Zavrieť

Porady

Nemám pridelené základné číslo - ako platim daň?

daňový poradca, audítor
Daňové priznanie typu A a B pre FO, ktoré podávame za rok 2011 je pripravené tak, že na prvej strane daňovník vyznačí, či mal alebo nemal pridelené základné číslo správcom dane. Od tohto čísla sa odvíja platba každej dane, ktorú odlišujeme iba predčíslim. Základné číslo identifikuje daňovníka.

Podaním daňového priznania daňovník naznačí/zaškrtne, že číslo pridelené nemal (stáva sa, že čísla boli pridelené aktívnym daňovníkom, bez zohľadnenia napríklad ukončenej činnosti v priebehu roka 2011 a podobne). To je impulz pre správcu dane aby mu ho pridelil a doručil.

Zaplatenie dane a teda aj termín zaplatenia sa následne odvíja odo dňa doručenia oznámenia správcu dane o pridelení základného čísla daňovníkovi, ktorý je zároveň jeho identifikátorom. Lehota je 8 dňová.

Záver:
Daňovník, ktorému nebol pridelený identifikátor/základné číslo neplatí daň v termíne na podanie daňového priznania. Daňové priznanie síce podáva v termíne, ale daň zaplatí až po doručení čísla v lehote do 8-mich dní.
Usporiadat
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Interaktívna pomôcka pre daňové subjekty je fajn, ale mam nejasnost s predcislim.
Su tam 3 moznosti:
- dan z prijmov FO rezident - a dostal som 500208
- DPH
- dan z prijmov FO nerezident

Viem, ze existuje aj 500259 pre dan z prijmov zo zavislej cinnosti - budem podavat "A".
Tak rozmyslam: zaskrtnem, ze DU mi cislo uctu neoznamil a do poznamok napisem ze som si ho poskladal z predcislia 500259 a zakladneho cisla. Tam zaplatim dan, pretoze keby som cakal na oznamenie cisla uctu z DU, nemozem poukazat 2% na dobru vec.
Okrem toho casto som mimo bydliska a dodrzat 8 dni na platbu zrejme nestihnem.
Co vy na to?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
vicktor Pozri príspevok
Interaktívna pomôcka pre daňové subjekty je fajn, ale mam nejasnost s predcislim.
Su tam 3 moznosti:
- dan z prijmov FO rezident - a dostal som 500208
- DPH
- dan z prijmov FO nerezident

Viem, ze existuje aj 500259 pre dan z prijmov zo zavislej cinnosti - budem podavat "A".
Tak rozmyslam: zaskrtnem, ze DU mi cislo uctu neoznamil a do poznamok napisem ze som si ho poskladal z predcislia 500259 a zakladneho cisla. Tam zaplatim dan, pretoze keby som cakal na oznamenie cisla uctu z DU, nemozem poukazat 2% na dobru vec.
Okrem toho casto som mimo bydliska a dodrzat 8 dni na platbu zrejme nestihnem.
Co vy na to?
podľa mňa je to blbosť. ty nejdeš platiť daň zo závislej činnosti ale daň z príjmov FO (čiže rezident 500208)
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
jacekova, prosim ta vysvetli mi jasnejsie preco je to "blbost" a pridaj aj nejake argumenty.
Drzim v ruke doklad od zamestnavatela, ktory sa vola "Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti..."
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vicktor Pozri príspevok
jacekova, prosim ta vysvetli mi jasnejsie preco je to "blbost" a pridaj aj nejake argumenty.
Drzim v ruke doklad od zamestnavatela, ktory sa vola "Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti..."
Z akého titulu ti vznikol nedoplatok ? Zadával si do pomôcky rodné číslo daňovníka ?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
vicktor Pozri príspevok
jacekova, prosim ta vysvetli mi jasnejsie preco je to "blbost" a pridaj aj nejake argumenty.
Drzim v ruke doklad od zamestnavatela, ktory sa vola "Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti..."
lebo tu sa teraz rieši daň. ty máš príjmy zo závislej činnosti.

veď si aj pozri DP A: " Daňové priznanie k dani z príjmov FO pre daňovníkov, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti podľa §5"
2 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
jacekova Pozri príspevok
lebo tu sa teraz rieši daň. ty máš príjmy zo závislej činnosti.
veď si aj pozri DP A: " Daňové priznanie k dani z príjmov FO pre daňovníkov, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti podľa §5"
"lebo tu sa teraz rieši daň" - nerozumiem co chces povedat, ved dan sa tu riesi vo vsetkych prispevkoch
"ty máš príjmy zo závislej činnosti" - ano, suhlasim, preto myslim, ze mam platit dan z prijmov zo zavislej cinnosti

Ja ta nechcem presviedcat, len sa pytam, a stale neviem preco.

Zda sa mi, ze prijmy zo zavislej cinnosti su podmnozina prijmov FO. Minuly rok som mal prijmy zo zavislej cinnosti aj prenajmu, vyplnil som "B" a problem s uctom nebol. Teraz by som tiez vyplnil "B" a pouzil 500208, ale uz neprenajimam a podavam "A".

Pre koho je teda urcene predcislie 500259 ak nie pre zavislakov?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vicktor Pozri príspevok
"lebo tu sa teraz rieši daň" - nerozumiem co chces povedat, ved dan sa tu riesi vo vsetkych prispevkoch
"ty máš príjmy zo závislej činnosti" - ano, suhlasim, preto myslim, ze mam platit dan z prijmov zo zavislej cinnosti

Ja ta nechcem presviedcat, len sa pytam, a stale neviem preco.

Zda sa mi, ze prijmy zo zavislej cinnosti su podmnozina prijmov FO. Minuly rok som mal prijmy zo zavislej cinnosti aj prenajmu, vyplnil som "B" a problem s uctom nebol. Teraz by som tiez vyplnil "B" a pouzil 500208, ale uz neprenajimam a podavam "A".

Pre koho je teda urcene predcislie 500259 ak nie pre zavislakov?
pre zamestnávatelov, ktorí platia daň zo závislej činnosti za zamestnancov.

Znovu sa pýtam, z akého dôvodu ti vznikol nedoplatok na dani zo závislej činnosti a v akej výške.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Z akého titulu ti vznikol nedoplatok ? Zadával si do pomôcky rodné číslo daňovníka ?
Ano, do pomocky som zadal r.c.
Nedoplatok mam preto, ze pocas roku mi mzdari zohladnovali nezdanitelnu ciastku, ale nemam na nu narok v plnej vyske.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vicktor Pozri príspevok
Ano, do pomocky som zadal r.c.
Nedoplatok mam preto, ze pocas roku mi mzdari zohladnovali nezdanitelnu ciastku, ale nemam na nu narok v plnej vyske.
Nechceš sa dať presvedčiť, urob si po svojom ...Pri rodnom čísle žiadnu daň zo závislej činnosti nenájdeš.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
veronikasad Pozri príspevok
pre zamestnávatelov, ktorí platia daň zo závislej činnosti za zamestnancov.
Nepoznam ako to robia. Napadlo by ma, ze poslu (posielali) jednu sumu. Teraz za tisicku zamestnancov musia posielat tisicku platieb, kazdu na iny ucet? No dakujem pekne. Banky sa potesia, poplatky za operacie porastu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vicktor Pozri príspevok
Nepoznam ako to robia. Napadlo by ma, ze poslu (posielali) jednu sumu. Teraz za tisicku zamestnancov musia posielat tisicku platieb, kazdu na iny ucet? No dakujem pekne. Banky sa potesia, poplatky za operacie porastu.
Prečo ? Zamestnávatel má predsa svoje číslo účtu pre daň zo závislej činnosti, na ktorý posiela všetky platby za zamestnancov (bežné preddavky, aj nedoplatky z RZD).

Ty si si robil DP typu A - u teba to už nie je nedoplatok dane zo závislej činnosti ...
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Nechceš sa dať presvedčiť, urob si po svojom ...
Ja nechcem, aby ma niekto presviedcal. Ja som sa opytal, aby mi to niekto vysvetlil. Odpovede boli strohe a nerozumel som. (Odpoved "je to blbost" nema ziaden uzitok.)
S danovym tlacivom robim raz rocne. V terminoch "dan z prijmu FO" a "dan z prijmu FO zo zavislej cinnosti" je minimalny rozdiel. Ten rozdiel je v tom, co sa za nimi skryva.
Postupne sa k tomu snad prekopem.Tlacivo DP ma text "K DANI Z PRÍJMOV FYZICKEJ OSOBY" dvakrat vacsi nez nasledujuca "zavisla cinnost" - tomuto musim venovat pozornost!

Dakujem za snahu a pochopenie.
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

Ahojte,
aký je rozdiel medzi DPH a DPH z elektronických služieb? Za 1.Q. budem dávať predčíslie 500240 alebo 500398? Všetky výkazy posielame cez EZU. Ďakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Keď som odovzdávala DP B za jedného môjho známeho, označila som krížikom, že nedostal oznámenie o čísle účtu. Jeho číslo sa nedalo vygenerovať ani v pomôcke na drsr. Pani na DU mi povedala, že musí požiadať písomne o číslo účtu. Ja si síce myslím, že nemala pravdu, ale pre istotu môj známy napísal a odovzdal žiadosť. Do dnešného dňa však nedostal žiadne číslo účtu a vygenerovať sa tiež nedá. Aké máte skúsenosti? Dostali ste svoje číslo účtu, keď ste vyznačili krížik? Alebo ?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

- oznámili mi, že mám pridelené základné číslo účtu
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

FR SR :

Informácia o zrušení účtov štátnych príjmov zriadených pred 1.1.2012

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...usene_ucty.pdf
3 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ahojte, chcem Vás poprosiť tento link nie je funkčný. Nájdem ešte niekde číslo na daňovej stránke alebo musím volať na DU ?
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Ivenka Pozri príspevok
Ahojte, chcem Vás poprosiť tento link nie je funkčný. Nájdem ešte niekde číslo na daňovej stránke alebo musím volať na DU ?
Ďakujem
iba osobne ísť na DÚ, po telefóne ti nemusia vyhovieť......
0 0
alenka11 alenka11

alenka11 je offline (nepripojený) alenka11

Skús tento link: http://www.financnasprava.sk/news/65...danovnika.html
2 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

minulý týždeň sme podávali 1 DP typ A na DP som označila, že nemá pridelené číslo účtu a myslím, že do 2 dní už prišla obálka aj s číslom účtu má zaplatiť tak reagovali urýchlene.
Dopyt na drsr od 26.2.12 - odpoveď žiadna ani po urgencii okolo 6.3.12
asi je toho veľmi veľa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať