Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej núdzi vs. Dohoda o pracovnej činnosti

Dobrý deň.
Rád by som sa spýtal, či má človek nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak jeho zárobok cez dohodu o pracovnej činnosti nedosahuje ani životné minimum.

Ďakujem.
Andrej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Andyno Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Rád by som sa spýtal, či má človek nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak jeho zárobok cez dohodu o pracovnej činnosti nedosahuje ani životné minimum.

    Ďakujem.
    Andrej
    Zase sa budem opakovať, ale nikto nikdy nedopláca do životného minima.
    Životné minimum je veličina, ktorá ovplyvňuje výšku rôznych dávok ale nedopláca sa do tej výšky.

    Ak si nezamestnaný vo veku nad 25 rokov a slobodný tak je nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 62,50 eur spolu s príplatkom na zdravotnú starostlivosť.
    Ty zarobíš skoro 100 eur takže je to viac ako dávka v hmotnej núdzi. Takže UP Ti nemá čo doplácať.

    Ak si mladší ako 25 rokov , tak nárok na dávku v hmotnej núdzi Ti nevzniká ani keby si nepracoval.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neda sa na to jednoznacne odpovedat. To zavisi od viacerych faktorov.
    Narok na davku v hmotnej nudzi sa posudzuje spolu s clenmi rodiny, veku, prijmu, ako ma vyrieseny otazku byvania (pri naroku na prispevok na byvanie) a pod.

    Andyno je offline (nepripojený) Andyno

    Andyno
    Ďakujem za reakciu.
    Pýtal som sa preto, lebo všetky ostatné faktory by som spĺňal - nemám auto ani žiadne iné majetky. Inak povedané - jediný problém by eventuálne predstavovala tá dohoda o pracovnej činnosti. V čistom je to 97,20 eur mesačne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Andyno Pozri príspevok
    Ďakujem za reakciu.
    Pýtal som sa preto, lebo všetky ostatné faktory by som spĺňal - nemám auto ani žiadne iné majetky. Inak povedané - jediný problém by eventuálne predstavovala tá dohoda o pracovnej činnosti. V čistom je to 97,20 eur mesačne.
    Dávka v hmotnej núdzi nie je vo výške životného minima. Ak sa posudzuješ sám a nemáš nárok na príspevok na bývanie, pri príjme ktorý uvádzaš ti dávka v hmotnej núdzi nevznikne.

    Dávka v hmotnej núdzi vs. Dohoda o pracovnej činnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.