Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie pri dohode o brigadnickej praci studentov

Ak mam dobre info, tak pri dohode o brigadnickej praci studentov zamestnavatel odvadza iba preddavky na dan a zdravotne si je student povinny riesit sam (t.j. registrovat sa v poistovni a platit odvody - o specialnom pripade ze prijem z dohody je pod minimalnu mzdu teraz neuvazujme). Nie je mi vsak jasne nasledovne:

1. Ako zaklad pre vypocet vysky odvodov sluzi hruba alebo cista mzda? Predpokladam, ze hruba, ale nemali by potom platene odvody znizovat danovy zaklad? Ak ano, ako ma toto zamestnavatel zohladnit pri vypocte preddavkov, kedze netusi ci a v akej vyske student odvody plati, kedze si to student riesi sam?

2. Este zaujimavejsie je to z pohladu rocneho zuctovania dane (predpokladajme, ze student o to poziadal a nemal iny prijem). Tu by mali byt zohladnene podla vsetkeho celkove zaplatene odvody, avsak o tych predsa zamestnavatel nic nevie, takze asi by mu ich mal student nejako vydokladovat. Ako?

3. No a navyse neviem, ci by sa v rocnom zuctovani dane nemala tiez zohladnit suma, ktora je predmetom rocneho zuctovania zdravotneho poistneho, toto sa ale robi neskor ako rocne zuctovanie dane, takze je mi uplne nejasne, ako sa to da (resp. ma) vzajomne zosuladit.

Je tu niekto, kto ma v tom jasno? (p. Mihal napriklad :-)

Za kazdu odpoved vopred vdaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Podla mna tu nejde ani o zamestnanca ani o SZCO ale o osobu ktora ma prijem podla paragrafu 11 ods. 2 ( no tu by ma vsak zaujimalo co je jeho vymeriavaci zaklad je to minimalna mzda alebo je to 1/2 minimalnej mzdy?)no ja si myslim ze v pripade ze nastane takyto problem a nechce si to nechat na poslednu chvilu urci si vysku preddavkov mesacne sam...do 100 korun sa nevybera

    dan si vysporiada bud v rocnom zuctovani alebo v danovom priznani

    a takisto zdravotne poistenie si vysporiada vo vyuctovani voci zdravotnej poistovni

    podla mna zamestnavatel nie je povinny platit z dohody ani dan z prijmu podla mna si za to zodpoveda dohodar (ale moze po dohode)

    jedina povinnost ktora mu vznika je aby platil urazove poistenie....

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    1. Hrubá, odvody mu znižujú základ ale sám si musí podať daňové priznanie, zamestnávateľ počíta preddavky dane bez zohľadnenia jeho odvodov na ZP, tie v čase výpočtu preddavkov na daň nie sú známe, budú známe až po podaní roč.zúčtovania poistného
    2. Za rok 2005 sa DP podáva v marci 2006, RZ poistného až v júni 2006, takže niet čo dokladovať, bude to až problém roka 2006
    3. Viď 1. a 2.

    Inak toto je vec, o ktorej MZ chce rokovať s MF, aby sa tieto súvislosti dali logicky do poriadku.

    Matej je offline (nepripojený) Matej

    Matej
    p. Mihal, ďakujem za odpoveď, nie je mi však celkom jasné ako si bude ten študent počítať daňové priznanie za rok 2005 v marci 2006. O akú sumu nákladov na zdravotné poistenie si zníži základ dane? Napadajú ma tri možnosti:

    1. Základ dane si zníži o sumár preddavkov zaplatených v roku 2005. Doplatok/preplatok z ročného zúčtovania poistenia, ktoré spraví neskôr v júni 2006, zohľadní až v daňovom priznaní za rok 2006.

    2. Základ daní neznižuje, daň zaplatí komplet z hrubých miezd. Zdravotné platené v roku 2005 (t.j. komplet preddavky platené v 2005 + korekcia v rámci ročného zúčtovania z júna 2006) mu pôjde v celej sume až do daňových nákladov roku 2006.

    3. Nejako inak.

    Ktorá možnosť je tá správna?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Bod 1., ak platil nejaké preddavky (aj keď nechápem, prečo ich platil).
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja by som si tiez ako student vysporiadal zdravotne poistenie az vo vyuctovani...no len teda z coho odvedie zdravotné z minimalneho vymeriavaceho zakladu alebo z vysky sum z dohody

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Vladimír Ozimý
    ja by som si tiez ako student vysporiadal zdravotne poistenie az vo vyuctovani...no len teda z coho odvedie zdravotné z minimalneho vymeriavaceho zakladu alebo z vysky sum z dohody
    Zdravotné poistenie odvedie z vymeriavacieho základu, čo je ak robil iba na dohody príjem z dohôd za 9-12/2005. Musí ale zohľadniť minimálny VZ, ktorý platí pre samoplatiteľov, čo je za celé obdobie 9-12/2005 16419 Sk. Upozorňujem, že ZP platí, len ak jeho vymeriavací základ bol vyšší ako 13000 Sk. Všetky tie sumy platia, ak bol študentom celé obdobie od 1.9. do 31.12.2005.

    Matej je offline (nepripojený) Matej

    Matej
    Čiže podľa vás za obdobie 1/2005 - 8/2005 vôbec zdravotné poistenie nemusí platiť? Aj keď mal po celý čas príjem z dohody vyšší ako minimálnu mzdu a po celý čas bol študentom? Alebo tomu rozumiem zle?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Matej
    Čiže podľa vás za obdobie 1/2005 - 8/2005 vôbec zdravotné poistenie nemusí platiť? Aj keď mal po celý čas príjem z dohody vyšší ako minimálnu mzdu a po celý čas bol študentom? Alebo tomu rozumiem zle?
    Z dohôd za 1-8/2005 zdravotné poistenie neplatí, ani preddavky ani sa nezahŕňa do roćného zúčtovania zdravotného poistenia, aj keby v tom čase zarobil na dohody milión. Ak chcete paragrafy zákona tak §31 ods. 9 zákona č.580/2004 o zdravotnom poistení .

    zdravotne poistenie pri dohode o brigadnickej praci studentov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.