Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 14:23
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nové tlačivo DP nájdete už aj na stránke DRSR. V e-daniach zatiaľ nie je zakomponované. Zmeny sú početné, ale nie významovo. Týkajú sa hlavne vyčlenenia príjmov podľa § 6 a to samostatným vykazovaním príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. S tým súvisí aj samostatné vyčlenenie odvodov súvisiacich s príjmami podľa § 6 aj uplatnenie nezdaniteľných častí, ktoré sa od 1.1.2011 netýkajú tzv. pasívnych príjmov t.j. aj príjmu podľa § 6/3.

Na strane 7 nájdeme aj riadok č. 78 na úpravu ZD z titulu porušenia podmienok uplatnenia nezdaniteľnej časti za DDS, životné poistenie a ostatné uznané poistenia, ktoré sa týka úpravy, ktorá vyplynula z porušenia podmienok do 31.12.2010.

Tlačivo má celkom 11 strán t.j. o jednu stranu viac ako vlani. Predmetné spôsobilo najmä spomínané vyčlenenie vykazovania príjmov z prenájmu a s tým súvisiacich položiek.
27 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

DP r.34 - úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov - 6.m. nezamestnana s podporou a 6 m. podnikanie s dotáciou /neplatca DPH/ - zahrnam tam len prijem z podnikania PZZD alebo len vyčerpanu dotáciu? poradte
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

r. 34 sa vyplňa na základe potvrdenia od zamestnávateľov.....inak sa nevyplna.....
1 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

takže do r.34 -36 nenapíšem nič? až v odd. VI. prijmy zo živnosti?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, do VI- r. 2
ak nebola zamestnaná nemá prečo vyplňať r. 34-36
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

dakujem :-)
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

...ešte sa opýtam na r.41 a 42 vyšla mi strata, dotýka sa nejako týchto riadkov dotácia z UP /čerpanie v r.2011 - 1/3/...
0 0
lubosdz lubosdz

lubosdz je offline (nepripojený) lubosdz

Dobry den,

pred 2 dnami som spustil online moju vlastnu aplikaciu vyvijanu od minuleho roka umoznujucu vytvorenie danoveho priznania pre fyzicke osoby online.
mam problem s tym, ze nie som si isty, ci su vsetky kalkulacie za rok 2011 v poriadku, nakolko niektore polia sa prepocitavaju podla pomerne zlozitych vzorcov a danovy urad stale nema apliakciu eDane pripravenu, cize nemam vysledky s com konfrontovat.

bol by niekto ochotny pozriet sa prosim na to a garantovat odbornu stranku aplikacie?
(ja som programator, nie danovy poradca, takze nie je v mojich moznostiach garantovat odbornu stranku vypoctov).

Ak by bol niekto ochotny, dajte mi prosim vediet na lubosdz zavinac hotmail bodka com.

aplikacia je spustena na stranke:
http://www.synet.sk/ipdf

Dakujem.
Lubos
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

možem požiadat o vysvedlenie §17 ods.3 h/ - ohladom dotacie ktora bola zčasti čerpana a ako sa dotýka riadkov DP r.41, 42? dakujem
0 0
franceska franceska

franceska je offline (nepripojený) franceska

Mám jednu otázku, na ktorú mi nevedeli odpovedať na DÚ: študentka, ktorá nemá živnosť, ale má pridelené DIČ, mala v r.2011 príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou podľa §43 ods.3 pís.h). Táto daň sa nemôže považovať za preddavok a teda príjmy sú daňovo vysporiadané. Okrem toho mala nezdanené príjmy podľa §6 ods.2 vo výške 140,-€ - teda nemá povinnosť priznávať ich v DP (nedosiahli výšku 1779,65€). Podľa mňa teda nemá povinnosť podávať DP, ale keďže má pridelené DIČ, radšej som si to chcela overiť na DÚ. Tam mi povedali, že ak sú jej celkové príjmy (teda aj tie daňovo vysporiadané) vyššie, ako 1779,65 €, nech DP radšej (preventívne) podá. Poradí mi niekto, čo urobiť?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nemá povinnosť podať DP, ak chce môže,
ak nepodá, a vyzve ju DU, po tejto výzve podá DP, sankcia ale nebude....
aby predchádzala.....nech oznámi DU, že je podľa ZDP nevznikla povinnosť podať DP....
0 0
franceska franceska

franceska je offline (nepripojený) franceska

Mila 123 ďakujem. To oznámenie bude asi najlepšie riešenie, lebo podávať DP bez zdaniteľných príjmov "len pre istotu" mi pripadá naozaj zbytočné.
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

prosim poradte
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Ja každý rok pošlem DÚ oznámenie o tom, že nebudem podávať DP za rok ...., nakoľko moje príjmy nedosiahli xx-násobok nezdaniteľnej sumy. To mi kedysi poradila jedna dobrá pani z DÚ, nikdy som s tým nemala problém.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
opravujem vyššie napísaný príspevok - "....nakoľko moje príjmy nepresiahli 50 % sumy zodpovedajúcej xx-násobku platného životného minima" . Ospravedlňujem sa.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň, mohli by ste ma prosím usmerniť, daň z príjmu u živnostníka, keď ju chcem vypočítať ručne pre kontrolu, tak si spočítam všetky základy dane z odoslaných FA( registračku nemáme-všetko ide na dobierku, takže bločky nie sú), odrátam odpisy ak nejaké sú a z toho sa vypočíta 19% ktorú treba odviesť DÚ? Ale si to predstavujem príliš jednoducho? Viem že treba doložiť aj výkaz príjmov a výdavkov a majetku a záväzkov ale to sú len prílohy z kt sa daň nepočíta nie?
z výkazov ide vypočítať daňové zaťaženie.....daň. základ....ak je potrebné aj výkazom venovať dostatočnú pozornosť......

a nenakupujete tovar, či materiál? réžia nie je? ste platcami DPH?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

prepáč Katrina13 ale ja by som ti na základe tvojho dotazu isto odporučila účtovníčku asi to bude lacnejšie než pokuty a mimochodom je to mimo témy čo mi je ľúto
Naposledy upravil Anik : 05.02.12 at 19:55 Dôvod: je to mimo témy
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Katrina13 Pozri príspevok
Nuž áno, je to v riešení ale plne dôverovať účtovníčke je problém. Z vlastnej skúsenosti máme problém s účtovníctvom za 5 rokov, akurát sa to podáva na súd, takže slepo veriť niekomu bez kontroly už nikdy, preto zisťujeme info ako si to skontrolovať, alebo aspoň na čo sa pýtať, aj ked sme len na začiatku, niekde sa začať musí...A kým sa neuzavrie súd, tak to nechce zobrať nikto...tak čo s tým?

celé je to mimo témy.....
...napriek tomu - "...A kým sa neuzavrie súd, tak to nechce zobrať nikto...tak čo s tým?..." by som povedala, že dobrá blbosť, veď predsa ručím len za obdobie, ktoré spracovávam ja....a na to čo bolo v minulosti (zle vypočítaná DP a pod.)....to ma akosi veľmi nezaujíma, za to nesie zodpovednosť niekto iný a bežné účtovníctvo to nijako neovplyvní (max. pokuta z DÚ, súdne poplatky, advokát a náhrada škody....)
0 0
kaja211 kaja211

kaja211 je offline (nepripojený) kaja211

Prajem pekný deň.
Manžel je živnostník aj zamestnaný ,kúpil si auto na živnosť /4.2011/v ktorom oddieli sa prejavý odpis z tohot auta v daňovom priznaní typu B?.
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

odpis budeš dávať cez ID k 31 12 2011 , do prevádzkovej réžie.....
a prenesieš vo výkazoch o majetku.....
2 0
Načítať ďalšie