Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Prosím Vás do kolonky preukázateľné zaplatené poistné na sociálne poistenie zahrnúť aj dobrovoľné odvody? SZČO nevznikla povinnosť platiť povinné. Ja si myslím, že nie ked je to k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2, uvažujem správne?
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Katy a R Pozri príspevok
Vďaka, pomohlo.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Ivdi Pozri príspevok
Prosím Vás do kolonky preukázateľné zaplatené poistné na sociálne poistenie zahrnúť aj dobrovoľné odvody? SZČO nevznikla povinnosť platiť povinné. Ja si myslím, že nie ked je to k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2, uvažujem správne?
Aj dobrovoľné poistné je výdavkom OZD, preto by som to tam napísala.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

tinaM Pozri príspevok
Aj dobrovoľné poistné je výdavkom OZD, preto by som to tam napísala.
Na základe akého § zákona o dani z príjmov? Dobrovoľné poistenie sa považuje za výdavok, ktorý nám zabezpečí príjem z podnikania? Riešim rovnakú dilemu, pozerala som aj zákon o dani z príjmov a nenašla som tam, že by dobrovoľné poistenie mohlo byť daňovým výdavkom.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

michelle84 Pozri príspevok
Na základe akého § zákona o dani z príjmov? Dobrovoľné poistenie sa považuje za výdavok, ktorý nám zabezpečí príjem z podnikania? Riešim rovnakú dilemu, pozerala som aj zákon o dani z príjmov a nenašla som tam, že by dobrovoľné poistenie mohlo byť daňovým výdavkom.
Na takom istom základe - ako povinné poistenie SZČO (alebo zamestnanca).
Ak sa poistenec prihlási ako DPO na poistenie - tak sa toto stáva pre neho povinným !!
Sú to odvody
2 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Katy a R Pozri príspevok
Na takom istom základe - ako povinné poistenie SZČO (alebo zamestnanca).
Ak sa poistenec prihlási ako DPO na poistenie - tak sa toto stáva pre neho povinným !!
Sú to odvody
Áno, toho názoru som aj ja, že sa potom stáva povinným. A do ktorého poistného to mám zahrnúť? Do závislej činnosti alebo do SZČO? Zo závislej činnosti bola len dohoda, tak by som to radšej dala do SZČO. Môžem to tak zaradiť? Ďakujem.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

michelle84 Pozri príspevok
Áno, toho názoru som aj ja, že sa potom stáva povinným. A do ktorého poistného to mám zahrnúť? Do závislej činnosti alebo do SZČO? Zo závislej činnosti bola len dohoda, tak by som to radšej dala do SZČO. Môžem to tak zaradiť? Ďakujem.
Do SZČO.
Príjmy zo závislej činnosti vpisuješ na základe potvrdenia o zdaniteľnej mzde.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

toto som našla:
Poistné platené podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktoré sa rozhodne platiť osoba ako dobrovoľne poistená osoba, je už táto osoba povinná platiť v súlade s vymedzenými zákonnými podmienkami ustanovenými týmto osobitným predpisom. V prípade, ak je takéto dobrovoľne platené poistenie platené v súvislosti s príjmami podľa § 6 ZDP, pri určení základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ZDP sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 ZDP. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 ZDP.
Uvedené upravuje aj bod 29 usmernenia Ministerstva financií SR k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov č. 2634/2004-72 (FS 2/2004).
Poistné, či už povinne platené alebo platené ako dobrovoľne poistená osoba, u ktorej už tiež ide o povinné platby, však daňovník do daňových výdavkov môže uplatniť, len ak ich platí v súvislosti s dosahovanými príjmami podľa § 6 ZDP.

zdroj: Poradca - listáreň
2 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

tinaM Pozri príspevok
Do SZČO.
Príjmy zo závislej činnosti vpisuješ na základe potvrdenia o zdaniteľnej mzde.
A nevadí, že teraz sa už rozpisuje aj výška sociálneho a aj zdravotného poistenia? V daňovom priznaní je táto veta: "Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" v VI. oddieli. Môže sa do tohto riadku zahrnúť dobrovoľné nemocenské poistenie? Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

michelle84 Pozri príspevok
A nevadí, že teraz sa už rozpisuje aj výška sociálneho a aj zdravotného poistenia? V daňovom priznaní je táto veta: "Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" v VI. oddieli. Môže sa do tohto riadku zahrnúť dobrovoľné nemocenské poistenie? Ďakujem.
veď ho máš preukázateľne zaplatené .
no ja by som povedala, že si ho môžeš dať aj k § 5 (bolo by treba doložiť kópiu) aj k §6 - tu je to jednoduchšie.. aj lepšie
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

michelle84 Pozri príspevok
A nevadí, že teraz sa už rozpisuje aj výška sociálneho a aj zdravotného poistenia? V daňovom priznaní je táto veta: "Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" v VI. oddieli. Môže sa do tohto riadku zahrnúť dobrovoľné nemocenské poistenie? Ďakujem.
Môže. Napíšeš tam sumu na jednotlivé druhy poistenia, ktoré si v r. 2011 preukázateľne zaplatila.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

tuta Pozri príspevok
toto som našla:
Poistné platené podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktoré sa rozhodne platiť osoba ako dobrovoľne poistená osoba, je už táto osoba povinná platiť v súlade s vymedzenými zákonnými podmienkami ustanovenými týmto osobitným predpisom. V prípade, ak je takéto dobrovoľne platené poistenie platené v súvislosti s príjmami podľa § 6 ZDP, pri určení základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ZDP sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 ZDP. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 ZDP.
Uvedené upravuje aj bod 29 usmernenia Ministerstva financií SR k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov č. 2634/2004-72 (FS 2/2004).
Poistné, či už povinne platené alebo platené ako dobrovoľne poistená osoba, u ktorej už tiež ide o povinné platby, však daňovník do daňových výdavkov môže uplatniť, len ak ich platí v súvislosti s dosahovanými príjmami podľa § 6 ZDP.

zdroj: Poradca - listáreň
Presne toto je písané už aj na riadkoch daňového priznania. Preto si nie som istá, či je možné to tam zahrnúť.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

michelle84 Pozri príspevok
Presne toto je písané už aj na riadkoch daňového priznania. Preto si nie som istá, či je možné to tam zahrnúť.
Ako bolo spomínané vyššie, ak si sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ poistného, stáva sa pre Teba už povinným. A dosahuješ príjmy podľa § 6 ZDP. Či nie?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

tinaM Pozri príspevok
Ako bolo spomínané vyššie, ak si sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ poistného, stáva sa pre Teba už povinným. A dosahuješ príjmy podľa § 6 ZDP. Či nie?
Áno, dotyčná osoba dosahuje príjmy podľa § 6.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

michelle84 Pozri príspevok
Áno, dotyčná osoba dosahuje príjmy podľa § 6.
Môžeš kľudne zaúčtovať zaplatené poistné ako výdavok OZD a vpísať to do DP.
1 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ďakujem Vám veľmi pekne za cenné rady. Pomohli a veľmi.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Tweety Pozri príspevok
NČ má byť ponížená, pretože máš príjem, pri ktorom sa už musí ponížiť.
Aby sme niekoho neuviedli do omylu, správne sa má odpočitateľná položka na daňovníka predsa počítať iba z aktívnych príjmov podľa par.5 a par.6 1 a 2, číže z riadku 81. Iba z tohto riadku sa podľa výšky základu dane upravuje odpočitateľná položka, do výšky 18983 je 3.559,30, bez ohľadu na výšku príjmov z pasívnych príjmov.

Reagujem na môj príspevok 104 a príspevok Tweenty 105, chyba bola v programe.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mija33 Pozri príspevok
možem požiadat o vysvedlenie §17 ods.3 h/ - ohladom dotacie ktora bola zčasti čerpana a ako sa dotýka riadkov DP r.41, 42? dakujem
§ 17/3/h sa týka skutočných výdavkov v JÚ alebo dańovej evidencie. V účtovníctve alebo evidencii upravujete príjmy v závislosti od súvisiacich výdavkov. Nevypĺňate v prípade riadneho DP riadky 41 a 42.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čo sa týka dobrovoľných odvodov daňovníka s príjmami podľa § 6 upozorňujem, že sa musí vzťahovať k obdobiu, v ktorom podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť vykonával. Nemôže sa jednať napr. o dobrovoľné poistenie počas nezamestnanosti a jeho následné premietnutie do daňových výdavkov ak napr. živnosť vykonával iba v mesiacoch 10 až 12/2011 a poistné platil za obdobie 01-12/2011.
6 0
rena112 rena112

rena112 je offline (nepripojený) rena112

Ktoré riadky DP typ B vyplňa FO SZČO účtujúca v podvojnom účtovníctve? Je zapísaná v OR zahraničná.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie