Zavrieť

Porady

Príjem z reklamy na webstránke - treba byť živnostníkom ?

Dobrý deň prajem, mal by som na vás niekoľko otázok, na ktoré už dlhú dobu neviem nájsť odpoveď.

Vytvoril som web stránku, ktorá ma denne niekoľko tisíc návštev, pochopiteľne, som na ňu umiestni PPC Reklamy.
Mesačne mám z daných reklám nejaké to euro k dobru, a tak sa pýtam, či musím platiť DPH ?

Spoločnosť, ktorá ,mi vypláca provízie z reklám, posiela peniaze priamo na bankový účet, neponúkajú žiadne faktúry apod.
Taktiež, umiestňujem na web stránku reklamné bannery pre slovenské firmy, no peniaze z nich mi idú priamo na účet. Musím si teda kôli par eurám, ktoré sa možno časom ale zvýšia, zakladať nejakú živnosť ? Do akej sumy niesom povinný sa "nejako podnikateľsky realizovať" ?

Dakujem za vysvetlenie.
Naposledy upravil Dav : 29.01.12 at 10:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    EXACTOR s.r.o.
    Žiadny zákon neustanovuje minimálnu výšku príjmov potrebných na to, aby nejakú ekonomickú činnosť bolo možné považovať za "podnikanie". Výsledkom podnikania môže totiž byť aj strata. Čo je podnikaním vymedzuje Obchodný zákonník v ustanovení § 2 ods. 1 nasledovne: "Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku." Z povahy tvojej činnosti je zrejmé, že nejde len o príležitostný príjem, ale o sústavnú činnosť, ktorá je vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku. Preto by som odporúčal založiť si živnosť - voľnou živnosťou je tzv. "reklamné a marketingové služby" (môžeš si dať samozrejme aj iné). Z provízie za reklamu DPH platiť nemusíš, pokiaľ nie si pre DPH zaregistrovaný (čo zatiaľ nie si). Daň z príjmu ako podnikateľ ale platiť budeš musieť. Alebo to môžeš risknúť a pokračovať v činnosti na čierno, ale hrozí ti za to pokuta až 1659 €. Navyše neoprávnené podnikanie je aj trestným činom, takže to stojí za zváženie...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    EXACTOR s.r.o. Pozri príspevok
    Preto by som odporúčal založiť si živnosť - voľnou živnosťou je tzv. "reklamné a marketingové služby" (môžeš si dať samozrejme aj iné). Z provízie za reklamu DPH platiť nemusíš, pokiaľ nie si pre DPH zaregistrovaný (čo zatiaľ nie si). Daň z príjmu ako podnikateľ ale platiť budeš musieť. Alebo to môžeš risknúť a pokračovať v činnosti na čierno, ale hrozí ti za to pokuta až 1659 €. Navyše neoprávnené podnikanie je aj trestným činom, takže to stojí za zváženie...
    Otázka nie, keďže poskytuje reklamu do zahraničia, nemusí byť registrovaný a podávať súhrnný výkaz ?

    § 7a
    Na začiatok

    (1)

    (2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    EXACTOR s.r.o. Pozri príspevok
    Žiadny zákon neustanovuje minimálnu výšku príjmov potrebných na to, aby nejakú ekonomickú činnosť bolo možné považovať za "podnikanie". Výsledkom podnikania môže totiž byť aj strata. Čo je podnikaním vymedzuje Obchodný zákonník v ustanovení § 2 ods. 1 nasledovne: "Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku." Z povahy tvojej činnosti je zrejmé, že nejde len o príležitostný príjem, ale o sústavnú činnosť, ktorá je vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku. Preto by som odporúčal založiť si živnosť - voľnou živnosťou je tzv. "reklamné a marketingové služby" (môžeš si dať samozrejme aj iné). Z provízie za reklamu DPH platiť nemusíš, pokiaľ nie si pre DPH zaregistrovaný (čo zatiaľ nie si). Daň z príjmu ako podnikateľ ale platiť budeš musieť. Alebo to môžeš risknúť a pokračovať v činnosti na čierno, ale hrozí ti za to pokuta až 1659 €. Navyše neoprávnené podnikanie je aj trestným činom, takže to stojí za zváženie...
    a co potom prenajimatelia bytov,pozemkov a priestorov,ty nemusia mat zivnost? /reklama na webe je ako holub na streche,moze prinasat nejaky zisk,ale hocikedy ten zisk moze padnut a urcite su tam aj naklady,kdezto u prenajmov bytov ide o cisty zisk,hlavne v Bratislave/ zaujimave ako sa vsade ryzuje,ale ak niekto si chce poctivo privirobit nema sancu,lebo pri urcitej hranici prijmov,ak by si niekto registroval zivnost,tak zaplati odvody a administrativne naklady a je na nule alebo aj v minuse,takze radsej sa na to vykasle.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    .. tiež ma zaujíma táto téma. Sro sa stala k 1.1.2012 platcom dph. Taktiež jej "sem-tam" prídu na účet peniaze z reklamy na web stránke. Taktiež bez akejkoľvek faktúry. Ako z tohto príjmu odviesť DPH?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Podľa môjho názoru tak isto ide o sústavnú činnosť. Ja osobne doporučujem tiež založiť si minimálne živnosť. Neriskovala by som neoprávnené podnikanie.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    vilob Pozri príspevok
    .. tiež ma zaujíma táto téma. Sro sa stala k 1.1.2012 platcom dph. Taktiež jej "sem-tam" prídu na účet peniaze z reklamy na web stránke. Taktiež bez akejkoľvek faktúry. Ako z tohto príjmu odviesť DPH?
    Podľa môjho názoru vypočítať 20 % DPH, zaúčtovať do evidencie podľa § 70. Služba nie je oslobodená od DPH, čiže ak spoločnosť je platiteľom DPH, túto si musí vypočítať a aj zaplatiť.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    vilob Pozri príspevok
    .. tiež ma zaujíma táto téma. Sro sa stala k 1.1.2012 platcom dph. Taktiež jej "sem-tam" prídu na účet peniaze z reklamy na web stránke. Taktiež bez akejkoľvek faktúry. Ako z tohto príjmu odviesť DPH?
    s veľkou pravdepodobnosťou nemusíš z toho príjmu odviesť dph, ale robiť pravidelne súhrnný výkaz DPH.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Dáška, aj keď je príjem v rámci SR ? Ak je príjem zo zahraničia, tak áno SV. To už len pre uistenie sa....
    Naposledy upravil Economic : 29.01.12 at 11:37
    EXACTOR s.r.o.
    trisestri Pozri príspevok
    a co potom prenajimatelia bytov,pozemkov a priestorov,ty nemusia mat zivnost? /reklama na webe je ako holub na streche,moze prinasat nejaky zisk,ale hocikedy ten zisk moze padnut a urcite su tam aj naklady,kdezto u prenajmov bytov ide o cisty zisk,hlavne v Bratislave/ zaujimave ako sa vsade ryzuje,ale ak niekto si chce poctivo privirobit nema sancu,lebo pri urcitej hranici prijmov,ak by si niekto registroval zivnost,tak zaplati odvody a administrativne naklady a je na nule alebo aj v minuse,takze radsej sa na to vykasle.
    Lenže prenájom nehnuteľností je z podnikania výslovne vylúčený (podľa § 4 ods. 1 živnostenského zákona: "Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom"), a umiestňovanie reklamy na webe bohužiaľ nie.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Economic Pozri príspevok
    Dáška, aj keď je príjem v rámci SR ? Ak je príjem zo zahraničia, tak áno SV. To už len pre uistenie sa....
    predpokladám, že ide o spoločnosti zo zahraničia.

    Ak by išlo o peniaze za reklamu od slovenskej firmy a ten čo peniaze príjme je platiteľ DPH, potom je to príjem aj s DPH a musí vystaviť daňový doklad. Silno pochybujem, že by firmy, ktoré peniaze poukážu nevyžadovali od platiteľa daňové doklady

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Jasné mi je to. Ďakujem... Presne takto by som si to aj ja predstavovala.
    Ja tiez zatial nie som zivnostnik (som zamestnana a v marci nastupujem na matersku). Uvazujem o vytvoreni webu aj s reklamami google, chcela by som to vsak len tak na skusku - co ak to nepojde dobre a prva za platba, ked v googli nazbieram zisk 100$, mi pride az o rok a pol?

    Je mi jasne, ze hned, ked vytvorim web, zacina sa moja sustavna cinnost so snahou o dosiahnutie zisku, ale pragmaticky, ked sa na to divam - nestacilo by tu zivnost zalozit, az ked uz budem vidiet, ze sa mi na google adsense uctu zbieraju peniazky a zacina sa to schylovat k vyplateniu?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom. Neoprávnené podnikanie je nezákonné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.