Zavrieť

Porady

ako ma spravne postupovat exekutor ?

Dobrý den
mal som nedoplatok na zdravotnej poistovni 142,90e poslali mi v decembri 2011 upozornujuci list na dlh kedze som bol nezamestnany nemal som to z coho vyplatit a o dva mesiace mi prišla vo februari konkretne 9.2.2012 upovedomenie o začatí exekucie. ako som čítal na fore nemalo by mi po spravnosti prísť ešte od súdu niečo ? Poistovna ma len upovedomila a hned mi prišla exekúcia a ešte aj na mna s vysokými trovmi.
Kedže dlžím pohladávku 142,90e
úroky z omeškania 1,63e
trovy súdneho konania oprávneného 10e
a Trovy exekúcie sú 123,31e (odmena 33,19+6,64DPH , náhrada hotových výdavkov 83.48e)
spolu 277,84e
Nezdá sa Vám to privysoke ? A nemalo mi prísť najskor niečo od súdu ešte?
Dakujem velmi moc za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 17a
    Výkaz nedoplatkov



    (1) Zdravotná poisťovňa môže dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania uplatniť voči platiteľovi poistného výkazom nedoplatkov.

    (2) Výkaz nedoplatkov obsahuje
    a) u právnickej osoby obchodné meno alebo názov, sídlo alebo miesto podnikania a identifikačné číslo, ak je pridelené,
    b) u fyzickej osoby meno, priezvisko, trvalý pobyt a rodné číslo; ak ide o fyzickú osobu oprávnenú podnikať, výkaz nedoplatkov musí obsahovať aj obchodné meno, miesto podnikania a identifikačné číslo, ak je pridelené,
    c) výšku nedoplatkov podľa stavu účtu platiteľa poistného k určitému dňu vychádzajúcemu z údajov vykázaných platiteľom poistného alebo z kontrol vykonaných zdravotnou poisťovňou, z výšky preddavkov na poistné stanovenej podľa ustanovenia § 20 ods. 5 a z úrokov z omeškania vypočítaných k tomuto dňu,
    d) deň, ku ktorému bola výška nedoplatkov zistená,
    e) číslo účtu príslušnej zdravotnej poisťovne, na ktorý musia byť nedoplatky uhradené,
    f) poučenie o možnosti podať námietky podľa odseku 4,
    g) označenie zdravotnej poisťovne, ktorá výkaz nedoplatkov vydala, dátum vydania,
    h) podpis alebo faksimile podpisu s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby.

    (3) Platiteľ poistného sa vopred neupovedomuje o zostavení výkazu nedoplatkov na zdravotnom poistení.

    (4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do 15 dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.

    (5) Výkaz nedoplatkov je právoplatný a vykonateľný márnym uplynutím lehoty na podanie námietok podľa odseku 4.

    (6) Ak platiteľ poistného podá voči doručenému výkazu nedoplatkov námietky s vecnými dôvodmi a zdravotná poisťovňa im nevyhovie v celom rozsahu, zdravotná poisťovňa do 15 dní od ich doručenia podá úradu návrh na vydanie platobného výmeru spolu s námietkami platiteľa poistného a stručným stanoviskom zdravotnej poisťovne k námietkam. Podaním návrhu na vydanie platobného výmeru na úrad výkaz nedoplatkov stráca platnosť bez upovedomenia platiteľa poistného.

    (7) Ak zdravotná poisťovňa námietkam platiteľa poistného v celom rozsahu vyhovie, vydá nový výkaz nedoplatkov, ktorým zruší predchádzajúci.

    (8) Zdravotná poisťovňa môže výkaz nedoplatkov zrušiť aj z vlastného podnetu, o čom písomne upovedomí platiteľa poistného.

    (9) Na konanie o vydanie výkazu nedoplatkov sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.

    (10) Právoplatný a vykonateľný výkaz nedoplatkov je exekučným titulom
    .51c)

    (11) Zdravotná poisťovňa môže vo výkaze nedoplatkov okrem výkazu nedoplatkov z ročného zúčtovania poistného podľa § 19 uplatniť poplatok za jeho vydanie; poplatok nesmie presiahnuť sumu 10 eur. Poplatok je príjmom zdravotnej poisťovne.
    Ano Dakujem ale ja viem že som tam mal nedoplatok viem že ho musím zaplatiť ale jedná sa mi o postup pri exekučných trovoch či možu byť také vysoké voči dlžnej sume a či ma namal upovedomiť aj okresný súd ked vydal dňa 24.1.2012 poverenie na vykonanie exekúcie. Ved ja by som mal dostať aj od súdu nejakú výzvu na platbu alebo som v mýlnom presvedčení ?

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    branislavTN Pozri príspevok
    Ano Dakujem ale ja viem že som tam mal nedoplatok viem že ho musím zaplatiť ale jedná sa mi o postup pri exekučných trovoch či možu byť také vysoké voči dlžnej sume a či ma namal upovedomiť aj okresný súd ked vydal dňa 24.1.2012 poverenie na vykonanie exekúcie. Ved ja by som mal dostať aj od súdu nejakú výzvu na platbu alebo som v mýlnom presvedčení ?
    trovy exekúcie sú síce vysoké, ale tie sú vysoké všeobecne- ako tak pozerám na tvoj prípad,tak sa mi to zdá v poriadku...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Súd Vám nič neoznamuje, exekučné konanie primárne vedie exekútor, súd na exekúciu len dohliada. V upovedomení o začatí exekúcie máte poučenie, že môžte podať námietky voči exekúcii. Ak tak v stanovenej lehote neurobíte, alebo námietky súd zamietne, dôjde k reálnemu výkonu exekúcie, teda postihnutiu Vášho majetku. Náhradu hotových výdavkov exekútora určuje vyhláška, máte právo nahliadnuť do spisu v kancelárii exekútora.
    Dakujem velmi moc .A ešte jedna otázka ak to zaplatím do tých 14 dní tie trovy sa nedajú nejako znížiť alebo sa voči ním odvolať alebo po dohode s exekútorom ? Ja som z Trenčína a exekutor z Bratislavy takže sa mi moc nechce ísť do Ba nahliadať do spisu.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    branislavTN Pozri príspevok
    Dakujem velmi moc .A ešte jedna otázka ak to zaplatím do tých 14 dní tie trovy sa nedajú nejako znížiť alebo sa voči ním odvolať alebo po dohode s exekútorom ? Ja som z Trenčína a exekutor z Bratislavy takže sa mi moc nechce ísť do Ba nahliadať do spisu.
    najlepsiu odpoved ti da priamo exekutor - zavolaj mu
    co sa tyka trov exekucie pozri 288/1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov
    no telefonoval som a nič sa nedá robiť jedine zaplatiť a trovy sú ešte najmenšie možné

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak zaplatíte do 14 dní, znižuje sa odmena exekútora na polovicu, nie však náhrada jeho hotových výdavkov a náhrada za stratu času.

    malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

    malyklaun
    možno niekto poradí aj mne (teda priatelke):
    pri spoluziti s exmanzelom neplatili najom, priatelka o tom nevedela, pretoze vsetko riesil "stary" v januari 2010 prislo upovedomenie o exekucii s datumom 18. maj 2008. Hned sme sli za exekutorom a pytali sa co sa da s tym robit. Istina bola 14 428 SKK, uroky 0,25% z istiny za kazdy den (spolu 70 913,62 SKK) sudne trovy opravneneho 864 SKK a trovy na exekucne konanie opravneneho 690,40 SKK a predbezne trovy exekucie 19 159 SKK.
    uroky bytovy podnik neodpustil, a tak sme skusali exekutora, ci nieco neodpusti (sakra vela penazi to je). povedal, ze teda istinu a trovy zapltit treba a ze uroky teda mozeme splacat mesacnymi splatkami. istinu a trovy sme si dohodli na 650 € a splatky po 100 € na dva roky. Pisomne nam vsak nic nedal, ani nechcel dat. 650 € sme uhradili este vten den a tento mesiac sla posledna splatka, tak sme chceli ukoncit exekuciu. No exekutor poprel nasu ustnu dohodu a tvrdil ze exekucia nemoze byt ukoncena, lebo nie su uhradene trovy exekucie. ked som vysvetloval, ze predsa pred dvomi rokmi sme sa dohodli, tak sa zacal dost rozculovat. Tak som to chcel ukoncit a vypytal som si vysku trov. Povedal, ze mozeme dalej pokracovat v splatkach, tak som sa spytal este raz na vysku trov, aby som vedel dokedy teda este mam pokracovat v splatkach. Odpovedal, ze kym sa exekucia neukonci, cize ziadna vyska trov, ani temrin ukoncenia "splatkoveho kalendara". Tak som sa znova spytal na vysku trov, tak z brucha vytlacil sumu 770 € a to uz bol dost rozculeny, tak som sa spytal, ci mu nebude vadit ak to dam na presetrenie na komoru exekutorov. to som asi nemal, lebo potom zacal doslova na nas kricat a myslim, ze bol tesne pred infarktom. Nazbieral som odvahu a sptal som sa ci mi da vysku trov na papieri, aby som vedel, ze co platim. 4 krat odpovedal, ze az po zaplateni, a ked som namietal, ze chcem vediet za co platim, tak sa znovu vykrical a krical na nas, ze tu bude hovorit on a nie my, lebo on plati najom tejto kancelarie...uff. Tu som uz ja skoncil a nafukany exekutor zmizol do vedlajsej kancelarie. Dufam, ze ho tam aj porazilo.
    takze som si zobral do ruk upovedomenie a zacal som preratavat sumy z SKK do €, vyratal som 1966 dni dlhu + istina+ trovy+predbezne trovy a vysla mi suma 3520,38 € (2884,42 € dlh + uroky+trovy a 635,96 € predbezne trovy exekucie)
    doteraz sme zaplatili 3050 €, takze este v pondelok zaplatim 470,38 € a odnesiem mu ziadost o ukoncenie exekucie.
    Postupujem spravne? Poradte ak viete. Vdaka.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Celé je to neštandardné. Postupné splácanie vymáhanej pohľadávky je možné len na základe písomnej dohody po súhlase oprávneného. Máte právo nahliadnuť do spisu exekútora. Takisto Vám mal oznámiť výšku trov, ak sa zmenili.

    malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

    malyklaun
    Aj mne sa to celé zdá neštandardné, ale keď písomne nič dať nechce. Otázka je, či môžem tak postupovať ako som napísal, alebo môj postup môže ešte čosi spôsobiť?
    Pekný deň prajem,

    ja mám nasledovný problém čo sa týka ZP a neviem kam napísať. Minulého roku som uhradila okolo 900 € ZP už potom ako to bolo dané na exekúciu. Keď som to uhradila tak mi pani v ZP povedala, že ja som vlastne tú sumu ani nemusela uhradiť lebo tým, že som bola na materskej tak som nemala platiť ZP. Zároveň mi však povedala, že peniaze mi nevrátia lebo už to bolo postúpené exekútorovi. Znova mám dlžobu v ZP a tak sa chcem opýtať či by som to vedela spraviť tak aby mi tú dlžnú čiastku vyrovnali sumou, ktorú som im zaplatila naviac. Ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Timike Bella Judtová Pozri príspevok
    Pekný deň prajem,

    ja mám nasledovný problém čo sa týka ZP a neviem kam napísať. Minulého roku som uhradila okolo 900 € ZP už potom ako to bolo dané na exekúciu. Keď som to uhradila tak mi pani v ZP povedala, že ja som vlastne tú sumu ani nemusela uhradiť lebo tým, že som bola na materskej tak som nemala platiť ZP. Zároveň mi však povedala, že peniaze mi nevrátia lebo už to bolo postúpené exekútorovi. Znova mám dlžobu v ZP a tak sa chcem opýtať či by som to vedela spraviť tak aby mi tú dlžnú čiastku vyrovnali sumou, ktorú som im zaplatila naviac. Ďakujem
    nezisťovala si prečo máš dlžobu?

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Musíš dať písomný návrh poisťovni, ak bude súhlasiť, exekútor to tak môže urobiť spísaním nejakej dohody. Musíš sa dohodnúť písomne s oprávneným, exekútor vykonáva už len exekúciu podľa vašej dohody.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak ste tých 900 eur uhradili v rámci exekúcie (či už dobrovoľne v lehote 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie alebo potom peniaze strhol exekútor) tak s tým veľa nezmôžete. Navrátenie do predošlého stavu je v exekúcii prakticky vylúčené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.