Zavrieť

Porady

účtovanie ZŠ s MŠ zriadenej obcou

Prajem Vám pekný deň....čím dlhšie pracujem v RO tým mám viac nervov.....poprosím o radu, alebo o nejaké diskusie na túto tému....
od 9/2011 mám veľké zmeny dľa príkazu starostu obce.....ale mám s tým problém....k veci:
stravujeme cudzích stravníkov, ktorým vystavuje faktúru za réžiu a za stravu. Fa je jedna, úhrada prichádza na môj príjmový účet. € presuniem na obec a tá mi ich vráti na dva účty, réžiu na výdavkový a stravu na účet školskej jedálne...moje účtovanie je nasledovné: 318/602 /nedá sa rozčleniť na hlavnú činnosť a na stravovanie/ predpis
223/318 - úhrada
351/223 - odvod
588/351 - predpis odvodu
222/354 - príjem na výdavkový, ale len časť sumy
221 8 / 324 - príjemn na potravinový, ale len časť sumy
podľa mňa je to hlúposť, bo v "G" - čiže v čerpaní rozpočtu mi vyskakuje aj príjem za stravu, má to tam vôbec byť?/suma za stravu, ktorá je "vysoká" podľa skutočne odobratých jedál/
zároveň, keď účtujem aj predpis suma za skutočne odobraté jedlo mi ide aj do výnosov na 602, a tým pádom mi skresľuje výsledok hospodárenia v hlavnej činnosti....

ďalej by som chcela vedieť o účte 357...má mať zoststok, či nie? ja tam mám rezervu na dovolenku za rok 2011 ale len prenesené kompetencie....

ďaľšia moje otázka je: refakturujem e. energiu...úhrada ide na môj výdavkový účet, bo je to v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách....ale tento rok mi zaplatili refaktúru až 31.12.2011. v banke mám žiadosť o vynulovanie účtov k 31.12. v prípade zostatkku mi € presunú na depozit....to sa aj stalo teraz....ja som si to zaúčtovala tak, že som nahodila fa, ktorá sa týka roku 2011, prišla až v januári2012 a dala dala som ju, že som ju aj uhradila k 31.12.2011. To som urobila účtovne, aby som mala výdavkový účet rovný 0. Skutočne som fa uhradila až v 1/2012 a z depozitného účtu....Je to veľká chyba? Alebo ako to mám zaúčtovať? ĎAKUJEM ZA RADU!!!!
Usporiadat
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

ja si takto ešte kontrolujem 521 = 610 v čerpani 524 = 620 527 / analitika/ = 642
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

mcinga, prosím ťa Ty decembrové mzdy dávaš do výnosu až v januári nasledujúceho roka?
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

Ahojte, můžem ešte jednu otázočku...Asi už moc špekulujem....čo s fa, ktorá sa týka 12/2011 prenesených komptencií....5/321 u PK spolu s nákladom vzniká aj výnos, ale kam ho zaúčtovat, ke'd na 357 má byt len rezerva na dovolenke?

'DAKOVALA PEKNE
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

Máš pravdu, obraty účtu 359 budú v dvojnásobnej výške. Reálne si podelím dvoma a mám skutočnú dotáciu. Ja takto účtujem na 357 finančné prostriedky z európskych štrukturálnych fondov. Možno by sa dalo zaúčtovať 223/379 - príjem, 379/223 - odvod a príjem na VU už na 222/359...atď. ako som už písala vyššie. 588 sa má rovnať 351. To je iný prípad účtovania /napr. príjem z prenájmu 318/648, 223/318, 588/351/. Predsa len sa dohodni so zriaďovateľom, pretože im zrejme odvedieš tieto fin. prostriedky a zriaďovateľ o nich bude účtovať, aby ste skonsolidovali r. 2011.
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

decembrové výplaty - pri predpise miezd dávam zúčtovací vzťah k preneseným kompetenciám. Keďže v decembri účtujeme aj výdavok cez 261/222, pri tomto výdavku /prevode na depozit/ zúčtujem aj originálne kompetencie.

Faktúra r. 2011 - Monka111, odporúčam Ti už teraz myslieť tak, že faktúry týkajúce sa r. 2011 a došlé do termínu uzávierky budeš uhrádzať z ORIGINÁLNYCH kompetencií /ak Ti to výška neuhradených faktúr dovolí a budeš mať takú dotáciu na OK/. Je to bez problémov. Zaúčtuješ 5../321 a hotovo. Výsledok hospodárenia z OK je v poriadku. Ja už druhý rok takto predpisujem a "nešpiním si" účet 357. V r. 2011 náklad, v r. 2012 výnos - zlepšís hospodársky výsledok.

Kontrola miezd tiež dobrá. Skúsim aj takto kontrolovať.
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

AHOJ
mcinga, ĎAKUJEM TI VEĽMI KRÁSNE!!!!!!!NA ZÁKLADE KONZULTÁCIE S TEBOU MÁM KONEČNE V TOM JASNO! Ešte doriešiť tú VUC a mám všetko ako treba, len si to budem musieť túto našu diskusiu popísať na šmírak, bo je hodnejšia ako nejaké školenie, na ktorom nám len vravia čo sa musí a čo nie, ale aká je skutočnosť tak to už akosi nie.....ešte raz ĎAKUJEM za tvoj drahocenný ča&s a za energiu.....
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

Ahoj mcinga, vo štvrok som bola na školení pre začiatočníkov v RO, kde lektorka bola Mgr. Tamášová, ona na konci roka robí predpis na dovolenky 5/3 a výnos na PK nedáva, vraj si "nešpiní" 357, ale v budúcom roku zúčtováva 323 voči 428....robí to na 8 školách a nikto jej to nevytkol, ani hlavný kontrolór ani daňový ani NKU.....
mne keď prišla napr, vratka za elektriku tak som dávala nákladový účet na stranu dal, aj to robím zle, vraj náklad musí byť vždy len a len na MD a preto používať mínusové znamienko....to len tak na okraj...ty vieš presne rozbiť výsledok hospodárenia?
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

Prosím ťa, ako sa dá odkontrolovať výsledok hospodárenia: N na rezervu + n na fa za december - výnos z rezervy - výnos budúcich období za 2010 presunutý do výnosov 2011?
či ako?
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

Väčšiu hlúposť som ešte nepočula. Predsa sú jasné postupy účtovania pri prenesených kompetenciách - pri náklade zúčtovať do výnosov. A to účtovanie v novom roku cez 428...???? Na účte 428 účtovná jednotka účtuje významné chyby, na ktoré príde v účtovnom období. Výšku významnej chyby si určíš sama vo vnútornom predpise. Ozvem sa ešte zajtra...nemôžem sa sústrediť, v kuse ma tu otravujú. Ahoj.
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

Ahoj monka111, ešte k tým mzdám za december. Vôbec nechápem jej účtovanie. Akoby vytvárala rezervy na mzdy, keď potom zúčtováva cez 323. My to vôbec nepotrebujeme, finančné prostriedky na mzdy za 12/2011 predsa máme, riadne zaúčtujeme do nákladu a zúčtujeme do výnosov pri PK; pri OK zúčtujeme 354/691 pri výdavku. S tým by som sa nezaoberala.
Čo sa týka vrátiek, je lepšie ponižovať mínusom na tej istej strane, kde bolo účtované. Je to prehľadnejšie aj v obratoch účtu. Nemyslím si, že je to nejaká veľká chyba. Je iba na Tebe, ako sa v tom vyznáš.
Výsledok hospodárenia - pokiaľ začneš s kontrolou triedy 5 a 6 hneď od januára, budeš vedieť, z čoho tvoríš výsledok hospodárenia. Tak ako som už písala, k 31.1.2012 skontroluj 5 a 6. Odčítaj mzdy za OK. Rozdiel zisťuj, z čoho je. U mňa po celý rok som zlepšovala výsledok hospodárenia, teda triedu 6 som mala väčšiu z čerpania rezerv na dovolenku, z prevodu zostatku príjmového účtu /keď si na konci roka predpisovala zostatok účtu 589/351/ a z časového rozlíšenia.
0 0
asma asma

asma je offline (nepripojený) asma

výsledok hospodárenia v RO zriadenej obcou sa skladá:
- predpis miezd a odvodov do poi, tvorby SF za originálne kompetencie
- tvorba rezerv za prenesené kompetencie
- nevyfaktúrované dodávky - všetky
- náklady budúcich období za originálne kompetencie
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

Z predpisu miezd a odvodov netvorím hospodársky výsledok. Peniaze mám, zúčtujem ich, prevádzam na depozit. Čo je "do poi"?
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

ďakujem veľmi pekne, ja sa ešte ohlásim, len teraz máme poradu s dodávateľom e. e. ešte raz ĎAKUJEM za všetky rady, chcem si to všetko pospisovať, aby som bola
múdrejšia a vyvarovala sa chýb.....


poi - znamená poisťovne
Naposledy upravil monka111 : 30.01.12 at 12:43
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

Ahojte máe tu ďaľšiu závierku - FVV ide do tohoto FVV aj účet 357 s kladným zostatkom a je to len a len rezerva na dovolenku na PK? ĎAKOVALA
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

Rezervy na dovolenku sa vykazujú ako pohľadávka voči MF SR - účet 357 1200 vo formulári FVV - Pohľadávky a záväzky.
1 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

Ďakujem, veľmi pekne ja som si to tak aj vypísala, len som si nebola istá...ty si to už odoslala, ja to už mám, ale stále kontrolujem a preverujem, tak ešte chcem počkať, až kým si nebudem 100% istá.....ale zachvíľu zas bude konsolidácia a ani nevydýchneme a už 1 štvrťrok.....ako to letí.....príjemnú prácu želám
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

prosím ešte čo zo sociálkou? ide do tohot FVV alebo do konsolidácie z obcou...každý si myslí čosi iné...
0 0
mcinga mcinga

mcinga je offline (nepripojený) mcinga

Sociálna poisťovňa je v tomto roku pridaná do zoznamu účtovných jednotiek súhrnného celku. Teda ide do FVV. Do PaZ dáš zostatok účtu 336 k 31.12.2011 za sociálnu poistovnu, do nákladov a výnosov 524 za celý rok za SP.
0 0
monka111 monka111

monka111 je offline (nepripojený) monka111

Prajem všetkým príjemný deň...prosím si radu....refakturujem náklady na energiu zariadeniam, ktoré patria do súhrnného celku. Ja som si úhradu zúčtovavala tak,
že som ponižovala náklad na energiu. Minulý rok som tieto refaktúry do FVV dala na nákladový účet, ale mínusom...všetko bolo v poriadku...včera mi vrátili FVV z
DÚ s tým, že tam mám chyby, vraj žiadne mínusové znamienko nemôže byť, mám si to prerobiť.....po telefonickom dohovore s DÚ mi bolo povedané, že mám zle
účtovníctvo za minulý rok...čo teraz s tým? Má sa účtovať refaktúra na výnosovom účte? Ale prečo veď sme RO a ja tú energiu nevyrabám, tak aký výnos.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať