Zavrieť

Porady

Pristúpenie spoločníkov do jednoosobovej sro

Chcel by som sa spýtať na postup pri pristúpení 2 spoločníkov do jednoosobovej sro. Mení sa vlastne zakladateľská listina na spoločenskú zmluvu - aký je konkrétny postup. Návrh novej spoločenskej zmluvy ( akceptovateľný všetkými 3 spoločníkmi máme).
Ďakujem.
caymman Ako prosím vás, je tu niekto schopný normálne polopatisticky v nejakých bodoch vypísať, že čo je teda potrebné pre pridanie spoločníkov, prípadne pre pridanie ďalšieho konateľa? To že sa tu vy dohadujete len zamotá viac ďalších, ktorí hľadajú odpovede tak ako aj ja. Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Ja by som na miesto rozhodnutia jediného spoločníka, urobila normálnu zápisnicu, na ktorej by boli prítomní aj pristupujúci spoločníci, ktorí si schvália spoločenskú zmluvu. Je to zmluva pre všetkých spoločníkov, nie je to iba rozhodnutie jediného spoločníka. Týka sa to predsa všetkých spoločníkov. Ja robím zápisnicu tak, že je zároveň aj prezenčnou listinou. Podpisy na Zápisnici nie je potrebné overovať.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    To si každopádne overím na registrovom súde, pretože sa o tom dá dosť polemizovať.
    Vo veľa spoločnostiach nie sú konatelia a spoločníci tie isté osoby, takže logicky mi nedáva zmysel aby konatelia podpisovali zakladateľské dokumenty namiesto právoplatných vlastníkov spoločnosti. Keďže sú oni prakticky iba nasadení na formálne vedenie spoločnosti (napr. Slováci v spoločnostiach zahraničných vlastníkov).

    Ale či už je to tak alebo tak, každopádne overím a napíšem

    Pri založení spoločnosti - teda pri prvozápise podpisujú SZ alebo ZL a overujú podpisy spoločníci. Spracované úplné znenie ZL alebo SZ po zmenách podpisuje konateľ. /podpis na takomto znení nemusí byť overený/
    Návrh do OR pri prvozápise podpisujú všetci konatelia /overujú podpisy/ Pri návrhu OR na zápis zmien podpisuje sa tak, ako majú uvedené konanie menom spoločnosti v OR /buď samostatne, alebo dvaja spoločne/. /overujú sa podpisy/

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    No toho je dosť na písanie

    1. Rozhodnutie jediného spoločníka (rozdelenie podielu alebo pristúpenie spoločníkov a zvýšenie ZI - písomne vyhlásenie o splatení vkladu konateľovi)
    2. Dodatok k zakladateľskej listine, že sa rozširuje počet spoločníkov, konateľov a mení sa na spoločenskú zmluvu atď. (iba pre archív spoločnosti)
    3. Spísanie spoločenskej zmluvy
    4. (pokiaľ sa nič iné nemení) tak podať návrh na zápis zmien do OR (spoločenská zmluva, rozhodnutie - všetky podpisy overené)

    Osobne doporučujem nechať celú túto administratívu na profesionálov.

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    No toho je dosť na písanie

    1. Rozhodnutie jediného spoločníka (rozdelenie podielu alebo pristúpenie spoločníkov a zvýšenie ZI - písomne vyhlásenie o splatení vkladu konateľovi)
    2. Dodatok k zakladateľskej listine, že sa rozširuje počet spoločníkov, konateľov a mení sa na spoločenskú zmluvu atď. (iba pre archív spoločnosti)
    3. Spísanie spoločenskej zmluvy
    4. (pokiaľ sa nič iné nemení) tak podať návrh na zápis zmien do OR (spoločenská zmluva, rozhodnutie - všetky podpisy overené)

    Osobne doporučujem nechať celú túto administratívu na profesionálov.

    hornak.....opäť som v miernom šoku...... kde máš zmluvu o prevode OP v prípade "rozdelenia" OP, ktoré spomínaš? Dodatok nie je potrebné vyhotovovať už niekoľko rokov, dôležité je však spísať Úplné znenie zakladateľskej listiny (a nie je nutné premenovávať ju na Spoločenskú zmluvu), rovnako tvoja informácia, že je potrebné overovať podpisy na rozhodnutí jediného spoločníka nie je správna.


    Tými profesionálmi si myslel akože seba???!!!

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    zalobaba Pozri príspevok
    hornak.....opäť som v miernom šoku...... kde máš zmluvu o prevode OP v prípade "rozdelenia" OP, ktoré spomínaš? Dodatok nie je potrebné vyhotovovať už niekoľko rokov, dôležité je však spísať Úplné znenie zakladateľskej listiny (a nie je nutné premenovávať ju na Spoločenskú zmluvu), rovnako tvoja informácia, že je potrebné overovať podpisy na rozhodnutí jediného spoločníka nie je správna.


    Tými profesionálmi si myslel akože seba???!!!
    Nie myslel som to všeobecne ale inak ďakujem za info, že podpisy na rozhodnutí netreba overovať ušetrím si do budúcnosti nejaké drobné náklady.
    Nejde o to čo musí byť a čo nemusí byť, ja to tak už robím dlhšie preto som to tak napísal. Podľa môjho názoru je dobré keď má každý proces nejakú postupnosť aspoň to som sa naučil od právnika.

    Zmluvu o prevode obchodného podielu netreba spisovať, pokiaľ rozhodne jediný spoločník o prevode na inú osobu a tá súhlasí s plným znením upravenej spoločenskej zmluvy svojim podpisom !

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    Nie myslel som to všeobecne ale inak ďakujem za info, že podpisy na rozhodnutí netreba overovať ušetrím si do budúcnosti nejaké drobné náklady.
    Nejde o to čo musí byť a čo nemusí byť, ja to tak už robím dlhšie preto som to tak napísal. Podľa môjho názoru je dobré keď má každý proces nejakú postupnosť aspoň to som sa naučil od právnika.

    Zmluvu o prevode obchodného podielu netreba spisovať, pokiaľ rozhodne jediný spoločník o prevode na inú osobu a tá súhlasí s plným znením upravenej spoločenskej zmluvy svojim podpisom !


    iba taký detail, že úplné znenie ZL podpisuje konateľ a nie spoločník

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    zalobaba Pozri príspevok
    iba taký detail, že úplné znenie ZL podpisuje konateľ a nie spoločník
    Páči sa mi na tebe, že stále máš čo napísať

    Tak ešte jeden detail, Spoločenskú zmluvu podpisujú spoločníci ako jej právoplatný majitelia.

    Konatelia :

    § 112

    Návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci konatelia spoločnosti.


    čiže snáď je každému jasné, čo podpisujú konatelia (keďže je spoločnosť založená zmluvou, ktorú podpísali spoločníci ďalšie kroky už "konajú" konatelia).

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    Páči sa mi na tebe, že stále máš čo napísať

    Tak ešte jeden detail, Spoločenskú zmluvu podpisujú spoločníci ako jej právoplatný majitelia. iba pri zápise spoločnosti, nie pri jej zmene

    Konatelia :

    § 112

    Návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci konatelia spoločnosti.
    tiež iba pri zápise spoločnosti, pri akejkoľvek zmene podpisujú konatelia tak, ako majú stanovené konanie, tzn. ak sú napr. dvaja a konajú samostatne, môže návrh podpísať ktorýkoľvek z nich

    čiže snáď je každému jasné, čo podpisujú konatelia (keďže je spoločnosť založená zmluvou, ktorú podpísali spoločníci ďalšie kroky už "konajú" konatelia).
    toľko k tomu

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    hornak.ebsr Pozri príspevok
    Tak potom dobre, že ste to napísali hlavne je to prínosom vedieť pokiaľ spoločníci a konatelia nie sú tie isté osoby.

    To je v pohode, denne sa stretávam s ľuďmi, ktorí nevedia rozdiely medzi spoločníkom a konateľom.

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Economic Pozri príspevok
    To je v pohode, denne sa stretávam s ľuďmi, ktorí nevedia rozdiely medzi spoločníkom a konateľom.

    Veď hej, túto nevedomosť môžeme rešpektovať pri bežným ľuďoch....ale pri hornakovi, ktorý je "profesionálom" v oblasti zakladania a zmien v spoločnostiach....neviem - neviem. Klient predsa nepotrebuje počuť "že takto BY TO MALO BYŤ v poriadku", on si potrebuje byť istý, že to čo práve podpísal a v akom znení to podpísal, v poriadku JE.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    zalobaba Pozri príspevok
    Veď hej, túto nevedomosť môžeme rešpektovať pri bežným ľuďoch....ale pri hornakovi, ktorý je "profesionálom" v oblasti zakladania a zmien v spoločnostiach....neviem - neviem. Klient predsa nepotrebuje počuť "že takto BY TO MALO BYŤ v poriadku", on si potrebuje byť istý, že to čo práve podpísal a v akom znení to podpísal, v poriadku JE.
    S takýmto vyjadrením musím jednoznačne súhlasiť. Profesionál nemôže dať takú odpoveď. Profesionál musí vedieť presne ako to urobiť, aby to OR neodmietol a hlavne musí klienta presne inštruovať čo a ako urobiť.

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Economic Pozri príspevok
    S takýmto vyjadrením musím jednoznačne súhlasiť. Profesionál nemôže dať takú odpoveď. Profesionál musí vedieť presne ako to urobiť, aby to OR neodmietol a hlavne musí klienta presne inštruovať čo a ako urobiť.
    Súhlasím s Vami, ale pravda je, že mi zatiaľ OR nič neodmietol. Takže píšem tak ako som to robil ja. Preto som si zatým aj stál, lenže rozdiel vidím v tom, že zatiaľ všetko podpisovali konatelia, ktorý boli aj spoločníci.

    Keby mi to na základe toho čo píšete OR niekedy odmietol samozrejme, že by som to tu takto nenapísal.

    Každopádne som rád, že sa chybe do budúcnosti vyhnem.

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Economic Pozri príspevok
    Ja by som na miesto rozhodnutia jediného spoločníka, urobila normálnu zápisnicu, na ktorej by boli prítomní aj pristupujúci spoločníci, ktorí si schvália spoločenskú zmluvu. Je to zmluva pre všetkých spoločníkov, nie je to iba rozhodnutie jediného spoločníka. Týka sa to predsa všetkých spoločníkov. Ja robím zápisnicu tak, že je zároveň aj prezenčnou listinou. Podpisy na Zápisnici nie je potrebné overovať.
    Ono právne by to malo byť v poriadku tak či tak. Je to už na jednotlivcovi aký spôsob si zvolí.

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    zalobaba Pozri príspevok
    toľko k tomu
    To si každopádne overím na registrovom súde, pretože sa o tom dá dosť polemizovať.
    Vo veľa spoločnostiach nie sú konatelia a spoločníci tie isté osoby, takže logicky mi nedáva zmysel aby konatelia podpisovali zakladateľské dokumenty namiesto právoplatných vlastníkov spoločnosti. Keďže sú oni prakticky iba nasadení na formálne vedenie spoločnosti (napr. Slováci v spoločnostiach zahraničných vlastníkov).

    Ale či už je to tak alebo tak, každopádne overím a napíšem

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Economic Pozri príspevok
    Pri založení spoločnosti - teda pri prvozápise podpisujú SZ alebo ZL a overujú podpisy spoločníci. Spracované úplné znenie ZL alebo SZ po zmenách podpisuje konateľ. /podpis na takomto znení nemusí byť overený/
    Návrh do OR pri prvozápise podpisujú všetci konatelia /overujú podpisy/ Pri návrhu OR na zápis zmien podpisuje sa tak, ako majú uvedené konanie menom spoločnosti v OR /buď samostatne, alebo dvaja spoločne/. /overujú sa podpisy/
    Tak potom dobre, že ste to napísali hlavne je to prínosom vedieť pokiaľ spoločníci a konatelia nie sú tie isté osoby.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.