Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Micinka Pozri príspevok
Zdravím všetke múdre hlavičky, chcela by som Vás poprosiť o radu ako dostať materskú (aj keď to už nevidím ružovo
), 2.6.2011 sa začalo platiť DNP z max. vym. základu. 31.01.2012 bol nástup na PN, pričom aj v tento deň zaniklo DNP. 14.02.2012 odišla posledná platba za DNP. Takže ako mi bolo oznámené nárok na materskú nemám. Nedá sa vážne s tým niečo urobiť? Vopred ďakujem za každú radu
Zabudla som dodať termín pôrodu je 5.7.2012
prečo neplatíš včas - keď už sa prihlásiš na poistenie
No ja by som možno skúsila na tvojom mieste - ak by sa dalo zamestnať sa tesne pred materskou a požiadať o materskú z poistenia zamestnanca
mal by platiť VZ z minulého roku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
prečo neplatíš včas - keď už sa prihlásiš na poistenie
No ja by som možno skúsila na tvojom mieste - ak by sa dalo zamestnať sa tesne pred materskou a požiadať o materskú z poistenia zamestnanca
mal by platiť VZ z minulého roku
katy, tiež to bude len z minima - poistenie zamestnanca musí trvať 90 dní.(ak si platila DNP z maxima, asi zamestnancom nebola)
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Ale nárok na nástup na materskú už mám od 25.05.2012
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
katy, tiež to bude len z minima - poistenie zamestnanca musí trvať 90 dní.
práveže ide o to - aby netrvalo 90 dní .. a mzda môže byť aj - hocijaká

no tak vidím, že už neskoro (podľa tvojho doplnenia).
To už si si dala žiadosť a zmietli ti - však .. ?
tak hádam by bolo lepšie ostať DPN pokiaľ sa dá
Naposledy upravil Katy a R : 12.06.12 at 18:19 Dôvod: nový údaj zadávateľky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
Ale nárok na nástup na materskú už mám od 25.05.2012
Kde si bola doteraz ?
0 0
Tianka Tianka

Tianka je offline (nepripojený) Tianka

Baby a mne neporadite?
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Katy a R Pozri príspevok
prečo neplatíš včas - keď už sa prihlásiš na poistenie
No ja by som možno skúsila na tvojom mieste - ak by sa dalo zamestnať sa tesne pred materskou a požiadať o materskú z poistenia zamestnanca
mal by platiť VZ z minulého roku
Bohužiaľ sa stalo tak teraz treba platiť
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

veronikasad Pozri príspevok
Kde si bola doteraz ?
Ono to je trochu zložitejšie, bola som na PN, PN som ukončila a požiadala o materské (nemala som tušenie o tom že to musi byť zaplaené do 8), a včera mi volala pani zo socialnej, že narok na materske nemam nech skusim požiadať doktorku až mi PN neukončuje, aby mi ju vyplatili aspoň do pôrodu tak teraz už neviem čo mam robiť
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Katy a R Pozri príspevok
práveže ide o to - aby netrvalo 90 dní .. a mzda môže byť aj - hocijaká

no tak vidím, že už neskoro (podľa tvojho doplnenia).
To už si si dala žiadosť a zmietli ti - však .. ?
presne tak, takže teraz sa už nič robiť nedá však?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Micinka Pozri príspevok
Ono to je trochu zložitejšie, bola som na PN, PN som ukončila a požiadala o materské (nemala som tušenie o tom že to musi byť zaplaené do 8), a včera mi volala pani zo socialnej, že narok na materske nemam nech skusim požiadať doktorku až mi PN neukončuje, aby mi ju vyplatili aspoň do pôrodu tak teraz už neviem čo mam robiť
dobre ti pani na SP poradila (už som aj doplnila vyššie) .. choď za lekárkou ..
oceňujem, že ti zavolala - hádam to pôjde.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
Ono to je trochu zložitejšie, bola som na PN, PN som ukončila a požiadala o materské (nemala som tušenie o tom že to musi byť zaplaené do 8), a včera mi volala pani zo socialnej, že narok na materske nemam nech skusim požiadať doktorku až mi PN neukončuje, aby mi ju vyplatili aspoň do pôrodu tak teraz už neviem čo mam robiť
S materskou z ochrannej doby neurobíš naozaj už nič. Dohodni sa s lekárkou na trvaní PN-ky do pôrodu a po narodení dieťaťa požiadaj o rodičovský príspevok. Prvýkrát ho dostaneš za celý mesiac, v ktorom sa dieťa narodilo.

Skús ešte napísať dotaz na infolinku ústredia SP či náhodou nemáš nárok na časť materského v zmysle § 48 odst.5 Zákona o soc.poistení. V tom prípade by ti ale lekárska musela vystaviť novú žiadosť o materské a predtým sa prihlásiť na celý balík poistenia (aspoň 1 deň). Podmienku 270 dní poistenia máš splnenú.

§ 48
Na začiatok

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

(4) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34.týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tianka Pozri príspevok
Baby a mne neporadite?
ak to budeš mať riadne spravené ... skutočný VZ sa použije vtedy, ak nové zamestnanie trvalo minimálne 90 dní
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

veronikasad Pozri príspevok
S materskou z ochrannej doby neurobíš naozaj už nič. Dohodni sa s lekárkou na trvaní PN-ky do pôrodu a po narodení dieťaťa požiadaj o rodičovský príspevok. Prvýkrát ho dostaneš za celý mesiac, v ktorom sa dieťa narodilo.

Skús ešte napísať dotaz na infolinku ústredia SP či náhodou nemáš nárok na časť materského v zmysle § 48 odst.5 Zákona o soc.poistení. V tom prípade by ti ale lekárska musela vystaviť novú žiadosť o materské a predtým sa prihlásiť na celý balík poistenia (aspoň 1 deň). Podmienku 270 dní poistenia máš splnenú.

§ 48
Na začiatok

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

(4) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34.týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
A to by som mala urobiť ešte pred pôrodom? Lebo už mam v tom važne guláš
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
A to by som mala urobiť ešte pred pôrodom? Lebo už mam v tom važne guláš
To treba urobiť ešte dnes - včera bolo už neskoro.

Info ostatné 0906 171 989 poradna@socpoist.sk
0 0
Tianka Tianka

Tianka je offline (nepripojený) Tianka

ako myslis riadne? urobim papierovo vsetko ako keby slo o ukoncenie PP a zacnem novy PP s npvou zmluvou s inym zaradenim ale u toho isteho zamestnavatela. Nerozumiem ako si to myslela vysvetli dakujem
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

veronikasad Pozri príspevok
To treba urobiť ešte dnes - včera bolo už neskoro.

Info ostatné 0906 171 989 poradna@socpoist.sk
Ďakujem, ďakujem, ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Micinka Pozri príspevok
A to by som mala urobiť ešte pred pôrodom? Lebo už mam v tom važne guláš
choď najskôr za lekárkou - veď predpokladám, že nemocenské máš vysoké .... od nej závisí, dokedy ťa nechá DPN. Minimálne do konca šestonedelia by to malo byť.

ak by si zajtra nepochodila u lekárky tak potom je ešte tá možnosť so zamestnaním. materská by síce bola kratšia - ale z VZ z minulého roka (a ten je lepší)
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Katy a R Pozri príspevok
choď najskôr za lekárkou - veď predpokladám, že nemocenské máš vysoké .... od nej závisí, dokedy ťa nechá DPN. Minimálne do konca šestonedelia by to malo byť.

ak by si zajtra nepochodila u lekárky tak potom je ešte tá možnosť so zamestnaním. materská by síce bola kratšia - ale z VZ z minulého roka (a ten je lepší)
U lekárky som bola už dnes PN mam predlženú a zajtra to mam dať na socialnej poisťovni. A ako by mi to vyšlo keby som sa zamestnala napr. buduci týždeň, lebo som už z toho taka skomolená že neviem kde mam hlavu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
U lekárky som bola už dnes PN mam predlženú a zajtra to mam dať na socialnej poisťovni. A ako by mi to vyšlo keby som sa zamestnala napr. buduci týždeň, lebo som už z toho taka skomolená že neviem kde mam hlavu
Bola si v roku 2011 zamestnaná na pracovnú zmluvu ?
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

veronikasad Pozri príspevok
Bola si v roku 2011 zamestnaná na pracovnú zmluvu ?
Nie, bola som na rodičovskom a začala som si platiť iba DNP z maxima
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať