Zavrieť

Porady

SZČO auto na leasing

Dobrý deň,
potrebujem radu ohľadom:
Bolo kúpené auto kde majiteľom je leasing.spoločnosť a držiteľom je FO nepodnikateľ (menželka SZČO), 09/2010. Manžel SZČO sa 02/2012 rozhodol že toto auto by chcel využívať na podnikanie. Na základe BSV ide o jeho vlastné auto.
Keďže držiteľom je ako FO nepodnikateľ vtedy si môže dať ako VOZD daň, PHM + základná náhrada za km a prevádzkové náklady. Správne?

Ako by musel SZČO postupovať ak by si chcel uplatniť aj odpisy?

Ďakujem za pomoc!!
Naposledy upravil szivics : 09.02.12 at 11:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Môžeš si uplatniť odpisy, ale iba do výšky tvojho podielu, teda jednej polovice. Ale zase si tam nedáš základnú náhradu za km.

    A základnej náhrade sú zahrnuté aj tie "prevádzkové náklady". Takže ani to nie je správne.

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    marjankaj Pozri príspevok
    Môžeš si uplatniť odpisy, ale iba do výšky tvojho podielu, teda jednej polovice. Ale zase si tam nedáš základnú náhradu za km.

    A základnej náhrade sú zahrnuté aj tie "prevádzkové náklady". Takže ani to nie je správne.

    ďakujem čiže odpisy áno (polovica kvôli tomu že to je na manželku?)

    skôr by ma zaujímal účtovnícky postup...
    mesačne sa platia splátky za auto už od minulého roka....aj to sa eviduje v účtovníctve? VNZD?

    rozumiem tomu ak by auto kúpil SZČO na podnikanie na leasing..ale takto keď už sa spláca a na manželku, som v tom zamotaná :-/...treba polopate na mńa

    lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

    lbebjak
    neviem či už nie je po funuse, ale ak by si chcel podnikateľ uplatňovať náklady na auto v podnikaní, mal by mať do 31.01.2012 podaná priznanie a zaplatenú daň za motorové vozidlo
    odhliadnuc od toho, keďže ide o BSM, tak by to asi bolo vhodné prepočítať, čo sa podnikateľovi viac oplatí - A) uplatňovať 1/2 leasingu + bločky za PL a viezť knihu jázd (prípadne 80% hodnoty PL a evidovať len km na konci mesiaca)
    B) nebrať do úvahy leasing a uplatňovať si náhrady podľa cestovných príkazov (dokladovať cenu PL v čase jazdy)

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    lbebjak Pozri príspevok
    neviem či už nie je po funuse, ale ak by si chcel podnikateľ uplatňovať náklady na auto v podnikaní, mal by mať do 31.01.2012 podaná priznanie a zaplatenú daň za motorové vozidlo
    odhliadnuc od toho, keďže ide o BSM, tak by to asi bolo vhodné prepočítať, čo sa podnikateľovi viac oplatí - A) uplatňovať 1/2 leasingu + bločky za PL a viezť knihu jázd (prípadne 80% hodnoty PL a evidovať len km na konci mesiaca)
    B) nebrať do úvahy leasing a uplatňovať si náhrady podľa cestovných príkazov (dokladovať cenu PL v čase jazdy)
    Áno zvažuje sa každá možnosť, teraz sa informujem aby mi bolo všetko jasné :-)
    tá možnosť B - ak SZČO dochádza do práce, prípadne za klientom a pod. musí si sám sebe vypísať cestovný príkaz? a ako treba dokladovať cenu PHM v čase jazdy ak netankoval?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    szivics Pozri príspevok
    Áno zvažuje sa každá možnosť, teraz sa informujem aby mi bolo všetko jasné :-)
    tá možnosť B - ak SZČO dochádza do práce, prípadne za klientom a pod. musí si sám sebe vypísať cestovný príkaz? a ako treba dokladovať cenu PHM v čase jazdy ak netankoval?
    Tak také auto by som aj ja bral.
    Je problém odkladať všetky bločky o nákupe PHL?
    A ak potrebuješ príkaz na pracovné cesty, tak si ho kľudne vystav.
    Iným stačí aj kniha jázd.

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    marjankaj Pozri príspevok
    Tak také auto by som aj ja bral.
    Je problém odkladať všetky bločky o nákupe PHL?
    A ak potrebuješ príkaz na pracovné cesty, tak si ho kľudne vystav.
    Iným stačí aj kniha jázd.
    Čo sa týka toho príkazu reagovala som na predchádzajúci príspevok. Stačilo povedať že stačí Kniha jázd. Som začiatočník tak sa pýtam.

    Ale aj tak vďaka za reakciu.

    SZČO auto na leasing

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.