Zavrieť

Porady

Narok na matersku dovolenku po navrate na Slovensko z Angicka

ahoj poradaci,
uz 7 rokov pracujem v Anglicku a v roku 2013 by som chcela opustit krajinu a zamestnanie, vratit sa na Slovensko a zalozit si rodinu.
Moja otazka znie, ak po opusteni Anglicka doma otehotniem, mam narok na Slovensku na matersku dovolenku?- aj ked som na Slovensku nikdy nebola zamestnana?
Vraj ak otehotniem do 6 mesiacov od ukoncenia pracovneho pomeru v Anglicku, narok na matersku budem mat z Anglicka?
Na Slovensku si dobrovolne platim zdravotne poistenie. Ako sa materska vlastne vyratava?
Som vdacna za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok na matersku dovolenku mas (aj ked dovolenka ako taka je len uvolnenie zo zamestnania), ale kedze nesplnis podmienku nemocenskeho poistenia aspon 270 dni v posl. 2 rokoch pred porodom, nebudes mat natok na materske.

    Ten narok z Anglicka si musis overit v Anglicku, zistit aka je ochranna doba po ukonceni poistenia.

    Ak si v Anglicku riadne zamestnana, nesmies si platit zdravotne poistenie na SK, v EU mozes mat len jedno zdravotne poistenie a tebe ho plati zamestnavatel v Anglicku, zo ZP na SK si sa mala odhlasit. ZP vsak s materskou nesuvisi.

    Materska sa vypocitava z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho je platene nemocenske poistenie.

    bambulka012 je offline (nepripojený) bambulka012

    bambulka012
    Ivka 70, Dakujem za prispevok.
    Podmienku nemocenskeho poistenia 270 dni v posl 2 rokoch splnam.
    A co by sa stalo, ak by som si dobrovolne zdravotne poistenie platila aj doma. Len si musim prestudovat ako je to s tou materskou v Anglicku.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    bambulka012 Pozri príspevok
    Ivka 70, Dakujem za prispevok.
    Podmienku nemocenskeho poistenia 270 dni v posl 2 rokoch splnam. Na Slovensku? si si ista? Predtym si o tom nepisala.
    A co by sa stalo, ak by som si dobrovolne zdravotne poistenie platila aj doma.
    Pravidla EU to nedovoluju, v EU mozes mat len jedno zdravotne poistenie a v jednej krajine. U teba primarne to, co je zo zamestnania v GB.
    V podstate asi porusujes zakon (pravdepodobne ten o zdravotnom poisteni na Slovensku).
    Nasledky si prestuduj v zakone.

    Len si musim prestudovat ako je to s tou materskou v Anglicku.
    v texte
    Naposledy upravil ivka70 : 25.01.12 at 10:19

    Narok na matersku dovolenku po navrate na Slovensko z Angicka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.