - mám sa dat dobrovolne poistit a bude to poistenie trvať až do konca materskej ? to sa kolko plati mesačne?
Dakujeem krásne za vsetky odpovede , pomáhate mi :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maruska2012 Pozri príspevok
Niesom na rizikovom (a asi ani nebudem) a zatial sa nechystam ani na PN, ..Dakujem za info, no ale ak dobre rozumiem - mám sa dat dobrovolne poistit a bude to poistenie trvať až do konca materskej ? to sa kolko plati mesačne?
Dakujeem krásne za vsetky odpovede , pomáhate mi :-)
mesačná platba z minima je cca 120€. Tento týždeň poslanci schválili novelu Zákona o soc.poistení. Nevidela som konečné znenie, mali by tam byť zmeny oproti pôvodného návrhu. Počkaj pár dní, kým bude zverejnená ...(nemalo by sa platiť pri balíku povinne poistenie v nezamestnanosti).
0 0
kremienok76 kremienok76

kremienok76 je offline (nepripojený) kremienok76

ďakujem vám dievčence za pomoc... zamestnám sa k 30.08.2012 a živnosť ukončím, pre sitotu, až 15.9.2012... a hlavne to čo píšete tie zmeny ma mätú tak som už riadne popletená z nich, lebo toto nie je moja silná stránka vďaka ešte raz
0 0
kremienok76 kremienok76

kremienok76 je offline (nepripojený) kremienok76

ešte prosím ťa: ten plat je 815v hrubom či čistom ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

kremienok76 Pozri príspevok
ešte prosím ťa: ten plat je 815v hrubom či čistom ?
Kremienok, over si, či budeš mať nárok z oboch poistení dostať MD (napíš na ústredie SP e-mail....pomerne rýchlo odpovedajú)
a tých 815 € som myslela v hrubom....
0 0
olgaduri olgaduri

olgaduri je offline (nepripojený) olgaduri

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Keď dcéra zistila že je v 5 tt tehotenstva a pracovný pomer sa jej skončil počas rodičovskej, ktorá stále trvá, tak sa prihlásila na DNP z maximálneho VZ 1153,50. Avšak v 7tt potratila, tak sa momentálne z DNP zasa odhlásila.



Zaujímalo by ma to, či materská sa počíta z toho roku kedy otehotnela a začala si platiť DNP alebo z roku predchádzajúceho. Teda ak napr. otehotní až v januári, začne si platiť DNP až do nástupu na materskú, teda splní podmienku 6 mes. nepretržitého DNP, splní podmienku nemocenského poistenia v deň nástupu na materskú a splní aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia 2 roky pred pôrodom, kedy sa jej ostatok do 270 dní zaráta z už ukončeného zamestnania. Bude sa jej materská rátať z toho DNP, ktoré si založí v januári?Teda z najvyššieho VZ, ktorý si začne platiť keď otehotnie až do materskej?


Bola zamestnaná od 1.4.2010 - 31.3.2012
25.5.2011 nastúpila na materskú
18.1. 2012 začala rodičovská dovolenka, ktorá naďalej trvá.


Do budúcnosti by som sa chcela ešte spýtať ak sa jej nebude dariť otehotnieť v čase kedy by ešte k 6 mes. DNP mohla zarátať nemocenské poist. zo zamestnania, aby splnila podmienku 270 dní 2 r. pred pôrodom. Je možné si zaplatiť 3 mesiace z MIN.VZ v case keď nebude tehotná a potom keď otehotnie začať si platiť z MAX. VZ? Bude sa jej potom počítať materská zasa z toho MAXIMA?



Posledná otázka do 270 dní NP 2 roky pred pôrodom sa môžu zarátať všetky už ukončené poistenia? Teda by sa jej zarátalo aj z ukončeného zamestnania, aj z ukončeného DNP tých 10 dní, ktoré si teraz platila atd.?




ĎAKUJEM PEKNE VŠETKÝM
0 0
kremienok76 kremienok76

kremienok76 je offline (nepripojený) kremienok76

ahojte pre komplexný obraz pripájam odpoveď zo SP:

Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Do obdobia 270 dní je možné započítať aj akékoľvek ukončené nemocenské poistenie, ak bude spadať do obdobia dvoch rokov pred pôrodom. Podmienku 270 dní je potrebné splniť z každého nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňujete nárok na materské. V prípade, ak by ste sa ale zamestnali pred nástupom na materskú následne až po ukončení živnosti, nárok na materské dávky by ste si mohli uplatniť už iba zo zamestnania. Pri výpočte materských dávok je však dôležité, že ak Vaše nemocenské poistenie zamestnanca bude trvať najmenej 90 dní pred nástupom na materskú, výška materskej dávky sa Vám určí z hrubého príjmu, ktorý by ste dosahovali v zamestnaní, t.j. z 820 €. Ak by Vám však nemocenské poistenie zamestnanca trvalo menej ako 90 dní pred nástupom na materskú, výška materskej dávky sa určí z vymeriavacích základov, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie v predchádzajúcom kalendárnom roku, t.j. vo Vašom prípade z minimálneho vymeriavacieho základu. Výška materskej dávky z minimálneho vymeriavacieho základu je zhruba 220 € mesačne.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Dobrý deň, prosím o radu.
známa je na rodičovskom (dieťa má 22mes.) a v októbri bude rodiť druhé. Čo má urobiť "papierovo"? Na ÚPSVaR treba odhlášku z RP a prihlášku MD? na MD ide cca 25.8.12. Bude aj dostávať nejaké peniažky teda MD? alebo len RP? pred nástupom na prvú MD bola SZČO a riadne platila. som z toho jeleň. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Olgica Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu.
známa je na rodičovskom (dieťa má 22mes.) a v októbri bude rodiť druhé. Čo má urobiť "papierovo"? Na ÚPSVaR treba odhlášku z RP a prihlášku MD? na MD ide cca 25.8.12. Bude aj dostávať nejaké peniažky teda MD? alebo len RP? pred nástupom na prvú MD bola SZČO a riadne platila. som z toho jeleň. Ďakujem.
Počas RD vykonávala činnosť SZČO, t.zn. platila odvody do SP ?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

nie počas RD, pred prvou materskou. počas MD a RD nepracovala a neplatila.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad Pozri príspevok
Počas RD vykonávala činnosť SZČO, t.zn. platila odvody do SP ?
Informuj sa v prísl. pobočke SP, podľa môjho názoru jej nárok na materské nevznikne, lebo nesplňa podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch.

Pravdepodobne sa na ňu nevzťahuje výnimka, ktorá platí pre zamestnancov pri opakovanom pôrode (ale môžem sa mýliť).
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Ale na UPSVaR sa asi treba poodhlasovať a poprihlasovať, teda nahlásiť zmenu z RD na MD? či ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Olgica Pozri príspevok
Ale na UPSVaR sa asi treba poodhlasovať a poprihlasovať, teda nahlásiť zmenu z RD na MD? či ?
Nemám s tým osobnú skúsenosť, ale ak jej nevznikne nárok na materské zo SP, bude naďalej poberať rodičovský príspevok z UP. Do narodenia druhého dieťaťa na prvé dieťa, a od pôrodu na druhé.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nože to upresni ...keď neplatila .. znamená, že ukončila živnosť? - kedy? presný dátum ... že či ozaj tá medzera je už taká veľká?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
nože to upresni ...keď neplatila .. znamená, že ukončila živnosť? - kedy? presný dátum ... že či ozaj tá medzera je už taká veľká?
Katy, neviem ako to s tým platením počas RD u živnostníkov je. Mám klientku (kaderníčku), ktorá aj počas RD prevádzkuje kaderníctvo (má tam dohodárku) a odvody neplatí - na základe príjmu by platiť mala. Vraj podpisovala v SP nejaké vyhlásenie ...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

toto by aj mna zaujímalo ako to robia v sp. Lebo sa dá v SP nahlásiť prerušenie živnosti (bez uvedenia dôvodu, z dôvodu zruš. živnosti, na RLFO oddiel 10 prerušenie- kod 10) alebo prerušiť z dôvodu poberania rodič.príspevku, na RLFO prerušenie kod 7 (ak nevykonáva činnosť szčo, tak ASI dá prehlásenie a neplatí? nechce sa mi to hladať v § 26). Ak dá prerušenie z toho druhého dôvodu, tak aj tieto dni sa jej rátajú do 270dní pre nárok na materské.

Tie nahlásenia. Záleží či vznikne nárok na materské. Ak áno, musí na upsvar nahlásiť, že jej vznikol nárok na materské a jej pozastavia RP od 1.9. (ak nástup na md 25.8.12), za august dostane ešte RP vyplatený v sept.

potom bude zdr.poistená ako poberatel materského alebo stále ako poberatel rodičovského (ak nárok nevznikne). Môže poberať RP na staršie dieťa napr. do pôrodu a potom na mladšie. Alebo neviem, či sa robí aj tak, že až po dovršení 3 rokov staršieho. Ked bude vybavovať na upsvar príspevky po narodení, nech zistí alebo lepšie aj teraz.

Ak by poberala materské, tak má nárok aj na príspevok na starostl. o staršie dieťa od mesiaca, kedy už RP nepoberá (od 9) do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týž. je to cca 41eur na mesiac, ak sa o dieťa stará osobne.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať