Zavrieť

Porady

Predaj auta, DPH, odpisy, cena

Ahojte,

skusal som hladat, nenasiel som. Dostal som zaujimavu otazku, ohladom danej temy.

Mame priklad:
S.r.o. zakupila v roku 2011 motorove vozidlo (ma sluzit na sluzobne ucely, s.r.o. je aj prevadzkovatelom operativneho leasingu).

OC: 12.000 € s DPH
042 / 321 10.000 € OC
321 2.000 € DPH

Zaradenie vozidla: 10.000 €
022/042

Odpisy za rok: Danove: 2.500 € (linearne odpisovanie), co pojde do DP ako odpocitatelna polozka
Uctovne: 3.333 € (firma si stanovila uctovne odpisy na 3 roky - predpokladala, ze auto za 3 roky strati hodnotu - uct. odpisy su na
slobodnom vybere, podla predpokladu vyuzivania?) - pojde do DP ako pripocitatelna polozka
ZC uctovna: 6.667 €
ZC danova: 7.500 €

DP za rok 2011:
HV: 1.000 €
prip. uct. odpisy: +3.333 €
odp. dan. odpisy: -2.500 €
Dan. zaklad: 1.833 €

V roku 2012 chce firma toto vozidlo vyradit za 100 € bez DPH, vystavi fakturu odberatelovi na 120 € (311/641,343).

1) Moze firma predat toto vozidlo hociakej osobe (cudzej, platcovi, neplatcovi DPH, spolocnikovi, konatelovi) do osobneho vlastnictva? Je tato cena v poriadku, hoci je aj pod trhovou aj pod danovou hodnotou? Na zaklade coho je potrebne stanovovat realnu cenu (daky odstavec je v zakone?).
Danova kontrola moze namietat, ale maju aj nejaky konkretny nastroj (co sa tyka dane z prijmov, resp. DPH).

2) Ako je to z odpismi?
Vyradenie: 541/082 - v akej sume? Predpokladam, ze v sume uctovnej zostatkovej hodnoty, t. j. 6.667 €.
Fyzicke vyradenie: 082/022 (zostatok 0 €)

Ako je to s DP za rok 2012:
HV: 1.000 €
prip. uct. odpisy: + 6.667 €
odp. dan. odpisy: - 0 €
Dan. zaklad: 7.667 €

Moja otazka sa tyka v tomto pripade danoveho vydavku v sume 100 € za predaj auta. Je toto mozne dat do danovych vydavkov?

3) Ako je to s DPH?
Evidnentne firma pouzivala auto len rok, predala ho za symbolicku ciastku. Ma vracat DPH? Z akej sumy?

Vyradenie MV je spravne?


Vdaka za nazory a pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Predaj auta, DPH, odpisy, cena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.