Zavrieť

Porady

Spôsob účtovania

V roku 2005 som prevzala účtovníctvo jednej firmy za neskutočných oklností, ale to Vás zaujímať nebude. K celkovej uzávierke za rok 2004 som sa dostala až v decembri 2005. Samozrejme, že som prišla na plno chýb. Jedna z nich je fa došlá 1.10.2004 bola uhradená 22.10.2004 bankou. Lenže na bankových výpisoch je zlé číslo fa a preto sa fa nevypárovala. K 31.12.2004 sa javí ako fa neuhradená. Ako ja to teraz môžem dať na pravú mieru ?/PÚ, mesačný platca DPH/.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ak je zlé číslo faktúry a úhrada je priparovaná k tej firme len k inému číslo na faktúre, stačí preúčtovať úhradu zo zlej faktúry k pôvodnej fa a to zápisom

    321 mínus suma/777 - ja používam spoj.účty, kvôli programu
    321 plus suma / 777 +

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    úhrada nie je priparovana k ziadnej firme. Od tejto firmy sme mali len tuto jedinú fa, a je tam takýto prepis : spávne číslo fa je 2421058 a úhrada aj text v 221 je úhrada fa 24211058. Také číslo fa ani nemám.

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    A ešte niečo, ja som účtovala celý rok 2005, v decembri keď som dostala účtovnú uzávierku za rok 2004 som doúčtovala počiatočné stavy a neuhradené došlé aj odoslané fa z roku 2004. Lenže teraz účtujem rok 2005, ako to upravím ?

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Gituška
    úhrada nie je priparovana k ziadnej firme. Od tejto firmy sme mali len tuto jedinú fa, a je tam takýto prepis : spávne číslo fa je 2421058 a úhrada aj text v 221 je úhrada fa 24211058. Také číslo fa ani nemám.
    Gituška, v roku 2005 vymínusuj ID úhradu z nesprávneho VS a tým istým dokladom ju spáruj so správnou. Rok 2004 Ti to nezmení a v roku 2005 to zlikviduješ. Na ID si napíš poznámku o čo išlo, aby vedel aj ten čo to chytí po Tebe do ruky (neúčtovník) o čom to bolo...

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Gituška
    A ešte niečo, ja som účtovala celý rok 2005, v decembri keď som dostala účtovnú uzávierku za rok 2004 som doúčtovala počiatočné stavy a neuhradené došlé aj odoslané fa z roku 2004. Lenže teraz účtujem rok 2005, ako to upravím ?
    Keď nahadzuješ počiatočné stavy a saldá v "nultom" mesiaci, nemal by byť problém ich opravovať aj opakovane bez zmeny účtovania v roku 2005.
    Ale neviem presne na čo sa pýtaš - skús doplniť otázku.

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    ale mám aj nasledovné prípady : došlá fa sa javí ako neuhradená, ale v skutočnosti je na fa napísané dobierka alebo uhradené v hotovosti. Nemám výdavkový ani príjmový doklad, ale fa je na základe týchto skutočností uhradená, čo s týmito fa?

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Gituška
    ale mám aj nasledovné prípady : došlá fa sa javí ako neuhradená, ale v skutočnosti je na fa napísané dobierka alebo uhradené v hotovosti. Nemám výdavkový ani príjmový doklad, ale fa je na základe týchto skutočností uhradená, čo s týmito fa?
    A sú to veci z r. 2004?
    Keď nemáš PPD ani VPD veľa toho nenaskáčeš, pretože poznámka na doklade ešte nič neznamená... (Zaujímavé je, že im potom sedela pokladňa, ale to je o inom...).
    Pri platbe v hotovosti by som skúsila osloviť dodávateľa a požiadala ho o opis PPD, ale aj tak netuším, ako to zúčtovať, lebo doklad síce získaš, ale zasa Ti nebude sedieť pokladňa... no, neviem....

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Prešla by som si tiež tie výdavkové doklady, je možné že uhrada faktúry zaplatená v hotovosti bola na výdavkovom doklade ako niečo do spotreby, ak to bola dobierka, mohli to zaúčtovať do poštovného a pod.Ak tú faktúru máš uhradenú, musí byť niekde zmienka o platbe. Ak to niekto nezaplatil zo svojho vrecka. HA HA

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    lenže zmienka nie je žiadna, to je to. Len na faktúrach, že je to dobierka, alebo že je to úhrada v hotovosti. A ohľadom dokladov, účtovníctvo spracovávala jedna externá firma, ktorá doklady dostala a s iným sa nezaoberala. Už pri tej zmienke na fa, mala pýtať doklad o úhrade alebo pátrať. A nie prídem na to ja po roku aj dačo, že to nesedí. A apropó pokladňa, na konečné stavy tu tak sedia............že až.Ale to je už iná kapusta. Len mi povedzte ako to dám do poriadku ?

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Gituška
    lenže zmienka nie je žiadna, to je to. Len na faktúrach, že je to dobierka, alebo že je to úhrada v hotovosti. A ohľadom dokladov, účtovníctvo spracovávala jedna externá firma, ktorá doklady dostala a s iným sa nezaoberala. Už pri tej zmienke na fa, mala pýtať doklad o úhrade alebo pátrať. A nie prídem na to ja po roku aj dačo, že to nesedí. A apropó pokladňa, na konečné stavy tu tak sedia............že až.Ale to je už iná kapusta. Len mi povedzte ako to dám do poriadku ?
    Ťažko :-(
    Bolo by fajn dohodnúť sa s tou firmou čo to robila, ale to zrejme nehrozí, že?
    Ako píše rosemary - prebehla by som VPD, či to tam nie je. Nám sa vo firme tiež stalo, že sme mali VPD, nikto nevedel, že sa jedná o úhradu faktúry, takže aj fa aj VPD boli zaúčtované do nákladov a úhrada faktúry nikde...
    Prišli sme na to až pri koncoročnom odsúhlasovaní pohľ. a záväzkov... keď druhá strana tvrdila, že úhradu má, dali nám dátum úhrady, prípadne aj dokladu a dopátrali sme sa k tomu z opačného konca...

    Gituška je offline (nepripojený) Gituška

    optimizmus nado všetko Gituška
    ja som už prešla celý rok, doklad po doklade a nič. A neviem ako sa už teraz dopátram k pravde, asi nijako. Len to ma štve, že to nebudem vedieť dať na pravú mieru.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Gituška
    lenže zmienka nie je žiadna, to je to. Len na faktúrach, že je to dobierka, alebo že je to úhrada v hotovosti. A ohľadom dokladov, účtovníctvo spracovávala jedna externá firma, ktorá doklady dostala a s iným sa nezaoberala. Už pri tej zmienke na fa, mala pýtať doklad o úhrade alebo pátrať. A nie prídem na to ja po roku aj dačo, že to nesedí. A apropó pokladňa, na konečné stavy tu tak sedia............že až.Ale to je už iná kapusta. Len mi povedzte ako to dám do poriadku ?

    Takýto prípad sme mali aj my a riešili sme ho nasledovne. Vypýtajte si od dodávateľa prefotený doklad, ktorý evidujú na faktúre , že fa bola uhradená dobierkou. Na základe pref.dokladu by som pátrala v pokladni, ak nenájdete, tak na základe tohto dokladu si odpíšte z účtovníctva tento závazok s odvolávkou , že faktúra bola uhradená. Treba však poriadne hľadať v pokladni, môhlo sa stať že doklad o úhrade je pripnutý k nejakému durhému dokladu. Čo sa týka variab.symbolov, ak neevidujete inú faktúru voči firme na základe ktorej by ste si môhli preúčtovať úhradu, treba od dodávateľa žiadať o opis faktúry a ak by ste voči dodáv.evidovali aj inú faktúru s iným VS, aj tak treba pýtať faktúru so správnym VS.
    Naposledy upravil renča1 : 02.02.06 at 06:57

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.