Zavrieť

Porady

Podať daňové priznanie 2011?

Prosím o radu:

V roku 2011 som mala trvalý pobyt v SR, ale iba 60 dní som sa zdržiavala v SR. Zvyšný čas som strávila mimo SR a mimo EÚ. Prechodný pobyt nemám mimo SR nahlásený. V SR som celý rok 2011 nepracovala. Nepoberám žiadne dávky. Počas roka som prijala jednu platbu na účet vedený v SR za služby, ktorých plnenie bolo mimo EÚ.
Som povinná podať daň. priznanie? Ak áno, z akého príjmu?

Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste dosiahli príjmy väčšie než je 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2011 sa jedná o čiastku 1 779,65 eur.
Pokiaľ dosahujete nižšie príjmy než 1 779,65 eur, nie ste povinní podať daňové priznanie. Daňové priznanie môžete podať aj dobrovoľne. Na druhej strane však, pokiaľ vás vyzve daňový úrad, ste vždy povinní ho podať.
3 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak tvoj zdaniteľný príjem je vyšší ako 1/2 NČZD je podstatné, či si rezidentom SR a nie to, že zdaniteľný príjem bol dosiahnutý mimo územia SR. Ktorého štátu si rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) si vieš určiť podľa určitých kritérii, príklad nájdeš tu http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html (1. a 2. príspevok) Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia TU
4 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Keď predčastný dochodca pracoval na dohodu o prac. činn. a zarobil 1834 € za rok 2011, má význam podať daňové priznanie, vráti sa niečo?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vema Pozri príspevok
Keď predčastný dochodca pracoval na dohodu o prac. činn. a zarobil 1834 € za rok 2011, má význam podať daňové priznanie, vráti sa niečo?
Má dokonca povinnosť podať DP.
3 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

vema Pozri príspevok
Keď predčastný dochodca pracoval na dohodu o prac. činn. a zarobil 1834 € za rok 2011, má význam podať daňové priznanie, vráti sa niečo?
Iba doplním, nevráti sa mu preddavková daň, ak bol dôchodca už k 1.1.2011, nakoľko presiahol výšku príjmu (viac ako 1779,65 €)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Evanka Pozri príspevok
Iba doplním, nevráti sa mu preddavková daň, ak bol dôchodca už k 1.1.2011, nakoľko presiahol výšku príjmu (viac ako 1779,65 €)
.. ak mal malý dôhodok, tak možno aj niečo vrátia (uplatní si rozdiel NČZD a dôchodku)
3 0
Helena1803 Helena1803

Helena1803 je offline (nepripojený) Helena1803

No, áno, najdôležitejšie je určiť, či som rezidentom SR, alebo nie. Ale i tak som počula o prípadoch, kedy ľudia-moji známi, nepodali Daňové priznanie v SR a neskôr dostali pokutu za nepodanie Daňového priznania. V mojom prípade sa jedná o Nórsko - ja som živnostníčka + pracujem v Nórsku, teda tak, či tak podávam daňové priznanie. Ale môj syn - tiež pracuje v Nórsku a žiadny príjem na Slovensku nemá, neviem či má, alebo nemá podať daňové priznanie, nakoľko žiadny príjem na Slovensku nemá, ale je vlastníkom bytu kde má zároveň trvalý pobyt. V jeho prípade nie som si istá či podať, alebo nepodať daňové priznanie.
Nemáte niekto viac skúseností s takouto situáciou?
Vopred ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Prečítaj si ešte raz pozorne, čo som písala v prísp. 3 a hlavne klikni na link na tému, v ktorom podrobne vysvetľujem, ako podľa kritérii určiť, ktorého štátu je rezidentom. Nik z nás podrobne nepozná situáciu ohľadom tvojho syna, preto by bolo odvážne ti napísať jednoznačné áno/nie.
Podľa Zák. 595/2003 Zb. a n. p. § 2/d/1 je síce daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt, lenže súčasne tá istá osoba sa zdržiava v inom zmluvnom štáte viac ako 183 dní/rok, čo znamená, že obidva štáty si nárokujú zdanenie príjmov tak v jednom ako aj v druhom štáte. Tu vzniká konflikt záujmov. Práve kvôli takýmto prípadom štáty medzi sebou uzatvárajú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, prostredníctvom ktorých sa dohodnú, kde daná osoba svoj celosvetový príjem(podliehajúci dani) prizná a zdaní.
Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Nórskym kráľovstvom nájdeš TU, čítaj článok 4 a 15.

Poznámka: V zmluve sa nedočítaš o trvalom pobyte ale len o bydlisku a stálom byte; v bydlisku nemusí byť trvalý pobyt, ale môže.
Naposledy upravil Marína : 18.01.12 at 07:28
5 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

dobry den,
znama je spolocnickou v jednej spolocnosti s rucenim obmedzenym, ktora vznikla v marci 2011. Spolocnickou v s.r.o. je od jula 2011. doteraz jej z toho neplynuli ziadne prijmy, skor vydavky /pociatocny vklad spolocnika/. Kvoli zalozeniu s.r.o. si vzala aj uver.
nie je registrovana na danovom urade, ani na socialnej poistovni.
okrem zamestnania nema ine prijmy.
musi si sama podavat danove priznanie, alebo moze o spracovanie rocneho zuctovania dane poziadat zamestnavatela?
ak si ma podavat sama danove priznanie, ake tlacivo ma pouzit?

Dakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Santal11 Pozri príspevok
dobry den,
znama je spolocnickou v jednej spolocnosti s rucenim obmedzenym, ktora vznikla v marci 2011. Spolocnickou v s.r.o. je od jula 2011. doteraz jej z toho neplynuli ziadne prijmy, skor vydavky /pociatocny vklad spolocnika/. Kvoli zalozeniu s.r.o. si vzala aj uver.
nie je registrovana na danovom urade, ani na socialnej poistovni.
okrem zamestnania nema ine prijmy.
musi si sama podavat danove priznanie, alebo moze o spracovanie rocneho zuctovania dane poziadat zamestnavatela?
ak si ma podavat sama danove priznanie, ake tlacivo ma pouzit?

Dakujem
Ona nebude podávať daňové priznanie, čo sa týka zamestnania, požiada o ročné zúčtovanie dane svojho zamestnávateľa. Daňové priznanie bude podávať tá s.r.očka, v ktorej je spoločníčkou.
0 0
hulala hulala

hulala je offline (nepripojený) hulala

Dakujem za odpovede. Este raz si potrebujem byt ista, ci podat alebo nepodat DP. Ak ano, aky typ DP.
V SR mam trvaly pobyt, no bola som tam len 60 dni v 2011. V druhej krajine mam byt a SR ma s tou krajinou dohodu o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Jedna sa mi o 6000 EUR, ktore som prijala na ucet vedeni v SR za sluzby poskytnute mimo EU.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Síce som odpovedala, odpoveď však radšej vymazala, nie som si totiž istá, či dotaz z 1. a 12. súvisí s príspevkov 8.
hulala a Helena1803, ak čakáte na odpoveď, vyjadrite sa najprv, prosím, k mojim pochybnostiam, aby som bola v obraze.
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Prosím o radu . Občan ČR pracuje v našej spoločnosti od 1.7.2011 a denne dochádza do zamestnania; prac.pomer trvá naďalej .
Požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ako mám postupovať ??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Prosím o radu . Občan ČR pracuje v našej spoločnosti od 1.7.2011 a denne dochádza do zamestnania; prac.pomer trvá naďalej .
Požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ako mám postupovať ??
Jednoducho, spracovať mu ho.
1 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Tweety Pozri príspevok
Jednoducho, spracovať mu ho.
To akože, mu dám celú NzČ t.j. 3559,30 a celú daň mu vrátim ??? Aj keď zarábal mesačne 3 000,- € v hrubom. Myslela som, ťe sa naň vzťahuje § 11 ods.2 písm.b
( teda keby pracoval celý rok, tak by ten príjem presiahol ) ale keď iba od 1.7.2011 tak nie .
Je to správne ??
0 0
123lolita 123lolita

123lolita je offline (nepripojený) 123lolita

Prosím Vás ak mi v daňovom priznaní vyšlo zaplatiť 0,06 som povinná to zaplatiť, či do nejakej sumy sa neurhrádza.
dakujem
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím nejakú dobrú dušu, ktorá by mi nalepila link ohľadom vyplnenia DP typ B. Hľadám totiž význam nových koloniekv konkrétne v VI, oddiely, kde pridali Preukázateľné zaplatené poistné na sociálne a zdravotné poistenie z príjmov §6, a ja netuším aký to má význam, alebo ako mi to ovplyvní DP. Neviem to však nájsť. Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jana32 Pozri príspevok
Prosím nejakú dobrú dušu, ktorá by mi nalepila link ohľadom vyplnenia DP typ B. Hľadám totiž význam nových koloniekv konkrétne v VI, oddiely, kde pridali Preukázateľné zaplatené poistné na sociálne a zdravotné poistenie z príjmov §6, a ja netuším aký to má význam, alebo ako mi to ovplyvní DP. Neviem to však nájsť. Ďakujem
Janka treba čítať poučenie z ktorého citujem

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona ........................
Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období a to samostatne preukázateľne zaplatenú sumu na sociálne poistenie a preukázateľne zaplatenú sumu na zdravotné poistenie.

Netreba pozerať aký to má význam, jednoducho to musíme vyplniť , ak sa platby do ZP a SP uskutočňovali .
Naposledy upravil Zita5 : 20.02.12 at 05:29
1 0
PRIMAT PRIMAT

PRIMAT je offline (nepripojený) PRIMAT

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Študent zarobil na dohodu 522 eur. zmluva o dielo 1120 eur, preddavok z dohody mal 99 eur. robím DP na e-dane a stále mi hlási chybu, že má doplatiť daň 117,80 eur. na r. 99 by malo dať 0 lebo základ daňový je nižší ako 1779. je to správne. ďakujem
0 0
NEILOS NEILOS

NEILOS je offline (nepripojený) NEILOS

Mam taky dotaz k tejto teme ale trochu z druhej strany. Ake povinnosti ma firma ktora berie cloveka na zmluvu o dielo? Je potrebne takehoto cloveka niekam nahlasovat - socialna, zdravotna, danovy urad? Alebo je to plne v jeho rezii. Ide o prijem okolo 1700 Eur jednorazovo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať