Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Ďakujem.
Usporiadat
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ahojte, aj mam podobny problem. jedna znama chce prenajat svoj byt. bude sa jednat o kratkodobe prenajmy. ide o to, ze zvazuje, ci si otvorit zivnost. podla predchadzajucich prispevkov, my vychadza ze si ju nemusi otvorit, musi iba splnit oznamovaciu povinnost podla 31§ odst. 2.ale ako bude moct byt prenajimat aj firmam, ako im vyda doklad? ak to dobre chapem z predchadzajucich prispevkov, podla §6 ods. 3 sa bude jednat o prilezitostny prenajom. tym padom si moze uplatnit pausalne naklady a navyse nemusi s toho odvadzat zdravotne poistenie, lebo sa jedna o prilezitostny prenajom. este ma zaujima jedna vec, ako je to potom z platenim dani z nehnutelnosti, pripadne s inymi povinnostami a platbami? dakujem, andrea
Naposledy upravil pipera : 16.06.06 at 12:28
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

prosim vas, vysvetlujem si to spravne? dakujem,. andrea
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

pipera
ahojte, aj mam podobny problem. jedna znama chce prenajat svoj byt. bude sa jednat o kratkodobe prenajmy. ide o to, ze zvazuje, ci si otvorit zivnost. podla predchadzajucich prispevkov, my vychadza ze si ju nemusi otvorit, musi iba splnit oznamovaciu povinnost podla 31§ odst. 2.ale ako bude moct byt prenajimat aj firmam, ako im vyda doklad? ak to dobre chapem z predchadzajucich prispevkov, podla §6 ods. 3 sa bude jednat o prilezitostny prenajom. tym padom si moze uplatnit pausalne naklady a navyse nemusi s toho odvadzat zdravotne poistenie, lebo sa jedna o prilezitostny prenajom. este ma zaujima jedna vec, ako je to potom z platenim dani z nehnutelnosti, pripadne s inymi povinnostami a platbami? dakujem, andrea
Andrejka, vzhľadom k tomu, že máš dnes narodeniny a nikto si ťa nevšíma, skúsim ti odpovedať, možno aj keď nenájdeš čo potrebuješ, aspoň posuniem tému. Ak sú to bytové priestory, tak sa jej neoplatí zakladať živnosť. Ak by byt prenajímala aj firme, v každom prípade treba uzatvoriť zmluvu a doklad vydá na základe tejto zmluvy - napr. mesačne dá príjmový pokl. doklad alebo štvrťročne - ako sa dohodnú. Daň z nehnuteľnosti by platila tak ako ostatní - za byt. Do poisťovní sa odvody neplatia (zatiaľ), treba sa len zaregistrovať na DÚ.
P.S. A samozrejme všetko najlepšie k narodeninám.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

dakujem velmi pekne za odpoved aj za prianie. pa andrea
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ahojte. este ma zaujima jenda vec. ako je to, keby si neurobila zivnost a prenajima svoj osobny byt cez realitku, moze si dat do nakladov proviziu? myslim si ze ano, ale preistotu sa pytam. dakujem, pa andrea
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

pipera
ahojte. este ma zaujima jenda vec. ako je to, keby si neurobila zivnost a prenajima svoj osobny byt cez realitku, moze si dat do nakladov proviziu? myslim si ze ano, ale preistotu sa pytam. dakujem, pa andrea
Andrejka, treba posúdiť, čo bude pre ňu výhodnejšie, či skutočné výdavky ( vtedy by si dala do nákladov aj províziu pre realitku) a viesť účtovníctvo, alebo znížiť príjmy o 5-násobok životného minima, k tomu adekvátne 40 % výdavky bez toho, aby čo len korunu musela zdokladovať. To sa najlepšie posúdi až v rámci roka, čo je pre ňu výhodnejšie.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

elenka, dakujem velmi pekne za ochotu aj radu. pa andrea
0 0
anaibib anaibib

anaibib je offline (nepripojený) anaibib

Prosím o radu, invalidná dôchodkyňa, ktorá spolu s manželom SZČO vlastní rodinný dom ako BSM, prenajíma časť tohto domu manželovi na podnikanie. Chcela by som vedieť, či je to možné a ako postupovať pri zdaňovaní tohto príjmu a uplatňovaní paušálnych výdavkov?
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Fíha , neviem či som dobre porozumela otázke ale ak máte bezpodielové spoluvlastníctvo myslím , že nie je vhodné aby ste si takýto majetok vzájomne prenajímali.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

anaibib
Prosím o radu, invalidná dôchodkyňa, ktorá spolu s manželom SZČO vlastní rodinný dom ako BSM, prenajíma časť tohto domu manželovi na podnikanie. Chcela by som vedieť, či je to možné a ako postupovať pri zdaňovaní tohto príjmu a uplatňovaní paušálnych výdavkov?
Presne tak, nie je to možné. V rámci BSM nemožno prenajímať túto časť domu. Ale je možné ju vyčleniť a prípadne na metre štvorcové alebo vlastnými meračmi elektriky, vodomeru, plynomerov možno účtovať do nákladov manžela spotrebované energie. V prípade osobitných meračov treba nahlásiť na prípadné inštitúcie fakturáciu na firmu s potrebnými údajmi.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Jana Acsová Pozri príspevok
Odpoveď o partičky žolíka.-)
Môžete. Dôležité je posúdiť, čo vám vstúpilo do obstarávacej hodnoty bytu, ktorý máte vo vlastnícve. Následne úroky spojené s hypo úverom po zaradení bytu do užívania sú nákladom, ktorý rovnako môžete uplatniť ako výdavok. Preukazujete príjmy a výdavky. Ak hypo úver súvisí s obstaraním nehnuteľnosti, z ktorej dosahujete príjem, je možné zahrnúť úrok do daňových výdavkov.

Bližšie info www.avo/donovaly.sk .-))))
OK, TAK OTAZKA, AK SOM TO POCHOPILA SPRAVNE, JE MOZNE PRI PRENAJME BYTU OHLADNE DANI Z PRIJMU ZA PRENAJOM BYTU A VYDAVKOV SPOJENYCH S PRENAJMOM BYTU ZAHRNUT AJ POZICKU? HYPOTEKU? PRIPADNE SA OPYTAM - POZICKU - INVESTICIU DO NEHNUTELNOSTI?

NAPR.
PRENAJOM BYTU - 15 000,- / MESACNE
ENERGIE - 7 000.-
POZICKA - INVE. DO NEHNUTELNOSTI - 5 200,-
DAN???

VDAKA ZA OCHOTU. L
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Nie.
Ak ste si zobrali pôžičku na byt. otázne je, či ste ho zaradili do OM:
1. ak nie, máte nárok na paušálne výdavky-40%, v nich sú zahrnuté všetky Vaše výdavky v spojení s prenájmom....
2. Ak ste zaradili byt do OM, kt. ste si obstarali z úveru, tak postupujete nasledovne:
Byt má nejakú OC, zaradíte ho do OM v OC, a môžete si uplatniť odpisy z bytu vo výške 1/20. Splátky pôžičky nebudú Vašim daňovým výdavkom, ale výdavkom budú práve tieto odpisy.
Do dańových výdavkov Vám budú vstupovať úroky z úveru, môžete si ulatniť i dan z nehnuteľnosti, energie, kt. platíte, všetky ostatné výdavky, kt. súvisia s prenájmom bytu, výdavky na opravy a udržbu....

Ak uplatňuje skutočné výdavky:
Príjmy - 15 000
Výdavky: 7000+úroky z úveru, daňové odpisy (nie spllátky úveru)

Byt má OC 1.mil.Sk/20, daňovým výdavkom bude ročný odpis vo výške 250 000, Sk
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Ahoj Betka,

celkom tomu nerozumiem, ospravedlnujem sa. Neviem, co je OM..
Co sa tyka bytu:

zmluvu o prenajme robime dnes.. Prijem by mal byt mesacne 12 000,-, t.j. rocne 144 000,-, z toho 4 000,- Sk / mesacne energie, t.j. 48 000,- rocne. Byt sme kupili za 490 000,- Sk /lacno / pred styrmi rokmi, hned potom sme vzali investicii do nehnutelnosti 500 000,- + bezucelovu pozicku cca. 90 000,-. Ohodnoteny bol vsak - pred dvoma rokmi - na 860 000,- Sk. Z coho mozem odpisovat - ak mozem - z kupno - predajnej ceny alebo znaleckeho posudku? Je potrebne robit novy posudok? Alebo sa to posudku netyka?

Je mozne zohnat este nejaky vydavok do bytu, t.j. zainvestovat do kuchyni alebo vstavanych skrin. Radsej urobim cosi take ako platit dane.

Taktiez je mozne si odpisat proviziu pre Rk, ktora mi sprostredkovala prenajom bytu? Ktora z tych dvoch moznosti, ktore tu spominate, mi vyjde lepsie a prosim Vas, pomozete mi to popocitat? Vdaka, ospravedlnujem sa este raz za nevedomost.

Prijemny den L

betka Pozri príspevok
Nie.
Ak ste si zobrali pôžičku na byt. otázne je, či ste ho zaradili do OM:
1. ak nie, máte nárok na paušálne výdavky-40%, v nich sú zahrnuté všetky Vaše výdavky v spojení s prenájmom....
2. Ak ste zaradili byt do OM, kt. ste si obstarali z úveru, tak postupujete nasledovne:
Byt má nejakú OC, zaradíte ho do OM v OC, a môžete si uplatniť odpisy z bytu vo výške 1/20. Splátky pôžičky nebudú Vašim daňovým výdavkom, ale výdavkom budú práve tieto odpisy.
Do dańových výdavkov Vám budú vstupovať úroky z úveru, môžete si ulatniť i dan z nehnuteľnosti, energie, kt. platíte, všetky ostatné výdavky, kt. súvisia s prenájmom bytu, výdavky na opravy a udržbu....

Ak uplatňuje skutočné výdavky:
Príjmy - 15 000
Výdavky: 7000+úroky z úveru, daňové odpisy (nie spllátky úveru)

Byt má OC 1.mil.Sk/20, daňovým výdavkom bude ročný odpis vo výške 250 000, Sk
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Ahoj Betka,

celkom tomu nerozumiem, ospravedlnujem sa. Neviem, co je OM..
Co sa tyka bytu:

zmluvu o prenajme robime dnes.. Prijem by mal byt mesacne 12 000,-, t.j. rocne 144 000,-, z toho 4 000,- Sk / mesacne energie, t.j. 48 000,- rocne. Byt sme kupili za 490 000,- Sk /lacno / pred styrmi rokmi, hned potom sme vzali investicii do nehnutelnosti 500 000,- + bezucelovu pozicku cca. 90 000,-. Ohodnoteny bol vsak - pred dvoma rokmi - na 860 000,- Sk. Z coho mozem odpisovat - ak mozem - z kupno - predajnej ceny alebo znaleckeho posudku? Je potrebne robit novy posudok? Alebo sa to posudku netyka?

Je mozne zohnat este nejaky vydavok do bytu, t.j. zainvestovat do kuchyni alebo vstavanych skrin. Radsej urobim cosi take ako platit dane.

Taktiez je mozne si odpisat proviziu pre Rk, ktora mi sprostredkovala prenajom bytu? Ktora z tych dvoch moznosti, ktore tu spominate, mi vyjde lepsie a prosim Vas, pomozete mi to popocitat? Vdaka, ospravedlnujem sa este raz za nevedomost.

Prijemny den L


betka Pozri príspevok
Nie.
Ak ste si zobrali pôžičku na byt. otázne je, či ste ho zaradili do OM:
1. ak nie, máte nárok na paušálne výdavky-40%, v nich sú zahrnuté všetky Vaše výdavky v spojení s prenájmom....
2. Ak ste zaradili byt do OM, kt. ste si obstarali z úveru, tak postupujete nasledovne:
Byt má nejakú OC, zaradíte ho do OM v OC, a môžete si uplatniť odpisy z bytu vo výške 1/20. Splátky pôžičky nebudú Vašim daňovým výdavkom, ale výdavkom budú práve tieto odpisy.
Do dańových výdavkov Vám budú vstupovať úroky z úveru, môžete si ulatniť i dan z nehnuteľnosti, energie, kt. platíte, všetky ostatné výdavky, kt. súvisia s prenájmom bytu, výdavky na opravy a udržbu....

Ak uplatňuje skutočné výdavky:
Príjmy - 15 000
Výdavky: 7000+úroky z úveru, daňové odpisy (nie spllátky úveru)

Byt má OC 1.mil.Sk/20, daňovým výdavkom bude ročný odpis vo výške 250 000, Sk
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

lucilali Pozri príspevok
Ahoj Betka,

celkom tomu nerozumiem, ospravedlnujem sa. Neviem, co je OM..
Co sa tyka bytu:

zmluvu o prenajme robime dnes.. Prijem by mal byt mesacne 12 000,-, t.j. rocne 144 000,-, z toho 4 000,- Sk / mesacne energie, t.j. 48 000,- rocne. Byt sme kupili za 490 000,- Sk /lacno / pred styrmi rokmi, hned potom sme vzali investicii do nehnutelnosti 500 000,- + bezucelovu pozicku cca. 90 000,-. Ohodnoteny bol vsak - pred dvoma rokmi - na 860 000,- Sk. Z coho mozem odpisovat - ak mozem - z kupno - predajnej ceny alebo znaleckeho posudku? Je potrebne robit novy posudok? Alebo sa to posudku netyka?

Je mozne zohnat este nejaky vydavok do bytu, t.j. zainvestovat do kuchyni alebo vstavanych skrin. Radsej urobim cosi take ako platit dane.

Taktiez je mozne si odpisat proviziu pre Rk, ktora mi sprostredkovala prenajom bytu? Ktora z tych dvoch moznosti, ktore tu spominate, mi vyjde lepsie a prosim Vas, pomozete mi to popocitat? Vdaka, ospravedlnujem sa este raz za nevedomost.

Prijemny den L
No skúsme:
1.
Tento prenájom je mojim príjmom podľa 6/3.
Podľa zákona mám nárok na oslobodenie od dane 9/h. 25 275 (v roku 1.7. 2006 bolo ŽM 4980, od 1.7.2007 je 5130)
Príjm: 144 000, Sk-25275=118 725
Paušálne výdavky: 57600–10110=47490, Sk
ZD=71 235, daň 19%=13534 Sk

2. varianta- zaradenie bytu do obchodného majetku
V prvom rade máte bezúčelovú pôžičku, keby ste mali konkr. Na tento byt, mohli by ste si uplatniť akodaňový výdavok i úroky z úveru. Domnievam sa, že tu to nie je možné. Súdno znalecký posudok nás pre výpočet výšky dane z príjmu nezaujíma.
Kúpno-predajná zmluva: 490 000, Sk
Technické zhodnotenie (TZ): 500 000, Sk
VC : 990 000, Sk.
Rozhodnem sa pre rovnom. Odpisy: 1/20.
Upozorňujem na to, že byt bol nadobudnutý pred 4 rokmi. Postupujem ako v 5.roku odpis zo VC: 490 000/20 daňový odpis za 1-4 rok by bol 24 500, Sk (98 000, Sk odpisy akokeby mi prepadli za prvé roky. ZC 392 000, Sk.)
5. rok odpisovania urobilo sa TZ 500 000, Sk+VC=990 000, Sk/20=49500, sk
Dańovými výdavkami budú pre rok 2007 výdavky na:
- daňový odpis: 49500
- energie: 48 000, Sk
- dań z nehnuteľnosti: ....ämôže existovať veľa výdavkov, kt. súvisia s nenuteľ....)
ZD: 144 000-(min. 97 500, Sk)=46 500, sk daň 8835, sk (tu mám znov u nárok na sumu oslobodenú od dane podľa par.9/h – nejdem počítať, ....)

Ak urobíte kuchynskú linku, ide o TZ, a znovu navýšite VC pre odpis. Nedáte si ju do dańových výdavkov v jednom roku, predlžite odpisy znovu o 20 Rokov vykonaným TZ).

Upozorňujem ak budete mať byt vložený do OM, a budete ho chcieť predať, príjem z predaja budete zdaňovať (príjmy-výdavky).
Ak chcete uplatňovať odpisy, musíte mať kupno-pred. Zmluvu, všetky doklady musíte preukátať, kt. vám vstúpili do ceny nehnuteľnsti.......

Nejdem sa rozpisovať, tu by sa písalo.....
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ahojte, chcem sa opýtať, dala som byt do prenájmu rok 2010 od júla, a neviem už som sa zaregistrovala na DÚ a teraz neviem či treba podať daňové priznanie, ako sa to podáva ako počíta? ďakujem veľmi by ste mi pomohli
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
tinaro Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opýtať, dala som byt do prenájmu rok 2010 od júla, a neviem už som sa zaregistrovala na DÚ a teraz neviem či treba podať daňové priznanie, ako sa to podáva ako počíta? ďakujem veľmi by ste mi pomohli
A v zdrav.poisťovni ste sa k 1.1.2011 registrovali?

Ak bol príjem z prenájmu za rok 2010 vyšší ako 925,95 tak DP treba podať.
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

8no v zdravotnej poisťovni som už bola, príjem nebol vyšší, ďakujem
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Prosím, poraďte. Starobný dôchodca prenajíma bezplatne nehnuteľnosť dcére, ktorá tam podniká. Je registrovaný na DÚ, prihlásil sa aj do zdravotnej poisťovne, kde mu bolo oznámené, že od 1.1.2012 bude platiť preddavky na zdravotné poistenie. Je to tak?
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Ak je nájom mesačne 30,- EUR a služby spojené s nájmom 30,- , teda celkom 60,- EUR/ mesačne, vstupuje celá táto suma do výšky príjmu z prenájmu? Alebo 12x30,- nájom =360,- oslobodené od dane a nie je povinnosť podávania daň.priznania v r. 2011?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať