Zavrieť

Porady

darovanie dedičstva

potrebovala by som od Vás radu, ako máme postupovať v prípade darovania dedičstva.
Môjmu manželovi zomrel otec, Ostali traja bratia - dedičia ktorí zdedili každý jednu tretinu z majetku rodinný dom s pozemkom, stolársku dielňu so zariadením, záhradu.
Na pozostalosti sa dohodli, že v dome bude bývať manželov synovec - jeho otec a zároveň manželov brat mu jeho čiastku daroval. Manželov synovec nahovoril aj oboch strýkov z toho jeden je môj manžel, že nech mu darujú tiež svoj podiel na dedičstve, že on ich neskôr z dedičstva vyplatí. Táto dohoda sa uskutočnila ústne, a naopak darovacie zmluvy synovec nadobudol riadnymi darovacími zmluvami všetkých dedičov. Znamená to, že dnes je úplnym vlastníkom on - figuruje aj vo výpise listu vlastníctva v katastri, nadobudnutie majetku darovaním bolo v roku 2001.
Synovec je právnickou osobou, podnikateľ a krátko po získaní majetku od dedičov zobral v banke úver s sume 2.miliony vtedy este slovenských korún.
Do dnešného dňa avšak nikto peniaze od neho nedostal, ústna dohoda sa nikdy nezrealizovala. Stále čakáme na svoje peniaze, keby sme vedeli, že dohodu o tom, že peniaze postupne vyplatí bude ignorovať, nikdy by mu manžel svoju čiastku nedaroval - nepodpísal.
V tomto čase sa synovec rozvádza, čo celú situáciu komplikuje, úver spláca len on, manželka nie. Na majetok je uvalená ťarcha, pretože ho založil pri čerpaní úveru.
Chcem sa spýtať, na čo máme v tomto prípade právo, dá sa zrušiť darovacia zmluva, alebo sa pokúsime dohodu o vyplatení získať aj písomne?
Ako máme postupovať, čo nám poradíte, máme ešte vôbec nádej získať dedičstvo po otcovi späť?
vopred Vám ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Ak nadobudol podiel na základe darovacej zmluvy (teda nebola uzatvorená dohoda medzi dedičmi v dedičskom konaní), darca sa môže domáhať vrátenia daru len za zákonom stanovených skutočností (hrubé porušenie mravov voči darcovi a jeho rodine). Nie je priestor diskutovať o možnosti spochybnenie darovacej a prípadne záložnej zmluvy v kombinácii s faktom, že ústna dohoda o vyplatení peňazí je neplatná, lebo by fakticky išlo o kúpnu zmluvu, ktorá si v prípade nehnuteľnosti vyžaduje písomnú formu. Aj v prípade, že by ste sa dohodli na vrátení podielu alebo dosiahli vrátenie inak, finančne na tom v súčasnej situácii zrejme nezískate, keďže brat je zadĺžený. V prípade záložného práva bez súhlasu banky nemôže dôjsť k prevodu podielov (napríklad darovaním)
  Na záver poznámka k tvrdeniu "Do dnešného dňa avšak nikto peniaze od neho nedostal, ústna dohoda sa nikdy nezrealizovala. Stále čakáme na svoje peniaze, keby sme vedeli, že dohodu o tom, že peniaze postupne vyplatí bude ignorovať, nikdy by mu manžel svoju čiastku nedaroval - nepodpísal." Dohoda o vyplatení je neplatná, je to akurát tak morálny záväzok...a na takýchto sa už rozhádalo mnoho rodín. Ak ste skutočne chceli dostať peniaze, mohli a mali ste uzavrieť kúpnu zmluvu s podmienkami splácania. Nič Vám v tom nebránilo, o to viac, že daň z príjmu z predaja by ste s najväčšou pravdepodobnosťou neplatili.

  doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

  právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
  a preto vždy a všade budem tvrdiť a odporúčať. Napíšte to, čo v skutočnosti robíte .... ak si máte vyplatiť peniaze - kúpnu zmluvu. Ak nie - darovaciu. A nie systémom, čo je lepšie, menej napadnuteľné, z čoho budem paltiť menšie dane ...

  marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

  I am a man marjankaj
  vanessa77 Pozri príspevok
  tu neslo o dane, tu islo o doveru cloveka cloveku...to je cele
  Tu ide o to že mu to darovali a nie predali. Darovanie sa pokladá za bezplatné. Teda je to v úplnom poriadku. Nemá vám za čo platiť.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.