Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

TatianaK1 Pozri príspevok
Dobrý deň! Chcem sa spýtať to preukázateľne zaplatené poistné na SP a ZP čo sa rozpisujem v tomto roku po prvý krát v daňovom priznaní je zaplatené poistné za SZČO alebo všetko poistné aj za zamestnancov, čiže všetko poistné čo sa platilo do poisťovní? Vopred ďakujem za odpoveď!
iba za szčo sa dáva do tbl. na str. 3 DP FO typ B v dolnej časti tlačiva
0 0
marika21 marika21

marika21 je offline (nepripojený) marika21

Dobry den, chcem sa opytat, k danovemu priznaniu, kde si uplatnujem len pausalne vydavky 40 %, su potrebné výkazy o príjme a vydavkoch, alebo mi uplne staci, si urobit prehlad o prijme a vydavky , ktore som mala pocas minuleho roka.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marika21 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa opytat, k danovemu priznaniu, kde si uplatnujem len pausalne vydavky 40 %, su potrebné výkazy o príjme a vydavkoch, alebo mi uplne staci, si urobit prehlad o prijme a vydavky , ktore som mala pocas minuleho roka.
ak si uplatňuješ paušálne výdavky, výkazy nepodávaš žiadne......
0 0
marika21 marika21

marika21 je offline (nepripojený) marika21

Dakujem pekne za odpoved :-)
0 0
adriatika adriatika

adriatika je offline (nepripojený) adriatika

architekt, matka, manželka a momentálne ekonomicko - účtovnícky učeň rodinnej firmy ...viac
Dobrý deň

Prelúskavam sa tu cez daňové priznanie, a celkom skoro všetko chápem, ale nechápem to dvojité účtovanie do ZP...

Preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a ZP od januára do apríla mi nie sú jasné, od januára do apríla som povedzme zaplatila 100 euro, a v tom prvom políčku by mal byť údaj za celú sumu za celý rok, alebo musím odpočítať sumu od januára do apríla, teda povedzme 300-100 euro, čítala som vysvetlivky, nechápem, asi som zablokovaná
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
adriatika Pozri príspevok
Dobrý deň

Prelúskavam sa tu cez daňové priznanie, a celkom skoro všetko chápem, ale nechápem to dvojité účtovanie do ZP...

Preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a ZP od januára do apríla mi nie sú jasné, od januára do apríla som povedzme zaplatila 100 euro, a v tom prvom políčku by mal byť údaj za celú sumu za celý rok, alebo musím odpočítať sumu od januára do apríla, teda povedzme 300-100 euro, čítala som vysvetlivky, nechápem, asi som zablokovaná
To druhe ZP je podla par.6, ods.3, sa tyka iba ZP z prenajmu.
Vtedy platil taky "posahany" zakon. takze ak si neprenajimala a take zp neplatila,netyka sa ta to.
Vyplnis len SP a ZP podla par.6, ods.1 a 2.
4 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

dobry den, chcem sa spytat na riadok 87-uhrn vynatych prijmov,zakladov dane,danovych strat-jedna sa o sumu brutto-hruby prijem,alebo su to prijmy zo zahranicia po odpocitani odvodov?
0 0
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

Dobrý deň,
ja sa chcem spýtať, či keď je príjem z pracovného pomeru a k tomu ešte príjem z odovzdávania peľu ale tento je do 1779,65 €, je potrebné podať toto daňové priznanie, je potrebné tento príjem priznať alebo stačí u zamestnávateľa spraviť ročné zúčtovanie ?
ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
rondos Pozri príspevok
...a k tomu ešte príjem z odovzdávania peľu ale tento je do 1779,65 €, je potrebné podať toto daňové priznanie, je potrebné tento príjem priznať ...
Priznáva sa ak je celoročný príjem nad 1779,65 t.j. vtedy je povinnosť podať DP (ak nie je možné daň vyrovnať cez RZD). V daňovom priznaní uvádzate ostatný príjem podľa § 8 ak je vyšší ako 500 €. V tomto prípade je suma 500 € oslobodeným príjmom. Týka sa to príjmov z príležitostných činností, vrátane príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a príležitostného prenájmu hnuteľných vecí.
0 0
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

čiže od 1779,69 €odpočítam 500 € a na 1279,69 si môžem uplatniť ešte paušálne výdavky ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rondos Pozri príspevok
čiže od 1779,69 €odpočítam 500 € a na 1279,69 si môžem uplatniť ešte paušálne výdavky ?
môžeš uplatniť skutočné výdavky - alebo paušálne (25%tné) + to oslobodenie čo Janka písala.
..
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Naposledy upravil Katy a R : 24.02.12 at 15:12
1 0
adriatika adriatika

adriatika je offline (nepripojený) adriatika

architekt, matka, manželka a momentálne ekonomicko - účtovnícky učeň rodinnej firmy ...viac
Pre jacekova

Ďakujem pekne za odpoveď, lenže je mám časť z príjmu zo živnosti a druhú práve z prenájmu kancelárie, ale platila som len ZP jedno, 46,06, takže neviem čo s tým
Naposledy upravil adriatika : 24.02.12 at 15:47 Dôvod: doplnenie adresata odpovede
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

adriatika Pozri príspevok
Pre jacekova

Ďakujem pekne za odpoveď, lenže je mám časť z príjmu zo živnosti a druhú práve z prenájmu kancelárie, ale platila som len ZP jedno, 46,06, takže neviem čo s tým
Odpoveď si dostala správnu. ZP vypíšeš len zo živnosti. Z prenájmu si neplatila nič a tak nič neuvádzaš.
4 0
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

ďakujem za radu
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň.
Ja sa chcem spýtať takú banálnu otázku. V daňovom priznaní typ B kde sa zapisuje poistné pre SP a ZP
mám zapísať sumu ktorá sa mala v skutočnosti zaplatiť z min.mzdy alebo zaplatené skutočné sumy, kde je nedoplatok
napr. že január 2011 zaplatil ešte ako za dec.2010. A ide tam aj suma zaplatená za ecember v roku 2012??????.
Ďakujem vopred za info Batorek
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

batorek Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ja sa chcem spýtať takú banálnu otázku. V daňovom priznaní typ B kde sa zapisuje poistné pre SP a ZP
mám zapísať sumu ktorá sa mala v skutočnosti zaplatiť z min.mzdy alebo zaplatené skutočné sumy, kde je nedoplatok
napr. že január 2011 zaplatil ešte ako za dec.2010. A ide tam aj suma zaplatená za ecember v roku 2012??????.
Ďakujem vopred za info Batorek
Zapíšeš sumu, ktorú si skutočne v roku 2011 aj zaplatil.
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Chcela by som sa opýtať k daň. priznaniu k dani z príjmov FO B: robím DP FO B, môj klient nemal žiaden príjem zo živnosti 0,--€, /živnosť od 01.01.2011 do 30.06.2011/ani neplatil na ZP odvody, ja si lámem hlavu nad SK NACE - prosím Vás aké číslo kódu tam mám napísať keď mal živnosť /dokonca aj pozastavenúod 01.01.11do 30.06.11/príjem a výdaj 0,-- €.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lucia Lafkova Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať k daň. priznaniu k dani z príjmov FO B: robím DP FO B, môj klient nemal žiaden príjem zo živnosti 0,--€, /živnosť od 01.01.2011 do 30.06.2011/ani neplatil na ZP odvody, ja si lámem hlavu nad SK NACE - prosím Vás aké číslo kódu tam mám napísať keď mal živnosť /dokonca aj pozastavenúod 01.01.11do 30.06.11/príjem a výdaj 0,-- €.
Ak nemal iné príjmy, nemusí DP robiť vôbec. Ak mal príjmy len zo závislej činnosti - stačí Ačkové DP, prípadne mohol požiadať o RZD.
Doporučujem oznámenie na DU - že nemal príjmy ako szčo.
Ak chceš SK Nace - vyhľadaj (odkazov na štat. stránku tu je dosť) - my ozaj nevieme, čo robil
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Ok, dik za pomoc.
Ešte mám jeden dotaz, IV. ODDIEL- údaje na uplatnenie daňového bonusu
Môj klient si počas roka uplatňoval daňový bonus na deti za každý mesiac, neviem či v DP treba uvádzať údaje o detoch keď si neuplatnuje danový bonus?
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Dobrý deň.
Robím sebe a manželovi DP A -závislá činnosť.Manžel v roku 2011 pracoval len 3 mesiace.Chcela by som si uplatniť zníženie ZD na manžela.Mal príjem len 1039,20. Základ dane si tak znížim o 2520,01€??/ 3559,3-1039,2/ Je to OK?? Dakujem vopred za odpovede
0 0
Načítať ďalšie