Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Ďakujem.
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
super to je do noty, FO podnikatel zivnostnik uplatnuje skutocne uplatnene danove vydavky, popri tom ma prenajom nehnutelnosti par 6 ods 3, moze si uplatnit pausalne vydavky ak pri zivnosti si uplatnuje skutocne vydavky?...no a k tomu paragrafu 8 nemoze si uplatnit pausalne vydavky
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Na ujasnenie kedy sa môže a nemôže uplatniť výdavky v § 8 ZDP, viďte § 8 ods.3, iba pri týchto platí, že sa nemôže príjem znížiť o výdavky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Vladimír Ozimý
super to je do noty, FO podnikatel zivnostnik uplatnuje skutocne uplatnene danove vydavky, popri tom ma prenajom nehnutelnosti par 6 ods 3, moze si uplatnit pausalne vydavky ak pri zivnosti si uplatnuje skutocne vydavky?...no a k tomu paragrafu 8 nemoze si uplatnit pausalne vydavky
Môžete si uplatniť výdavky v %. Nesmie však ísť o platiteľa dph.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
to renča1:

ano ale my sme sa bavili o pausalnych vydavkoch a tu je to trochu o niecom inom
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vladimír Ozimý
to renča1:

ano ale my sme sa bavili o pausalnych vydavkoch a tu je to trochu o niecom inom
V roku 2004 sa nemohlo kombinovať u výdavkov , avšak v roku 2005 sa už môže .Myslím že to Ťa zaujíma , nie ?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Vladimír Ozimý
to renča1:

ano ale my sme sa bavili o pausalnych vydavkoch a tu je to trochu o niecom inom
a o čom to je? z tvojej otázky som jasne pochopila , že sa jedná o r.2005, kedže ešte nie je 31.3.2006. Ak nejde o to tak potom o čo ide, ..?
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

abel
§4 ods. 8) zákona o DzP: Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Ak druhý z manželov nie je poberateľom starobného dôchodku, ja by som sa s ním dohodla podľa citovaného zákona, aby celý príjem zdaňoval on. Samozrejme že si môže uplatniť celú sumu 87936.- Sk. Daň by neplatil žiadnu.
Čo znamená bespodielové spoluvlastníctvo manželov? Kamarátkin manžel zdedil nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú. Nemá s manželkou žiadnu zmluvu o majetkoch.
1. Je podstatné či nehnuteľnosť zdedil pred uzatvorením manželstva alebo keď už bol ženatý?
2. ide mi o to, či si môžu príjem z prenájmu rozdeliť, napr. na manželku 22.900, t.j. celá čiastka oslobodená, na manžela zbytok mínus 22 900 mínus 25 % výdavky a z výsledku zaplatí 19 % daň?
Vďaka za pomoc.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vama
Čo znamená bespodielové spoluvlastníctvo manželov? Kamarátkin manžel zdedil nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú. Nemá s manželkou žiadnu zmluvu o majetkoch.
1. Je podstatné či nehnuteľnosť zdedil pred uzatvorením manželstva alebo keď už bol ženatý?
2. ide mi o to, či si môžu príjem z prenájmu rozdeliť, napr. na manželku 22.900, t.j. celá čiastka oslobodená, na manžela zbytok mínus 22 900 mínus 25 % výdavky a z výsledku zaplatí 19 % daň?
Vďaka za pomoc.
Ak zdedil , je to výlučne jeho vlastníctvo, bez rozdielu na to , že či bol ženatý alebo nie .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

D123
To Johanka:
Nemas pravdu s tymi pausalnymi vydavkami - Pozri par 8 odst. 9: "Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [par8 ods 1 písm. a] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.
Áno, máš pravdu, ale písal tu niekto o citovaných príjmoch? Zase sú tu komunikačné šumy, ktoré vyplývajú zo zle zaradenej otázky vo vzťahu k názvu témy a z povrchne zadaných otázok. Príjmy z §8 ods.1 a/ sú aj príjmy z prenájmu hnuteľného majetku a tam to naozaj nie je možné.
Ak som niekoho pomýlila, sorry.Pôvodný príspevok doplním.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

renča1
a o čom to je? z tvojej otázky som jasne pochopila , že sa jedná o r.2005, kedže ešte nie je 31.3.2006. Ak nejde o to tak potom o čo ide, ..?
Renča tu už nejde o nič, už je to totálne .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To Vama: Zo Zitkynej odpovede vyplýva, že príjem deliť nemôžete.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Citujem Janku:
Odpis je riadnym výdavkom súvisiacim s príjmom z prenájmu (samozrejme za splnenia podmienok pre odpisovanie nehnuteľnosti).
Nakoľko riešim podobný problém pripájam k jej názoru paragrafové znenie, ktoré to upravuje a
upozorňujem, že pri predaji bytu, pri ktorom vlastník-prenajímateľ uplatnil odpisy platí § 9 ods.1) písm.a).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
accad
Citujem Janku:
Odpis je riadnym výdavkom súvisiacim s príjmom z prenájmu (samozrejme za splnenia podmienok pre odpisovanie nehnuteľnosti).
Nakoľko riešim podobný problém pripájam k jej názoru paragrafové znenie, ktoré to upravuje a
upozorňujem, že pri predaji bytu, pri ktorom vlastník-prenajímateľ uplatnil odpisy platí § 9 ods.1) písm.a).

accad vyjadrenie je fajn , pre tému prenájom nehnuteľnosti .Ak si reagovala na Johanku , tak ona riešila niečo iné .....
Inak je fajn , že si pripojila link .
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

A môžem začať napr. s rovnomerným odpisovaním až tento rok, aj keď predošlé roky som vychádzala z 25%-ných paušálnych výdavkov?
accad
Citujem Janku:
Odpis je riadnym výdavkom súvisiacim s príjmom z prenájmu (samozrejme za splnenia podmienok pre odpisovanie nehnuteľnosti).
Nakoľko riešim podobný problém pripájam k jej názoru paragrafové znenie, ktoré to upravuje a
upozorňujem, že pri predaji bytu, pri ktorom vlastník-prenajímateľ uplatnil odpisy platí § 9 ods.1) písm.a).
0 0
pan Vladimír pan Vladimír

pan Vladimír je offline (nepripojený) pan Vladimír

Skutočne pre mňa veľa nových informácií.
Prosím o radu: manželia - jeden SZČO, druhý nie je a nemá iný príjem, prenajímajú nehnuteľnosť, ktorá nie je zaradená do firmy. Doposiaľ uplatňovali skutočne vynaložené výdavky (okrem odpisov - nevedomosť) Ako teraz majú postupovať, čo sa týka tých odpisov nehnuteľnosti, treba dať nehnuteľnosť oceniť, ako keby sa vkladala do firmy a odteraz ju začať odpisovať podľa odpisových tabuliek? Alebo, ako na to?? Vopred ďakujem.
Úžasná stránka, nevieme sa od nej odtrhnúť, všetci ste super!
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Odpisovanie zaujíma i mňa, neviete naozaj niekto ako postupovať????
Vladimír, ja by som sa ťa chcela ešte spýtať, keď uplatňuješ skutočné výdavky, aký spôsob evidencie o príjmoch a výdavkoch vedieš??
Máš na to vytvorenú nejakú tabuľku, alebo akým spôsobom???
pan Vladimír
Skutočne pre mňa veľa nových informácií.
Prosím o radu: manželia - jeden SZČO, druhý nie je a nemá iný príjem, prenajímajú nehnuteľnosť, ktorá nie je zaradená do firmy. Doposiaľ uplatňovali skutočne vynaložené výdavky (okrem odpisov - nevedomosť) Ako teraz majú postupovať, čo sa týka tých odpisov nehnuteľnosti, treba dať nehnuteľnosť oceniť, ako keby sa vkladala do firmy a odteraz ju začať odpisovať podľa odpisových tabuliek? Alebo, ako na to?? Vopred ďakujem.
Úžasná stránka, nevieme sa od nej odtrhnúť, všetci ste super!
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ohľadom odpisovania
http://www.porada.sk/t22325-dao-z-pr...nutenosti.html
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

K uvedenej teme trochu inak, vie mi niekto poradiť:
SZČO platca DPH vlastní ako sukromna osoba nehnutelnosť , ktorú prenajima,zdaňuje tento príjem DPH?/§3ods.2 DPH/
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
doporučujem ti prečítať celý tento link.
http://www.porada.sk/t20836-vdavky-v-par-6.html
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

Ďakujem za odkaz, našla som čo som potrebovala renča1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať