Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

psps Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázočka mimo témy. Platí sa z dividend ZP? Alebo tuším sa to týka až roku 2012 a teda sa tým budem zaoberať až pri RZZP v marci 2013?
platia sa fondy do ZP aj z dividend,
každý má nárok na oslobodenú čiastku, kt. je za rok 2012 vo výške min, VZ t.j. 339,89 € a nad túto sumu je 10% sadzba, pre ID a ČID i ŤZP je sadzba 5%.....
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

brasci Pozri príspevok
Zdravím, mám jednu otázku.

Daňovník, mal iba príjmy zo závislej činnosti a prenájmu. Daňové priznanie typ B. Otázka na daňový bonus. Uplatnil si ho u zamestnávateľa, tem mu ho priznal a vyplatil. Pri vypĺňaní priznania uvediem deti aj na strane 2 a nárok v riadku 100 s tým, že vyplním riadok 102 (vyjde nula) alebo tam tie deti vôbec neuvediem a nevypíšem ani riadok 100 a 102?

V tom druhom prípade mi ale vyjdú inak 2%. Osobne si myslím, že postup č. 1 ale...
Určite postup č. 1
0 0
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

Ďakujem, ešte dotaz. Keď už vydokladoval nárok na bonus zamestnávateľovi, tak potom netreba hádam prílohy k priznaniu rodné listy deti?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Mila123 Pozri príspevok
platia sa fondy do ZP aj z dividend,
každý má nárok na oslobodenú čiastku, kt. je za rok 2012 vo výške min, VZ t.j. 339,89 € a nad túto sumu je 10% sadzba, pre ID a ČID i ŤZP je sadzba 5%.....
A za rok 2011 je aká oslobodená čiastka?
Naposledy upravil psps : 08.03.12 at 17:08
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

brasci Pozri príspevok
Ďakujem, ešte dotaz. Keď už vydokladoval nárok na bonus zamestnávateľovi, tak potom netreba hádam prílohy k priznaniu rodné listy deti?
Správne. Netreba prílohy...
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

psps Pozri príspevok
A za rok 2011 je aká oslobodená čiastka?
Dividendy, vyplatené v roku 2011, nepodliehajú odvodom do ZP...
3 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

psps Pozri príspevok
A za rok 2011 je aká oslobodená čiastka?
Anja111 Pozri príspevok
Dividendy, vyplatené v roku 2011, nepodliehajú odvodom do ZP...
Jáááj, jaká som rada. Vôbec sa tým nemusím zaoberať. Ďakujem.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

neviem ako uviesť odvody do ZP, ak prišli preplatky RZZP, tak tie mám odrátať od uhradených odvodov za rok 2011?
0 0
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

Ešte 3 tupé otázky, ale mne to už takto večer nemyslí, mám svoj názor ale radšej sa opýtam.

Pri ňom (príjem iba z prenájmu a závisla činnosť):

1. SK NACE nevypĺňam, je to tak? (podla poučenia áno, ale...)
2. na strane 3 mám uviesť tie mesiace činnosti pre sociálnu a zdravotnú poisťovňu alebo nie? (myslím si, že nie ale...)
3. vznikol nedoplatok, peniaze treba poslať na predčíslie 500208?
0 0
Leora Leora

Leora je offline (nepripojený) Leora

Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom: zamestnanec potrebuje zdaniť podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity vo výške 289€. Má asi podať B daň.priznanie a tento príjem je §6 odst.1 ,alebo §8 ,ale aký bude výdaj. Mal ešte príjem aj za predaj družstevných podielových listov, ale tieto nadobudol pred rokom 2004. Mal ešte príjem z prenájmu reklamnej tabule 48€. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

nenajde sa dobra dusa ktora by poradila?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Leora Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom: zamestnanec potrebuje zdaniť podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity vo výške 289€. Má asi podať B daň.priznanie a tento príjem je §6 odst.1 ,alebo §8 ,ale aký bude výdaj. Mal ešte príjem aj za predaj družstevných podielových listov, ale tieto nadobudol pred rokom 2004. Mal ešte príjem z prenájmu reklamnej tabule 48€. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

nenajde sa dobra dusa ktora by poradila?
v konečnom dôsledku sa nemusíš stresovať
podiel z urb.spoločenstva by mal patriť §8, ods.1 a) a do sumy 500€ sa nezdaňujú
prenájom je §6, ods.3 a tiež sa do sumy 500€ nezdaňuje
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
neviem presne čo je: "podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva".... skús bližšie špecifikovať. brala som to ako príjem z príležitostnej poľn.činnosti
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jacekova Pozri príspevok
v konečnom dôsledku sa nemusíš stresovať
podiel z urb.spoločenstva by mal patriť §8, ods.1 a) a do sumy 500€ sa nezdaňujú
prenájom je §6, ods.3 a tiež sa do sumy 500€ nezdaňuje
Katka, len pre presnosť doplním, že v úhrne 500 €.
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane
ods. 1 písm. g)
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
5 0
Leora Leora

Leora je offline (nepripojený) Leora

Na vydavkovom doklade od spolku byvalych urbarialistov obce je v položke účel "podiel z hospodárenia"
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Marína Pozri príspevok
Katka, len pre presnosť doplním, že v úhrne 500 €.
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane
ods. 1 písm. g)
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
jasne, napísala som to len tak v skratke a myslela som to konkrétne na jej prípad. ona mala proste §8: 289€, §6: 48€....takže zdaňovať proste nemusí
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Predsa len pre úplnosť doplním, keď už som sa medzitým "hrabala" v zákone, veď sa to možno časom niekomu zíde.
Ak by bol povinný podať DP, príjem spoločníkov pozemkových spoločenstiev podľa § 10 zákona č. 181/1995 Z. z.
o pozemkových spoločenstvách bez právnej subjektivity sa v DP(typ B) uvádza v tab. 1, r. 1(ZDP § 6/1/a).
3 0
Leora Leora

Leora je offline (nepripojený) Leora

Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie,nemá nárok na odpočítateľnú položku, ale zdaní len rozdiel 2150-500=1650€ , ako určím k tomuto príjmu výdavok? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Leora Pozri príspevok
Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie,nemá nárok na odpočítateľnú položku, ale zdaní len rozdiel 2150-500=1650€ , ako určím k tomuto príjmu výdavok? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Zrejme by boli najvhodnejšie paušálne výdavky. Musíš ich pomerne krátiť k príjmom po oslobodení.
príjem = 2150
výdaj = 860
-----------
po oslob.
príjem = 1650
výdaj = 660
3 0
Leora Leora

Leora je offline (nepripojený) Leora

Dakujem za skvele rady
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Marína Pozri príspevok
Predsa len pre úplnosť doplním, keď už som sa medzitým "hrabala" v zákone, veď sa to možno časom niekomu zíde.
Ak by bol povinný podať DP, príjem spoločníkov pozemkových spoločenstiev podľa § 10 zákona č. 181/1995 Z. z.
o pozemkových spoločenstvách bez právnej subjektivity sa v DP(typ B) uvádza v tab. 1, r. 1(ZDP § 6/1/a).
Marína, a v prípade ak urbariát svoj majetok neobhospodaruje ale dáva do prenájmu, tak príjmy urbariátu sú z prenájmu, ktoré delí medzi členov. V tomto prípade by sa to malo zdaniť v § 6 ods. 3 ?
Mám konkrétne tento prípad a dala som to do §6 ods.3.
0 0
Načítať ďalšie