Zavrieť

Porady

Krstný otec

Môže byť krstný otec rozvedený?Má niekto s tým skúsenosť? Neviem či by to zavážilo ale švagor,ktorého sme chceli za krstného nedával rozvod ale rozvod žiadala jeho žena.Odvtedy švagor žije sám so synom,takže nevedie žiadny nemravný život ako to nazývajú farári.
Naposledy upravil Danielka1982 : 18.01.12 at 20:11 Dôvod: chyba
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ....pokiaľ ja viem, na to, aby človek mohol byť krstným rodičom, stačí krst.....a to s tým, že je rozvedený...tak to nechápem, predsa cirkevné a svetské právo sú úplne dve rozdielne veci. Pred cirkvou je človek len slobodný alebo v manželskom zväzku, iné neexistuje. Podľa kánonického práva predsa neexistuje rozvod, v tomto práve sa len manželstvo vyhlasuje za neplatné a teda človek je slobodný. Takže vôbec nechápem o čo dotyčným pánom farárom ide. V poslednej dobe si myslím, že sa snažia byť pápežskejší ako pápež....

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Podľa kánonického práva majú byť splnené tieto podmienky

    Kódex kánonického práva


    ŠTVRTÁ KNIHA

    POSVÄCOVACIA ÚLOHA CIRKVI


    IV. kapitola
    KRSTNÍ RODIČIA


    Kán. 872 - Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.
    Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
    Kán. 874 - § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
    1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
    2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
    3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
    4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
    5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.
    § 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    tictac7 Pozri príspevok
    ....pokiaľ ja viem, na to, aby človek mohol byť krstným rodičom, stačí krst..
    Toto urcite neplati www.fara.sk/ziar/dokumenty/krst.doc :

    Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?

    1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
    2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
    3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
    4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
    5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
    6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
    7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Stranka nebola najdena - ani sa necudujem, pretoze na Ziare nemaju kostol ani faru, Ziarania musia chodit do Smrecian.
    lujza.j Mozno v roku 2012...fungovala
    vicktor Stranka mozno fungovala, ale kostol na Ziare nebol ani v 2012, ani 1980, a nie je ani dnes.
    Za sociku to bola jedina dedinka bez kostola a bez krcmy. To druhe tam uz mozno pribudlo, pokrok nezastavis.
    https://www.google.sk/maps/place/032...1!4d19.6647378
    ivka70 stranka stale funguje, asi dokument odstranili ci premiestnili http://ziar.fara.sk/ Inak, ide o Ziar nad Hronom, ten snad nejaky ten kostol aj faru ma
    vicktor Tak im odkaz nech sa nevydavaju za iny subjekt.
    "Ziar" <>"Ziar nad Hronom".
    Ty si "vodtamtud"?
    misoft @vicktor: a ja sa ČUDUJEM, že komentuješ 5 (slovom päť) rokov starý príspevok.
      zbaliť

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ivka70 Pozri príspevok
    Toto urcite neplati www.fara.sk/ziar/dokumenty/krst.doc :

    Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?

    1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
    2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
    3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
    4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
    5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
    6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
    7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
    ...som krstnou matkou a som len krstená...
    ...žijem 20 rokov v spoločnej domácnosti s niekým s kým nie sme riadne zosobášený v kostole....

    ....ovládam KKC možno lepšie ako pán farár, ktorý toto písal, pretože už 20 rokov sa pokúšame o vyhlásenie nulity manželstva "mojej polovičky", teda posledného polroka už sa nepokúšame...

    ...a moja "poločvička" je krstným otcom...a máme normálneho pána farára....
    ...a do kostola chodím aj bez prvého svätého prijímania, aj bez birmovky, aj si pokecať, aj pomôcť....je to len o prístupe....
    ...a myslím, že nie sme o nič horší krstný rodičia, ako ktoríkoľvek iní....

    .

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Cisto teoreticky, ak mal sobas v kostole a rozvod nebol cirkevny (len velmi malo rozvodov je cirkevnych), pred cirkvou je stale zenaty. Takze pokial to vyslovene fararovi nepoviete, nema dovod ho ako krstneho otca odmietnut.
    no lenže on to má už zapísané v krstnom liste,teda presnejšie náš kňaz potrebuje dôkaz o tom,že je pokrstený a má birmovku a do toho listu zapísal jeho kňaz aj to že je rozvedený.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Danielka1982 Pozri príspevok
    no lenže on to má už zapísané v krstnom liste,teda presnejšie náš kňaz potrebuje dôkaz o tom,že je pokrstený a má birmovku a do toho listu zapísal jeho kňaz aj to že je rozvedený.
    Mal cirkevny rozvod?
    Lebo na ten treba fakt zavazny dovod.
    Potom asi nebude moct byt krstnym otcom.
    Len svedkom pri krste.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    arizona Pozri príspevok
    Dobre pises, ale to nie je novodoby problem...
    Spomenula som si na pripad zpred cc17 rokov.
    Rodicia chceli dat pokrstit dieta, krsnym mal byt rozvedeny clovek.
    Farar nesuhlasil, hoci ho prosikali a vysvetlovali mu, ze to je ich jediny blizky pribuzny,ze keby sa im nieco stalo,tak on jediny sa o deti postara...
    Ked chceli mat dieta pokrstene, tak prijali ponuku susedov, starych dochodcov, ktori fararovi vyhovovali. Nemali inu moznost...
    ... to ja si pamätám aj roky 1990-1992, keď nechceli deti krstiť, kým sa rodičia nezosobášili v kostole...

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    keď sme ešte za socializmu 89 krstili našu dcéru, stačil krstný list od obidvoch krstných rodičov, v 95 už po nás chceli aby sme chodili na prípravu pred krstom (rodičia). Keď sme sa ohradili, že za socializmu nič nepotrebovali a teraz toto, hneď bolo po problémoch
    Tak cirkevne clovek nemoze byt rozvedeny, kedze cirkev neuznava rozvod. (Az na vynimky, ked na to da suhlas aj cirkev). Tym padom teoreticky rozvedeny clovek nemoze zabezpecit vychovu krestanstku v tomto duchu. No na druhej strane, ak je cirkevne zosobaseny, tak je teroteicky zenaty. Co je zas cirkevne ok, v pripade ze farar ale vie o tom, ze zije s inou zenou uz moze byt problem. cirkevne patri k manzelke. Pri oltári slubili kym nas smrt nerozdeli. Ale ako vsetko aj toto je silno individualne a zalezi na akého farara natrafíte. Moj brat so zenou mali cierkevnu sobas, avsak nie tam kde uz aj vtedy zili, ale tam odkial pochadza svagrina.. A ten isty farar, ktorý ich zosobasil odmietol maleho pokrstit, lebo nech ho daju krstit tam, kde ziju....(pre info este dodavam, ze pan farar pochadzal zas z obce, kde doteraz ziju nasi stari rodicia silno veriaci)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Pozri si dátum príspevku, na ktorý reaguješ..... Po piatich rokoch to kŕstňa už pomaly i škôlku končí....
    buchač misoft (Dnes 16:26) Pozri si dátum príspevku, na ktorý reaguješ..
    ==================
    Dlab na dátum...ALE iné je takpovediac dôležitejšie :

    1. Hentomu príspevku ani Kristus Pán nerozumie.
    2. Ako keby som čítal myšlienky pomäteného jehovistu.
    3. Krstný - nekrstný...na tom trt záleží.
    Krst je niekedy a v niektorých končinách pomaly jak malá svadba.
    Ono príchod malého človiečika poteší, ale robiť okolo toho také ceremónie ?
    4. Zaujímavé ale je, že farári nepripustia ku určitému úkonu neverca. No v prípade iných situácií stihnú všetky za pár minút...od krstu až po posledné pomazanie.
    akombakom nenasla som k teme nic skorsie, tak reagujem na pat rocny.. prave ze uz mozu mat nejake skusenosti.. vidis aj Ty si sa ozval.. neviem preco by to mal byt problem... no uz len jehova... mi chyba fakt nic ine ku stastiu... moje nervy ... aj tak je podstata to, ze je to na fararovi co komu povoli ci nepovoli, a krestanov aj tak ubuda jak toto.. je to uplne jedno.. to je ten bod 4 co aj sam hovoris... je to indivindi...
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.