Zavrieť

Porady

Nemám pridelené základné číslo - ako platim daň?

daňový poradca, audítor
Daňové priznanie typu A a B pre FO, ktoré podávame za rok 2011 je pripravené tak, že na prvej strane daňovník vyznačí, či mal alebo nemal pridelené základné číslo správcom dane. Od tohto čísla sa odvíja platba každej dane, ktorú odlišujeme iba predčíslim. Základné číslo identifikuje daňovníka.

Podaním daňového priznania daňovník naznačí/zaškrtne, že číslo pridelené nemal (stáva sa, že čísla boli pridelené aktívnym daňovníkom, bez zohľadnenia napríklad ukončenej činnosti v priebehu roka 2011 a podobne). To je impulz pre správcu dane aby mu ho pridelil a doručil.

Zaplatenie dane a teda aj termín zaplatenia sa následne odvíja odo dňa doručenia oznámenia správcu dane o pridelení základného čísla daňovníkovi, ktorý je zároveň jeho identifikátorom. Lehota je 8 dňová.

Záver:
Daňovník, ktorému nebol pridelený identifikátor/základné číslo neplatí daň v termíne na podanie daňového priznania. Daňové priznanie síce podáva v termíne, ale daň zaplatí až po doručení čísla v lehote do 8-mich dní.
Usporiadat
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

ked som minuly rok prenajimala byt a v 10 mesiaci som ho predala, oznamila to na DU, vratila karticku s cislom a teraz chcem podat DP, ako zaplatim dan ked mi nepridelili zakladne cislo, neviem ci mi ho vobec posielali, ale myslim, ze by mali, neda sa tam dovolat, bude problem, ked zaplatim na stare cislo uctu a pouzijem stary VS?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
korduľa Pozri príspevok
ked som minuly rok prenajimala byt a v 10 mesiaci som ho predala, oznamila to na DU, vratila karticku s cislom a teraz chcem podat DP, ako zaplatim dan ked mi nepridelili zakladne cislo, neviem ci mi ho vobec posielali, ale myslim, ze by mali, neda sa tam dovolat, bude problem, ked zaplatim na stare cislo uctu a pouzijem stary VS?
Tie čísla sa nemajú od 1. januára používať. Zmenil sa systém. Budete podávať DP a vyznačíte tam, že ste nemali pridelené základné číslo. Odpoviem protiotázkou. A je problém počkať si kým Vám oznámia číslo účtu keď zákon hovorí jasne, že daň sa platí do ôsmich dní od doručenia?
10 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Ale co s DP k DzMV? Tam sa nic take bezaskrtava.....

Klientka mala 1 mesiac nahlasene auto na DU a v tom istom roku zrusila zivnost. Nove cislo jej neposlali,tak kam to zaplatit?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V decembri 2011 uverejnilo DRSR materiál:

Zaplatenie dane za rok 2011

S účinnosťou od 1.1.2012 je daňový subjekt povinný platbu dane poukazovanú daňovému úradu označiť v zmysle Vyhlášky č. 378/2011 Z. z. o spôsobe označovania platby dane na nové číslo účtu. Každému daňovému subjektu je pridelené jeho vlastné číslo účtu – tzv. základné číslo účtu.
Číslo účtu pre úhradu dane z motorových vozidiel sa skladá z predčíslia označujúceho daň z motorových vozidiel a miestne príslušný daňový úrad, zo základného čísla účtu
2
označujúceho daňový subjekt a z identifikačného kódu Štátnej pokladnice. Na označenie platby sa použije variabilný symbol vytvorený podľa prílohy č. 1 k vyhláške. Pri úhrade dane z motorových vozidiel na základe daňového priznania za rok 2011 je variabilný symbol 1700992011.
Napríklad účet, na ktorý sa zaplatí daň z motorových vozidiel za rok 2011 Daňovému úradu Banská Bystrica bude mať predčíslie 500320 – potom nasleduje vlastné číslo účtu (číslo účtu označujúce daňový subjekt) a za lomítkom / identifikačný kód Štátnej pokladnice 8180. Variabilný symbol je 1700992011.
4 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Z uvedeného vyplýva, že úhrada by mala byť výlučne na nové číslo a vyplýva to aj z platného Daňové poriadku a vyhlášky 378/2011 Z.z.. Na druhej strane nie je v zákone riešené, čo v prípade, že číslo nie je pridelené. Splatnosť dane sa pritom odvíja zásadne od lehoty na podanie daňového prizania. Do noviel sa nedostalo, čo v prípade, že daňový subjekt nemá pridelené číslo a predpokladá sa však, že úhrada bude prevedená zásadne po novom.
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Jana Acsová Pozri príspevok
Z uvedeného vyplýva, že úhrada by mala byť výlučne na nové číslo a vyplýva to aj z platného Daňové poriadku a vyhlášky 378/2011 Z.z.. Na druhej strane nie je v zákone riešené, čo v prípade, že číslo nie je pridelené. Splatnosť dane sa pritom odvíja zásadne od lehoty na podanie daňového prizania. Do noviel sa nedostalo, čo v prípade, že daňový subjekt nemá pridelené číslo a predpokladá sa však, že úhrada bude prevedená zásadne po novom.

no veď toto je tá sranda, že absolútne nemáme kam uhradiť daň z MV do 31.1.2012....
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Jana Acsová Pozri príspevok
Z uvedeného vyplýva, že úhrada by mala byť výlučne na nové číslo a vyplýva to aj z platného Daňové poriadku a vyhlášky 378/2011 Z.z.. Na druhej strane nie je v zákone riešené, čo v prípade, že číslo nie je pridelené. Splatnosť dane sa pritom odvíja zásadne od lehoty na podanie daňového prizania. Do noviel sa nedostalo, čo v prípade, že daňový subjekt nemá pridelené číslo a predpokladá sa však, že úhrada bude prevedená zásadne po novom.
daniari si poriešili jednoducho a pomerne rýchlo len uhrádzanie vybraných nedaňových príjmov http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...ch_prijmov.pdf
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

jacekova Pozri príspevok
no veď toto je tá sranda, že absolútne nemáme kam uhradiť daň z MV do 31.1.2012....
ja by som uhradil na staré - ale by som sa pred úhradou informoval na dú či sa im náhodou list nevrátil ako nedoručený - lebo neprevzaté sa pokladá za doručené
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jacekova Pozri príspevok
no veď toto je tá sranda, že absolútne nemáme kam uhradiť daň z MV do 31.1.2012....
Je 20-teho. Platí nová vyhláška a Vy nemáte kde platiť. A viete o tom. Odporúčam v tejto veci konať.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

platí: ak nie je označená platba v zmysle vyhlášky 378/2011 a teda § 55 ods. 4 563/2009, v podstate sa nič nedeje.
správca dane použije platbu podľa § 55 ods. 6 a 7 zákona 563/2009 (ak označím platbu po starom).
2 0
tanta tanta

tanta je offline (nepripojený) tanta

Man
včera som sa informovala na pobočke v NZ. Dostala som odpoveď, že staré účty sú aktívne
a daň mám zaplatiť na starý účet. Mám ukončenú živnosť v 11/2011.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
tanta Pozri príspevok
včera som sa informovala na pobočke v NZ. Dostala som odpoveď, že staré účty sú aktívne
a daň mám zaplatiť na starý účet. Mám ukončenú živnosť v 11/2011.
Neviem o čo presne sa jedná, ale v prípade dane z príjmu je tento postup podľa môjho názoru nesprávny. Zákon hovorí o povinnosti správcu dane oznámiť daňovému subjektu číslo a platba dane na to nadväzuje. V prípade dane z motorových vozidiel situácia riešená nie je.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Jana Acsová Pozri príspevok
Neviem o čo presne sa jedná, ale v prípade dane z príjmu je tento postup podľa môjho názoru nesprávny. Zákon hovorí o povinnosti správcu dane oznámiť daňovému subjektu číslo a platba dane na to nadväzuje. V prípade dane z motorových vozidiel situácia riešená nie je.
...a čo takýto problém....zásielka s číslom účtu bola dodaná na adresu firmy....pošta zásielku nevydala - vrátila ju ako "adresát neznámy" alebo "neprebretá v odbernej lehote" - toto netuším. Proste, mám firmu, ktorá mala do 5.12. sídlo x, od 6.12. má sídlo Y, je to v rámci BA, ale podľa bývalého delenia to bol iný DÚ. Žltý lístok nemal kam prísť, ale na príslušnej pošte, podľa starého sídla som sa bola pýtať, aj s výpisom z OR, či tam ten list je. Bol. Nevydali mi ho, na výpise z OR bola iná adresa ako na obálke, povedali, že zásielku vrátia. Zásielku asi vrátili. Na DÚ je zásielok vrátených toľko, že nie sú potriedené. Nikto mi nevie povedať moje číselko. Mám daňovú povinnosť - DPH. Už naozaj nikam nemienim chodiť a nemienim čakať na pokutu, v stredu zaplatím podľa starého a nech ma potom skúsi niekto naháňať.... Inak, teraz premýšľam, ja vlastne nemám nič písomne, len správca, register a podateľňa na dvoch DÚ v BA sú zo mňa na nervy...asi si urobím nejaký liebesbrief a v pondelok ich znova všetkých obehnem, a dám im to podpísať....
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

tictac7 Pozri príspevok
...a čo takýto problém....zásielka s číslom účtu bola dodaná na adresu firmy....pošta zásielku nevydala - vrátila ju ako "adresát neznámy" alebo "neprebretá v odbernej lehote" - toto netuším. Proste, mám firmu, ktorá mala do 5.12. sídlo x, od 6.12. má sídlo Y, je to v rámci BA, ale podľa bývalého delenia to bol iný DÚ. Žltý lístok nemal kam prísť, ale na príslušnej pošte, podľa starého sídla som sa bola pýtať, aj s výpisom z OR, či tam ten list je. Bol. Nevydali mi ho, na výpise z OR bola iná adresa ako na obálke, povedali, že zásielku vrátia. Zásielku asi vrátili. Na DÚ je zásielok vrátených toľko, že nie sú potriedené. Nikto mi nevie povedať moje číselko. Mám daňovú povinnosť - DPH. Už naozaj nikam nemienim chodiť a nemienim čakať na pokutu, v stredu zaplatím podľa starého a nech ma potom skúsi niekto naháňať.... Inak, teraz premýšľam, ja vlastne nemám nič písomne, len správca, register a podateľňa na dvoch DÚ v BA sú zo mňa na nervy...asi si urobím nejaký liebesbrief a v pondelok ich znova všetkých obehnem, a dám im to podpísať....
platí § 31 ods. 3 a 4 (doručovanie do vlastných rúk) 563/2009:

(3) Písomnosti, ktoré sú určené do vlastných rúk právnickej osobe, je oprávnená prijímať osoba, ktorá je oprávnená konať v mene právnickej osoby, alebo osoba, ktorá je ňou poverená na prijímanie takýchto písomností. Ak nebola v mieste doručenia osoba oprávnená prijímať písomnosti zastihnutá, upovedomí ju doručovateľ vhodným spôsobom, že písomnosť príde doručiť znovu v určený deň a hodinu. Ak bude nový pokus o doručenie bezvýsledný, uloží doručovateľ písomnosť na pošte a právnickú osobu o tom vhodným spôsobom vyrozumie. Ak si nevyzdvihne právnická osoba písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa právnická osoba o uložení nedozvedela.

(4) Ak ide o také miesto doručenia, na ktoré nemožno doručiť písomnosť určenú do vlastných rúk, považuje sa písomnosť za doručenú v deň jej vrátenia správcovi dane, a to aj vtedy, ak sa adresát, ktorému mala byť písomnosť doručená, o tom nedozvie.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
srska Pozri príspevok
platí: ak nie je označená platba v zmysle vyhlášky 378/2011 a teda § 55 ods. 4 563/2009, v podstate sa nič nedeje.
správca dane použije platbu podľa § 55 ods. 6 a 7 zákona 563/2009 (ak označím platbu po starom).
áno, je to tak. práve som volala na DÚ a povedali mi, že ak nemám č.účtu k dani z MV, kľudne môžeme zaplatiť po starom...
vraj aj tak majú okolo 10000 nedoručených zásielok, ktoré budu posielať teda ešte raz...
1 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Na DU KE1 mi povedali, že mám všetko zatiaľ uhrádzať podľa starého a koncom januára mám prísť na DU, kde mi bude dovolené nahliadnuť do spisu, aby som vedela aké mám číslu účtu. Znovu to vraj posielať nebudú. Staré čísla účtov budú platiť do konca roka.
0 0
Věra Deptová Věra Deptová

Věra Deptová je offline (nepripojený) Věra Deptová

V RA a PP mi v súv.s DzMV a klientmi, ktorí ukončili živnosť v priebehu roka 2011 a neobdržali číslo účtu, poskytli rovnaku odpoveď.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Možná je to hlúpa otázka, ale môžem očakávať pridelenie čísla z DU, keď nie som živnostník, nemám DIČ, ale podávala som vlani DzP FO A, príjem z kapitálového majetku + zo závislej činnosti?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
witch Pozri príspevok
Možná je to hlúpa otázka, ale môžem očakávať pridelenie čísla z DU, keď nie som živnostník, nemám DIČ, ale podávala som vlani DzP FO A, príjem z kapitálového majetku + zo závislej činnosti?
myslím,že v tomto štáte je možné všetko.... veď toto číslo poslali aj tím, čo majú živnosť zrušenú 10 rokov.
a potrebuješ ho?
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
jacekova Pozri príspevok
myslím,že v tomto štáte je možné všetko.... veď toto číslo poslali aj tím, čo majú živnosť zrušenú 10 rokov.
a potrebuješ ho?
No to práve neviem, ale keď mi vyjde platiť daň ako FO aj keď nemám živnosť, tak niekde to zaplatiť musím...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať