Zavrieť

Porady

Vzdelávanie učiteľa a dochádzka

Dobrý deň,

naša zamestnankyňa sa pripravuje na 1. kvalifikačnú skúšku. Vzdelávanie má aj počas pracovného týždňa, teda nie je prítomná na pracovisku. Chcem sa opýtať, ako ju uviesť v dochádzke, nakoľko ona sa dožaduje prítomnosti. Zákonník práce to ale rieši neprítomnosťou a náhradou mzdy. Existuje nejaký nový predpis, na základe ktorého je možné jej dať prítomnosť, či samovzdelávanie, keď zamestnanec študuje?
Usporiadat
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Zamestnankyňa nemôže uviesť v dochádzke , že je prítomná, keď prítomná na pracovisku nie je.
Naposledy upravil zdenka131 : 07.02.12 at 19:07
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
siskage siskage

siskage je offline (nepripojený) siskage

A ako je to s cestovnými náhradami? Má pedagogický zamestnanec nárok na cestovné náhrady, ak študuje? Podľa akého zákona, smernice?
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Ak si to robi kontinuálne vzdelávanie má nárok na voľno podľa § 54 zákona č. 317/2009 o pedag. zamestnancoch.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
§ 54 sa musí vykladať s ohľadom na ustanovenie § 57 , ktoré hovorí,že náklady spojené s kontinuálnym vzdelávaním hradí zamestnávateľ len ak s týmto vzdelávaním súhlasí.
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Prosím Vás, a ako je to pri funkčnom vzdelávaní, na ktoré ma vyslal zamestnávateľ resp. musela som naňho nastúpiť (§ 34 šk. zákona) - upravuje nejaký paragraf, na koľko dní pracovného voľna s náhradou funkčného platu mám nárok v prípade funkčného vzdelávania, za ktoré nedostanem ani žiadne kredity? Tiež je to obmedzené len na 5 dní v kalendárnom roku?

Podľa mňa je niečo iné, ak sa vzdelávam "z vlastnej vôle" + "za kredity", za ktoré potom dostanem kreditový príplatok, ako keď chodím na funkčné vzdelávanie, kde chodiť "musím"...

Alebo je odpoveď v tomto? :

§ 54
(1) Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi patrí pracovné voľno s náhradou
funkčného platu v rozsahu
a) päť pracovných dní v kalendárnom roku na účasť na kontinuálnom vzdelávaní podľa tohto zákona,
+
§ 35
(4) Druhy kontinuálneho vzdelávania sú:
a) adaptačné vzdelávanie,
b) aktualizačné vzdelávanie,
c) inovačné vzdelávanie,
d) špecializačné vzdelávanie,
e) funkčné vzdelávanie,
f) kvalifikačné vzdelávanie.

Ďakujem!
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zimama Pozri príspevok
Prosím Vás, a ako je to pri funkčnom vzdelávaní, na ktoré ma vyslal zamestnávateľ resp. musela som naňho nastúpiť (§ 34 šk. zákona) - upravuje nejaký paragraf, na koľko dní pracovného voľna s náhradou funkčného platu mám nárok v prípade funkčného vzdelávania, za ktoré nedostanem ani žiadne kredity? Tiež je to obmedzené len na 5 dní v kalendárnom roku?

Podľa mňa je niečo iné, ak sa vzdelávam "z vlastnej vôle" + "za kredity", za ktoré potom dostanem kreditový príplatok, ako keď chodím na funkčné vzdelávanie, kde chodiť "musím"...

Alebo je odpoveď v tomto? :

§ 54
(1) Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi patrí pracovné voľno s náhradou
funkčného platu v rozsahu
a) päť pracovných dní v kalendárnom roku na účasť na kontinuálnom vzdelávaní podľa tohto zákona,
+
§ 35
(4) Druhy kontinuálneho vzdelávania sú:
a) adaptačné vzdelávanie,
b) aktualizačné vzdelávanie,
c) inovačné vzdelávanie,
d) špecializačné vzdelávanie,
e) funkčné vzdelávanie,
f) kvalifikačné vzdelávanie.

Ďakujem!

Len pre upresnenie- novelou 390/2011, ktorým bola novelizovaná 317/2009 sa v § 35 oods. 4 vypúšťa písmeno f. Teda Kvalifikačné vzdelávanie už nie je súčasťou kontinuálneho vzdelávania a teda sa na neho nevzťahuje ani §54.

Pri §54 zase treba brať do úvahy všetky jeho odstavce a nie len odstavec 1. Je to taký šalamúnsky paragrafík, nárok na pracovné voľno s náhradou funkčného platu síce pedagogický zamestnanec má, ale podmienky na jeho čerpanie určí riaditeľ. Teda ak sa rozhodne, že to čerpanie pracovného voľna umožní v deň keď sú prázdniny a nie v deň keď zamestnanec má ísť na vzdelávanie, tak nič neporuší, akurát kapusta ostane celá a koza hladná

A čo sa týka funkčného vzdelávania - na funkčné vzdelávanie chodiť nemusíš keď nechceš , ale ak si ho nespravíš, tým pádom nespĺňaš kvalifikačné požiadavky na vedúceho pedagogického zamestnanca a de facto túto činnosť ani nemôžeš vykonávať - teda znovu je to také buď alebo, teda z vlastnej vôle, len s trošku pozmeneným uhlom pohľadu
Naposledy upravil Sabadka : 10.10.12 at 09:59
1 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Sabadka, veľmi pekne ďakujem!

Pozriem si aj presné znenie po novelizácii (390/2011) - včera som to len tak narýchlo googlila a trafila som akurát na 317-ku...

A čo sa týka toho "musím-nemusím" ... ostatné 2 dni sme preberali akurát legislatívu v školstve, čo je téma sama osebe nie veľmi záživná, no čakala som, že nám budú vysvetlené aspoň také rôzne "záludnosti" a právnické pojmy a pod., ale čo nám pripravila pani lektorka, to nakoniec predčilo všetky moje očakávania - 2 dni po 8 hodín nám čítala zo slidov presné citácie rôznych zákonov - to nám mohli rovno na pozvánku dať odkaz na čísla zákonov a paragrafy a mohli sme si to prečítať sami v kľude a nemuseli sme nikam cestovať... Takže toto by som si dobrovoľne určite nevybrala.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zimama Pozri príspevok
Sabadka, veľmi pekne ďakujem!

Pozriem si aj presné znenie po novelizácii (390/2011) - včera som to len tak narýchlo googlila a trafila som akurát na 317-ku...

A čo sa týka toho "musím-nemusím" ... ostatné 2 dni sme preberali akurát legislatívu v školstve, čo je téma sama osebe nie veľmi záživná, no čakala som, že nám budú vysvetlené aspoň také rôzne "záludnosti" a právnické pojmy a pod., ale čo nám pripravila pani lektorka, to nakoniec predčilo všetky moje očakávania - 2 dni po 8 hodín nám čítala zo slidov presné citácie rôznych zákonov - to nám mohli rovno na pozvánku dať odkaz na čísla zákonov a paragrafy a mohli sme si to prečítať sami v kľude a nemuseli sme nikam cestovať... Takže toto by som si dobrovoľne určite nevybrala.
aktualne znenie zakona 317/2011 - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317
2 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

Ja funkčné štúdium o pár dní končím (dúfam). Nemám problém s uvoľňovaním - ani 3-dňové školenia neboli problémom. My to totiž máme schválené - dodatkom v kolektívnej zmluve.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Sabadka Pozri príspevok
Len pre upresnenie- novelou 390/2011, ktorým bola novelizovaná 317/2009 sa v § 35 oods. 4 vypúšťa písmeno f. Teda Kvalifikačné vzdelávanie už nie je súčasťou kontinuálneho vzdelávania a teda sa na neho nevzťahuje ani §54. ...
Dnes som bola znova na funkčnom vzdelávaní a bavili sme sa aj o tomto - takže si teraz (konečne...) pozerám presné znenie zákonov, a zistila som, že toto môj problém nerieši, pretože "kvalifikačné vzdelávanie" síce vypadlo, ale to nie je to, čo navštevujem ja:

§ 41
Kvalifikačné vzdelávanie
(1) Cieľom kvalifikačného vzdelávania pedagogického zamestnanca je získanie profesijných kompetencií potrebných na splnenie kvalifikačného predpokladu na vyučovanie ďalšieho aprobačného predmetu, predmetov študijného odboru alebo na doplnenie kvalifikačných predpokladov podľa § 8 ods. 1.


"Funkčné vzdelávanie" (písmeno e) tam ale zostalo:

§ 38
Funkčné vzdelávanie
(1) Cieľom funkčného vzdelávania pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon riadiacich činností.


Takže ako to vlastne je?
Zdá sa mi, že som znova na začiatku a musím sa opýtať na to isté:

Zimama Pozri príspevok
Prosím Vás, a ako je to pri funkčnom vzdelávaní, na ktoré ma vyslal zamestnávateľ resp. musela som naňho nastúpiť (§ 34 šk. zákona) - upravuje nejaký paragraf, na koľko dní pracovného voľna s náhradou funkčného platu mám nárok v prípade funkčného vzdelávania, za ktoré nedostanem ani žiadne kredity? Tiež je to obmedzené len na 5 dní v kalendárnom roku?
0 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

Ja som funkcne vzdelavanie v pondelok (22.10.2012) po dvoch rokoch uspesne ukoncila. Na cely cas som mala studijne volno - mame sme ho upraveny v kolektivnej zmluve - vnutorne smernice. A medzitym som si absolvovala aj inovacne vzdelavania (tam mam ziskanych 60 kreditov). Vsetko si upravte v kolektivnej zmluve.
1 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ďakujem za odpoveď a gratulujem!
Bohužiaľ, my odbory nemáme, len zamestnaneckého dôverníka, tak neviem, či sa to dá aj takto dať do nejakej internej smernice...
0 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

Vnutorne smernice by mali byt platne, treba sa len opytat na spravnom mieste.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Eva Bistrická Pozri príspevok
Vnutorne smernice by mali byt platne, treba sa len opytat na spravnom mieste.
A ktoré je to správne miesto...?
Ale vážne - viete mi, prosím, niekto povedať, či to musí byť len na základe kolektívnej zmluvy a odborovej organizácie na pracovisku, alebo stačí prerokovanie a schválenie príslušnej internej smernice so zamestnaneckým dôverníkom, keď odbory a teda ani kolektívnu zmluvu nemáme?
Ďakujem!
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zimama Pozri príspevok
A ktoré je to správne miesto...?
Ale vážne - viete mi, prosím, niekto povedať, či to musí byť len na základe kolektívnej zmluvy a odborovej organizácie na pracovisku, alebo stačí prerokovanie a schválenie príslušnej internej smernice so zamestnaneckým dôverníkom, keď odbory a teda ani kolektívnu zmluvu nemáme?
Ďakujem!

Funkčné vzdelávanie patrí do kontinálneho vzdelávania, takže platí § 54 - máš nárok na voľno s náhradou mzdy. Ak nemáte odbory, zapracujete tieto voľná do internej smernice, zamestnanecký dôverník schváli príslušný internú smernicu a máš to v suchu, tak isto je to aj v prípade dovolenky a 7,5 hodinového pracovného času, ak nie sú odbory len zamestnanecká rada.
1 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Nám prišlo vyjadrenie z MŠ že zamestnanec ked je na kont. vzdelávaní tak nemá nárok na cestovné.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

pavlinka Pozri príspevok
Nám prišlo vyjadrenie z MŠ že zamestnanec ked je na kont. vzdelávaní tak nemá nárok na cestovné.
A aký zákon a paragraf Vám k tomu uviedli?

(Lebo to mi pripadá ako rozhodnutie typu JPP - "jedna pani povedala", resp. až JVMP - "jedna veľmi múdra pani povedala"...)

V každom prípade by som sa ich na to opýtala, prečo, na základe akého zákona a paragrafu...
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Musim ten papier pohladať.Na druhej strane na kontinuálnom vzdelávaní si naháňajú učitelia kredity , teda peniaze.Veď už len tým že sú uvoľnení a majú platený deň , ďalší musia za nich suplovať vznikajú náklady naviac.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Sabadka Pozri príspevok
Funkčné vzdelávanie patrí do kontinálneho vzdelávania, takže platí § 54 - máš nárok na voľno s náhradou mzdy. Ak nemáte odbory, zapracujete tieto voľná do internej smernice, zamestnanecký dôverník schváli príslušný internú smernicu a máš to v suchu, tak isto je to aj v prípade dovolenky a 7,5 hodinového pracovného času, ak nie sú odbory len zamestnanecká rada.
Vzdelávam sa veselo ďalej - teda v zákonoch , lebo čo si u nás v robote nezistím sama, tak nemám...

A pre tých, ktorí sa možno niekedy budú trápiť podobne ako ja, uvádzam:

zo Zákonníka práce:

§ 233 Zamestnanecká rada a zamestnanecký dôverník
(1) Zamestnanecká rada je orgán, ktorý zastupuje všetkých zamestnancov zamestnávateľa.
(2) Zamestnanecká rada môže pôsobiť u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 50 zamestnancov.
(3) U zamestnávateľa, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov, ale najmenej troch zamestnancov, môže pôsobiť zamestnanecký dôverník. Práva a povinnosti zamestnaneckého dôverníka sú rovnaké ako práva a povinnosti zamestnaneckej rady.
(4) Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník má právo spolurozhodovať formou dohody alebo formou udelenia predchádzajúceho súhlasu podľa tohto zákona, len ak pracovné podmienky alebo podmienky zamestnávania, pri ktorých sa vyžaduje spolurozhodovanie zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka, neupravuje kolektívna zmluva.

§ 233a Dohoda so zamestnaneckou radou alebo zamestnaneckým dôverníkom
(1) Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník môže uzatvoriť so zamestnávateľom dohodu, ktorá upravuje pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania v rozsahu ako je ich možné dohodnúť v kolektívnej zmluve.
(2) Dohodu podľa odseku 1 možno uzatvoriť, len ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia.

Čiže - ak tomu dobre rozumiem - hoci u nás máme "len" zamestnaneckého dôverníka, tento môže uzatvoriť so zamestnávateľom dohodu v takom rozsahu, ako upravuje kolektívna zmluva - ak sú na pracovisku odbory.

Takže si tam presne môžeme dať napr. ďalších 5 dní na vzdelávanie, však?

A ešte otázka - ak by sme tú dohodu "o 5 dňoch" uzatvorili napr. 09.11.2012, môžeme tam dať aj spätnú platnosť napr. od 01.01.2012, alebo to môže platiť len od 09.11.2012?

Veľmi pekne ďakujem za rady, názory i trpezlivosť...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zimama Pozri príspevok
Vzdelávam sa veselo ďalej - teda v zákonoch , lebo čo si u nás v robote nezistím sama, tak nemám...

A pre tých, ktorí sa možno niekedy budú trápiť podobne ako ja, uvádzam:

zo Zákonníka práce:

§ 233 Zamestnanecká rada a zamestnanecký dôverník
(1) Zamestnanecká rada je orgán, ktorý zastupuje všetkých zamestnancov zamestnávateľa.
(2) Zamestnanecká rada môže pôsobiť u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 50 zamestnancov.
(3) U zamestnávateľa, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov, ale najmenej troch zamestnancov, môže pôsobiť zamestnanecký dôverník. Práva a povinnosti zamestnaneckého dôverníka sú rovnaké ako práva a povinnosti zamestnaneckej rady.
(4) Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník má právo spolurozhodovať formou dohody alebo formou udelenia predchádzajúceho súhlasu podľa tohto zákona, len ak pracovné podmienky alebo podmienky zamestnávania, pri ktorých sa vyžaduje spolurozhodovanie zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka, neupravuje kolektívna zmluva.

§ 233a Dohoda so zamestnaneckou radou alebo zamestnaneckým dôverníkom
(1) Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník môže uzatvoriť so zamestnávateľom dohodu, ktorá upravuje pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania v rozsahu ako je ich možné dohodnúť v kolektívnej zmluve.
(2) Dohodu podľa odseku 1 možno uzatvoriť, len ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia.

Čiže - ak tomu dobre rozumiem - hoci u nás máme "len" zamestnaneckého dôverníka, tento môže uzatvoriť so zamestnávateľom dohodu v takom rozsahu, ako upravuje kolektívna zmluva - ak sú na pracovisku odbory.

Takže si tam presne môžeme dať napr. ďalších 5 dní na vzdelávanie, však?

A ešte otázka - ak by sme tú dohodu "o 5 dňoch" uzatvorili napr. 09.11.2012, môžeme tam dať aj spätnú platnosť napr. od 01.01.2012, alebo to môže platiť len od 09.11.2012?

Veľmi pekne ďakujem za rady, názory i trpezlivosť...
Mojko musím ťa sklamať - ak máte len zamestnaneckú radu, alebo zamestnaneckého dôverníka a nemáte odbory, tak z vyššej kolektívnej zmluvy môžete ťažiť len 37,5 hodinový pracovný týždeň a 9 týždňov dovolenku, toto zapracujete do internej smernice a túto svojím podpisom odobrí zamestnanecký dôverník alebo zamestnanecká rada. Iné výhody plynúce z vyššej kolektívnej zmluvy nie. Ale možno budú nejaké zmeny v novom ZP od 1.1.2013. Čo sa týka účinnosti internej smernice, môžete dať aj spätnú platnosť, žiadny zákon to výslovne nezakazuje.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať