Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

menfor Pozri príspevok
Poprosíme o radu:
Manželka je nezamestnaná (momentálne pracuje ako dobrovoľnícka cez UP), tehotná a práceneschopná (lebo čakáme dvojičky).
270 dni SP za 2 roky splnáme. termín porodu je 17.6.2013 a termín na materskú 3.5.2013.
Mame sa dať DNP a kedy na aku sumu naj? alebo čo je ideálne aby sme niečo neprepásli na čo možne mať nárok.
Vopred vám ďakujeme.
No ku dnu nástupu na materskú mne vychádza cca 200 dní čo je viac ako 26 týždňov. Ak ukončí PN a čo najskôr sa prihlási na balík poistení z maxima , a od dalšieho dna pôjde na PN tak materskú bude mať maximálnu. Ale to by značilo celé tehotenstvo byť PN, ale to má mng. i tak rizikové s dvojičkami.
0 0
menfor menfor

menfor je offline (nepripojený) menfor

Xanti Pozri príspevok
No ku dnu nástupu na materskú mne vychádza cca 200 dní čo je viac ako 26 týždňov. Ak ukončí PN a čo najskôr sa prihlási na balík poistení z maxima , a od dalšieho dna pôjde na PN tak materskú bude mať maximálnu. Ale to by značilo celé tehotenstvo byť PN, ale to má mng. i tak rizikové s dvojičkami.
a tie 270 dni kedy treba dodržať?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

menfor Pozri príspevok
a tie 270 dni kedy treba dodržať?
Tie? Tie treba mať v úhrne 2 roky dozadu od pôrodu, napr. píšeš že to máte splnené tak teraz nechápem .. od kedy do kedy trvalo tvojej žene poistenie, zamestnanie alebo dobrovolné poistenie?
0 0
menfor menfor

menfor je offline (nepripojený) menfor

Xanti Pozri príspevok
Tie? Tie treba mať v úhrne 2 roky dozadu od pôrodu, napr. píšeš že to máte splnené tak teraz nechápem .. od kedy do kedy trvalo tvojej žene poistenie, zamestnanie alebo dobrovolné poistenie?
Troška som sa stratil áno máme splnené (poistenie z zamestnania), ale tých 26 týždňov je čo?dobrovoľne poistenie sme dosiaľ nemali a čo po skončení materskej odhlásiť? Pripoistit sa máme toho roku či v novom po novelizácii zákona?
Ďakujem za info
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

menfor Pozri príspevok
Troška som sa stratil áno máme splnené (poistenie z zamestnania), ale tých 26 týždňov je čo?dobrovoľne poistenie sme dosiaľ nemali a čo po skončení materskej odhlásiť? Pripoistit sa máme toho roku či v novom po novelizácii zákona?
Ďakujem za info
Napíš tie dátumy zamestnania.
Ak sa mng. poistí od nového roka tak materskú bude mať minimálnu. Treba sa poistiť čím skôr aby do dna nástupu na materskú bola splnená podmienka 182 dní. Takže sám vidíš veľa času na prihlásenie nemáte. A po materskej potom sa treba odhlásiť z dobrovolného poistenia.
0 0
menfor menfor

menfor je offline (nepripojený) menfor

Xanti Pozri príspevok
Napíš tie dátumy zamestnania.
Ak sa mng. poistí od nového roka tak materskú bude mať minimálnu. Treba sa poistiť čím skôr aby do dna nástupu na materskú bola splnená podmienka 182 dní. Takže sám vidíš veľa času na prihlásenie nemáte. A po materskej po
tom sa trea odhlásiť z dobrovolného poistenia.
Ďakujem
3.10.2011-31.7.2012 (303 dni)
Takže stačí prerušiť na 1 deň pre co?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

menfor Pozri príspevok
Ďakujem
3.10.2011-31.7.2012 (303 dni)
Takže stačí prerušiť na 1 deň pre co?
Ja som nikde nepísala o prerušení.
Postup :
1. ukončiť terajšiu PN
2. prihlásenie na balík DNPO, VZ maximum
3. nástup na novú PN
4. nástup na materskú
5. ukončenie materskej, odhláška z balíka DNPO

Ja neviem ako to ináč napísať.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte...tak snažila som si to všetko preštudovať aj na www.socpoist.sk a mám takých záver:
som tehotná, predpokladaný dátum porodu je 04.07.2013, tz. nástup na materskú niekedy koncom mája...rada by som si pomohla tým, že by som mala max. materskú...splnam podmienku 270dní, teraz som zamestnana na HP...ale ak by som sa minim. 90 dní pred nástupom na materskú zamestnala u nového zamestnávateľa s max. VZ, znamená to, že by sa mi na výpočet výšky materskej rátal len tento posledný príjem a mala by som tam max. matersku?
0 0
ivuska99 ivuska99

ivuska99 je offline (nepripojený) ivuska99

Dobry den,

uz som raz do tejto temy pisala ohladom vysky materskej v pripade retazoveho porodu. Teraz mam vsak dalsi dotaz - na prvu matersku som nastupovala 8/2011, porod 09/2011. Od 04/2012 rodicovska dovolenka. Momentalne mam termin porodu 03/2013.

No a teraz by som chcela radu ako najlepsie postupovat. Citala som ze pocat materskej (aj rodicovskej?) vznika narok na dovolenku. Ak je to tak, nebolo by najlepsie sa "vratit" do prace, oznamit zamestnavatelovi ze som tehotna (cize som v ochrannej dobe), vycerpat si dovolenku a nasledne nastupit na matersku dovolenku? Kolko dni mam narok na dovolenku na zaklade udajov, ktore som popisala (v roku 2011 som si vycerpala dovolenku prisluchajucu za 7 mesiacov. Moj narok je 20 dni/rok).

Dakujem za odpovede
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

Narok na dovolenku za 2011 budes mat nekrateny, za 2012 budes mat narok ak materska za 01-03/2012 bola aspon 60 pracovnych dni - ak ano tak bude kratena za obdobie RD prvych 100 neodpracovnych dni o 1/12 a za kazdych dalsich 21 dni o 1/12, co bude kratenie asi o 4-5/12.
Vratit sa do prace na dovolenku moze ovplyvnit vysku materskej nasledovne:
- ak si nevycerpas dovolenku, materska bude pocitana z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, co je hruba mzda aku by si mala keby si pracovala (potvrdzuje uctovnicka)
- ak tato hruba mzda nie je vyssia ako maximum z coho sa pocita materska v 2013, co je 1163 euro, tak si matersku mozes zvysit tak ze si tento rok vycerpas 1 alebo niekolko dni dovolenky tak aby do toho nevosiel vikend - povedzme zoberies si dovolenku len 31.12 (moze ist aj do noveho roku, ten uz neovplyvnuje vysku materskej, ale je to podla mna zbytocne minanie, kedze ti aj tak neprepadne), ktora bude zaplatena hrubou mzdou deleno pocet pracovnych dni. Pre ucel vypoctu materskej sa ale pocita s kalendarnymim dnami, ked nemas prerusene poistenie, cize materska sa mozes zvysit o cca. 40%.
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

tinkas Pozri príspevok
ahojte...tak snažila som si to všetko preštudovať aj na www.socpoist.sk a mám takých záver:
som tehotná, predpokladaný dátum porodu je 04.07.2013, tz. nástup na materskú niekedy koncom mája...rada by som si pomohla tým, že by som mala max. materskú...splnam podmienku 270dní, teraz som zamestnana na HP...ale ak by som sa minim. 90 dní pred nástupom na materskú zamestnala u nového zamestnávateľa s max. VZ, znamená to, že by sa mi na výpočet výšky materskej rátal len tento posledný príjem a mala by som tam max. matersku?
Presne tak
0 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Dobrý deň,
ja by som sa chcela poradiť. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ale som nezamestnaná a nemám ani živnosť. Keď plánujeme druhé dieťa a chcem materskú, musím byť min. 270 dní nemocensky poistená. Dajme tomu, že druhé dieťa plánujeme na koniec roka 2013. Ak sa ešte teraz v decembri 2012 zamestnám, teda budem platiť NP, a zamestnanie bude pokračovať aj v roku 2013, splním podmienku 270 dní NP počas 2 rokov? A z ktorého obdobia by mi rátali VZ v tomto prípade? december 2012 alebo nie? Pýtam sa preto, lebo v r. 2013 bude ťažko získať max. materskú, keďze max. VZ bude až 3930 Eur... Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aj keď bude VZ až 3930 € dávky NP sa vypočítavajú z 1.5 nás. priemer. mzdy, t.j. 1179 €, ....
ak nástup na MD bude ešte v roku 2013 dávky sa budú počítať z roku 2012.....
ale musíš byť zamestnaná viac ako 90 dní (to budeš) ale aj musíš mať platené poistenie do SP min. z 90 dní.....(zmena zákona)
2 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Takže ak tomu správne rozumiem - aby mi vznikol nárok na materskú, stačí ak budem min. 90 dní platiť NP? A keď sa zamestnám napr. až 1.1.2013 a porodím tiež v r. 2013, stačí ak len jeden mesiac budem mať mzdu 1179, resp. počíta sa z najvyššieho VZ pre NP? alebo sa tie mesiace spriemerujú?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

hronka Pozri príspevok
Takže ak tomu správne rozumiem - aby mi vznikol nárok na materskú, stačí ak budem min. 90 dní platiť NP? A keď sa zamestnám napr. až 1.1.2013 a porodím tiež v r. 2013, stačí ak len jeden mesiac budem mať mzdu 1179, resp. počíta sa z najvyššieho VZ pre NP? alebo sa tie mesiace spriemerujú?
Nárok na materskú vznikne ak je 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Pričom z posledného zamestnania vznikne nárok na materskú zo skutočného VZ ak to zamestnanie trvá 90 dní minimálne.
A ak sa zamestnáš 1.1.2013 a tvoje zamestnanie bude dlhšie ako 90 dní, tak materská sa bude rátať z toho zamestnania, ak budeš zamestnaná pol roka tak sa TI pol rok spriemeruje, nikdy sa neberie z najvyššieho ale vždy z priemerného.

Ešte doplním, tebe nebude stačiť len pol roka zamestnania, ty sa musíš zamestnať tak, že budeš mať minimálne 270dní poistenia, lebo ináč nárok na materskú nevznikne.
Naposledy upravil Xanti : 29.11.12 at 20:26
1 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Ďakujem Xanti, rozumiem tomu.
A keď sa teda zamestnám v decembri 2012 s vysokou mzdou, zamestnanie bude trvať aj v r. 2013, teda budem odvádzať NP a koncom roka porodím, tak splním podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch? A ako VZ sa bude brať do úvahy december 2012 (predchádzajúci rok)? Je to tak? dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

hronka Pozri príspevok
Ďakujem Xanti, rozumiem tomu.
A keď sa teda zamestnám v decembri 2012 s vysokou mzdou, zamestnanie bude trvať aj v r. 2013, teda budem odvádzať NP a koncom roka porodím, tak splním podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch? A ako VZ sa bude brať do úvahy december 2012 (predchádzajúci rok)? Je to tak? dakujem
Ano je to tak.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru, tým, že na budúci rok sa znovu chystá novelizácia 461/2003 bude musieť mať 90 dní plateného poistenia (mimo PN, OČR,nepla. voľna) z nového poistenia......toto je môj názor, nie tvrdenie.......
Prosím, potrebovala by som dosť súrne vedieť, či bola schválená novelizácia zákona 461/2003 ohľadne rozhodujúceho obdobia na zistenie VZ pre materskú. Či do trvania 90 dní nového pracovného pomeru sa počíta aj doba PN alebo nie.
Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Odpovedala som už v 2.téme na túto otázku : áno treba mať zaplatené poistné za 90 dní . Novela bola schválená. (s platnosťou od 1.1.2013)
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

dadasv Pozri príspevok
Prosím, potrebovala by som dosť súrne vedieť, či bola schválená novelizácia zákona 461/2003 ohľadne rozhodujúceho obdobia na zistenie VZ pre materskú. Či do trvania 90 dní nového pracovného pomeru sa počíta aj doba PN alebo nie.
Ďakujem.
nepočíta....tých 90 kal. dní musí byť odpracované, dovolenka, napr. prekážky v práci - §§....
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať