Zavrieť

Porady

neadekvátna odmena exekútora

našou neznalosťou zákona, ked sme súd žiadali o zrušenie vyživovacej povinnosti, nakoľko môj syn v apríli roku 2011 dovršil 19 rokov a domnievali sme sa, že ukončil školu sme počas trvania procesu nezaplatili výživné. Bývalu manželku sme žiadali o doklad o návšteve školy, ale ten nám odmietla dať. no predložila ho na súde, kedže chlapec opakoval ročník, teraz je v poslednom maturitnom. nezaplatili sme 3 mesiace. Bývalá manželova manželka presne na den tretieho mesiaca dala návrh na exekúciu, kde si dala aj exekúčne vymáhať výživné do budúcna. Manžel platí poctivo výživné celých 17 rokov. .13.12 sme mali spomínané pojednávanie, kde bolo teda preukázaná školopovinnosť. 23 decembra mi bolo doručené upovedomenie o začatí exekúcie, tú sme celú dorovnali v lehote do 15 dní a teda sme rátali s tým, že vec je vybavená. No exekútor mi poslal v týchto dňoch upovedomenie o začatí exekúcie zrážkami zo mzdy a požaduje od nás zaplatenie 946,17 €, ako odmenu exekútora  vypočítanú ako 20°percent z 3 ročného plnenia. Môže si uplatniť u 19 ročného, ktorý o 4 mesiace maturuje a študijné výsledky poukazujú, že ďalej študovať nebude? Mali sme dlh na výživnom 199,17€, exekútorovi sme zaplatli už 529€ vrátane dlhu. vznikol mu nárok na vymáhanie výživného do budúcna?ako sa môžem brániť? tá odmena sa mi zdá privysoká a neadekvátna. Dakujem krásne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    koľko bolo mesačné výživné? ak som správne pochopil tak 199,17:3= 66 EUR? Ak ide o exekúciu na podklade exekučného titulu, kde sa priznáva právo na opakujúce plnenie, je základom pre výpočet trojročné plnenie. Teda 66 EURx36mesiacov = 2376 EUR, toto je základ pre výpočet odmeny exekútora. Pri vymožení čiastky má exekútor nárok na 20%, teda 475 EUR.

    Ak si v lehote 14 dní na podanie námietok voči začatiu exekúcie uhradila dlžnú sumu, odmena exekútora sa znižuje o 50%, teda na 237 EUR. K tomu si exekútor pripočíta ešte hotové výdavky pár EUR.

    zhadvigova je offline (nepripojený) zhadvigova

    zhadvigova
    dakujem krásne za odpoved, mesačné výživné mame 66,36€, . A sumu som naozaj uhradila do 14 dní od doručenia upovedomenia. možem sa spýtať o aký paragraf sa opierate?

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    zhadvigova Pozri príspevok
    dakujem krásne za odpoved, mesačné výživné mame 66,36€, . A sumu som naozaj uhradila do 14 dní od doručenia upovedomenia. možem sa spýtať o aký paragraf sa opierate?
    Vyhláška 288/1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov

    § 4

    (1) Základom na určenie odmeny súdneho exekútora za výkon exekučnej činnosti pri exekúcii na peňažné plnenie je výška vymoženej pohľadávky, ak ďalej nie je ustanovené inak (§ 6, § 14 až 16).

    (2) Ak však ide o exekúciu na podklade exekučného titulu, v ktorom sa oprávnenému priznáva právo na opakujúce sa dávky, základom na určenie odmeny súdneho exekútora je trojročné plnenie.


    § 5

    (1) Odmena súdneho exekútora je 20 % zo základu na jej určenie, najmenej však 33, 19 eura a najviac 33 193, 92 eura.

    (2) Ak súdny exekútor upustí od vykonávania exekúcie podľa § 46 ods. 3 zákona, patrí mu 50 % z odmeny vypočítanej podľa odseku 1.

    (3) Ustanovenia o náhrade hotových výdavkov a o náhrade za stratu času pri výkone exekučnej činnosti tým nie sú dotknuté.

    romco26 je offline (nepripojený) romco26

    romco26
    dobry den,,ja mam presne taky isty problem aky ste opisali vy.meskal som s vyzivnym 170eur,,po dobe 5 rokov sa mi to nikdy nestalo platil som presne na den,,bol som dlzny za 2 mesiace,,mesacne platim 100eur,,na dalsi mesiac som to vsetko vyplatil,,vyplatil som aj exekuciu a tiez som si myslel ze je to uz ukoncene,,nieco take sa mi ani nesnivalo,,je mozne ze by niekto dovolil aby sa obycajny clovek z ciastky 170eur,,dostal do takej dlzoby co neusetri a ni za cely rok?,,mam zaplatit exekutorovi 1200 eur ua trojrocne plnenie,,aj ked si to vsetko na cas platim,,nechapem pre koho ten zakon urobili ked exekutor za par papierov a obalok zinkasuje nekrestanske peniaze,,,mam dve deti druhu manzelku ,zijeme obycajnym zivotom,,a tym ze neovladame zakony a niesme pravnici sme sa dostali do dlzob z nicoho nic..viem to pochopit keby som neplatil,,alebo by som meskal za kazdym razom,,ale toto?,,nakoniec som sa dohodol s byvalou ze tu exekuciu do buducna stiahne,,ale ten exekutor my stale vyvolava kedy mu tie peniaze vyplatim,,a nechapem preco by som mu mal vyplatit vsetko naraz aleo po troch ciastkach,,ked vyzivne sa plati mesacne,,chcem sa prosim opytat kolko bude mat narok este exekutor,ked uz to byvala stiahne.on sa mi vyhraza ze aj tak budem platit vela penazi,,ale nechapem zaco ked sa to zrusi,,To nieje nikto na svete kto by to ponizovaniea okradanie slusnych ludi zastavil?????dakujem

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    V prvom rade je potrebné plniť si svoje záväzky alebo sa s veriteľom dohodnúť na splátkach, aby nedošlo k exekúcii. Potom je už ťažké plakať nad rozliatym mliekom. Čiže vetu o "okrádaní slušných ľudí" ste i mohli odpustiť.
    Pri opakovanom plnení, akým je výživné, sa odmena počíta z trojročného plnenia. Ak exekúcia prebehla, tak exekútor má nárok na plnú odmenu. Nie je vo vašej moci sa rozhodnúť, akým spôsobom mu ju uhradíte.

    romco26 je offline (nepripojený) romco26

    romco26
    ide o to ze zavazky som si plnil,,ale ked niekto chce tak vas do toho dostane,,a myslim si,ze nie vsetci ludia ktory nezaplatili vcas, su hned zly a treba sa k nim takto staviat,,ale to je uz jedno,,ale islo mi o to ze niektore zakony sa nerobia pre obcanov ale pre exekutorov..vy asi neviete pochopit ake to je,,ked sa snazite byt poctivym clovekom,ktory si plati dane,chodi do prace a stara sa o deti a rodinu.dufam,ze to chapete.o tej takzvanej odmene viem ,ale hlavne by som sa chcel dozvediet,co bude potom ked to moja byvala zrusi,,kolko ma este exekutor narok,,a ako a kedy sa to ukonci,,za pochopenie dakujem

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    neviem, čo myslíte týmto: "co bude potom ked to moja byvala zrusi,,kolko ma este exekutor narok,,a ako a kedy sa to ukonci"
    Vo všeobecnosti: závisí od momentu, kedy dôjde k zastaveniu exekúcie. Ak zastavenie navrhne oprávnená, bude platiť trovy ona.

    romco26 je offline (nepripojený) romco26

    romco26
    myslel som tym to ,ze exekutor mi povedal ,ze jedina moznost aku mam je ta,,ked moja byvala stiahne exekuciu do buducna,tym sa pozastavi to plnenenie do troch rokov a dalej,,a budem platit uz iba to co prideli sud,,ale neskor mi volal kedy sa vyrovname,,a ja som mu povedal ze uz sme sa s byvalou dohodli,ze to stiahne,,ale on na to ze aj tak budem platit ,,aby som si nemyslel ze to je len take jednoduche,ze on aj tak ma narok na niejakych 1000 eur,,skoro som omdlel..takze na co ma vlastne narok,,

    grinavak je offline (nepripojený) grinavak

    grinavak
    romco26 Pozri príspevok
    ide o to ze zavazky som si plnil,,ale ked niekto chce tak vas do toho dostane,,a myslim si,ze nie vsetci ludia ktory nezaplatili vcas, su hned zly a treba sa k nim takto staviat,,ale to je uz jedno,,ale islo mi o to ze niektore zakony sa nerobia pre obcanov ale pre exekutorov..vy asi neviete pochopit ake to je,,ked sa snazite byt poctivym clovekom,ktory si plati dane,chodi do prace a stara sa o deti a rodinu.dufam,ze to chapete.o tej takzvanej odmene viem ,ale hlavne by som sa chcel dozvediet,co bude potom ked to moja byvala zrusi,,kolko ma este exekutor narok,,a ako a kedy sa to ukonci,,za pochopenie dakujem
    Myslíš že má nedvíhalo na dedičskom konaní ?
    Mal som od mamy generálnu plnú moc všetko z katastra som im doniesol ja.
    A notárka pol hodinu kecala, ako sa narobila (kontrolovala po notároch , či nie je závet / chystala podklady ) a aj bez tých kecov by bol poplatok rovnaký = podľa sadzobníka.

    grinavak je offline (nepripojený) grinavak

    grinavak
    romco26 Pozri príspevok
    myslel som tym to ,ze exekutor mi povedal ,ze jedina moznost aku mam je ta,,ked moja byvala stiahne exekuciu do buducna,tym sa pozastavi to plnenenie do troch rokov a dalej,,a budem platit uz iba to co prideli sud,,ale neskor mi volal kedy sa vyrovname,,a ja som mu povedal ze uz sme sa s byvalou dohodli,ze to stiahne,,ale on na to ze aj tak budem platit ,,aby som si nemyslel ze to je len take jednoduche,ze on aj tak ma narok na niejakych 1000 eur,,skoro som omdlel..takze na co ma vlastne narok,,
    Týka sa to teba = nájdi / prečítaj zákony - - nadávajú tomu aj "právne povedomie"..

    A ak niečomu nerozumieš, daj sem iba ten zvyšok

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Mám jednu otázku: bratovi sa znížil príjem natoľko, že musel podať o zníženie výživného. Podával to v januári, doteraz mu nebolo odpvedané. Nakoľko nemal dostatok peňazí, platil menej. Čo s tým ide urobiť? Za 4 mesiace má dlh 900 eur a exekkot si pýta 2500 eur. Toto je normálne? Prosím neodvolávajte sa na paragrafy, tie sú pokrútené proti obyčajným ľuďom.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Pri 900€ je 2500€ trochu veľa.
    Exekútor má nárok na 10% z pohľadávky (ak sa zaplatí do 14 dní), inak 20% (minimálne 33,19€)
    Ďalej má nárok na preplatenie hotových výdavkov, preplatenie poplatkov na súd.
    Ale odmena nesmie byť nikdy vyššie ako samotná pohľadávka.
    Ak toto mu poslal, kontaktujte SKE - http://www.ske.sk/ a popíšte stav, kedy si exekútor účtuje neúmerne vysoké poplatky.
    marleau A tá žiadosť o zníženie nič nepomože?
    misoft Zníženie čoho?
    draik Žiadosť nepomôže, súdom určené výživné je potrebné platiť až do zmeny rozhodnutia.
    AmmiS Návrh na zníženie výživného sa podáva na súd, ktorý o tom rozhodne.
    draik Pri vymáhaní výživného ako opakujúceho sa plnenia sú trovy exekúcie vysoké, keďže odmena sa počíta z trojnásobku ročného plnenia.
    erik555 tento stat je pre exekutorov zlata bana...
    marleau Dobre. A teraz. platí sa výživné aj z diét? Z čoho sa vyratúva, ak si zrazu založí živnosť?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.