Zavrieť

Porady

Nemám pridelené základné číslo - ako platim daň?

daňový poradca, audítor
Daňové priznanie typu A a B pre FO, ktoré podávame za rok 2011 je pripravené tak, že na prvej strane daňovník vyznačí, či mal alebo nemal pridelené základné číslo správcom dane. Od tohto čísla sa odvíja platba každej dane, ktorú odlišujeme iba predčíslim. Základné číslo identifikuje daňovníka.

Podaním daňového priznania daňovník naznačí/zaškrtne, že číslo pridelené nemal (stáva sa, že čísla boli pridelené aktívnym daňovníkom, bez zohľadnenia napríklad ukončenej činnosti v priebehu roka 2011 a podobne). To je impulz pre správcu dane aby mu ho pridelil a doručil.

Zaplatenie dane a teda aj termín zaplatenia sa následne odvíja odo dňa doručenia oznámenia správcu dane o pridelení základného čísla daňovníkovi, ktorý je zároveň jeho identifikátorom. Lehota je 8 dňová.

Záver:
Daňovník, ktorému nebol pridelený identifikátor/základné číslo neplatí daň v termíne na podanie daňového priznania. Daňové priznanie síce podáva v termíne, ale daň zaplatí až po doručení čísla v lehote do 8-mich dní.
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
witch Pozri príspevok
No to práve neviem, ale keď mi vyjde platiť daň ako FO aj keď nemám živnosť, tak niekde to zaplatiť musím...
ak ti vyjde daň, tak na 1.strane vyznačíš, či ti bolo pridelené základné čislo učtu alebo nebolo. ak do podania DP nebolo, tak to vyznačíš a zaplatíš po starom...
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
jacekova Pozri príspevok
ak ti vyjde daň, tak na 1.strane vyznačíš, či ti bolo pridelené základné čislo učtu alebo nebolo. ak do podania DP nebolo, tak to vyznačíš a zaplatíš po starom...
Ďakujem, do vtedy snáď dôjde. Som z tých zmien mierne zmätená...
0 0
kataria kataria

kataria je offline (nepripojený) kataria

prosím vás o informáciu, chcem zaplatiť dph čku cez poštovú poukážku a nejako neviem koho dať ako adresáta? či môj daňový úrad, alebo koho? prosím poradte mi ak viete dakujem
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
kataria Pozri príspevok
prosím vás o informáciu, chcem zaplatiť dph čku cez poštovú poukážku a nejako neviem koho dať ako adresáta? či môj daňový úrad, alebo koho? prosím poradte mi ak viete dakujem
áno, presne tak, daňový úrad podľa kraja
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Tiež mám klientku, ktorej neprišlo nové číslo účtu alebo si ho neprevzala na pošte. V piatok mi bolo povedané na DÚ v Žiline, aby zaplatila DzMV na staré číslo účtu, lebo vraj ešte stále sú účty aktívne. A napísala som sprievodný list pre DÚ, v ktorom som im opísala, čo platila a komu.
Dnes na seminári školiteľky z finančnej správy z Banskej Bystrice informovali najskôr, že staré účty sú zrušené, ale po telefonáte kompetentným osobám je konečné stanovisko také, že staré účty sú stále funkčné a dá sa ešte teda platiť po starom v prípade, ak ste nedostali nové čísla účtov.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

AnnaK Pozri príspevok
Tiež mám klientku, ktorej neprišlo nové číslo účtu alebo si ho neprevzala na pošte. V piatok mi bolo povedané na DÚ v Žiline, aby zaplatila DzMV na staré číslo účtu, lebo vraj ešte stále sú účty aktívne. A napísala som sprievodný list pre DÚ, v ktorom som im opísala, čo platila a komu.
Dnes na seminári školiteľky z finančnej správy z Banskej Bystrice informovali najskôr, že staré účty sú zrušené, ale po telefonáte kompetentným osobám je konečné stanovisko také, že staré účty sú stále funkčné a dá sa ešte teda platiť po starom v prípade, ak ste nedostali nové čísla účtov.
ak si nestihla prebrať zásielku a DU mu vygeneroval číslo, stačí ak pošleš kompetentného na DU s 1.50 € kolkom, vydajú mu kópiu oznámenia.....
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak ide o FO, tak si vie svoje číslo hravo zistiť na stránke DR SR - keď sa vypisuje Formulár na žiadosť o vydanie identifikátora.
Dokonca každý občan má pridelený svoj kód: zadáte rodné číslo a on vám vypíše presnú adresu a zároveň vygenerovaný IUD.
8 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Mila123 Pozri príspevok
ak si nestihla prebrať zásielku a DU mu vygeneroval číslo, stačí ak pošleš kompetentného na DU s 1.50 € kolkom, vydajú mu kópiu oznámenia.....
Máš pravdu, aj takúto informáciu mi dali na DÚ v Žiline.

Ale keďže mi večer volala, že nevie, či ju nenechajú v nemocnici, dohodli sme sa s jej správkyňou dane na tej možnosti, že zaplatí na staré číslo účtu. Tak som bola včera rada, keď pracovníčky finančného riaditeľstva potvrdili, že platba by mala prísť aj na to staré číslo účtu.

S touto podnikateľkou mám zlé skúsenosti, už síce ukončila podnikanie, ale treba ešte dokončiť papiere tak, aby bolo všetko v poriadku. Ona nikam nepôjde, lebo nevie pracovať s papiermi, to sú jej slová.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Anka, pokiaľ tvoja podnikateľka je FO a vieš jej RČ (a ak jej robíš DP dávnejšie, tak iste vieš), tak si vieš jej číslo zistiť tu https://pki.drsr.sk/ziadost.jsp

J
a som nikdy nepodnikala a ani som DP nikdy nepodávala, predsa majú moje OUD, po uvedení RČ sa dopíše aj adresa.
ScreenHunter_40.jpg  
7 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Rozalka ďakujem, ale vypísalo mi iba: Vami zadané osobné údaje sa nedalo overiť.... Skúsim sa na to pozrieť neskôr.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
To napísalo aj mne, a potom som zistila, že mám chybu v RČ
1 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Ahojte aj ja mám podobný problém a osoba, ktorá bola poverením zastupovaním a prevzatím danej obálky, zatiaľ nič neprevzala a budem to musiet zaplatit na stare cislo uctu. Mozem sa prosim Vas spytat, treba na to upozornit aj dany danovy urad a zavolat tam, ze nebudem platit po novom, ale na stary ucet?
Da sa pridelene cislo poslat postou doporucene aj na zaklade nejakej ziadosti postou na adresu, ktoru si uvedieme? Na internete sa cislo neda zistit, aspon co sa pravnickej osoby tyka.

Dakujem pekne
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
maja Pozri príspevok
Na DU KE1 mi povedali, že mám všetko zatiaľ uhrádzať podľa starého a koncom januára mám prísť na DU, kde mi bude dovolené nahliadnuť do spisu, aby som vedela aké mám číslu účtu. Znovu to vraj posielať nebudú. Staré čísla účtov budú platiť do konca roka.
Pozastavujem sa nad dezinformáciami daňových pracovníkov smerom k daňovníkom . Na porade je uverejnených veľa príspevkov s rôznymi odpoveďami od daňových pracovníkov - nepridelené základné číslo pre daňovníka,či už podnikajúceho,alebo už nepodnikajúceho,ktorý zrušil v roku 2011 živnosť .
Ja si myslím, že stačila jedna A4- oznam na stránku daňového riaditeľstva pre daňovníkov , kde majú platiť daň z MV, ak nebolo pridelené základné číslo .Daň z príjmu riešená je .
V citovanom príspevku čítam , že staré číslo bude platiť rok , mne podala info včera klientka , že staré číslo bude platiť len pol roka .
Podala som žiadosť o oznámenie čísla, na ktoré má zaplatiť daň z MV .Bola to moja dobrovoľná iniciatíva.Nedostala do včerajšieho dňa písomnú odpoveď, ale správkyňa jej podala poštovú poukážku, že to má zaplatiť na staré číslo účtu .

Dobre, v poriadku...platba na staré číslo účtu k dani z MV ......ale prečo sa nezjednotia a z každého daňového úradu vychádza iná informácia .Už povedali aj, že sa nemôže platiť na staré číslo účtu .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

FS SR
PLATBA DANE - Interaktívna pomôcka pre daňové subjekty!!!

S účinnosťou od 1.1.2012 je daňový subjekt povinný platbu dane poukazovanú daňovému úradu označiť v zmysle Vyhlášky č. 378/2011 Z. z. o spôsobe označovania platby dane na nové číslo účtu.
Každému daňovému subjektu je pridelené jeho vlastné číslo účtu – tzv. základné číslo účtu.

Finančné riaditeľstvo SR sprístupnilo pre daňové subjekty interaktívnu aplikáciu, ktorá slúži daňovému subjektu na zistenie jedinečného individuálneho čísla účtu a variabilného symbolu pre úhradu príslušnej platby dane.
Interaktívna pomôcka pre daňové subjekty
V S T Ú P T E
Naposledy upravil Anja111 : 16.02.12 at 06:16
16 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...ja som bola včera na DÚ (BA4) majú tam v exceli spravenú tabuľku s nedoručenými číslami účtov. Číslo som dostala formou zápisnice na počkanie (cca 3 minútky som tam sedela).
0 0
eviana eviana

eviana je offline (nepripojený) eviana

Dobry den, danove priznanie som si zostavovala sama (FO typ A), kedze som mala prijmy od viacerych zamestnavatelov sucasne. Vysla mi dan na uhradu 0,05 eura (ako rozdiel medzi platenymi preddavkami a vypocitanou danovou povinnostou). Preddavky za mna platili zamestnavatelia (neviem na ake cisla uctov). Ako mam postupovat, ked chcem tych 5 centov uhradit? Mam si tiez vyziadat od DU osobne cislo uctu?
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
eviana Pozri príspevok
Dobry den, danove priznanie som si zostavovala sama (FO typ A), kedze som mala prijmy od viacerych zamestnavatelov sucasne. Vysla mi dan na uhradu 0,05 eura (ako rozdiel medzi platenymi preddavkami a vypocitanou danovou povinnostou). Preddavky za mna platili zamestnavatelia (neviem na ake cisla uctov). Ako mam postupovat, ked chcem tych 5 centov uhradit? Mam si tiez vyziadat od DU osobne cislo uctu?

Vopred dakujem za odpoved.
Ty si ale poriadny daňovník :-)
tých 5 centov netreba uhradiť... ak daň nepresiahne 3,32€, tak sa neplatí
0 0
eviana eviana

eviana je offline (nepripojený) eviana

no ved to ze ja som veru nie danovnik dakujem za upozornenie!
az teraz som si vsimla poznamku 17) och prepacte, teraz sa hanbim
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Na aké číslo účtu zaplatiť daň z daňového priznania typu B? V daňovom priznaní sú priznané príjmy aj zo závislej činnosti (bola priebežne počas roka platená preddavková daň) a aj príjmy z podnikania? Má sa zaplatiť na číslo účtu z príjmov z podnikania? Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Áno, na pridelené číslo .
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať