Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

ďakujem veľmi pekne za stručnú ale výstižnú odpoveď
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte poraďáci,

potrebujem poradiť ohľadom ženy, ktorá je tehotná, bude tak v 1 mesiaci, je zamestnaná 12 rokov v jednej firme, dalo by sa nejak pripoistiť alebo niečo, čím by si mohla zdvihnúť materskú?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

macula Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

potrebujem poradiť ohľadom ženy, ktorá je tehotná, bude tak v 1 mesiaci, je zamestnaná 12 rokov v jednej firme, dalo by sa nejak pripoistiť alebo niečo, čím by si mohla zdvihnúť materskú?
12 rokov u jedného zamestnávatela ?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

ano a zamestnanie stále trvá
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

macula Pozri príspevok
ano a zamestnanie stále trvá
S dobrovolným nem.poistením už nič nevyriešiš (nebude splnená podmienka 270 dní NP v posl.dvoch rokoch).
Do nástupu na MD je viac ako 90 dní, zvýšenie materského je možné dosiahnuť len vznikom nového pracovného pomeru s vyšším vymer.základom.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

veronikasad Pozri príspevok
S dobrovolným nem.poistením už nič nevyriešiš (nebude splnená podmienka 270 dní NP v posl.dvoch rokoch).
Do nástupu na MD je viac ako 90 dní, zvýšenie materského je možné dosiahnuť len vznikom nového pracovného pomeru s vyšším vymer.základom.
Ďakujem, aj som si myslela, že jedine nový PP, len nebude škoda tých 12 rokov?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

macula Pozri príspevok
Ďakujem, aj som si myslela, že jedine nový PP, len nebude škoda tých 12 rokov?
prečo škoda ? Dá sa aj u toho istého zamestnávatela.
Alebo si myslela na nejaké benefity, ktoré by sa narušili ?

Neviem ako by sa napr.posudzoval nárok na odstupné v prípade skončenia prac.pomeru po skončení RD z dôvodu § 63 odst.1 písm.b
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

veronikasad Pozri príspevok
prečo škoda ? Dá sa aj u toho istého zamestnávatela.
Alebo si myslela na nejaké benefity, ktoré by sa narušili ?

Neviem ako by sa napr.posudzoval nárok na odstupné v prípade skončenia prac.pomeru po skončení RD z dôvodu § 63 odst.1 písm.b
myslela som na to odstupné, pretože ktovie čo bude o 3 roky, ale veľmi pekne ďakujem za odpoveď
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

myslíte, že nová vláda urobí nové zmeny ohladne materskej? teda napriklad, ci nahodou nestihnu okamzite zrusit aj to 90dnove poistenie v PP... ja sa akurat idem zamestnant a len boh vie, co sa da od nich cakat...
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Prosím, dopredu sa ospravedlňujem ak sa opýtam to isté. Som tehotná a viem, že materká sa mi vypočíta z minulého roku. Ale tento rok mi zdvihli plat a bola by som radšej, keby to šlo z toho ročnej. Robil to niekto, že rozviazal pracovný pomer a na další ten u toho istého zamestnávateľa uzatvoril nový pp? 90 dní splním. Moc dakujem
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

akurát riešim ukončenie živnosti (tetula na úrade ma riadne zblbla, nevedela k akému dátumu mi to má ukončiť, lebo vraj zmena zákona tak sa ma tam xkrat opytala, či to chcem ukončiť k 31.3 alebo k 1.4., lebo po správnosti by som to mala ukončiť k 1.4., napriek tomu, ze od 1.4. budem mať pracovnú zmluvu u zamestnávateľa) a nikto jej tam nevedel poradit... tak som si to napriek tomu vyžiadala k 31.3. ukončiť)
následne som šla na sociálku, a tam na mna nechápavo pozerali, že jasné, že sa to má ukončiť ku koncu mesiaca, ked 1.4. nastupujem... a okrem iného som si teda zistila, či mám nejaké podĺžnosti... a zistila som, že vlastne mám! najprv mi oznámili, že som si žiadne DNP neplatila (platila som v r. 2009 a 2010), na moje naliehanie, že to nie je možné, lebo som platila a mám k tomu aj doklady, mi teta povedala, že áno niečo tu vidí, ale vraj som to platila so zlým VS (po podaní prihlášky mi nedošiel žiaden list s iným VS, ako by mi aj mohol príst, ked moju prihlášku tam dovcera ani neevidovali, taktiez ani odhlášku). Takze mi tam vznikol nedoplatok na DNP za nejakých pár dní, čo tvoril rozdiel medzi dňami odhlášky DNP a doručením odhlášky poštou...
Ale tá pani bola naozaj velmi milá a ústretová, všetko mi vysvetlila a nahodila, tak ako to má byť. Takže včera som sa dozvedela - ja aj oni, že mám u nich podlznost, a mala som hlavne šťastie na milé a ústretové tety
už len dúfať, aby nasa nová vláda nestihla zrušiť príspevky pri narodení dieťaťa a taktiež RP... inak ma asi trafí...
0 0
katarinaok katarinaok

katarinaok je offline (nepripojený) katarinaok

Dobry den,

chcela by som sa poradit ohladom mojich moznosti naroku na matersku. Som tehotna, v 1. trimestri, termin mam zaciatkom decembra tohto roku. Momentalne som uz 2 mesiace nezamestnana, avsak od 12/2010 do 1/2012 som bola prakticky nepretrzine zamestnana, ale u dvoch zamestnavatelov. Predpokladam, ze podmienku 270 dni nemoc. poistenia som splnila, avsak neviem, ci budem mat narok na matersku a v akej vyske bez toho, aby som sa (ako nezamestnana) prihlasila na dobrovolne poistenie alebo nie. Ak bude potrebne sa poistit, mala by som si platit aspon tych 26 tyzdnov? Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katarinaok Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa poradit ohladom mojich moznosti naroku na matersku. Som tehotna, v 1. trimestri, termin mam zaciatkom decembra tohto roku. Momentalne som uz 2 mesiace nezamestnana, avsak od 12/2010 do 1/2012 som bola prakticky nepretrzine zamestnana, ale u dvoch zamestnavatelov. Predpokladam, ze podmienku 270 dni nemoc. poistenia som splnila ano splnila, avsak neviem, ci budem mat narok na matersku ak nič neurobíš nárok na materskú mať nebudeš a v akej vyske bez toho, aby som sa (ako nezamestnana) prihlasila na dobrovolne poistenie alebo nie. Ak bude potrebne sa poistit, mala by som si platit aspon tych 26 tyzdnov? ak sa prihlásiš na 7 dni z VZ z minima tak tvoja materská bude minimálna cca 220 eur, ak sa prihlásiš z maxima a budeš platiť 26 týždnov tak budeš mať maximálnu materskú .. ak sa zamestnáš na aspon tri mesiace .. tak potom budeš mať materskú z VZ o zamestnania .. VZ zo zamestnania = hrubá mzda Dakujem velmi pekne za odpoved.
v texte.
0 0
katarinaok katarinaok

katarinaok je offline (nepripojený) katarinaok

Dakujem pekne za odpoved
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Pekný deň. Chcem sa Vás opýtať, som dva týždne po pôrode, aké mám povinnosti voči sociálnej poisťovni? Potrebujem niečo ozámiť? Môj pracovný pomer trvá , mzdovej účt. som nahlásila termín nástupu na MD teda zaslala žiadosť o materské na potvrdenie. Viem že som trošku ale neviem , kde to mám zaradiť.
ĎAkujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

elizabet100 Pozri príspevok
Pekný deň. Chcem sa Vás opýtať, som dva týždne po pôrode, aké mám povinnosti voči sociálnej poisťovni? Potrebujem niečo ozámiť? Môj pracovný pomer trvá , mzdovej účt. som nahlásila termín nástupu na MD teda zaslala žiadosť o materské na potvrdenie. Viem že som trošku ale neviem , kde to mám zaradiť.
ĎAkujem.
No ja v prvom rade gratulujéém a želám všetko dobré ... nech malý/á rastie ako z vody.
k povinnostiam v SP tuto píšu http://www.socpoist.sk/prava-a-povin...l/1293s#Práva (skrátka RL treba)..
A v ZP treba potom potvrdenie (zo SP) o poberaní materského (dávky) .. hádam mamičky upresnia ešte
A dúfam, že je max materská
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katarinaok Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa poradit ohladom mojich moznosti naroku na matersku. Som tehotna, v 1. trimestri, termin mam zaciatkom decembra tohto roku. Momentalne som uz 2 mesiace nezamestnana, avsak od 12/2010 do 1/2012 som bola prakticky nepretrzine zamestnana, ale u dvoch zamestnavatelov. Predpokladam, ze podmienku 270 dni nemoc. poistenia som splnila, avsak neviem, ci budem mat narok na matersku a v akej vyske bez toho, aby som sa (ako nezamestnana) prihlasila na dobrovolne poistenie alebo nie. Ak bude potrebne sa poistit, mala by som si platit aspon tych 26 tyzdnov? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Doplním odpoveď od Xanti - ak si bola tehotná už keď si končila pracovný pomer, budeš mať nárok na materské (prípadne aj predtým PN) zo zamestnania.
1 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Katy a R Pozri príspevok
No ja v prvom rade gratulujéém a želám všetko dobré ...


nech malý/á rastie ako z vody.
k povinnostiam v SP tuto píšu http://www.socpoist.sk/prava-a-povin...l/1293s#Práva (skrátka RL treba)..
A v ZP treba potom potvrdenie (zo SP) o poberaní materského (dávky) .. hádam mamičky upresnia ešte
A dúfam, že je max materská
Ďakujem za blahoželanie Je to chlapček Šimonko. Rozhodnutie o výške materskej mi ešte stále nedošlo, nechápem prečo, keďže na MD som od 09.02.2012, ale peniaze mi už došli. za 21 dní cca 460 Eur.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím Vás, ešte stále platí, že počas poberania materskej sa môže pracovať na dohodu? Nezmenilo sa toto?
Ďakujem pekne.
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Dobrý deň,
Som zamestnaná, momentálne na rodičovskej dovolenke, DNP si neplatím, v júni 2010 sa mi narodila dcérka, materskú som mala vypočítanú z VZ za rok 2009.
01.06. 2012 by som sa mohla vrátiť do zamestnania, snažíme sa však o druhé bábätko. Už som jedenkrát potratila a tak mi doktor povedal, že to prípadné ďaľši - už budem mať rizikové tehotenstvo a tak ak by som aj začala pracovať, budem musieť ísť na PN.
Chcela by som sa opýtať:

  1. ak znovu otehotniem a na materskú pôjdem z rodičovskej – z akého VZ sa mi vypočíta materská? Z roku 2009? Alebo z pravdepodobného VZ? Ak z pravdepodobného – ako sa ho soc.poisť. dozvie keďže už podklady o vymer.základoch na soc.poisťovni zamestnávateľ neodovzdáva?
  2. ak by som nastúpila do zamestnania a napr. po mesiaci, dvoch, troch otehotniem a doktor ma vypíše na rizikové tehotenstvo, z akého VZ sa PN, poprípade aj MD vypočíta?

Ďakujem pekne :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať