Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, samozrejme že môžeš. Aj keď je nedoplatok môžeš. Veď ho hradíš do dátumu na podanie DP. Samozrejme, je tam nejaké minimum. Ale vo všeobecnosti darovať môžeš.
Naposledy upravil Tweety : 07.03.12 at 14:22
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

2% zo sumy 132,66 je len 2,65 , cize nemozes, lebo minimalne mozes darovat 3,32 EUR
4 0
didulka didulka

didulka je offline (nepripojený) didulka

Ďakujem vám... vôbec som si to ja ťapa neprepočítala...
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
SZČO účtujúca v podvojnom účtovníctve musí tiež podať tie kompletné nové poznámky? Je pravda,že sa musia odovzdať aj nevypísané strany, aby na DÚ vedeli,že sú kompletné? Potešte ma trochu )))
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Dobrý deň, poprosím o radu.. do ktorého druhu príjmu by ste zahrnuli provízie za uzatvorenie poistných zmlúv?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu 76 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu.. do ktorého druhu príjmu by ste zahrnuli provízie za uzatvorenie poistných zmlúv?
§6 odst.2.
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Ďakujem za odpoveď ,,,môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 40 %?
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ďakujem za súhlasy a odpoveď.
Ja som si to v bode jedna po celý čas, čo robím účto a DP myslela, ale tento rok ma požiadali urobiť DP paušálne výdavky a ja som im ho aj urobila, a na druhý deň mi volajú, že som im to urobila zle, lebo som im tam dala faktúry z r. 2010 a Fa zaplatenú v r.2012 nie, že zdanitelné plnenie, chápete pri FO-JU, že Fa ktoré boli zaplatené v roku 2011 z r.2010 majú už v DP roku 2010, aby som im to urobila tak "zle" ako tá minulý rok. Najprv som im povedala, že im to urobím ako chcú, ale stále viac rozmýšľam, že im to neurobím vôbec. Pri takýchto ľudoch človek má stále pochybnosti sám o sebe . Asi je to , ale musela som sa vyrozprávať
0 0
Leora Leora

Leora je offline (nepripojený) Leora

Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom: zamestnanec potrebuje zdaniť podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity vo výške 289€. Má asi podať B daň.priznanie a tento príjem je §6 odst.1 ,alebo §8 ,ale aký bude výdaj. Mal ešte príjem aj za predaj družstevných podielových listov, ale tieto nadobudol pred rokom 2004. Mal ešte príjem z prenájmu reklamnej tabule 48€. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
0 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Dobrý deň, mám veľkú prosbu. Poraďte mi. Do mája 2011 som bola SZČO, k 31. 5. 2011 som živnosť zrušila. Viedla som si účtovníctvo (JÚ) - príjmy, výdaje, bola som platcom DPH (par.6,ods.1,písm.b DP). Živnosť mám vysporiadanú aj s DÚ, DP k DPH som podávala aj za II. - IV. štvrťrok 2011. Od júna 2011 vykonávam poisťovacieho makléra (agenta) pre poisťovaciu spoločnosť (zostalo mi pôvodné DIČ). Účtovné knihy zo živnosti som uzatvorila k 31. 5. 2011 (správne?). Môžem si na novú činnosť (par.6,ods.2,písm.b DP) uplatniť do konca roka 2011 paušálne výdavky? Za cennú radu vopred ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
šurka Pozri príspevok
Dobrý deň, mám veľkú prosbu. Poraďte mi. Do mája 2011 som bola SZČO, k 31. 5. 2011 som živnosť zrušila. Viedla som si účtovníctvo (JÚ) - príjmy, výdaje, bola som platcom DPH (par.6,ods.1,písm.b DP). Živnosť mám vysporiadanú aj s DÚ, DP k DPH som podávala aj za II. - IV. štvrťrok 2011. Od júna 2011 vykonávam poisťovacieho makléra (agenta) pre poisťovaciu spoločnosť (zostalo mi pôvodné DIČ). Účtovné knihy zo živnosti som uzatvorila k 31. 5. 2011 (správne?). Môžem si na novú činnosť (par.6,ods.2,písm.b DP) uplatniť do konca roka 2011 paušálne výdavky? Za cennú radu vopred ďakujem.
Ste FO. Vaše účtovné a zdaňovacie obdobie je kalendárny rok. Boli ste SZČO k 1.1. a ste aj k 31.12. Nič neuzatvárate. Plynule pokračujete. Len v inej činnosti. Pre účely vyplenia dańového priznania budú v tabulke č. 1 dva riadky t.j. osobitne živnosť a osobitne poisťovacia činnosť. Žiadna kombinácia skutočných a percentuálnych výdavkov nepripadá do úvahy.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzu 76 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď ,,,môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 40 %?
Z celého § 6 je možné upaltniť percentuálne výdavky.
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Cent Pozri príspevok
DObrý deň,

vyplňala som DP typ B osoby, ktorá má príjem z Rakúska (zamestnanec) - je to aktívny príjem, a okrem toho má príjem z prenájmu - pasívny príjem. Ide o to, že"sedliacky rozum" mi dáva, daň by mal platiť z prenájmu, nakoľko nezdaniteľná čiastka sa na takýto príjem nevzťahuje. Napriek tomu , keď údaje zavediem do DP, vypočíta sa 0-ová daň. Prepočítala som to aj ručne do DP z DÚ.
Príjem z Rakúska podľa § 5 - 15 tisíc Eur - riadok 34 DP
Povinné poistné - 700 Eur - riadok 35 DP
Základ dane - 14300 EUr - riadok 36 DP.
Príjem z prenájmu - 3500 Eur - riadok 10 stlpec 1 oddielu VI - prenesie sa na riadok 45 DP
Výdavky z prenájmu - 3300 Eur - riadok 10 stlpec 2 oddielu VI - prenesie sa na riadok 46 DP
Čiastkový základ dane - 200 EUr - riadok 51 DP.


Čiastkový ZD zo zamestnania - 14300 - riadok 68 DP
Čiastkový ZD z prenájmu - 200 EUr - riadkok 70 DP
Úhrn čiastkových ZD - 200 Eur - riadok 73 DP, riadok 75, riadok 77
Celkový ZD - 14500 Eur - riadok 79 a riadok 80 (spolu aktívne a pasívne príjmy)


Riadok 81 - 14300 EUr - sú uvedené len aktívne príjmy
Riadok 82 a riadok 84 - odpočítateľná položka - 3559,30 EUr


RIADOK 85 - PODĽA TEXTU BY SA ODPOČet mal vykonať z riadku 80 - a tu už mm problém, lebo správne by sa mal pripočítať k tomuto riadku aj ČZD z pasívnych príjmov, teda +200 EUr.
ďalej do riadku 87 keď napíšem vyňaté príjmy z Rakúska, tak daň vyjde 0 - A tu mám problém, že keď si to spočítam "sedliackym" rozumom, tak mi vychádza, že zo ZD z prenájmu - 200 Eur by som mala platiť daň.


Keď budete mať čas, prosím, aby ste sa na to pozreli, neviem či nikde niečo nezadávam, alebo DP je zle?


Ďakujem
No aj mne to tak vychádza pri zamestnaní v ČR a iba prenájme v SR , že daň 0 - čítaj nula - a aj podľa mňa je to blbosť. Ja som skúsila údaje nahodiť cez E-Dane a skúsila som aj metódu zápočtu - takže pri vyňatí mi vyšla nula a pri metóde zápočtu si to samo vypočítalo nedoplatok na dani - ale aj ten nejaký divný lebo keď zaplatím ČR 500 éčok a tu mi vyjde platiť daň z nájmu 300,- éčok tak 200 mi lieta vo vzduchu - lebo viem že to mi nikto nevráti lebo som to zaplatila v ČR. Tak ako to vlastne mám urobiť? Vie niekto poradiť čo kam napísať aby sme teda správne zdanili len ten nájom ? Ďakujem aj za ostatných zúfalých účtovníkov
0 0
benedikt1 benedikt1

benedikt1 je offline (nepripojený) benedikt1

Dobrý deŇ.Potrebovala by som poradiť. Ak môj príjem nepresiahol hranicu 1900 eur, môžem si aj tak uplatniť danový bonus, ak napríklad vyplním daňové priznanie B a dám tam príjem z prenájmu, alebo príjem iný ako živnosť...napri.ak som robila poistky.Tak mi to bude spadať do základu dane..A splním podmienku 1900 eur.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

benedikt1 Pozri príspevok
Dobrý deŇ.Potrebovala by som poradiť. Ak môj príjem nepresiahol hranicu 1900 eur, môžem si aj tak uplatniť danový bonus, ak napríklad vyplním daňové priznanie B a dám tam príjem z prenájmu, alebo príjem iný ako živnosť...napri.ak som robila poistky.Tak mi to bude spadať do základu dane..A splním podmienku 1900 eur.
o akom príjme, ktorý nepresiahol 1900€ píšeš ?

Pre vznik nároku na DB musíš splniť podmienku buď z príjmu zo závislej činnosti, alebo z § 6 (podnikanie, resp. prenájom). Príjmy sa nedajú spočítavať, každý sa posudzuje samostatne.
2 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Ak má živnostník okrem príjmu z podnikania aj príjem z dividend, do ktorého riadku sa tento príjem vypisuje? Zdaňuje sa vôbec príjem z dividend?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

psps Pozri príspevok
Ak má živnostník okrem príjmu z podnikania aj príjem z dividend, do ktorého riadku sa tento príjem vypisuje? Zdaňuje sa vôbec príjem z dividend?
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázočka mimo témy. Platí sa z dividend ZP? Alebo tuším sa to týka až roku 2012 a teda sa tým budem zaoberať až pri RZZP v marci 2013?
0 0
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

Zdravím, mám jednu otázku.

Daňovník, mal iba príjmy zo závislej činnosti a prenájmu. Daňové priznanie typ B. Otázka na daňový bonus. Uplatnil si ho u zamestnávateľa, tem mu ho priznal a vyplatil. Pri vypĺňaní priznania uvediem deti aj na strane 2 a nárok v riadku 100 s tým, že vyplním riadok 102 (vyjde nula) alebo tam tie deti vôbec neuvediem a nevypíšem ani riadok 100 a 102?

V tom druhom prípade mi ale vyjdú inak 2%. Osobne si myslím, že postup č. 1 ale...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

brasci Pozri príspevok
Zdravím, mám jednu otázku.

Daňovník, mal iba príjmy zo závislej činnosti a prenájmu. Daňové priznanie typ B. Otázka na daňový bonus. Uplatnil si ho u zamestnávateľa, tem mu ho priznal a vyplatil. Pri vypĺňaní priznania uvediem deti aj na strane 2 a nárok v riadku 100 s tým, že vyplním riadok 102 (vyjde nula) alebo tam tie deti vôbec neuvediem a nevypíšem ani riadok 100 a 102?

V tom druhom prípade mi ale vyjdú inak 2%. Osobne si myslím, že postup č. 1 ale...
Správne.
2 0
Načítať ďalšie